چهارشنبه 9 مهر 1399 - 9:33
پربازديدترين اخبار از استان
همدان
  • هيچ خبري موجود نيست

دبير دفتر خاطره نويسي حوزه هنري استان همدان :

شريعت در مثنوي معنوي مولانا حرف اول را مي زند

يكايك ابيات مولوي بوي عرفان و شريعت ناب محمدي مي‌دهد و شريعت در مثنوي معنوي مولانا حرف اول را مي‌زند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان همدان : مهدي طراوتي توانا ‌ دبير دفتر خاطره نويسي حوزه هنري استان همدان به مناسبت روز بزرگداشت مولوي در گفتگويي مولوي را شاعر و عارفي سوخته دل و شوريده دانست و افزود :مولوي را در مثنوي به عنوان شاعري اسلامي مي‌بينيم كه شعرهايش بيشتر به حكمت نزديك مي‌شود و مثنوي مولانا بيان احاديث، روايات و آيات قرآن و تفسير آنها است .

اين شاعر آييني استان همدان با اشاره به حكايات به كار رفته در مثنوي اظهار داشت: حكايت‌هايي كه در مثنوي وجود دارد در نظر اول عاميانه به نظر مي‌رسد ولي شاعر با قدرت بالاي تفكر و انديشه اسلامي خود از همان حكايات ساده و عاميانه، نتيجه ديني و شريعتي فوق‌تصوري گرفته است.

وي با اشاره به غزليات مولوي خاطرنشان كرد : مولانا را در ديوان شمس با غزلياتي قوي به صورت عاشقي دلباخته و عارفي تمام‌عيار مي‌بينيم كه متأثر از احوالات روحاني و كشف و شهود عرفاني به سرودن غزليات ناب پرداخته است.

دبير دفتر خاطره‌نويسي حوزه هنري استان، تفكر و انديشه ديني مولوي را فراتر از حد و مرزهاي جغرافيايي و سياسي دانست و يادآور شد : هر كسي در هر گوشه‌اي از جهان مي‌تواند به تفكر اسلامي مولانا تعلق داشته باشد ولي نمي‌تواند مولانا را به مليت خود مصادره كند.

طراوتي ‌توانا به حركت برخي كشورها نظير تركيه براي ثبت مولانا به نام خويش اشاره كرد و افزود: درست است مولانا به دو زبان تركي و فارسي شعر گفته است ولي شاعر در انديشه و تفكر، فرا‌مكاني و فراملي است، هر‌چند ملت‌ها با پيشينه ادبيات مشترك مي‌خواهند مولانا را از آن خود بدانند اما اين زبان و مرزهاي جغرافياي است كه شاعر را درون مكاني حبس مي‌كند .

اين مقام مسئول ادامه داد: مولوي شاعري محلي و حتي ملي نيست كه متعلق به كشوري باشد بلكه شاعري فراملي است.

سه‌شنبه 9 مهر 1387 - 11:38
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری