جمعه 9 خرداد 1399 - 4:32
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان شمالي
  • هيچ خبري موجود نيست

روحانيون خراسان شمالي بر بهره‌برداري از فضايل شب قدر تاكيد كردند

شماري از روحانيان خراسان شمالي در گفتگو با روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي خراسان شمالي بر لزوم بهره‌برداري كافي از فضايل شب قدر تاكيد كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي خراسان شمالي : ريئس اداره امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي استان در اين مورد گفت: شب قدر از بهترين شبهاي سال است كه در آيات قرآن نيز چندين بار به ارزش آن اشاره شده است.

حجت الاسلام والمسلمين محمودي افزود: بنا بر آيات قرآن ارزش شب قدر از هزار ماه بيشتر است كه با حساب رياضي اين شب با ‪ ۸۳‬سال برابري مي‌كند.

وي ادامه داد: راز و نياز و مناجات و عبادت در شب قدر برابر با عبادت ‪ ۸۳‬ساله است و اين لزوم بهره‌برداري از اين شب را موكد مي‌كند.

او گفت: شب قدر شبي است كه تقدير يك ساله انسان در آن رقم مي‌خورد لذا انسان بايد سعي كند كه در اين شب خواسته‌هايش را با خداوند مطرح كند و مشمول رحمت خداوند شود.

وي افزود: بزرگان توصيه كرده‌اند كه انسان در اين شب همه خواسته‌هايش اعم از مادي و معنوي را با خداوند درميان بگذارد تا آنچه خير و صلاح است براي او مقدر شود.

او بيان كرد: ارزش و فضيلت شب قدر غيرقابل توصيف است و همه بايد سعي كنند با احيا اين شب از بركات آن بهره‌مند گردند.

حجت‌الاسلام حسن فروتن نيز گفت: شب قدر شب نزول قرآن و شب توبه و انابه و بازگشت به سوي حضرت حق است.

وي افزود: در شب قدر اميد استجابت دعا و عفو و بخشش و پذيرش توبه براي مومن از هر زمان ديگري بيشتر است.

وي در ادامه تصريح کرد : ارزش شب قدر از هزار ماه بيشتر است و در اين شب فرشتگان از آسمان به زمين مي‌آيند و براي بندگان خدا دعا و استغفار مي‌كنند.

او بيان كرد: در شب قدر سرنوشت يك ساله انسان رقم مي‌خورد و پرونده بندگان خدا به محضر امام زمان(عج) عرضه مي‌شود.

وي گفت: در طول سال دو شب "قدر و عرفه" براي استجابت دعا و پذيرش استغفار از اهميت ويژه‌اي برخوردارند.

مسوول امور دفاتر سازمان نيز در اين خصوص گفت : براي واژه قدر چندين معني ذكر شده كه هر يك بر اهميت اين شب تاكيد مي‌كنند.

حجت‌الاسلام ايزانلو افزود: يكي از معاني قدر تنگي است و اين بدين معنا است كه در اين شب فرشتگان از آسمان به زمين مي‌آيند و به دليل ازدحام جايي در روي زمين نيست.

وي بيان كرد: يكي ديگر از معاني ذكر شده براي قدر، اندازه‌گيري است زيرا خداوند در اين شب سرنوشت و تقدير انسان را مشخص مي‌كند.

او افزود: اين به معني اين نيست كه در اين ميان انسان هيچ تاثيري در سرنوشت خود نداشته باشد بلكه خداوند در اين شب به دل مومن نگاه مي‌كند و دل او را اندازه‌گيري و ارزيابي مي‌كند.

وي ادامه داد: در اين شب انسان ارزيابي مي‌شود كه آيا در پي اصلاح خود و رضايت پروردگار است و بر اين اساس مقدرات او رقم مي‌خورد و به امام‌عصر(عج) تقديم مي‌شود.

او بيان كرد: بنا بر روايات يكي از شبهاي ‪ ۲۱ ،۱۹‬و ‪ ۲۳‬ماه مبارك رمضان شب قدر است كه بنا بر اهميت آن هر سه شب احياداري مي‌شود.

سه‌شنبه 10 مهر 1386 - 9:33
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری