جمعه 3 بهمن 1399 - 22:51
پربازديدترين اخبار از استان
مركزي
  • هيچ خبري موجود نيست

كيوان ساكت در جمع هنرجويان موسيقي حوزه هنري استان مركزي گفت:

موسيقي ملي ما بايد از زمان عقب نماند تا مخاطبش را از دست ندهد

نشست تخصصي موسيقي ايراني با حضور استاد كيوان ساكت صبح روز پنجشنبه سوم آذرماه جاري در محل نگارخانه شهيد آويني حوزه هنري استان مركزي برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: در اين نشست كه با حضور جمع كثيري از هنرجويان و علاقه‌مندان به موسيقي برگزار شد استاد كيوان ساكت گفت: موسيقي ايراني با وجود تمام قداست و ظرافتش بر روي آن كار علمي نشده است. وي گفت: موسيقي هم مثل ساير هنرهاي ديگر بيان و زبان خودش را دارد و بايد از ابزارهاي امروزي و مدرن استفاده نمايد. موسيقي بايد از زمان خودش عقب نماند تا مخاطبش را از دست ندهد.

وي افزود: امروز جوانان ما به موسيقي ملي كم علاقه هستند چون نيازهاي روحي آنان را برآورده نمي‌كند. لذا موسيقي بايد زبان امروزي داشته باشد و نيازهاي امروز جامعه را بگويد چون نيازهاي روحي امروز، آينده و گذشته ملت متفاوت است و اگر موسيقي حرف و زبانش امروزي نباشد محكوم به فنا و نابودي است.

ساكت بيان داشت: امروز موسيقي، موسيقي محفلي نيست و بايد به جهان و جهاني شدن موسيقي خودمان فكر نماييم. همانطور كه در همه دنيا به حافظ، مولانا، باخ و موتسارت احترام مي‌گذارند، ما بايد به اين سمت حركت كنيم و از كار تقليدي بپرهيزيم.

وي گفت: آيا شخصي با حفظ كردن غزليات حافظ مي‌تواند ادعا نمايد كه شاعر است و در محافلي كه از او دعوت مي‌شود شعر حافظ بخواند يك نوازنده هم با تقليد از گذشتگان و تكرار آنچه آنها نواخته‌اند نمي‌تواند ادعاي موسيقي نمايد زيرا فقط نواخته‌هاي ديگران را از بر كرده است. لذا ما بايد مفاهيم را ياد بگيريم و با تلاش و كوشش روزافزون سره را از ناسره تشخيص دهيم.

وي در پايان اذعان داشت كه هر كس در هنر بايد شخصيت، زبان و بيان خود را داشته باشد.

سه‌شنبه 8 آذر 1384 - 10:1
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری