جمعه 15 فروردين 1399 - 1:43
پربازديدترين اخبار از استان
گيلان
  • هيچ خبري موجود نيست

نقد و بررسي کتاب «قلعه هاي گيلان» در حوزه هنري گيلان

نقد و بررسي کتاب « قلعه هاي گيلان » از مجموعه کتاب هاي چاپ شده دانشنامه فرهنگ و تمدن گيلان در حوزه هنري تبليغات اسلامي گيلان انجام شد .

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان ، محمد پرحلم معاون فرهنگي حوزه هنري گيلان روز سه شنبه 14 ارديبهشت ضمن اعلام اين خبر افزود : جلد نخست اين دانشنامه با عنوان قلعه هاي گيلان نوشته  ولي جهاني روز شنبه 11 اردي بهشت ساعت 18 با حضور اهالي فرهنگ و هنر توسط واحد آموزش و پژوهش حوزه هنري گيلان در سالن اجتماعات اين اداره نقد و بررسي شد .

در اين برنامه مسعود پور هادي عضو شوراي پژوهش دانشنامه فرهنگ و تمدن گيلان ضمن قدرداني از همکاري مستمر حوزه هنري براي اجراي اين طرح گفت: اين پروژه با همکاري پژوهشگران استان در قالب بيش از صد عنوان پيش بيني و تا کنون بيست و نه جلد آن منتشر و وارد بازار کتاب شده است .

وي افزود : بيش از سي عنوان ديگر از اين مجموعه در حال تاليف مي باشد. پورهادي از تمام پژوهشگران استان خواست طرح ها و ايده هاي خود را در زمينه فرهنگ و تمدن گيلان به شوراي پژوهش دانشنامه اعلام نمايند سپس آقاي ولي جهاني پژوهشگر، باستان شناس و نويسنده کتاب قلعه هاي گيلان عنوان کرد که تمام قلعه هاي مورد بحث در اين کتاب را با وجود اينکه بسياري از آنها در مناطق صعب العبور قرار داشتند مورد بازديد و بررسي قرار داده است .

وي همچنين افزود : معمولا قلعه هاي گيلان کاربرد نظامي و يا تجاري داشتند و هنوز بعضي از اين قلعه ها براي گردشگري قابل استفاده هستند از اين دسته مي توان از قلعه رودخان و قلعه ي ليسار نام برد .

جهاني افزود : با توجه به کشفياتي که در اطراف اين قلعه ها صورت گرفت قدمت بعضي از آنها به دوره ي اشکاني مي رسد .

شايان ذکر است : دانشنامه فرهنگ و تمدن گيلان توسط حوزه هنري گيلان با همکاري نشر فرهنگ ايليا از سال 1386 در حال انتشار است و تا کنون 29 جلد آن منتشر شده است . در پايان اين مراسم، جهاني به پرسش حاضران جواب داد و فيلم کوتاهي از عملکرد حوزه هنري گيلان نيز براي حضار پخش شد .

پنجشنبه 16 ارديبهشت 1389 - 11:4
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری