پنجشنبه 14 فروردين 1399 - 9:3
پربازديدترين اخبار از استان
قزوين
  • هيچ خبري موجود نيست

گفتمان «جريان‌شناسي نحله‌هاي انحرافي» در تاکستان برگزار شد

گفتمان ديني جريان شناسي نحله هاي انحرافي روز شنبه، يکم خرداد با حضور معلمان مقاطع تحصيلي راهنمايي و دبيرستان درسالن اجتماعات کانون فرهنگي تربيتي مهديه تاکستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان قزوين،در اين گفتمان ديني يک سخنران مذهبي به بيان علل رواج خرافه پرستي و رمالي در سطح جامعه پرداخت و گفت: انسان مي خواهد از طريق روي آوردن به اين مسائل ، آرامش کاذبي را کسب کند.

حجت الاسلام دکتر ادبي افزود : تلاش براي دست يافتن به چنين آرامش هايي ، از سنگيني مسئوليت هايي ناشي مي شود که در اين دنيا بر دوش انسان نهاده شده و به دليل آنکه او نمي تواند سنگيني بار اين مسئوليت را تحمل کند ، به سراغ چنين مسائلي مي رود.

وي اظهار داشت:تاريخ نيز نشان مي دهد که انسان همواره از راه روي آوردن به چنين اقداماتي، هميشه درصدد کسب نوعي آرامش براي خود بوده است بنابراين اين مسئله قصه جديدي نيست و همگام با گذشت زمان ، رمالي و خرافه پرستي فقط مدرن تر شده و در زمانها و مکانهاي گوناگون ، چهره هاي جديدي را از خودش نشان داده است.

اين سخنران مذهبي مقدس مآبي را يکي از راه هاي فريفتن مردم دانست و خاطرنشان کرد:وقتي خرافه لباس تقدس را مي پوشد ، اين قصه به اوج خود مي رسد و بازار کار اين افراد سکه مي شود، اما مهمترين نکته اي که ما امروز بايد به آن توجه داشته باشيم ، آگاهي مردم است.

حجت الاسلامي ادبي اظهار داشت : براي مقابله با چنين مسائلي ، اولين اقدام ، مطلع نمودن و آگاهي بخشيدن به خانواده ها مي باشد،زيرا خاستگاه اوليه آگاهي در فرهنگ ما مسلمانان ، خانواده است. در واقع خانواده اي که اهل عمل ، انديشه ، فهم و تحليل منطقي باشد ، فرزندانش ماهيت خود را در جامعه از دست نمي دهند.

وي اضافه کرد:زيرا بذر آگاهي در جان آنها به درستي پرورانده شده ،يعني وقتي اعضاي چنين خانواده اي در محيطي قرار مي گيرند که امکان آلودگي به چنين مسائلي در آن وجود دارد ، رنگ محيط را به خود نمي گيرند ، چون اهل فکر هستند و اين همان نکته کليدي است که نبايد آن را فراموش کنيم.

اين سخنران مذهبي با ذکر مثالي ، به بيان راههاي مقابله با انحرافات و نحله هاي انحرافي پرداخت و گفت: در زمان حضرت موسي(ع) ساحري وجود داشت و خداوند متعال نيز معجزه اي از همان جنس به آن حضرت داد، در زمان پيامبرگرامي (ص) نيز ادبيات عرب بسيار قوي بود و خداوند نيز قرآن را براي مقابله با دشمنان آن حضرت نازل کرد.

وي افزود: بنابراين در برابر رمالان، جن گيران و ساحرانِ امروز ، جامعه ما نيز بايد با زبان خودِ آنها به مقابله با آنها برخيزد،لذا بايد عرفان حقيقي را به مردم معرفي کنيم تا آنان نتوانند با ادعاهاي واهي خود مشتري جذب کنند.

به گفته حجت الاسلام ادبي خاطرنشان کرد:وقتي که در مسير آگاهي بخشي و مقابله علمي قدم برداريم، آن وقت ديگر مغازه اي که اين عده براي خود باز کرده اند ، مشتري پيدا نخواهد کرد و خود به خود تعطيل مي شود، در حالي که چرخ موفقيت آنها امروزه بر روي ريل ناآگاهي مردم حرکت مي کند و وقتي ما با آگاه کردن مردم ، زمينه را براي ترويج عقايد اين گروه محدود کنيم ، ديگر صداي آنها به گوش نخواهد رسيد.

حجت الاسلام ادبي در ادامه افزود : فرق حکومت امام عصر(عج با حکومت هاي گذشته نيز در همين نکته خواهد بود، بنابر رواياتي که به ما رسيده در دوران حکومت الهي شان ، به جاي شکم و شهوت عقل رشد مي کند، اما امروز شاهد هستيم که اقتصاد و لذت هاي تفريحي در رأس امور قرار دارد، ولي در زمان حکومت آن حضرت، ديگر زمان صحبت از عقل و خرد فراخواهد رسيد و اقتصاد و ديگر مسائل جانبي در حاشيه قرار خواهد گرفت.

وي ضمن تأکيد بر نقش مدارس، دانشگاه ها و معلمين، در راستاي آگاهي بخشيدن به جوانان و نوجوانان يادآور شد : بعد از خانواده ، آموزش و پرورش ، دانشگاه ها و معلمين ، نقش بسيار مهمي را در آگاهي بخشي به عموم مردم و علي الخصوص جوانان و نوجوانان بر عهده دارند و به موازات آنها ، رسانه هاي گروهي ، سينماها ، سايت ها ، نوارها و سي دي ها که امکان آگاهي بخشي دارند ، نيز نقش بسزايي در اين زمينه ايفا مي کنند.

شنبه 1 خرداد 1389 - 15:13
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری