صفحه اول سازمان آرشيو جستجو ارتباط با ما  
   

 

يادداشت - سال 1385

 • ايمان دوباره به طلوع بهار

  روح الله تيموري نسب(سه‌شنبه 22 اسفند 1385)دوباره زمزمه شورانگيز نو شدنت به گوش جان مي‌رسد. اعماق ناديدني و هميشه بيدار هستي دوباره به تكاپوي جلوه‌گري افتاده است تا به اشارتي الهي و رحماني همه چيز از سرما و سكوت زمستان بگريزد و بهار را تجربه كند.
 • روشناي آزادي

  روح الله تيموري نسب(شنبه 21 بهمن 1385)هنوز كوچه پس كوچه‌هاي شهر خاطرات روزهاي گذشته را به ياد دارند، شب زنده‌داري‌ها و دلهره‌اي را كه در دل همه لحظات موج مي‌زد. آيا دقايق طولاني اين شب خود را به طلوع سپيده دمان پيوند خواهد زد؟ و صداي فريادي از اعماق وجود بيدار دلي همه سكوت‌ها را خواهد شكست و چشم‌هاي بيدار و منتظر را بسوي خود خواهد كشاند گويي تلالو نوري حيات بخش اما ناپيدا از چشم‌ها، اميدهاي كم رنگ شده را هر لحظه جان دوباره و ناميرايي مي‌بخشد. تا مبادا در حركت جوشان و سيل‌ آساي عاشقان خللي وارد شود و اهريمن زشت سيرت فرصتي بيابد تا دوباره زنجيرهاي بندگي و بردگي خود را پاي بست اجباري آزادگان حق طلب كند.
 • تقابل شُور و شُعور در عزاداري نوين

  اسماعيل رمضاني(شنبه 30 دی 1385)محرم وصفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است. « امام خميني»
 • غديريه

  الهام حسني(يكشنبه 17 دی 1385)الحمدلله الذي جعلنا من المتسكين بولايه اميرالمؤمنين علي‌ بن ابي‌طالب عليه‌السلام
 • علي عليه‌السلام امين پيامبر

  حجت‌الاسلام علي عمران رضايي(يكشنبه 17 دی 1385)امانت‌داري يكي از صفات عالي انسان است. بي‌شك بزرگ‌ترين امانت‌‌دار عالم خلقت وجود اقدس پيامبر اكرم صلي‌الله‌عليه‌وآله وسلم بوده، او يكي از برگزيدگاني است كه در سنين جواني اعتماد هزاران نفر از مردم شبه‌جزيره عربستان را جلب نمود به خاطر جلب چنين اعتمادي به امين قريش معروف شد.
 • قربان نماد تقرب و همبستگي

  جلال جلالي‌زاده(چهارشنبه 6 دی 1385)اعلام عيد قربان از سوي پيامبر اسلام همانند همه احكام و موضوعات فقهي داراي فلسفه و حكمت عميق و خاصي است يعني همان‌گونه كه براي ديگر عبادات و آداب مي‌توان حكمت وعلت خاصي را در نظر گرفت از اين عيد مي‌توان فوائد و آثار ويژه‌اي را استنباط كرد
 • "پيام‌آور توحيد و مهرباني"

  الهام حسني(يكشنبه 3 دی 1385)دختر عمران درد بزرگي داشت...
 • واژه هاي بي صداي آگاهي

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 15 آذر 1385)بي گمان همه ما به خوبي اولين حضورمان در كلاس هاي درس و مدرسه را به ياد داريم.
 • زائرخانه دوست

  روح الله تيموري نسب(شنبه 11 آذر 1385)تقديم به ساحت غريب نوازعلي ابن موسي الرضا ( ع )
 • بسيجي، عاشق مخلص

  هادي وكيلي(يكشنبه 5 آذر 1385)بسيج ميقات پابرهنگان و معراج انديشه پاك اسلامي است. امام خميني (ره)
 • درباره كتاب و كتابخواني و انواع كتابها

  عليرضا صفاري(دوشنبه 22 آبان 1385)به مناسبت بزرگداشت روز كتاب و كتابخواني (24/8/85)
 • ادبياتِ انقلابي بزرگ‌تر

  عليرضا صفاري(شنبه 13 آبان 1385)ورود اصطلاحات و واژگان جديد در ادبيات و فرهنگ هر كشوري معمولاً با رويكردي جديد و تحولي نوين و رويدادهاي ماندگار در مقاطع مختلف تاريخ يك كشور، همراه است. تسخير لانه جاسوسي كه امروزه از آن به روز مبارزه با استكبار جهاني و روز دانش‌آموز ياد مي‌شود
 • شادباش زندگي پذيرفته شده

  روح الله تيموري نسب(دوشنبه 1 آبان 1385)خيابان‌هاي شهر شلوغ و غرق در تكنولوژي‌مان كه اگر از هر سو به درون آن گام بگذاري تقلاها و جنب‌وجوش متعالي روح آدمي را محدود مي‌كند و زيبايي‌هاي ظاهري و دست‌ساز آن چونان زنداني پاي‌بند خيال مواج و نامحدود انساني مي‌گردند، روزهاي بسياري هست كه رنگ‌وبوي ديگري به خود گرفته و از عادت‌هاي تكراري و بيماركننده هر ماهه فاصله گرفته است.
 • حافظ و جهاني‌سازي فرهنگ‌ها

  عليرضا صفاري(پنجشنبه 20 مهر 1385)به مناسبت بيستم مهر- روز بزرگداشت حافظ
 • شب‌هاي قدر، بارش رحمت الهي

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 19 مهر 1385)ماه رمضان از نيمه گذشته است، لحظات و دقايق براي به انتها رسيدن شتاب بيشتري گرفته‌اند و انتهاي مسير تابه نيمه آمده آرام آرام خودش را به چشمان منتظر و جستجوگر مشتاقان نشان مي‌دهد تا شايد تلنگري باشد براي حركت گام‌هاي آهسته‌شان و اينكه فرصت‌ها رو به اتمام است مبادا كه در پايان، حسرت‌زده مجبور باشند به انتظار سالي ديگر بنشينند بدون اطمينان به اينكه آيا فرصت دوباره‌اي در آينده به آنها داده خواهد شد يا اينكه مجبورند بار سفر برگيرند و مسافر هميشگي كاروان گذراي عمر شوند.
 • رمضان؛ فرصت دوباره بندگي

  روح الله تيموري نسب(سه‌شنبه 4 مهر 1385)نيازهاي آدمي آنچنان با علائق و دلبستگي هاي او عجين و همراه هستند كه اين گمان كه زماني فرا برسد كه پيوند آنها با حيات هرروزه انسان قطع شود براي بسياري دورازذهن وحتي ناخوشايند به نظرمي آيد. چرا كه انسان با وابستگي به همين احتياجات وعادت هاي روزانه دقايق و لحظه هاي حيات را تجربه مي كند و وجود خودش را براي رسيدن به آينده وسعت مي دهد. ازاين رودركناررشد جسماني انسان؛ نگاه آدمي هم امتداد مي يابد و گسترده خواسته هايش متناسب با آنچه ازدنياي بيروني به او عرضه مي شود گسترش پيدا مي كند.
 • بوي خوش مهر

  الهه عصاريان(شنبه 1 مهر 1385)تابستان هم آخرين زورهاي خودش را زد و كم‌كم بوي پاييز به مشام مي‌رسد‌. پاييز دل‌انگيز و رنگ‌رنگ پاييزي با يك‌دنيا خاطره‌.
 • دفاع مقدس، آفرينش معناي جاودانه زندگي

  روح الله تيموري نسب(شنبه 1 مهر 1385)آتش و انفجار. گلوله و سرب داغ. صداي گام هاي شتابان وپنهان دشمن بيگانه وحريص. به اسارت درآمدن مام عزيزميهن. ترس کودکان به آغوش مادرانشان پناه برده. به زمين غلتيدن و درخاک افتادن آرامش و امنيت ومهرباني کوچه ها و خيابان ها. نگاه دزدانه وکينه توزانه سربازان چکمه پوش وسياه براي به چنگ آوردن داشته هاي مردم. خراب کردن حريم امن خانه ها. صداي چرخ هاي غول هاي آهنين ومتجاوز. خنده مذبوحانه فرماندهان اجيرشده و شادي آنها از پيروزي هاي به آساني بدست آمده.
 • چه بگويم كه چيستم!

  عليرضا صفاري(شنبه 25 شهريور 1385)در بزرگداشت استاد سيدمحمدحسين شهريار (روز شعر و ادب پارسي)
 • به ياد هفده شهريور، جمعه‌اي‌ خونين

  عليرضا صفاري(چهارشنبه 15 شهريور 1385)شهريور امسال بيست‌وهشتمين سالگرد شهداي جمعه خونين 17 شهريور 1357 است. در آن زمان فضا، فضاي مسلسل، گلوله،گاز اشك‌آور، خون و آتش بود. شعارها در زمان حادثه اين بود:
 • با ثانيه‌هاي منتظر

  روح الله تيموري نسب(چهارشنبه 15 شهريور 1385)اگر آدمي تنها دو چشم براي ديدن و قدم گذاشتن وجود بي‌قرارش به عالم بيرون دارد اما چشم‌هايي مهربان به انتظار نشسته‌اند تا درونيات ناگفته‌اش را به نظاره بگيرند و عيار وجودي او را كه به چه ميزان خودش را براي رسيدن به ايده‌آل‌ها و ظاهراً دست نيافتني‌ها آماده كرده است و اينكه تا چه اندازه گوهر وجودي‌اش را با بهترين‌ها و ناب‌ترين‌ها صيقل مي‌زند تا روشناي درونش به دل هر سياهي و تاريكي بزند
 • روزکارمند، بازکاوي ايده آل هاي فراموش شده...

  روح الله تيموري نسب(شنبه 4 شهريور 1385)نيروي انساني همواره بعنوان محرک اصلي درجهت رشد و توسعه جوامع بشري ازاهميت زيادي برخورداربوده است و عامل پيشرفت نخستين اجتماعات کوچک تا جوامع صنعتي وتوسعه يافته بشري، نيروي انساني بوده که مي انديشيده و براي رسيدن به آينده تصميم مي گرفته است و سپس براي به چنگ آوردن ايده آل ها و آرزوهايش حرکت مي کرده است. ازاين رو با پيشرفت آگاهي و علم آدمي وگشودن شدن دريچه چشمانش بسوي زندگي بهتر و مفيدتر، برنامه‌ريزي براي استفاده بهينه و مفيدتر از اين پتانسيل غيرقابل جايگزين هميشه بعنوان نخستين گام تلقي مي شده است.
 • بعثت نگرشي ديگر

  عليرضا صفاري(دوشنبه 30 مرداد 1385)در مورد واقعه بعثت و آنچه بر پيامبر اسلام صلي‌الله‌عليه‌وآله وسلم در غار حرا گذشت سخن بسيار گفته شده، اما كمتر به ارتباطي كه اين واقعه با شهود عرفاني و شهود عقلاني دارد پرداخته‌اند.
 • شكوه مقاومت در لبنان

  روح الله تيموري نسب(دوشنبه 16 مرداد 1385)اين روزها در سرزمين لبنان مي‌شود شكوه مقاومت و پايداري را به چشم ديد. سال‌هاست كه مردماني صبور، مظلومانه براي حفظ خاك سرزمين‌شان در برابر دشمن متجاوز و حريص ايستاده‌اند و هرگز قدمي به عقب بازنگشته‌اند.
 • NGO هاي بي‌توقع را باور كنيم

  خسرو نوروزي منعم(يكشنبه 15 مرداد 1385)امروزه در دنياي پيشرفته، دولت‌ها سعي بركوچك كردن حجم و كم كردن دخالت‌هاي خود در مسائل جزئي دارند و امور جاري و روزمره خود را به بخش‌هاي غيردولتي واگذار مي‌نمايند. دولت‌ها كه حاصل و عصاره ملت و برگزيده از جمع نخبگان جامعه هستند
 • راه‌هايي براي اثبات «مهم بودن» به جوانان

  مهدي طالبي(شنبه 7 مرداد 1385)جوانان سرمايه‌هاي پنهان و آشكار هر كشوري هستند كه همواره رؤوس كلي سياست‌گزاري‌ها و برنامه‌ريزي‌هاي كلان آن مملكت را به خود اختصاص مي‌دهند. در ميهن عزيز ما نيز با توجه به جهش جمعيتي‌اي كه در دهه‌ي 70 اتفاق افتاد در شرايط كنوني مديران ارشد را با طيف وسيعي از جمعيت جوان مواجه ساخته است.
 • شاخه معرفت

  محمدحسن حبيبي(پنجشنبه 15 تير 1385)كودك پيوسته در حال ابراز حيرت از بودن در اين دنياس؛ چيزي كه بعداً براي ما بزرگ‌ترا عادي مي‌شه. يعني خيلي زود با همه چي خو مي‌گيريم و فكر مي‌كنيم همه چيز بايد همين‌جوري كه هست مي‌بود
 • فاطمه كيست؟

  محمدحسين فاضلي(دوشنبه 29 خرداد 1385)فاطمه بضعه مني: فاطمه پاره تن من است. براستي، آدميان خاكي به چه اندازه وجود مقدسه بي‌بي دو عالم، گوهر پنهان تبليغ، مطهره دوران يعني حضرت فاطمه زهرا (س) را مي‌شناسيم. ايام غم و اندوه فاطميه فرصتي است مناسب كه معرفت خود را نسبت به اين الگوي زنان و مردان عالم بيشتر كنيم.
 • و چشم ديرگاهي‌ست شيداي تلألؤ توست...

  سجاد روشني(چهارشنبه 10 خرداد 1385)هفده سال مي‌گذرد. هفده سال از آن صبح بي‌خورشيدي كه برخاستيم و ديگر امام را كنارمان نديديم. آن روزها را خوب بخاطر دارم. مردم در همه شهر به خيابان‌ها آمده بودند.
 • خرمشهر، فرياد بلند نسلي بيدار

  روح الله تيموري نسب(سه‌شنبه 2 خرداد 1385)خاك ايران زمين همچنان تفتيده و داغ از گام‌هاي استواري است كه مردمانش تمام وجود و در هر ضربان قلبشان به ذره ذره آن عشق مي‌ورزيدند و هيچ گاه نگاه‌هاي نگرانشان را از مرزهاي گسترده و باشكوه ايران برنداشتند تا مبادا نااهلي از ديار نامهربانان و كينه‌توزان بر زمين مقدس و مهربان آن قدم بگذارد و بخواهد براي هميشه در آن ماندگار گردد و بدي و زشتي را به اجبار براي ايرانيان مسلمان و پاك‌دل بعنوان تحفه‌اي اجباري هديه آورد.
 • شرح مختصر زندگاني مولف شهيد استاد مرتضي مطهري

  عليرضا قرائي(سه‌شنبه 12 ارديبهشت 1385)استاد شهيد آيت الله مطهري در 13 بهمن 1298 هجري شمسي در فريمان واقع در 75 کيلومتري شهر مقدس مشهد در يک خانواده اصيل روحاني چشم به جهان مي گشايد. پس از طي دوران طفوليت به مکتبخانه رفته و به فراگيري دروس ابتدايي مي پردازد. در سن دوازده سالگي به حوزه علميه مشهد عزيمت نموده و به تحصيل مقدمات علوم اسلامي اشتغال مي ورزد. در سال 1316 عليرغم مبارزه شديد رضاخان با روحانيت و عليرغم مخالفت دوستان و نزديکان، براي تکميل تحصيلات خود عازم حوزه علميه قم مي شود.
 • جوان و نياز امروز

  محمد خردمندي(دوشنبه 4 ارديبهشت 1385)هرگونه سخني در مورد جوان در عين سادگي بسيار مشكل و پيچيده است، زيرا احتياج به معرفت و شناخت كامل اين دو نسل دارد. شناخت اين نسل يعني شناخت روحيات، شناخت تمايلات، شناخت احساسات، شناخت خواسته‌ها و توانمندي‌هاي جوان.
 • روابط عمومي و چالش‌هايش

  حسن مومنه(چهارشنبه 23 فروردين 1385)گرچه از عمر راه‌اندازي و تشكيل روابط عمومي در ايران بيش از چهار دهه مي‌گذرد، شاهد هستيم كه اين واحد بر اساس آمار ارائه شده داراي خانواده‌اي به تعداد 8 هزار واحد و بيش از 50 هزار نفر نيرو و كادر اجرايي در موسسات دولتي و خصوصي مي‌باشد.
 • زندگينامه خودنوشت سيد شهيدان اهل قلم

  عليرضا قرائي(چهارشنبه 23 فروردين 1385)من بچه شاه عبدالعظيم هستم و در خانه‌اي به دنيا آمده و بزرگ شده‌ام كه در هر سوراخش كه سر مي‌كردي به يك خانواده ديگر نيز برمي‌خوردي.

 

 
سال
1384
1385
1386
1387
1388
1389
1390
1391
1392
1393
1394
1395
1396
1397
1398