دوشنبه 18 فروردين 1399 - 14:8
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

در سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد

نشست نقد و بررسي كتاب «حسين (ع) در انديشه مسيحيت»

نشست نقد و بررسي كتاب «حسين (ع) در انديشه مسيحيت» با حضور آنتوان بارا نويسنده كتاب، دكتر محمد جواد ادبي محقق حوزه اديان و جمعي از اصحاب رسانه در سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در ابتداي اين جلسه حجت‌الاسلام محمد جواد ادبي با بيان اين كه من از ديدگاه بين‌الادياني به نقد اين كتاب مي‌پردازم، گفت: بارا در كتاب خود با اشاره به اين حديث پيامبر كه فرمودند «حرارت حماسه امام حسين (ع) آتشي در جان مومنين و انسان‌هاي آزاده به وجود آورده است كه هيچ گاه به خاموشي و سردي منتهي نمي‌شود» مي‌گويد من هم جز همين مونين هستم چرا كه پيامبر اسلام در اين حديث گفته است مونين نه مسلمانان.

وي ادامه داد: نويسنده كتاب «حسين (ع) در انديشه مسيحيت» معتقد است كه همنشيني با حسين (ع) سبب نگاه عاشقانه و معرفت‌آميز او به اين امام بزرگ شده است.

اين محقق و پژوهشگر حوزه اديان در ادامه بحث خود به بررسي تذكر انتقادي بارا به مسلمانان به دليل بي توجهي به شخصيت امام حسين (ع) پرداخت و افزود: آنتوان بارا معتقد است مستشرقين هميشه با نگاه غربي به سراغ آموزه‌هاي ديني مسلمانان آمده‌اند ولي من با يك نگاه عاطفي از ديد يك متفكر شرقي و مسيحي كه در محيط جهان اسلام پرورش يافته و در مدارس آنها درس خوانده به اين موضوع پرداخته‌ام.

ادبي در ادامه سخنانش به نقد فصل اول كتاب بارا در مورد الهيات مسيحي، اناجيل اربعه و جايگاه حضرت عيسي (عليه السلام) در آنها و همچنين تفسير جديد لفظ «تسلي‌دهنده» در انجيل «يوحنا» توسط اين نويسنده عرب مسيحي

پرداخت.

نشست نقد و بررسي كتاب «حسين (ع) در انديشه مسيحيت» با سخنان آنتوان بارا و پرسش خبرنگاران رسانه‌ها از وي ادامه پيدا كرد.

بارا در سخنان خود گفت: حضرت عيسي (ع) فرمودند خداوند نطق خود را بر زبان انبيا جاري كرد بنابراين بر انگيختن پيامبران به خاطر رسيدن پيام خداوند به مردم بود. حضرت عيسي هيچ‌گاه خود را پايان‌دهنده انبيا نخواند بلكه معتقد بود بعد از او تكميل كننده‌اي خواهد آمد.

بارا با تاكيد بر اين كه در قرآن كريم واژه اديان به كار نرفته است، بلكه همواره واژه دين به كار رفته است، افزود:در تاريخ آمده است كه مردم بعد از حضرت عيسي (ع)، يوحنا را پيامبر خطاب كردند و او قبول نكرد. اين نشان مي‌دهد مردم مننتظر ظهور پيامبري جديد بودند.

گفتني است، آنتوان بارا نويسنده برجسته مسيحي سوري‌الاصل مقيم كشوركويت و صاحب كتاب « حسين در انديشه مسيحي» به دعوت از شركت چاپ و نشر بين الملل وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در اين نشست خبري شركت كرده بود.

كتاب «حسين در انديشه مسيحيت» زمستان سال گذشته با ترجمه غلامحسين انصاري در 484 صفحه منتشر شده است.

جمعه 24 ارديبهشت 1389 - 21:13
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری