يكشنبه 17 اسفند 1399 - 7:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

جشنواره اي براي کشف استعدادها

 

گزارشي از مراسم افتتاحيه سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه


رئيس سازمان سينمايي با اشاره به اينکه به دنبال برگزاري جشنواره صرفاً براي جشنواره نيستيم، مهم‌ترين نقاط قوت جشنواره فيلم کوتاه را برگزار نشدن آن صرفاً براي جشنواره دانست.

 به گزارش خبرگزاري فارس، مراسم افتتاحيه سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران شامگاه دوشنبه 22 مهرماه با حضور رئيس سازمان سينمايي، مديرعامل خانه سينما و جمعي از فيلم‌سازان داخلي و خارجي برگزار شد.

 

 تنديس جشنواره فيلم کوتاه براي فيلم‌سازان جهان اعتبار دارد

براساس اين گزارش، هاشم ميرزاخاني مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران و دبير جشنواره فيلم کوتاه تهران در ابتداي اين مراسم با ارائه گزارشي از آثار رسيده به جشنواره سي‌ام گفت: امسال در مجموعه  4 هزار و 496 فيلم از ايران وساير کشورهاي جهان به دبيرخانه جشنواره فيلم کوتاه ارسال شد و اين موضوع نشان مي‌دهد جشنواره فيلم کوتاه از جايگاه رفيعي در جهان برخوردار است و تنديس آن براي فيلم‌سازان جهاني اعتبار دارد.

دبير جشنواره فيلم کوتاه خاطرنشان کرد: يکي از بخش‌هاي ويژه جشنواره امسال 30‌نماي کوتاه از سينما است و در کنار آن اقدام به پخش آثار برگزيده از بهترين فيلم‌هاي دوره‌هاي مختلف جشنواره کرده‌ايم و در کنار آن بخش ويژه‌اي به نام افق نو داريم که اختصاص به آثاري دارد که فيلم‌سازان آموزشي در انجمن سينماي جوان سال گذشته در جشنواره فجر داشتند که شامل 5 فيلم «تنهاي تنهاي تنها»، «گهواره‌اي براي مادر»، «دربند»، «سربه مهر» و «دهليز» مي‌شود که در جشنواره‌‌هاي گوناگون افتخارآفريني کردند.

مديرعامل انجمن سينماي جوان همچنين با ارائه آماري از نسبت آثار ساخته شده در بخش خصوصي و دولتي تصريح کرد: 68 درصد آثار حاضر در جشنواره توسط بخش خصوصي و 32 درصد توسط مراکز دولتي توليد شده‌اند و تفاوت اين عدد نشان مي‌دهد که فيلم کوتاه روي پاهاي خودش ايستاده است و فيلم‌سازان اين حوزه مي‌دانند که در اين حرفه برگشت سرمايه وجود ندارد اما با تمام وجود به عشق‌شان که فيلم‌سازي است مي‌پردازند و تمام خواهش من اين است که شرايطي ايجاد شود تا اين افراد ديده شوند چرا که بچه‌هاي فيلم کوتاه شايسته بهترين‌ها هستند.

 

خدا را شکر مي‌کنيم که جوانان ايراني اين فرصت را دارند که حداقل سالي يکبار ديده شوند

بر اساس اين گزارش در ادامه اين مراسم حجت‌الله ايوبي رئيس سازمان سينمايي در سخناني اظهار داشت: خدا را شاکريم که جشنواره کوتاه از مرز جوان‌گذشته و به 30 سالگي رسيده همچنين خدا را شاکريم که حداقل سالي يکبار جوان ايراني با آن همه تلاش، انرژي و ذوق فرصتي نصيبش مي‌شود که اندکي ديده شود.

وي ادامه داد: آرزو مي‌کنيم فرصت‌هاي بيشتر، زيباتر و عميق‌تري نصيب جوان ايراني شود تا کارهاي زيبايش در جهان تشنه فرهنگ والاي ايراني ديده شود.

رئيس سازمان سينمايي خاطرنشان کرد:‌ اميدوارم من هم به عنوان سينماي پرافتخار و احترام‌آميز اين مرز و بوم سهم اندکي در شناسايي اين ذوق‌هاي جوان داشته باشم و اميداورم که بتوانيم فرصت‌هاي بيشتري را براي شما عزيزان به جهت ستايش کارهايتان فراهم کنيم.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان کرد: اميدواريم که ما لياقت اين استعدادهاي سرشار را داشته باشيم و جا دارد از تلاش‌هاي برگزارکنندگان جشنواره به همراه هيئت انتخاب و داوران که ساعت‌ها براي جوانان اين مملکت وقت گذاشتند تشکر کنم.

ايوبي در ادامه تصريح کرد: اين صحنه‌ها يکي پس از ديگري آراسته مي‌شود اما بنده به عنوان کسي که بيشتر ميزبان بودم تا ميهمان مي‌دانم که آراستن چنين صحنه‌هايي چقدر سخت است و به همين دليل به دست‌اندرکاران جشنواره خسته ‌نباشيد مي‌گويم.

وي افزود: خيلي اميدوارم که جشنواره در کشورمان که اتفاقاً خيلي هم فراوان است براي جشنواره نباشد و اتفاقاً يکي از جشنواره‌هايي که صرفاً براي جشنواره نيست فيلم کوتاه است.

در ايراني با چنين عظمت جشنواره فيلم کوتاه از دل فرهنگ و اقوام مختلف مي‌جوشد و تبديل به جريان مي‌شود و در اين روزگاري که دست سرنوشت ما را ميهمان شما کرده است تلاش‌مان اين است که جشنواره‌اي براي ارتقاي سينماي ايران برگزار شود.

رئيس سازمان سينمايي در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت:‌ ايراني‌ها آموختند و بسيار هم خوب آموختند که با زبان سينما با دنيا سخن بگويند سينما از جمله زبان‌هايي است که بشر مدرن در قرن 20 خلق کرد و ايراني‌ها تنها 5 سال از خلق سينما دور بودند و 5 سال بعد با اين هنر همراه شدند و ما امروز زباني به نام سينما داريم و با اين زبان با جهان سخن مي‌گويم من به عنوان مدافع سينماي ايران معجزه سينماي ايران را ديده‌ام و آن زمان که همه راهها بر روي ما بسته بود سينما پيام صلح، عشق و دوستي ما را به جهانيان رساند و امروز هم مطمئن هستم سينما در ديپلماسي دولت تدبير و اميد مي‌تواند نقش مهمي را ايفا کند و سينماگران ايراني هم در اين برهه حساس نقش مهمي ايفا خواهند کرد و بنده هم تمام تلاشم را خواهم کرد تا هرگز سينما و سينماگر ايراني کوچک شمرده نشود و روزهاي سختي که به سينماي ايران رفت هرگز تکرار نشود.

ايوبي در خاتمه صحبت‌هاي خود با درخواست از فيلم‌سازان بلند براي فراموش نکردن خاستگاه فيلم کوتاه گفت: بنده سينماي جوان را جايي براي آموزش مي‌دانم و حداقل به دليل شغل معلمي خودم سينماي جوان را سينماي اميد مي‌دانم که از جايگاه بالايي برخوردار خواهد بود.

براساس اين گزارش در ادامه اين مراسم با حضور حجت‌الله ايوبي، هاشم ميرزاخاني، محمدمهدي عسگرپور و سعيد شاه‌حسيني از برگزيدگان دومين جشنواره فيلم اولي‌ها تقدير شد که در اين بخش سجاد سليماني، حليمه يوسف‌پور، غلامرضا جعفري، محمد عسگري‌خواه، محمد خوراسگاني، محمدامين عسگري، سيد اميررضا سيد زاده، امير گلشني، افت قنبري و محسن روشن‌روان مورد تقدير قرار گرفتند.

بخش بعدي اين مراسم اختصاص به تجليل از اساتيد نمونه سينماي جوان داشت که براي اين بخش محمد حيدري، ربيعي معاون آموزشي و فرهنگي سينما جوان و دکتر احمد السي با حضور بر روي صحنه از سيد مهدي رضوي‌زاده، احمد دادرس فياضي، فرهود بحري کرمي، افشين عموزاده، سياوش گل‌شيري، احسان سلطانيان، محمد ناصري، داود رضايي و محمدعلي بيدختي تقدير کردند.

در ادامه اين مراسم و پس از اجراي موسيقي زنده با حضور ايوبي، ميرزاخاني، سالاري و محمد رسول صادقي از باسابقه‌ترين سرپرست‌هاي دفاتر انجمن سينماي جوان تجليل شد که در اين بخش مسعود امامي سرپرست دفتر گرگان با 28 سال سابقه، سعيد عبدالحميدي سرپرست دفتر اراک با 27 سال سابقه و رضا بهمني سرپرست دفتر کاشان با 28 سال سابقه تجليل شد.

بخش پاياني اين مراسم اختصاص به رونمايي از تمبر ويژه 30سالگي جشنواره فيلم کوتاه و همچنين بريدن کيک تولد 30 سالگي جشنواره فيلم کوتاه بود که حجت‌الله ايوبي پس از ممهور تمبر يادبود 30 سالگي جشنواره فيلم کوتاه به همراه ميهمانان خارجي جشنواره پاي آن را امضا کردند و سپس دکتر احمد الستي کيک شمع تولد جشنواره را خاموش کرد.

 

حاشيه‌ها

-حضور محمدمهدي عسگرپور که همراه با حجت‌الله ايوبي، هاشم ميرزاخاني، محمد حيدري و محمد رسول صادقي وارد سالن شد از نکات قابل توجه بود و همين حضور باعث شد تا بين خبرنگاران شايعه حضور وي در انجمن سينماي جوان يا فارابي قوت بيشتري بگيرد.

-طراحي دکور مراسم بسيار ساده بود و مي‌توان گفت يکي از کم‌خرج‌ترين دکورهاي مراسم افتتاحيه در جشنواره‌هاي مختلف را شاهد بوديم.

-علي‌رغم آنکه براي برگزاري مراسم افتتاحيه تمهيداتي خوبي انديشيده شده بود اما بزرگترين نقطه ضعف مراسم را مي‌توان در ضعف اجراي مجري مراسم دانست که افتتاحيه جشنواره فيلم کوتاه را با شب شعر اشتباه گرفته بود.

-پخش کليپ موسيقي متفاوتي از عماد عامري باعث تشويق اين هنرمند که در سالن حضور داشت توسط حاضران مجالس شد.

-اجراي موسيقي سنتي باعث شد شور و حال خاصي در سالن ايجاد شود به طوري که حجت‌الله ايوبي پس از پايان اجراي اين گروه از آنها بابت اجراي پرشورشان تقدير کرد.

-پايان‌بخش مراسم افتتاحيه اجراي مراسم آتش‌بازي بود که در محوطه باز پرديس سينماي ملت به بهانه سي‌امين سال تولد جشنواره فيلم کوتاه برگزار شد.

 

شنبه 27 مهر 1392 - 15:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری