جمعه 13 تير 1399 - 3:38
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي:

فرهنگ اصلي‌ترين نقش را در رساندن انسان به تعالي ايفا مي‌كند

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي در نشست خبري سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با بيان اين كه بزرگ ترين هدف نظام اسلامي رساندن انسان به تعالي معنوي و الهي است، گفت: مقوله فرهنگ در تمام مراحل اصلي ترين نقش را در رساندن انسان به تعالي ايفا مي كند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام سيد جواد موسوي هوايي با تاكيد بر اين كه بايد فرهنگ جامعه را به سمت و  سوي فرهنگ الهي تغيير بدهيم، افزود: همان‌طور كه مقام معظم رهبري به عنوان يك كارشناس بي نظير فرهنگي فرموده اند، هر گونه اقتداري در نظام جمهوري اسلامي، بايد از يك اقتدار فرهنگي برخوردار باشد.

وي ادامه داد: بخشي از فرهنگ ريشه در اعتقادات، گرايش‌ها و ارزش‌هايي دارد كه در انسان به وجود مي آيد. كل نظام جمهوري اسلامي و جامعه ما يعني جامعه‌اي كه از نهادهاي مختلف انقلابي و ديني تشكيل شده، بايد به سمت و سويي حركت كند كه فرهنگ و ساختار فرهنگي مردم اصل الاصول آن باشد.

**الفت ميان انسان معاصر با معارف اسلامي، هدف جشنواره

موسوي هوايي با بيان اين كه نبايد به مقوله فرهنگ و تاكيدات مهم مقام معظم رهبري در اين زمينه، سياسي نگاه كرد،گفت: اين كه خداوند در قرآن به قلم قسم خورده است نشان مي‌دهد نقش قلم در هدايت جامعه بشري بسيار عظيم است؛ بنابراين قلم هاي شما خبرنگاران هم مادامي كه در مسير الهي باشد نه در مسير منافع انساني، شامل اين قسم مي شود.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي تصريح كرد: براي مطرح شدن مساله فرهنگ ديني در زمينه كتاب‌ها و پژوهش هاي مختلف كارهاي متعددي مانند تاسيس كتابخانه‌هاي شبستان و تجهيز آنها، خرديداري كتاب‌هاي مناسب و توليد محتوا انجام داده ايم.

وي اظهار داشت: اصلي ترين هدف جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر ايجاد الفت بين نيازهاي انسان معاصر و سوالاتي كه دارد با معارف الهي و اسلامي است. پاسخ ما به سوالات جوانان بايد از بطن دين و بسيار متقن و محكم باشد.

**در توزيع عادلانه و نشر معارف اسلامي در كشور با مشكل مواجه هستيم

موسوي هوايي اضافه كرد: بايد يك تلفيق صحيح و منطقي بين دين، فرهنگ و علوم ارتباطات كه شامل علوم انساني هم مي شود، ايجاد كنيم تا با اين تلفيق بتوانيم پاسخگوي مردم باشيم بنابراين كتاب‌ها و پژوهش‌هايي كه در جشنواره برگزيده مي شود بايد بتواند پاسخگوي يكي از سوالات مهم جامعه علمي ما باشد و اركان تمدن و فرهنگ اسلامي را استوارتر كند.

وي تكريم، پاسداشت و حمايت از نويسندگان حوزه دين را امري بسيار مهم و موثر ارزيابي كرد و ادامه داد: در توزيع عادلانه و نشر معارف اسلامي در كشور با مشكل مواجه هستيم كه اين حاكي از مظلوميت مقوله فرهنگ است كه بايد در زمينه به روزرساني اين اطلاعات گام برداريم.

دبير سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با اشاره به پنج حوزه علوم قرآن و حديث، فقه و مباني حقوق اسلامي، كلام، فلسفه، عرفان و اخلاق اسلامي، تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي، دين و علوم انساني جشنواره كتاب دين، گفت: در جشنواره سوم از محصولات فرهنگي در بخش نشر و كتاب و پژوهش كه به انتقال مفاهيم ديني به كودكان و نوجوانان مرتبط مي شود نيز تقدير خواهد شد.

**5533 كتاب و 190پژوهش مجموع آثار رسيده

موسوي هوايي با بيان اين كه با تلاش بي وقفه كارشناسان 5533 كتاب و 190پژوهش در سومين جشنواره كتاب دين مورد بررسي قرار گرفته است، افزود: از اين تعداد 844 كتاب و 36 پژوهش به حوزه علوم قرآن و حديث، 592 كتاب و 22 پژوهش به حوزه فقه و مباني حقوق اسلامي، 1581 كتاب و 55 پژوهش به حوزه كلام، فلسفه، عرفان و اخلاق اسلامي، 1312 متب و 34 پژوهش به حوزه تاريخ، فرهنگ و تمدن اسلامي و 1204 كتاب و 43 پژوهش به حوزه دين و علام اسلامي مربوط مي شود كه مجموع آنها 5723 اثر مي شود.

وي با تاكيد بر اين كه الگوي توسعه فرهنگ ما را نبايد غربي‌ها مشخص كنند، تصريح كرد: با توجه به پيام‌هاي صحيح مقام معظم رهبري همچون جنبش نرم افزاري، نقشه جامع علمي كشور، مهندسي فرهنگ و ... كه زيربناي اسلامي، انساني و ايراني دارد، سعي كرده‌ايم در جشنواره اثري كه به اين پيام‌هاي تمدن ساز نزديك تر است، برگزيده و معرفي شود.

موسوي هوايي گفت: 5 كتاب و 2 پژوهش برتر و 7 اثر ديگر به عنوان اثر شايسته تقدير در جشنواره سوم معرفي مي شوند.

**كاهش 40درصدي هزينه‌هاي جشنواره با توجه به اصلاح الگوي مصرف

وي با بيان اين كه براي معرفي بهتر جشنواره كتاب دين، اين جشنواره در هفته معلم در يكي از استوديوهاي صدا و سيما برگزار مي‌شود، گفت: جرئيات برگزاري جشنواره را با توجه به اصلاح الگوي مصرف تغيير داده ايم. بر همين اساس در تغييرات صورت گرفته در برنامه‌ها با حذف حاشيه‌هاي زايد، پذيرايي هاي مجلل و كم كردن تعداد مدعوين، بيش از 40درصد از هزينه‌هاي جشنواره كاسته شده است.

دبير سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با بيان اين كه اصلاح الگوي مصرف به معني كم خرج كردن براي فرهيخنگان و انديشمندان كشور نيست، ادامه داد: به برگزيدگان جشنواره كتاب دين چند سكه بهار آزادي و كمك هزينه سفر عمره مفرده همراه با لوح تقدير و تنديس ويژه اهدا مي شود.

گفتني است، نشست خبري سومين جشنواره كتاب دين و پژوهش‌هاي برتر با حضور مسؤولان برگزاري اين جشنواره 6 ارديبهشت در سالن اجتماعات معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد

يكشنبه 6 ارديبهشت 1388 - 15:12
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری