يكشنبه 19 ارديبهشت 1400 - 16:5
پربازديدترين اخبار از استان
كردستان
  • هيچ خبري موجود نيست

سرپرست تبليغات اسلامي بانه:

امر به معروف و نهي از منكر از دستورات فرهنگ ديني است

سرپرست تبليغات اسلامي شهرستان بانه در جلسه تشكيل شوراهاي امر به معروف و نهي از منكر در اين اداره گفت:‌ امر به معروف و نهي از منکر يکي از دستورات مهم و اساسي در فرهنگ ديني است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي كردستان، جلسه شوراي امر به معروف و نهي از منکر اداره تبليغات اسلامي شهرستان بانه با حضور کليه پرسنل اداره تبليغات اسلامي و سرپرست اين اداره تشكيل شد.

در اين جلسه حجت الاسلام كاوه ضمن اعلام اين مطلب اظهار داشت: در قرآن کريم آيات متعددي در زمينه امر به معروف و نهي از منکر وجود دارد و جزو ويژگي‌هاي مومنين شمرده است. امر به معروف و نهي از منکر داراي مراتبي است که دقيقاً بايد رعايت شود؛ به نحوي که اگر با رعايت يک مرتبه از آن، به وظيفه شرعي عمل شد، نوبت به مرتبه ديگر نمي‌رسد.

وي همچنين به مراحل اين امر اشاره كرد و افزود:‌ اولين مرتبه آن است که کاري انجام دهيم که دلخوري خود را از عمل انجام‌شده برسانيم. همين مرتبه نيز مي‌تواند مراحلي داشته باشد مانند اين که با مشاهده عمل زشت او، چشم خود را ببنديم يا اخم کنيم يا چهره در هم بکشيم،‌ دومين مرتبه امر به معروف و نهي از منکر، امر و نهي به وسيله زبان است که اين مرتبه خود نيز داراي درجاتي است و اگر با موعظه و ارشاد و گفتار ملايم مقصود به دست مي آيد نوبت به مراتب بعدي‌ نمي‌رسد.

وي در ادامه به سومين مرتبه اقدام عملي اشاره و تاكيد كرد : اين مرتبه نيز داراي مراحلي است که دقيقاً بايد رعايت شود وکسي که متصدي امر به معروف و نهي از منکر است، بايد در تمام مراتب اين واجب ديني، همانند پزشک دلسوز و مهرباني برخورد کند که جز کمک به بيمار و نجات او انگيزه ديگري ندارد؛ زيرا انساني که مرتکب منکر مي‌شود يا نسبت به معروف بي‌توجه است يا عليه آن موضعگيري مي‌کند، مبتلا به نوعي بيماري روحي و رواني است و بايد با ابراز امر به معروف و نهي از منکر او را از چنين بيماري نجات بخشيد.

در پايان جلسه مواردي از وظايف و قوانين شورا از جمله برگزاري جلسات منظم در طول هرماه، تعيين اعضاء به شوراي امر به معروف و نهي از منكر اداره، ارائه راهكارها و نقطه نظرات تخصصي در مورد امر به معروف و نهي از منكر اعضاء‌ شورا به تصويب رسيد .

شنبه 20 تير 1388 - 15:15
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری