پنجشنبه 25 مهر 1398 - 4:47
پربازديدترين اخبار از استان
زنجان
  • هيچ خبري موجود نيست

مديرکل تبليغات اسلامي استان زنجان :

پيام اهل بيت را بايد درست منتقل کرد

همايش بزرگ مادحين و شعراي آئيني استان با همکاري کانون مداحان و شعراي مذهبي زنجان با حضور استاندار زنجان درمحل دارالقرآن الکريم برگزار گرديد .

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان : حجت الاسلام دشتکي مديرکل تبليغات اسلامي استان در ابتداي اين مراسم ضمن تسليت ايام فاطميه گفت : در دو سال اخير شاخص برنامه هاي فرهنگي و مذهبي با حمايتهاي استاندار از کيفيت بسيار مطلوبي برخوردار گرديده است . وي افزود : با حمايتهاي مؤسسه دعبل حدود 400 نفر از مداحان استان از بيمه مداحان استفاده مي نمايند .

مديرکل تبليغات اسلامي استان زنجان اظهار داشت : مداحي و عرصه فعاليت در اين حوزه تاريخچه اي دارد و طبيعتاً حوزه مداحي و شعر و ادب ما نيز از چنين تاريخچه اي برخوردار است و با اين گرايش که مدح معصوم و اسلام را داشته باشيم با اين ديد ما تاريخچه مداحي را داريم که تاريخچه بسيار درخشاني است که در آن ستارگاني از جمله دعبل و کميل در آن درخشيده اند . وي جايگاه مداحي را به لحاظ ارتباطي که به بحث نبوت و امامت دارد  جايگاهي ويژه برشمرد و گفت : مداحي در هرزمان به خصوص در عصر کنوني يک ضرورت است و بايد به آن به طور جدي پرداخته شود و مقام و موقعيت مداح اهل بيت اول بايد در جامعه مداحي مشخص گردد و سپس در خصوص اهميت ضرورت وجود مداح به مردم روشنگري گردد.

وي ادامه داد : آنچه که جامعه شيعه را وادار به حرکت مي کند به جريان انداختن احساس مردم است و تبليغ علماء و مبلغين به منزله چراغ راه حرکت است و تبليغ و ترويج احکام الهي به وسيله علماء و مبلغين به منزله چراغ خودرو است و آنچه که اين خودرو را به حرکت وا مي دارد احساس و شوري است که جامعه مداحي در بين مردم ايجاد مي کند . . وي با بيان اينکه از کساني که در بحث معرفت تلاش مي کنند بايد تجليل شود گفت : گسترش ضابطه مند مداحي يکي از ضرورتهايي است که امروزه در جامعه احساس مي گردد و بايد بر اساس سياستهاي نظام فرهنگي و ديني کشور اين امر محقق گردد .

حجت الاسلام دشتکي رسالت مداحان اهل بيت را مهم برشمرد و افزود : معرفي چهره حقيقي امامت و ولايت بايد يکي از سياستهاي اساسي کانون مداحان استان باشد و در ايام فاطميه صرف خواندن شعر درمجالس کفايت نمي کند و بايد جهت گيري اشعار و مداحي در رابطه با حضرت زهرا (س) سه چيز را در برگيرد و بايد در مرحله اول از جايگاهي صحبت شود که به عنوان يک زن مسلمان ايشان را به جامعه معرفي کنيم و در مرحله بعد بايد به ايشان به عنوان يک زن مسلماني که به وظيفه اجتماعي و سياسي خود عمل مي کرد پرداخت .

مديرکل تبليغات اسلامي استان ياد آور شد : حضرت زهرا (س) مادر فرزنداني بود که بشريت را نجات داد و همسر داري ايشان الگو براي همه نسلهاست . وي تأکيد کرد : شعر هنري است که مي تواند جامعه را به جنبش در آورد و با هيچ سوز دلي بالاتر از مداحي و شعر نمي توان دوستي خود را به اهل بيت بيان کرد . وي رسالت بعدي مداحان را در قبال شهداء دانست و گفت : امروز اگر مداحي رونق پيدا کرده به برکت خون شهداست و بايد در رابطه با شهداء به وظايف خود عمل کرد .حجت الاسلام دشتکي با اشاره به اينکه اصل محتوا در مداحي اهل بيت بايد سرلوحه قرار گيرد ،افزود : صرف گرياندن در مداحي کفايت نمي کند و بايد به مخاطب پيام اهل بيت را درست مننتقل کرد . وي تعقل در مداحي را جزو برنامه هاي اين اداره کل عنوان کرد و گفت : برخي از واقعيتها بايد با عقل جامعه امروزي تطابق داده شوند .

مديرکل تبليغات اسلامي استان زنجان لزوم ضابطه مند شدن جامعه مداحان استان را خواستار شد و ادامه داد : کانون مداحان بايد نظام نامه اي با همفکري جامعه مداحين استان تدوين کند و تعليم و تعلم در جامعه مداحي اهل بيت يکي از ضرورتهاست که کانون مداحان بايد به اين نکته توجه جدي داشته باشد .

استاندار زنجان نيز در ادامه اين مراسم گفت : خوشبختانه به خاطر باورهاي عميق ديني که جامعه ما از اهل بيت دارند تمام ترفندهاي دشمنان نقش برآب شده است. وي افزود : اعتقاد به اهل بيت خانواده هاي ايراني را بيمه کرده است و هيچ فرهنگ و مذهبي وجود ندارد که بتواند با فرهنگ اسلامي و مذهب شيعه قابل مقايسه باشد .

سخنران ديگر اين مراسم رضا ديني مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان بود که وي نيز با اشاره به اينکه مکتب تشيع روز به روز پويا و بالنده مي شود گفت : کسي که در فضاي اهل بيت نفس مي کشد الهي مي گردد .

وي در ادامه به اهميت موضوع امر به معروف و نهي از منکر پرداخت و افزود : فلسفه نهضت عاشورا که منجر به بزرگترين تراژدي تاريخي شده امر به معروف و نهي از منکر بوده است .

سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1387 - 0:20
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری