دوشنبه 5 اسفند 1398 - 21:0
پربازديدترين اخبار از استان
يزد
  • هيچ خبري موجود نيست

برگزاري نشست نقد و بررسي داستان هاي کتاب کودک با درون مايه دفاع مقدس در يزد

نشست نقد و بررسي داستان هاي کتاب کودک با درون مايه دفاع مقدس روز گذشته در يزد برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان يزد به نقل از حوزه هنري يزد ، در اين نشست مصطفي رحماندوست نويسنده کودک و نوجوان نوشتن در وادي دفاع مقدس را کاري سخت تر از سوژه هاي فانتري برشمرد و علاوه بر داشتن تخصص در زمينه قصه نويسي داشتن حس حضور در وادي دفاع مقدس و حضور نويسنده در محيط جنگ را از ديگر عوامل موفقيت در اين راه دانست.

وي در قسمتي از صحبتهاي خود با تخصصي عنوان کردن نويسندگي کتاب کودک تصويرگري آن را نيز يک هنر و تخصص دانست و سپردن کار به کاردان را از ديگر عوامل موفقيت داستان کودک برشمرد.

رحماندوست: با اشاره به لزوم برگزاري کلاسهاي آموزشي خاطره نويسي براي رزمندگان دفاع مقدس اين کار را از جمله کارهاي انجام نشده و مورد نياز در اين زمينه و در جهت بالا بردن سطح آگاهي نويسندگان در اين زمينه عنوان کرد. اين شاعر و نويسنده کودک و نوجوان تصريح کرد آنچه بر مبناي تخصص و آگاهي شناخته شود ماندگار است و راز ماندگاري داستانهاي دفاع مقدس بيان آنها با سيستم ادبيات فولکلور و عاميانه عنوان نمود.

وي تأکيد کرد که داستانهاي بسيار خوبي در زمينه دفاع مقدس در ايران نوشته شده است اما هنوز جامعه هنري ما به آن تخصص که درباره دفاع مقدس و انتخاب مرگ با استفاده از عنصر باور پذيري بنويسنده نرسيده اند .

او در ادامه از ميان مجموعه داستانهاي نوشته شده انصاري فرد به کتاب هاي کوچکترين شناسنامه دنيا و راه مخفي وي اشاره نمود و از سوژه ارزشمند اين دو کتاب براي بچه هاي امروز و ظرفيت تبديل اين دو سوژه به رمانهاي بلند و با ارزش خبر داد.

رحماندوست در ادامه خطاب به انصاري فر نوشته شدن اين مجموعه کتابها را حرکت مثبتي در اين راه بيان کرد و با وجود در آغاز راه بودن، حضور نويسنده در محيط دفاع مقدس را از جمله محاسن اين کتابها دانست.

وي نوشته شدن اين کتاب ها در شهرستان را از جمله ديگر محاسن اين مجموعه بيان نمود و عدم تهيه مقدمات تخصصي براي نشر اين مجموعه از سوي ناشر را از اشکالات اين مجموعه برشمرد. در اين نشست که با حضور نويسندگان،‌علاقمندان و مسئولان فرهنگي هنري استان برگزار شد، محمود عاليشوندي مديرکل فرهنگ و ارشاد استان دارا بودن شور و هيجان براي افرادي که ادعاي کار کودک دارند را از جمله اميدها و نيازها در اين عرصه اعلام کرد و در تفاوت هنر شرق و غرب اجازه حضور و قابل رويت بودن گردانندگان داستان و بازيگردانان و قصه گويان توسط مشرق زمين در داستانها و نمايش ها را عامل پرورش و ساخته شدن ذهن کودک و تاکيد و يادآوري و خالق ، که گمشده ذهن بسياري از بچه ها امروز است دانست.

وي همچنين از خلاء وجود محلي براي ارزشگذاري کتابهاي کودک در کشور در آستانه فوت مرحوم آذر يزدي و از راه اندازي جايزه و نشان ادبي آذر يزدي و اهداء آن به فعالان برتر ادبيات کودک و نوجوان در صورت موافقت مسئولين خبر داد.

عاليشوندي در جاي ديگري از سخنان خود خلق روايت هاي نو با زبان امروزي براي کودکان را از عوامل موفقيت در زمينه نگارش داستان کودک عنوان کرد.

نبردي در جزيره، کوچکترين شناسنامه دنيا و راه مخفي کتابهايي بودند که در اين نشست مورد نقد و بررسي قرار گرفتند.

در اين نشست مريم ملک ثابت و رقيه دوست فاطمي ها و در نهايت نويسنده تواناي کودک و نوجوان مصطفي رحماندوست با حضور نويسنده نه نقد اين آثار پرداختند.

گفتني است اين مراسم به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، اداره حفظ آثار دفاع مقدس و حوزه هنري در يزد برگزار شد.

يكشنبه 13 تير 1389 - 11:35
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری