دوشنبه 18 فروردين 1399 - 22:8
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

علي اصغر شاه زيدي:

فضاي عرضه موسيقي همپاي فضاي آموزشي رشد نکرده است

مراکز آموزش موسيقي در کشور فراوانند اما فضاي چنداني براي عرضه توليدات دانشجويان اين مراکز وجود ندارد.

به گزارش ستاد خبري نخستين جشنواره آثار و توليدات مراکز استاني حوزه هنري، علي اصغر شاه زيدي، خواننده مطرح موسيقي سنتي در حاشيه آيين گشايش اين جشنواره گفت: نهادهاي سياستگذار و متوليان فرهنگي بايد مشخص کننده مسير گسترش و توسعه فضاي عرضه موسيقي براي حرکت هنرجوياني باشند که در دانشگاه ها، هنرستان ها و مراکز آموزش موسيقي، پرورش مي يابند اما فضايي براي عرضه آثارشان وجود ندارد.

وي افزود: متأسفانه در ايران فعاليت در حوزه موسيقي با معيشت فعالان اين عرصه گره نخورده است و حرفه اي نيست که بتوان زندگي خود را بر آن بنا گذاشت.

شاه زيدي تأکيد کرد: معادله عرضه و تقاضاي موسيقي در جامعه ما به گونه اي نيست که همه فعالان اين عرصه بتوانند آثارشان به عموم عرضه کنند.

وي خاطرنشان کرد: عرضه موسيقي در ايران بيشتر مناسبتي است و انگار تنها به مناسبت‌هاي تاريخي همچون اعياد يا عزاداري است که مي توان از موسيقي استفاده کرد؛ در حالي که موسيقي يک نياز روزمره و جدي به شمار مي آيد.

او که از شاگردان تاج اصفهاني است، در ادامه افزود: اگر حاصل اعتبارهايي که در جشنواره هاي موسيقي هزينه مي شوند به نتيجه مطلوبي نرسد و اين نتيجه با اقبال عموم مردم مواجه نشود بايد در رويکرد خود به هنرمندان و آثارشان بازنگري کنيم.

شاه زيدي خاطرنشان کرد: اگر ما امروز به آثار معماري باستاني خود افتخار مي کنيم و براي نمايش قدرت فرهنگمان در دنيا به آن ها متوسل مي شويم از اين روست که نياکان ما با دقت برنامه ريزي کرده بودند که توليداتشان بتواند امروز هم ما را حيرت زده کند، اما آيا در آثاري که امروز توليد مي کنيم نيز چنين قدرتي وجود دارد؟

وي افزود: جشنواره هاي موسيقي کشور نبايد به هنرمندان شاخص اين عرصه بي توجه باشند و بايد فضا را به گونه اي فراهم کنند که نخبگان موسيقي ما به توليد و عرضه آثار ماندگارتر بپردازند.

شاه زيدي گفت: حوزه هنري با انتخاب شعار يک «گام به پيش» در نخستين جشنواره آثار و توليدات مراکز استاني خود تنها با سرمايه گذاري بر روي نخبگان موسيقي و استعدادهاي نو مي تواند آثار ماندگاري را به جامعه معرفي کند.

سه‌شنبه 19 دی 1385 - 17:28
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری