پنجشنبه 3 مهر 1399 - 2:6
پربازديدترين اخبار از استان
هرمزگان
  • هيچ خبري موجود نيست

نشست فرهنگي و هنري به مناسبت بزرگداشت سعدي و عطار در حوزه هنري هرمزگان

عصر روز يكشنبه 30 فروردين ماه 88 نشستي به مناسبت فرارسيدن سالروز بزرگداشت سعدي و عطار نيشابوري در اين حوزه برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان ؛ در اين نشست كه با حضور شاعران كانون شعر حوزه هنري هرمزگان همراه بود دكتر اسدالله نوروزي ، رييس گروه و استاد رشته زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه هرمزگان به بيان نكاتي درخصوص وي‍‍ژ‍گيهاي آثار سعدي پرداخت . وي در اين خصوص گفت : رعايت صحيح و مناسب نكات دستوري از جمله بكار بردن وزن و موسيقي مناسب از ويژگيهاي شاخص اين آثار است . رعايت خلاصه گويي در اشعار ، پرهيز از به كار بردن كلمات و عبارات زائد و استفاه ظريف از عنصر طنز در آثار نظم و نثر از ويژگيهاي ديگر اين آثار است .

دكتر نوروزي در خصوص عطار ، شاعر بزرگ نيشابوري كشورمان گفت : عطار در سرودن غزل هاي عرفاني بسيار تواناست .

وي همچنين وجود غزل هاي داستاني را يكي از مهمترين ويژگيهاي غزليات عطار خواند .

استاد ادبيات دانشگاه هرمزگان وجود عنصر روايت در آثار عطار را يكي از دلايل توجه علاقه مندان و شاعران به آثار اين شاعر برجسته دانست و يكي از غزليات ديوان عطار را براي هنرمندان قرائت كرد .

درادامه مراسم تعدادي از اشعار سعدي توسط شاعران مورد خوانش قرار گرفت و شاعران درخصوص شور ، حركت ، هماهنگي و لطافت موجود در اين اشعار صحبت كردند .

يكي از نكات جالب در پايان اين نشست حضور مسئول كانون شعر اين حوزه (عبدالحسين انصاري) به همراه نوزاد يك روزه اش در ميان شاعران بود كه با هيجان و شور و شوق زيادي همراه بود .

دوشنبه 31 فروردين 1388 - 14:35
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری