سه‌شنبه 29 بهمن 1398 - 5:7
پربازديدترين اخبار از استان
يزد
  • هيچ خبري موجود نيست

دکتر عناصري در مراسم روز ملي حکيم طوس :

زبان و ادبيات فارسي مرهون تلاش و همت فردوسي است

چند سالي است که بيست و پنجم ارديبهشت ماه را روز بزرگداشت شاعر حماسه سراي ايران حکيم ابوالقاسم فردوسي نامگذاري کرده اند ، شاعري که بي گمان بزرگترين خدمت را به فرهنگ وادب و قوميت ايران زمين کرده است

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان يزد ، به مناسبت اين روز مراسمي با حضور دکتر جابر عناصري ، نويسنده ، محقق و پژوهشگر ادبيات آئيني و کهن ايران در حوزه هنري استان يزد برگزارشد .

دراين مراسم که بيش از دويست نفر از دانشجويان و فرهنگ دوستان يزدي حضورداشتند ، دکتر عناصري درخصوص اسطوره درشاهنامه و هنر منحصر به فرد فردوسي در بيان اساطير به ايراد سخن پرداخت وگفت : هرمطلبي که در اساطير ايراني است مبتني بر اختيار خرد و فرزانگي است ، ولي در اساطير يوناني اين امر مبتني بر جبر است .

وي افزود : تاريخ ايران با شاهنامه گره خورده و زبان و ادبيات فارسي مرهون همت و تلاش فردوسي است .

اين نويسنده و محقق برجسته از انتشار برخي از مطالب سست و نادرست که در مطبوعات و حتي راديو وتلويزيون در باره شاهنامه و سراينده آن ذکر مي شود انتقاد کرد و يادآور شد : شاهنامه شاهکار جاوادن بزرگترين شاعر ملي ما و يکي از بزرگترين حماسه سرايان جهان است و خدمتي که فردوسي به زبان وادب ايراني کرده بي نظير است .

اين پژوهشگر ادبيات آئيني و کهن کشورمان افزود : کساني که شاهنامه را بازگو مي کنند مي بايست با تحقيق درست و مطابق با اصل آن به بيان اين گنجينه نفيس بپردازند و از نظر کارشناسان و محققان در ترويج پيام شاهنامه که همانا خود باوري و هويت ملي و فرهنگي ايرانيان است استفاده کنند .

وي در پايان اظهار داشت : بي شک شاهنامه فردوسي مهمترين و باارزش ترين گنجينه فصاحت و بلاغت زبان فارسي است و تا ايران و ايراني است ، فردوسي هم زنده است .

دوشنبه 30 ارديبهشت 1387 - 10:46
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری