چهارشنبه 24 مهر 1398 - 8:55
پربازديدترين اخبار از استان
قزوين
  • هيچ خبري موجود نيست

به همت حوزه هنري اداره كل تبليغات اسلامي استان قزوين:

كارگاه آموزشي تئاتر با محوريت قزوين برگزار شد

به همت حوزه هنري اداره كل تبليغات اسلامي استان قزوين, كارگاه دو روزه آموزشي تئاتر با محوريت قزوين برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قزوين, دكتر"قطب‌الدين صادقي" نويسنده و كارگردان تئاتر كشور گفت: هنر تئاتر در جامعه ما از جايگاه شايسته و والايي برخوردار نيست.

وي افزود: هنر تئاتر يك پديده و امر ذاتي است كه در دو قرن اخير بر بال عشق و احساس هنرمندان به حركت درآمد، اما اين حركت متاسفانه در كشور ما هنوز نتوانسته بصورت يك نهاد عميق فرهنگي نهادينه شود.

وي اظهاركرد: براي توسعه و ارتقاي اين هنر بايد در ابعاد مادي و معنوي سرمايه‌گذاري كنيم و اين مسير تنها با آموزش، تبليغات، فرهنگ‌سازي و همچنين تقويت زيربناي روحي و معنوي انساني پيموده مي‌شود.

صادقي، با اشاره به توان زياد هنر تئاتر در تاثيرگذاري بر مخاطب و بيان زنده مشكلات جامعه، افزود: تئاتر هنري است براي كساني كه مي‌خواهند يك لحظه جدي‌تر بينديشند.

اين استاد دانشگاه افزود: عدم شناسايي دقيق خواسته‌هاي فرهنگي و هنري مردم به ويژه نسل جوان، يكي از عوامل موثر در رشد نكردن اين هنر گرانمايه محسوب مي‌شود.

صادقي در ادامه افزود: در حال حاضر تعداد علاقمندان به هنر تئاتر زياد است، اما متاسفانه بيشتر اين هنرمندان درگير مشغله زندگي و معيشتي هستند و تحت حمايت هيچ ارگان و سازماني قرار ندارند.

به گفته وي، كم‌توجهي به هنرمندان و عدم حمايت كافي مسوولان از اين قشر، عامل بازدارنده‌اي در مسير گسترش و رشد تئاتر در كشور است.

نويسنده و كارگردان تئاتر كشور، نبود سالن نمايش و ساير امكانات مربوطه را از ديگر موانع رشد اين هنر برشمرد و گفت: تنها پنج تماشاخانه در شهر بزرگي چون تهران داريم و در شهرستانها هيچ‌گونه تماشاخانه‌اي كه هنرمندان بتوانند هنر خود را ارائه دهند وجود ندارد.

صادقي اضافه‌كرد: با اينكه تئاتر علم وسيعي است و هر روزه در دنيا نظريه‌ها و پيشرفتهاي بزرگي را پشت سر مي‌گذارد، ولي متاسفانه اين رشد در كشور محسوس نيست.

وي افزود: عدم شناخت تماشاچي نسبت به تئاتر، كمبود آموزش، نبودن سالنهاي تئاتر، كمبود نويسندگان و نمايشنامه خوب، ضعف پشتوانه مالي از بارزترين مشكلات اين رشته هنري است كه ضربه جدي به بدنه هنر تئاتر وارد مي‌كند.

سه‌شنبه 24 ارديبهشت 1387 - 12:57
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری