يكشنبه 4 اسفند 1398 - 8:41
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

متأسفانه برخي كتب با رنگ و بوي غالي‌گري منتشر مي‌شوند

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به اين كه گشوده شدن عرصه‌هاي تحقيق و پژوهش‌هاي غيرمغرضانه اقتدار اسلام را دوباره احيا مي‌كند،گفت: متأسفانه پاره‌اي كتب كه رنگ و بوي غالي‌گري (غلو‌آميز) دارند، زمينه‌ساز و دامن‌زننده به خرافات هستند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت‌الاسلام سيد جواد موسوي‌هوايي از مهم‌ترين دلايل ترويج علم و دانش در پهنه گسترده جهان اسلام را جريان سيال و غيرمتعصبانه فضاي ورود مسلمانان به عرصه‌هاي جهاني برشمرد و تصريح كرد: آن چيزي كه مي‌تواند اقتدارمسلمانان را دوباره احيا كند و آنچه شايسته مسلماني و دين شامخ اسلام است، گشوده شدن عرصه‌هاي تحقيق و پژوهش‌هاي غيرمغرضانه است.

دبير جشنواره‌ كتاب دين در ادامه با بيان اين كه برترين نشانه تحولات كيفي در تمام جوامع ميزان و ارزش كتاب‌ها و پژوهش‌هايي است كه در علوم مختلف به ظهور مي‌رسد، يادآور شد: ميزان پژوهش و تحقيقات که از طرف ارگان‌هاي مربوطه منتشر مي‌شود از نظر کمي درخور توجه است اما از نظر کيفي تا ايده آل‌ها فاصله زيادي دارد . در موضوع علوم انساني و به‌خصوص کتاب‌هاي ديني نيز همين ماجرا جلوه دارد.

وي تصريح كرد: براساس آمار خانه کتاب ايران، در سال‌هاي 1386 و 1387 جمع کتاب‌هاي چاپ شده در حوزه دين 5589 بوده که البته قابل توجه است که اين تعداد شامل کتاب‌هاي عام مذهبي و ديني مي‌شود. اما تعداد کتاب‌هاي پژوهشي در اين حوزه با توجه به ريزموضوعات، چاپ اول و ميزان اثرگذاري در ميان مردم، تعداد قابل توجهي به‌نظر نمي‌آيد.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي با بيان اين كه متأسفانه گاهي شاهد انتشار برخي کتاب‌ها هستيم که رنگ و بوي غالي‌گري دارد و به خرافات دامن مي‌زند، اظهار داشت: زماني اقبال به کتاب‌خواني بيشتر مي‌شود که خوانندگان به آثار منتشر شده اعتماد کنند و احساس کنند که دانايي در گرو خواندن است. متاسفانه امروز کتاب‌هايي به چاپ مي‌رسد که بيشتر تکرار مکررات است. پژوهشگران بيشتر علاقه دارند به کارهاي ساده و زودبازده اقدام کنند و نتيجه پژوهش و اثر آن در جامعه و کمکي که تحقيق مي‌تواند به جامعه برساند، مغفول مي‌ماند.

دوشنبه 21 ارديبهشت 1388 - 9:41
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری