صفحه اول سازمان آرشيو جستجو ارتباط با ما  
   

 

يادداشت - سال 1386

 • روزاول زمين

  ضياء آراسته(سه‌شنبه 28 اسفند 1386)درختان چناروسپيداروبوته هاي شمشاد کوچه پس کوچه ها وخيابان ها درسکوتي معنادارفرورفته اند وچشم به آسمان آبي ونيمه ابري دوخته اند تا هرچه زودترآبي آسمان جاي خود رابه چهره ابرهاي بهاري بسپارد.
 • خورشيد سامرا

  عليرضا قرائي(شنبه 25 اسفند 1386)در عصر حکومت وخلافت متوکل سفاک ترين خلفاي بني العباس ، يازدهمين ستاره ي درخشان برج آسمان ولايت در شهر تاريخي وپايگاه نشر اسلام مدينه در خانه ي امام هادي دهمين پيشواي جهان اسلام از يک مادر دانشمند وپرفضيلت ديده به جهان گشود مادر با فضيلت ودانشمند او بانوئي بود که بانوان مدينه از محضر پر فيض او بهره هاي علمي مي بر دند .
 • انتخابات؛ بايدها و نبايدها

  حجت الاسلام كاظم لطفيان(سه‌شنبه 21 اسفند 1386)شمارش معکوس براي انتخابات مجلس هشتم آغاز شده است. مردم نيز مانند هميشه سرگرم ارزيابي افراد براي انتخاب اصلح مي باشند.
 • دارالشفاي طوس

  ضياء آراسته(چهارشنبه 15 اسفند 1386)تقديم به ساحت نوراني وشفابخش علي ابن موسي الرضا (ع)
 • چقدر نيكوكاريم؟

  داود ميرزايي مقدم(چهارشنبه 15 اسفند 1386)ايرانيان تا آن‌جا كه در تاريخ حيات اجتماعي انسان‌ها ثبت شده انسان‌هاي عاطفي و با احساسي بوده‌اند و هيچ‌گاه حس انسان‌دوستي و هم‌دلي با همگنان را از خويش دور نكرده‌اند. اين ويژگي مشترك به علل مختلفي فراز و فرودهايي داشته اما هيچ‌وقت از دست نرفته است.
 • فرهنگ عاشورايي و توطئه دشمنان

  حجت الاسلام علي جديدبناب(چهارشنبه 8 اسفند 1386)اگر بررسي کارشناسي و دقيقي در زمينه فرهنگ عاشورا و نگراني دشمنان اسلام از نهضت حسيني انجام گيرد و اينکه بسياري از نقشه‌ها و توطئه‌هاي آنان از طريق اين نهضت و توجه به ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها در آن نقش برآب مي شود، به يقين اهميت و جايگاه فرمايش‌هاي گهربار مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌ الله العظمي خامنه اي دو چندان مشخص مي شود، چرا که در فرمايش‌هاي ايشان کاملاً به مقتضيات و زمان شناسي عنايت ويژه اي شده است و براساس آن، ضمن بيان اهميت والاي نهضت عاشورا و عزاداري‌ها براي زنده نگه داشتن اين نهضت، آسيب ها و آفت ها را به صورت دقيق بررسي و بيان فرموده اند و تحليل هاي بسيار روشن و عالمانه اي را ارائه فرموده‌اند که به يقين توجه به اين بيانات تحليلگرانه، بسياري از حقايق را براي ما روشن مي سازد و از اجراي ناخودآگاهانه نقشه هاي دشمن باز مي دارد.
 • راز مرموز كودتاي سوم اسفند 1299 رضاخان

  داود ميرزايي مقدم(چهارشنبه 1 اسفند 1386)نقل قول معروفي از قديمي‌ها هنوز، زبانزد است كه در هر جا اتفاق پيچيده‌ي سياسي، اقتصادي، نظامي و فرهنگي رخ مي‌دهد مي‌گويند: « كار انگليسي‌هاست ! ». اين امر در وقوع كودتاي سوم اسفند 1299 به طرز مرموز و مكتوم از عامه‌ي مردم اتفاق افتاد.
 • امامت،احياءانديشه ديني

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 24 بهمن 1386)به مناسبت ميلاد بابرکت امام موسي کاظم (ع)
 • 22 بهمن،انفجار نور

  آرام(يكشنبه 21 بهمن 1386)پيروزي انقلاب اسلامي در ايران تنها يك حادثه داخلي براي تغيير يك رژيم سياسي نبود. بلكه همان‌گونه كه بسياري از دولتمردان آمريكائي، اسرائيلي و اروپائي در خاطرات خود از آن روزها تعبير كرده‌‌اند، انقلاب از ديدگاه آنان زلزله‌اي ويرانگر براي جهان غرب بود.
 • سيره عملي امام محمد باقر (ع)

  سيد محمدكاظم ارفع(يكشنبه 21 بهمن 1386)ابو بصير مي گويد: در خدمت امام محمد باقر (ع) وارد مسجد شدم جمعيت زيادي در رفت و آمد بودند. امام (ع) به من فرمود: از مردم بپرس آيا امام باقر را مي بينيد؟
 • نقش امام سجاد در تبليغ نهضت عاشورا

  اكرم اماني(يكشنبه 14 بهمن 1386)زمينه‌ تبليغ پس از شهادت شهدا و وقوع فاجعه و خاموش شدن احساسات كينه‌توزانه و طمعكارانه و جانشين شدن احساسات رقت‌انگيز و پيدايش جنبه مظلوميت و حق به جانبي طبعاً بيشتر فراهم شد و در حقيقت مرحله بهره‌برداري از يك طرف و معرفي حقيقت آنچه بوده و دريدن پرده‌هاي تاريكي كه تبليغات دروغين ايجاد كرده بود (از طرف ديگر) از بعد از شهادت اباعبدالله به وسيله اهل‌بيت مكرمش انجام يافت. اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) مي‌فرمايد: «ان الفتن اذا اقبلت شبهت و اذا ادبرت نبهت» (خطبه 91) علت اين است كه در غوغاي فتنه، انسان در آن غرق است و وقتي كه انسان در داخل جريان باشد نمي‌تواند درست ببيند. از كنار بهتر مي‌توان ديد. اين است كه زمينه روشن كردن اذهان طبعاً بعد از ختم جريان بهتر فراهم است و لهذا نقش عمده تبليغات بر عهده اهل‌بيت و اسيران است.
 • امام سجاد (ع) وارث رسالت بزرگ امامت پس از واقعه جانگداز کربلا

  عليرضا قرائي(يكشنبه 14 بهمن 1386)نام ششمين امام معصوم علي ( ع ) است . وي فرزند حسين بن علي بن ابيطالب ( ع ) و ملقب به "سجاد" و "زين العابدين " مي باشد . حضرت سجاد در واقعه جانگداز کربلا حضور داشت ولي به علت بيماري و تب شديد از آن حادثه جان به سلامت برد ، زيرا جهاد از بيمار برداشته شده است و پدر بزرگوارش - با همه علاقه اي که فرزندش به شرکت در آن واقعه داشت - به او اجازه جنگ کردن نداد .
 • انقلاب اسلامي ايران

  نصرت ادريس(چهارشنبه 10 بهمن 1386)اصلاح و انقلاب هر دو براى رسيدن به يك هدف واحد صورت مى‏گيرند و اين هدف عبارت است از تغيير دادن اوضاع وخيم و آشفته اصلاح با تفكر و انديشه و خونسردى آغاز مى‏شود. اصلاح كننده ابتدا به بررسى اوضاع و انديشه درباره اسباب وخامت آن مى‏پردازد و سپس راههاى رفع نواقص موجود را كشف مى‏كند و تا حد لزوم به قوه تخريبى متوسل مى‏گردد در حالى‏كه انقلاب با خشم و غضب و حس انتقام‏طلبى آغاز مى‏شود.
 • مكن اي صبح طلوع

  عباس لهراسبي(سه‌شنبه 2 بهمن 1386)ديگر دارد همه چيز به پايان مي‌رسد، دسته‌ها يك‌يك خسته از زنجيرهايي كه به شانه نهاده‌اند به كناره مي‌رسند.
 • عبادت هاي سيد الساجدين، امتداد پيام عاشوا

  ضياء آراسته(يكشنبه 30 دی 1386)تاريخ آيينه تمام نماي رفتارآدمي
 • کربلاي بي انتها

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 26 دی 1386)قطعه قطعه سرزمين داغ وتفتيده نينوا درانتظاري غريبانه بسرمي برد. شن هاي روان همه جا حرکت مواج مداومي را ادامه مي دهند وآسمان با همه سکوت و آرامش ظاهري اش ناآرام به نظرمي رسد
 • محرم، نينواي آزادگي

  ضياء آراسته(چهارشنبه 19 دی 1386)تاريخ حيات بشري سرشاراست ازقيام ها ومقاومت هايي که براي پاسداشت حقيقت و اجراي عدالت انجام گرفته است ومردان وزنان زيادي دراين راه عزيزترين داشته شان يعني جانشان را فدا کرده اند تا شايد فرزندان آنها بتوانند
 • حماسه 19 دي‌ماه 56 قم؛ جرقه‌ پيروزي انقلاب اسلامي

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 19 دی 1386)حركت‌هاي مردمي همواره سرآغاز جنبش‌هاي بزرگي بوده است كه پايه‌هاي به ظاهر مستحكم حكومت‌هاي ظالم را به لرزه درآورده و وجود دستگاه طويل و نامشروع آن‌ها را به نابودي كشانيده است؛
 • عمليات كربلاي5؛ سرنوشت‌ساز در سال سرنوشت جنگ

  عليرضا سجادي‌فر(چهارشنبه 19 دی 1386)عمليات كربلاي 5 مهمترين عمليات رزمندگان سپاه اسلام در طول هشت‌سال دفاع مقدس است، چرا كه سرنوشت جنگ را در سال سرنوشت رقم زد و دشمن تا بن دندان مسلح و حاميان او با پي بردن به قدرت سپاهيان اسلام، تلاش‌هاي خود را براي پايان دادن به جنگ آغاز كردند و به اين ترتيب قطع‌نامه 598 از سوي سازمان ملل متحد صادر گرديد.
 • خانواده؛ كانون عاطفه

  سميه امرالله(شنبه 15 دی 1386)انسان‌ها بدون اينكه اختياري از خود داشته باشند، بر اساس تجهيزات دروني و طبعي دختر و پسر به سوي يكديگر جذب مي‌شوند. گويي دختر بدون پسر و پسر بدون دختر وجودشان ناقص است.
 • مباهله، گواه روشن حقانيت اهل‌بيت

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 12 دی 1386)«همانا مثل خلقت عيسي از جانب خداوند همانند خلقت آدم ابوالبشر است كه خدا او را از خاك بساخت، سپس بدان خاك گفت بشري به حد كمال باش. هماندم چنان گشت. سخن حق همانست كه از جانب خداوند به تو رسيد
 • مراقب گام‌هايت باش...

  زهرا مرشدزاده- از دانمارك(چهارشنبه 12 دی 1386)خيره و مبهوت...
 • اي ساربان آهسته رو كارام جانم مي‌رود

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 5 دی 1386)كاروانيان آخرين سفر حج را بجا آورده و آرام و با طمأنينه در حال بازگشت هستند. صداي پاي شتران و زمزمه آرام و صحبت‌هاي حاجيان صحرا را پر كرده و همه از شادماني‌شان در همراهي با رسو‌ل‌الله (صلي‌الله‌عليه‌و آله) سخن مي‌گويند و كراماتي كه از هم پا شدن با ايشان نصيب‌شان گشته.
 • سيره عملي امام هادي (ع)

  سيد محمدكاظم ارفع(سه‌شنبه 4 دی 1386)روزي امام هادي (ع) براي انجام کاري از سامرا بيرون رفته بودند. عربي از ايشان جستجو مي کرد. او را به مکان حضرت در خارج شهر راهنمايي کردند. پس از آنکه شرفياب شد، عرض کرد: من از اعراب کوفه و از ارادتمندان خانواده شما هستم.
 • غدير و مسائل پيرامون آن

  ص زائري(دوشنبه 3 دی 1386)غدير، روزي است كه عظمت اسلام به اوج مي‌رسد. تولد شيعه، غدير در شيعه و شيعه در علي (ع) محو مي‌گردد و در كنار هم معنا پيدا مي‌كند. غدير تكميل ديني است كه كاملترين دين‌هاست و چه زيبا خداوند به سنگ غدير مسلمانان را محك زد و محبان و مخلصان را از منافقان و معاندين رسول‌الله (ص) و اهل بيت اطهرش باز شناخت.
 • عمليات كربلاي 4

  عليرضا سجادي‌فر(دوشنبه 3 دی 1386)تاريخ عمليات: 3/10/65 ساعت 30/22
 • سنجش ايمان ناب

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 28 آذر 1386)سرزمين وحي ديري است مأمن و آرامگه عاشقان دلسوخته‌اي است كه هر گاه از دلبستگي‌هاي زميني خود كه روحشان را به اسارت و زندان تن مي‌كشاند خسته و وامانده مي‌شوند.
 • روز عرفه

  راضيه فرهي(چهارشنبه 28 آذر 1386)روز عرفه از ايام باشكوه و عظيم است. روزي است كه در‌هاي آسمان را براي پذيرش تضرع‌هاي عاشقانه‌ بندگان ذات اقدس اله مي‌گشايند و باز هم آن فاعل بالعشق خواهان بازگشت اشرف مخلوقاتش به بارگاه امن‌اش است .
 • سيره عملي امام محمد باقر (ع)

  سيد محمدكاظم ارفع(سه‌شنبه 27 آذر 1386)ابو بصير مي گويد: در خدمت امام محمد باقر (ع) وارد مسجد شدم جمعيت زيادي در رفت و آمد. بودند امام (ع) به من فرمود:
 • پژوهش دركنار آموزش

  آمنه صادقي(شنبه 24 آذر 1386)واژه پژوهش، اسم مصدر از فعل پژوهيدن است. اين فعل در متن‌هاي كهن پارسي مانند شاهنامه و كيمياي سعادت به معني «جست‌وجو كردن» به كار رفته است. بن آينده اين فعل «پژوه» و بن گذشته آن «پژوهيد» است.
 • ستاره جود و تقوا در آسمان امامت

  آمنه صادقي(يكشنبه 18 آذر 1386)وجود مبارك امام محمدتقي عليه‌السلام روز دهم ماه رجب (و به قولي ديگر ماه رمضان) سال 195 هجري قمري در مدينه ديده به جهان گشودند. وقتي ايشان متولد شدند، پدر گراميشان امام رضا عليه‌السلام به اصحاب خويش فرمودند: كسي براي من به دنيا آمد كه شبيه موسي به عمران گشاينده درياهاست و شبيه عيسي بن مريم كه مادري مقدس داشت او نيز مادري طاهره و مطهره دارد.
 • دانشجوي آرماني ، دانشگاه اسلامي

  حجت الاسلام كاظم لطفيان(چهارشنبه 14 آذر 1386)شانزدهم آذر ماه در ذهن ملت ما يادآور رشادت‌هاي فرزندان جوان ايران زمين است که در پاسخ به حرکتهاي تفرقه افکنانه طرفداران استبداد، صحن دانشگاه را به رزمگاه حق طلبي ملت ايران تبديل و نفرت خويش را از رژيمي که به واسطه کودتا سر کار آمده بود ابراز نمودند.
 • پرتوي از زندگاني عالم آل محمد (ع)

  حجت الاسلام كاظم لطفيان(چهارشنبه 30 آبان 1386)زبوي تربت پاکش اويس زنده شود
 • كتاب ميراث ماندگار

  آمنه صادقي(چهارشنبه 23 آبان 1386)كتاب ميراثي ماندگار و عنصري انديشمند در زندگي بشر است كه در ميان همه ابزارهاي فرهنگي جايگاه ويژه‌اي دارد.
 • به مناسبت درگذشت عالم بزرگ علامه محمد حسين طباطبايي (ره)

  طيبه فخرالدين(چهارشنبه 23 آبان 1386)سحر آمدم به کويت که ببينمت نهاني
 • افتخار سرزمين قم

  سميه امرالله(يكشنبه 20 آبان 1386)نام ايشان فاطمه بود كه مشهورترين لقب ايشان معصومه بوده است.
 • زندگي و فضائل امام جعفر صادق (ع)

  عليرضا قرائي(يكشنبه 13 آبان 1386)عصر امام صادق ( عليه السلام )
 • شكوه 13 آبان را پاس مي‌داريم

  حميده سروش(شنبه 12 آبان 1386)در تاريخ انقلاب اسلامي برگي زرين و مقطعي حساس و مناسبتي پرخاطره است، بخصوص آنكه چهارده سال بعداز تبعيد حضرت امام (ره) در همين روز (13 آبان 1357) فرزندان امام و صدها دانش آموز و دانشجو در مقابل دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف با شعار "درود بر خميني" و "مرگ بر شاه" پايه هاي حكومت را به لرزه در آوردند و با گلوله هاي مأموران شاه به خاك و خون غلتيدند.
 • قيصر ،  دلي سربلند و سري سر به زير داشت

  عليرضا قرائي(چهارشنبه 9 آبان 1386)قيصر امين پور:
 • حماسه جاودانه دستان كوچك

  عليرضا قرائي(سه‌شنبه 8 آبان 1386)اي عزيزان اسلام و سرمايه هاي ملت! مجاهده کنيد که خوديت را از قلب خود بزداييد و بايد بدانيد و بدانيم که هر چه هست اوست و جلوه جمال او. جسم و جان و روح و روان همه از اوست.
 • اسلام و ارتباطات

  سيدحرمت‌الله موسوي مقدم(چهارشنبه 2 آبان 1386)ارتباط يك اساس در زندگي اجتماعي انسان است و به‌ عنوان كليدي‌ترين و زيربنايي‌ترين عامل تشكيل‌دهنده اجتماعات و القاكننده مفاهيم و اهداف متعالي آدمي مطرح است.
 • كاپيتولاسيون

  حميده سروش(چهارشنبه 2 آبان 1386)كاپيتولاسيون پيماني است كه حقوق قضاوت كنسولي و يا حقوق قضاوت برون مرزي را به كشور ديگري در قلمرو حاكميت ملي يك كشور اعطا مي‌كند. مجازات اتباع بيگانه در كشور ميزبان انجام نمي‌گيرد و در واقع نوعي سلطه و به عبارتي تحقير كشور ميزبان را دربردارد.
 • فطر ، عيد عبادت

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 18 مهر 1386)اميد تيموري نسب كارشناس اداره كل امور مجلس و استان‌ها
 • قدر، بارش رحمت الهي

  روح الله تيموري نسب(يكشنبه 8 مهر 1386)دهان به روي خوردن و آشاميدن بستن، چشم و گوش را براي شنيدن نواهاي آسماني گشودن، قدم گذاشتن براي در آغوش كشيدن خوبي‌ها، روي برگرداندن از سياهي‌ها، خويشتن خود را به محك آزمايش‌گذاشتن و درك دوباره دقايق زندگي در حال و هواي رمضان، همه براي آن است كه قدري خودمان را به فراموشي بسپاريم و به ملكوت خداوندي نزديك شويم. آنجا كه برتري آدميان نه به رنگ و نژادشان، نه به ثروت و اندوخته‌شان و نه به قدرت رنگ و لعاب بخشيدن به زندگي‌شان بلكه به عمل نيك و تقواي صيقل خوردشان است.
 • مهر، آغاز دوباره مهرآموختن

  روح الله تيموري نسب(شنبه 31 شهريور 1386)همه ما اولين روزي را كه براي قدم گذاشتن به كلاس اول به طرف مدرسه حركت كرديم به خوبي در ياد و خاطره‌مان زنده داريم و هرچقدر از آن زمان فاصله مي‌گيريم در عالم خيال و ذهنمان مي‌توانيم دوباره در همان روز اول پشت در مدرسه ميان انبوهي از هم سن و سال‌هاي خودمان قرار بگيريم
 • رمضان آيين انسان‌ساز

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 21 شهريور 1386)هر روز كه با طلوع خورشيد صبحگاهي به استقبال لحظات و دقايق پيش‌روي‌مان مي‌رويم با برداشتن اولين گام‌هاي‌مان بارها اين سوال را در ذهن خودمان مرور مي‌كنيم كه چه حادثه يا رويدادي انتظارمان را مي‌كشد؟ آيا همه چيز بر روال روزهاي گذشته سپري خواهد شد؟ و يا اينكه حادثه‌اي غيرمنتظره همه چيز را دگرگون خواهد كرد و ما با ناشناخته‌هاي جديدي مواجه خواهيم شد؛ ناشناخته‌هايي آنچنان تأثيرگذار كه پس از مدتي نگاه ما را به زندگي تغيير مي‌دهند
 • مهدويت و انسجام اسلامي

  حبيب‌الله متقي(سه‌شنبه 6 شهريور 1386)در اين نوشتار هدف آن است كه با بررسي و تحقيق در متون اسلامي و نظريات دانشمندان اسلامي مي‌توان موضوعي به‌نام «مهدويت» را يك عقيده همگاني مسلمين تلقي كرد و از آن به‌عنوان اعتقاد اسلامي و پذيرفته شده در بين مسلمين نام برد يا خير؟
 • رهبر معظم انقلاب:اتحاد و انسجام نياز حقيقي امت اسلامي

  حجت الاسلام داود كميجاني(يكشنبه 4 شهريور 1386)روز شنبه، بيستم مردادماهي كه گذشت مصادف سالروز مبعث رسول اکرم(ص) بود. در اين روز رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار گروهي از مردم و مسئولان که جهت تبريک به حضور رسيده بودند، سخنان مهمي را ايراد کردند.
 • صحيفه سجاديه، متني ناشناخته

  آذرنوش سميعي زفرقندي(چهارشنبه 24 مرداد 1386)طلوع آفتاب وجود مقدسش در روز پنجم شعبان‌المعظم و به قولي نيمه جمادي‌الاولي سال سي و شش يا سي و هشت بوده است. القابش سجاد، زين‌العابدين، وارث علم‌النبيين، المجتهدالزكي، الامين و الزاهدالعابد مي‌باشند.
 • راز رشيد

  اعظم تركي(چهارشنبه 24 مرداد 1386)... تو آن راز رشيدي
 • مبعث به باور رساندن انديشه و نگاهي به سيره نبوي(ص)

  اعظم تركي(چهارشنبه 17 مرداد 1386)برانگيختگي‌اش از پايگاه نور و ايمان بود و رسالتش در مسير روشنايي و برهان. در سايه‌سار كتابي هدايتگر در وجود گرامي پيامبر خدا(ص) كه از زبان همه پاكان بر او درود و سلام باد، از همان آغاز كودكي چشمه‌هاي زيباي معنوي مي‌جوشيد و دست خداوندي بر سرش سايه مي‌گستراند.
 • اعتكاف، بايد ها و نبايدها

  محمد فتح اله زاده(يكشنبه 14 مرداد 1386)سخن گفتن در باب اعتكاف براي غيرمعتكف سخت مشكل و پرداختن يه آن امري دشوار است ولي در حد وسع و توان از اين درياي معرفت و معنويت بايد توشه ها برداشته و به آن پرداخته شود. اعتكاف يكي از امور مستحبي و تنها سنت حسنه اي است كه داراي ويژگي هاي منحصر به فرد، برجسته و راهگشا مي باشد.
 • مباني اجتماعي اعتکاف

  محمود برجعلي(چهارشنبه 3 مرداد 1386)اگر چه اسلام ديني کاملاً اجتماعي است و هرگز بي تفاوتي پيروانش را نسبت به آنچه در جامعه مي گذرد نمي پسندد اما به هر حال هدف اساسي آن پرورش و تربيت انساني کامل و بنده اي مقرب نزد خداوند و تقرب جستن به اوست . از ديدگاه اسلام همه اعمال و تلاش هايي که در راستاي رضايت الهي انجام مي پذيرد عبادت محسوب مي شود و لو اينکه اين تلاش در جهت تأمين معاش باشد .
 • نزاع عقل و دل

  محمدحسن حبيبي(چهارشنبه 13 تير 1386)امام محمد غزالي يكي از بزرگ‌ترين نمايندگان جريان ضدفلسفي در قرن‌هاي پنجم و ششم هجري در تمدن اسلامي است. او و متكلماني مثل فخررازي، شيخ بهايي و بسياري ديگر، انديشه‌ورزي و خردورزي ناب مستقل از وحي و عوالم روحي و اشراقي را تخطئه مي‌كردند كه از جريان فكري يونان باستان سرچشمه گرفته و با دانشمنداني چون بونصر فارابي، ابن‌سيناء و... نضج و بسط يافته و به فراخور اقتضائات تمدن اسلامي تدوين شده بود.
 • تبليغات ديني ما هويت مي‌خواهد

  عباس الف(سه‌شنبه 5 تير 1386)ناگهان همه‌چيز در هم فرو ريخته است. شايد حتي به فاصله‌اي كمتر از نيم‌قرن، به شكلي باورناپذير، تمام عناصر، تمهيدات، ابزار و مجاري‌اي كه هزاره‌ها براي انتقال پيام، آن را اصالت بخشيده بودند به‌ناگاه جايگاه خود را دگرگونه يافته‌اند.
 • ابزارهاي نوين ارتباطي ، فرصت يا تهديد؟

  حجت الاسلام كاظم لطفيان(شنبه 26 خرداد 1386)نگرشي برپديده پيام کوتاه يا  SMS
 • مردي شبيه باران

  داريوش فتاحي(چهارشنبه 9 خرداد 1386)تأملي در آرا و انديشه‌هاي امام خميني
 • به بهانه يک کاغذ

  حجت الاسلام كاظم لطفيان(چهارشنبه 19 ارديبهشت 1386)(درد دلي پيرامون گسترش خرافات )
 • مطهري مسير بي‌پايان حقيقت

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 12 ارديبهشت 1386)انسان از همان نخستين ثانيه‌هاي حيات خود آن گاه كه از عالمي محصور و محدود پا به دنياي گوناگون بيروني مي‌گذارد بدنبال كسب آگاهي و افزايش بينش خود، نسبت به دنيايي است كه هنوز نمي‌شناسد و براي گام نهادن در فضاي ناآگاهي خود ترسي به تمامه را در تمام اجزاي بدن خود احساس مي‌كند. لوحي سفيد در جان و ذهن كنجكاو را در ذهن خود درمي‌يابد كه به يك باره، در ميان كارزار زندگي قرار مي‌گيرد تا بشناسد و مسير آينده را براي رسيدن به اهدافي دوردست براي خويش هموار كند. هرچند كه همپاي گسترش فضاي ديد آدمي نيازهاي جسماني هم پرورش پيدا مي‌كنند و گاه همچون مانعي عبورناپذير در برابر ايده‌آل‌طلبي‌هاي آدمي قرار مي‌گيرند. اما انسان در كنار پاسخگويي به تمامي نيازهايش همواره رجعتي ناب و اصلاح كننده به سوي انديشه‌هاي متعالي و فراموش شده خويش دارد و هميشه در كشاكش زندگي گاه به گاه دلتنگ انديشه‌ورزي و خردورزي خود مي‌شود ساحتي كه ماندگارترين دقايق عمرش در آن جاودانه مي‌گردد و هرچه انجام مي‌دهد هيچ گاه چه براي خودش و چه براي آيندگان به دست فراموشي سپرده نمي شود.
 • «300»، از پديده‌اي هنري، تا ابزاري براي تست افكار عمومي!

  عليرضا صفاري(يكشنبه 19 فروردين 1386)تبليغات گسترده و همه جانبه و فراگير رسانه‌هاي غربي و آمريكا از فيلم «300» ساخته «دزاك استايدر» نشان از تغيير شيوه و عملكرد و رويكرد جديد غرب عليه كشور ما و در نهايت جهان اسلام دارد. پيش از اين تحليل رسانه‌هاي غربي براساس دو تئوري «ساموئل هانتينگتون» (برخورد تمدنها) و نيز نظريه «فوكوياما» (پايان تاريخ ) بر اساس نظامهاي دمكراسي و ليبرال بود.
 • حكايت جداييها

  عليرضا صفاري(يكشنبه 19 فروردين 1386)اگر معارف مولانا و ديگر عارفان و فيلسوفان كشور ما كه از اين بوم و بر برخاسته و سرمشق و شهره آفاق گشته‌اند به دست ديگر ملل برسد و آثار و اقوالشان در جهان، در ميان خاص و عام متداول گردد، براي سرزمين داناپرور و دانش‌گستر ما يك افتخار است

 

 
سال
1384
1385
1386
1387
1388
1389
1390
1391
1392
1393
1394
1395
1396
1397
1398