دوشنبه 12 خرداد 1399 - 2:52
پربازديدترين اخبار از استان
مازندران
  • هيچ خبري موجود نيست

كنگره شعر عاشورايي در مازندران برگزار شد

كنگره شعر عاشورايي روز يکشنبه هشتم دي‌ماه در سالن شهيد آويني اداره کل تبليغات اسلامي مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي مازندران ، حجت‌الاسلام مجتبي روحاني، امام جمعه بابل در كنگره شعر عاشورايي كه با حضور جمعي از مسئولان استاني و شهري و تعدادي از شعرا برگزار شد، طي سخناني گفت: قرآن زمينه شكل‌گيري بسياري از علوم درباره خود قرآن بوده و جريان كربلا از نظر هنري، منطبق با قرآن است .

وي افزود: ساحت شعر از آن‌جا كه ساحتي هنري است، بهترين نمونه اثرگذار در عمق وجود افراد بوده و مي‌تواند در ذخيره‌سازي و حفاظت از ادبيات عاشورايي مؤثر باشد و همان‌طور كه شعر به ادبيات كربلا جلوه و عظمت داد، جريان كربلا نيز به ادبيات ما جلوه داده است.

امام جمعه بابل خاطرنشان كرد: شعر در نزد اهل بيت(ع) داراي جايگاه خاص و ويژه‌اي است و آن‌گونه كه شعر عميقاً در جان انسان اثر مي‌گذارد و احساسات را برمي‌انگيزد، نثر از اين جايگاه برخوردار نيست.

وي با اشاره به اينكه ‌شعراي 14 قرن در بخش‌ها و سبك‌هاي مختلف در راستاي بيان حادثه كربلا تلاش كرده‌اند، خاطرنشان كرد: ساحت شعر از آن‌جا كه ساحتي هنري است، بهترين نمونه اثرگذار در عمق وجود افراد بوده و مي‌تواند در ذخيره‌سازي و حفاظت از ادبيات عاشورايي مؤثر باشد.

روحاني ضمن ابراز نگراني از اينكه جامعه ما درباره بيان مسائل كربلايي دچار نوعي افراط و تفريط شده است، تصريح كرد: ‌اشعار مداحان امروزي بسيار جديد است و سينه به سينه در محافل رسوخ يافته است، بنابراين اگر فرهنگ كربلا و عاشورا بخواهد حفظ و ذخيره شود و به نسل آتي منتقل شود، برگزاري مجالسي نظير كنگره شعر عاشورايي ضروري است.

در ادامه اين كنگره حجت‌الاسلام ناصر شكريان مديركل اداره تبليغات اسلامي استان مازندران با اشاره به اين مطلب كه ‌عالي‌ترين و ماندگارترين كارهاي هنري از قبيل نقاشي‌ها و معماري‌ها به موضوع عاشورا باز‌مي‌گردد، گفت: ‌5/13 قرن فرهنگ عاشورايي سالم به دست ما رسيده و ما بايد اين فرهنگ را حفظ و سالم به نسل آينده منتقل كنيم.

 كنگره شعر عاشورايي همزمان با 9 استان‌ کشور همچون آذربايجان‌شرقي، اردبيل، اصفهان، خراسان رضوي، تهران ، خوزستان و قم با حضور سه استان مازندران ، گيلان و گلستان در سه رشته شعر، نثر و مقاله در سالن شهيد آويني اداره کل تبليغات اسلامي مازندران برگزار شد.

شايان ذکر است: در پايان اين مراسم از سوي اداره کل تبليغات اسلامي مازندران هدايايي به آثار برگزيده اهدا شد.

دوشنبه 9 دی 1387 - 9:31
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری