شنبه 21 فروردين 1400 - 18:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

آذرخش غيرت

 

گزيده حمله حيدري ملابمانعلي كرماني ( راجي ) / گزيده داستان‌هاي منظوم فارسي /5

به كوشش : يوسفعلي ميرشكاك

چاپ و شمارگان :‌ اول 91- 1500 نسخه

ناشر :‌ شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

درباره ملابمانعلي و حمله حيدري ، در احوال حضرت خديجه ( س ) ، در بيان رفتن پيامبر ( ص ) به معراج ،‌پس از ولادت حضرت زهرا سلام الله عليها ،‌وفات حضرت خديجه ( س ) و جناب ابيطالب (‌س ) ، وصف حضرت زهرا ( س ) ،فرمان دعوت كفار به اسلام ، اسلام آوردن حضرت حمزه (‌ع ) ، مشورت قريش با يكديگر در قتل پيامبر ( ص ) ،‌غزوه بدر كبري ،‌مشورت سران سپاه كفر با يكديگر ،‌ به ميدان آمدن عتبه و شيبه و وليد ،‌داستان غزوه احد ، فراهم آوردن ابوسفيان قريش را و ترغيب آنان به جنگ پيغمبر ، شهادت حضرت حمزه (‌ع ) ،‌مجروح شدن پيامبر ( ص ) و شكستن دندان آن حضرت ( ص ) ،‌ آمدن حضرت سيده‌النساء ( س ) به سر وقت پيامبر ( ص ) ،‌جنگ احزاب ( خندق ) ، جنگ خيبير ، حارث خيبري به مولا علي عليه‌السلام مي‌گويد : جنگ مرحب با علي عليه‌السلام ،‌حمله حيدري ،‌غزوه حديبيه ،‌فتح مكه ، غزوه موته ، در آمدن سپاه اسلام به مكه ، جنگ حنين ،‌داستان غدير خم و همچنين فرهنگ لغات عناوين اصلي كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهند . شركت سهامي كتابهاي جيبي در پيشگفتار خود بيان مي‌كند كه بي‌گمان جايگاه واقعي انسان را دانايي و انديشه‌اش مشخص مي‌سازد. اين ناشر مي‌افزايد هر قدر كه دانش و تعريف انسان از خود ، هستي و هستي‌بخش دقيق و كامل باشد و بتواند سلوكي روشمند و منشي درپيوسته بامدار هستي ،‌براي خود استوار كند ،توانسته آيينه جان را در برابر تابش خورشيد حقيقت وجود پيراسته‌تر و شفاف‌تر سازد و شعاع بيشتري از حقيقت را بازتاب دهد و اين جايگاه جز براي دانايان و انديشه‌وران نيست.

ناشر كتاب حاضر بيان مي‌كند كه از ميان گنج‌نامه‌هاي سترگ پارسي گويان وسخن سرايان ايران زمين ،‌بي‌گمان منظومه‌هاي داستاني به جا مانده از آن بزرگان جايگاهي بلند و ژرفايي خيره‌‌كننده دارند. شركت سهامي كتابهاي جيبي منظومه سرايان ايراني را از گروه مصلحان پاك نهادي مي‌داند كه رود خيرخواهي و رستگاري ملت خود را در فصل‌‌ها و بخش‌ها و كتاب هايي جاري كرده‌اند كه هنوز هم مي‌تواند درست زيستن را به مشتاقان بياموزد و تفاوت ميان اهريمن خوبي وفرشته‌ساني را به نمايش بگذارد. شركت سهامي كتابهاي جيبي در پايان يادآور مي‌شود كه موسسه انتشارات اميركبير با انگيزه آشنايي هرچه بيشتر خوانندگان ارجمند با اين يادگارهاي ارزشمند و با هدف درس‌آموزي و سيراب شدن آنها از جويبارهاي زندگي بخش سخن و انديشه بزرگان ايران زمين ،‌گزيده‌اي از چند منظومه درخشان ادبيات كشور ايران اسلامي را با عنوان گزيده داستان‌هاي منظوم فارسي به بازار كتاب و كتابخواني تقديم مي‌كند.

نويسنده كتاب در مقدمه كتاب به نقل از دكتر بهزادي اندوهجردي درباره ملابمانعلي بيان مي‌كند كه « ملابمانعلي راجي كرماني يكي از بليغ‌ترين شاعران ايران در دوران قاجار بود كه علاوه بر حمله حيدري ،‌ديواني نيز حاوي قصايد و غزليات و ساير انواع شعر داشت ،‌قسمتي از ديوان به خط خودش بود و قسمتي را نيز شخصي به نام سيدمحمد نوريزدي كتاب كرده بود. اين ديوان دراختيار دخترزاده ملابمانعلي قرار داشته و او ظاهرا ً در كرمان به كار نانوايي مشغول بوده است... بمانعلي كرماني در سرودن شعر چنان مهارت داشت و طبعش به اندازه‌اي روان و وقاد بود كه چشم‌هاي خود را مي‌بست و في‌البديهه حماسه مذهبي خود را مي‌‌سرود و در اين شيوه به چنان شهرتي از شاعري و حسن ذوق رسيده بود كه وي را « فردوسي ثاني » و حكيم كرماني ،‌مي‌خواندند تا به حدي كه آواز وي از دروازه‌هاي كرمان گذشت وفرمانرواي كرمان ناگزير شد او را بعنوان يك شاعر استثنايي و نوظهور به حضور فتحعلي ‌شاه قاجار ببرد ... سلطان قاجار كه خود نيز شعر مي‌سرود و خاقان تخلص مي‌كرد ، تصميم گرفت بمانعلي را با بديهه‌سرايي بيازمايد. »

ملابمانعلي كرماني در وصف حضرت زهرا (س) مي سرايد :

چو زهرا بپيمود بالاي ده

گذر كرد رخسارش از مهر و مه

نگارآفرين تا كشيده نگار

نبسته چنان نقش در روزگار

زمين روشن از نور سيماي او

فلك محو روي دلاراي او

چو درگاه دارند بي‌نياز

به درگاه او دست حاجت دراز

سوي حجره‌اش جبرئيل امين

رسيدي ز نزد جهان‌آفرين

نهاني همي كارها ساختي

چو خادم به خدمت بپرداختي

آذرخش غيرت / گزيده حمله حيدري ملابمانعلي كرماني ( راجي ) / گزيده داستان‌هاي منظوم فارسي /5 در چاپ نخست خود با قيمت 45000 ريال توسط شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است.

 

شنبه 27 مهر 1392 - 15:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری