سه‌شنبه 8 مهر 1399 - 10:51
پربازديدترين اخبار از استان
فارس
  • هيچ خبري موجود نيست

مديرکل تبليغات اسلامي فارس:

هيچ‌گاه از تبليغ زباني و بياني بي‌نياز نيستيم

مديرکل تبليغات اسلامي استان فارس گفت: آنچه که ما در پي آن هستيم احياي رسانه تبليغ و مبلغ است، زيرا ما هيچ‌گاه از تبليغ زباني و بياني بي‌نياز نخواهيم بود .

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان فارس، حجت الاسلام عبدالرضا خوشنويس ، روزگذشته در آيين گشايش طرح تربيت خطيب در جمع مبلغان مذهبي استان فارس، اظهار داشت:در حوزه دين مبلغ، جزو کهن ترين رسانه‌هاست و مي‌توان گفت مبلغ رسانه کهنه نيست بلکه رسانه‌اي کهن است.

وي گفت: هر زمان که بيان شيوا و زيبا بوده است و پيام در يک بسته بندي خيلي قشنگ ابلاغ شده بسيار موثر واقع شده است از اين رو بيان مطالب در قالب خطابي بسيار تاثير گذار است چنانکه در علم منطق ، فصل مهمي بنام خطابه منظور شده است و در قالب اصول و فروع خطابه و همچنين ارکان خطابه منطقي ، بسيار به اين مقوله پرداخته شده است.

اين مقام مسوول افزود: اگر چه هم اينک رسانه ها و فضاهاي مجازي ما بسيارند ولي همه کارشناسان معتقدند که فضاهاي مجازي هنوز نتوانسته‌اند جايگزين فضاي هاي حقيقي شوند و تا کنون هيچ رسانه اي نتوانسته است جايگزين خطابه و مبلغ ديني شود و از اين روست که مقوله منبر و وعظ ، فرسوده نخواهد شد.

حجت الاسلام خوشنويس گفت: هم اينک در کتابخانه الکترونيکي تبليغات اسلامي استان فارس و در 100 مترمربع از اين فضاي مجازي ، يک ميليون و 320 هزار کتاب تزريق شده است .

او افزود: اين امر دربرگيرنده بسياري از امتيازهاست و دو ساعت تحقيق و پژوهش حقيقي را به راحتي مي توان در فضاي مجازي در مدت زمان 10 دقيقه انجام داد و اين قابليت مويد اين است که در فضاي مجازي به راحتي مي توان ، زمان را مديريت و کنترل کرد ولي به رغم هم اينها، تا کنون، مقوله بيان ، منبر و خطابه، هيچ جايگزيني پيدا نکرده است.

حجت الاسلام خوشنويش در زمينه اجراي طرح تربيت خطيب ، بيان داشت: خطباي نسل گذشته ، بتدريج ارث خود را به ما مي سپارند و طبيعتا مي بايست ، جايگزيني داشته باشند .

وي گفت: خطبايي که امروز بر منبر وعظ و خطابه جاي گرفته اند، به مرور زمان و با آزمون و خطاهايي زيادي روبرو شده اند تا در نهايت موفق به کسب تجربه موفق و مقدسي در اين زمينه شده اند .

او گفت: ما با اجراي طرح تربيت خطيب ، درصدد اين هستيم که آزمون و خطاي پيشينينان خود را نداشته باشيم و تلاش مي کنيم که با بهره گرفتن از دانش و تجربه با خطا و اشتباه مواجه نشويم.

مدير کل تبليغات اسلامي استان فارس ادامه داد: در مجموع فن خطابه و شيوه انتقال به مخاطب بايد بسيار دقيق و هنرمندانه انجام شود و به همين سبب ، رسانه تبليع به عنوان رسانه مانا ، همچنان در دستور کار سازمان تبليغات اسلامي است.

حجت الاسلام خوشنويس افزود: در خاتمه اين طرح نيز امتيازاتي از سوي تبليغات اسلامي استان فارس براي شرکت کنندگان در اين طرح در نظر گرفته است.

معاون فرهنگي اداره کل تبليغات اسلامي استان فارس هم در اين آيين گفت: از جمله اهداف عمده طرح تربيت خطيب ،ساماندهي و سازماندهي مبلغان مذهبي، ارتقا و اصلاح سطح بينش و دانش خطبا و بهبود روش هاي خطابه، سخنوري، پاسخگويي به شبهات و پرسش هاي اقشار مختلف جامعه به ويژه نسل جوان، است.

عبدالرسول آموزگار افزود: در اين طرح که بصورت آموزش کوتاه مدت و طي سه ماه برگزار مي شود ، 31 نفر از مبلغان مذهبي متشکل از 18 مبلغ مرد و 13 مبلغه زن، شرکت دارند.

وي بيان داشت: براي آموزش اين مبلغان مذهبي از استادان کشوري که بومي استان فارس هستند، بهره گرفته شده است و آموزش هاي فناوري اطلاعات نيز از جمله سرفصل هاي آموزشي است که در اين دوره تدريس خواهد شد.

آموزگار اضافه کرد: در پايان اجراي اين طرح ، در صورت موفقيت شرکت کنندگان در آزمون مربوط ، به آنان گواهي اعطا خواهد شد و پس از آن در دوره تکميلي اين طرح شرکت مي کنند و در مجالس مختلف علمي و تخصصي به عنوان خطيب از آنان ، استفاده خواهد شد.

سه‌شنبه 29 ارديبهشت 1388 - 9:23
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری