دوشنبه 12 خرداد 1399 - 13:50
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

شعر بايد از حيث شعر بودن بررسي شود

معيارها و موضوعات جشنواره‌اي تاثيري بر داوري شعر و گزينش آثار برتر ندارد و داوران بايد شعر را در اولين ديد از حيث شعر بودن بررسي كنند.

به گزارش خبرنگار روابط عمومي حوزه هنري: مصطفي محدثي خراساني شاعر برجسته خراسان با بيان اين مطلب گفت: موضوعاتي همچون فرهنگ شهروندي گاهي داوري را دچار مشكل مي‌كند و داوران فكر مي‌كنند هرچه بيان نمادهاي شهري بيشتر باشد شعر برگزيده است اما بايد ابتدا به شعر بودن اثر توجه شود.

وي نگاه غيرمستقيم و عميق شاعر و تاثيرگذاري آن را از شاخصه‌هاي يك شعر خوب برشمرد و افزود اگر شاعر به طور طبيعي و با اندوخته‌اي كه از مردم دارد شعري پيرامون مسائل اجتماعي و فرهنگي بگويد اثري ناب را به وجود مي‌آورد.

محدثي خراساني، توانمندي و نگاه شاعر به مسائل اجتماعي را در تاثيرگذار بودن شعر موثر دانست و اظهار داشت خراسان بخش اعظمي از پيشينيان و پشتوانه‌هاي ادبي را در خود دارد كه زنده كردن آنها در فرهنگ نسل جوان بي‌تاثير نيست.

وي تصريح كرد: در زمينه شعر مشكل رساندن شعر به گوش مخاطبان است كه هنر ديگري را مي‌طلبد زيرا متأسفانه بيشتر مخاطبان شعر خود شاعران هستند.

اين شاعر خراساني، براي برطرف كردن اين مشكل پيشنهاد داد كه اشعار همراه با موسيقي، نماآهنگ و با جلوه‌هاي طنز همراه شود تا با عامه ارتباط برقرار كند.

وي وجود جشنواره‌هايي مانند شهر بهشت، را در شناخت توانمندي‌هاي شهر موثر دانست و افزود: مشهد مقدس به لحاظ جغرافيايي، فرهنگي، مذهبي و تاريخي با ديگر شهرها متفاوت است و معطوف كردن ذهن اهالي شهر در بعد تاريخي و جريان معاصر مي‌تواند تاثيرگذار باشد.

گفتني است نخستين جشنواره شهر بهشت در 8 قالب هنري از 21 لغايت 29 ديماه جاري در مشهد مقدس برپاست.

دوشنبه 26 دی 1384 - 1:1
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری