سه‌شنبه 17 تير 1399 - 1:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان ايلام

 

عرفه

 

در ايران دعاي عرفه با حضور هزاران نفر در مناطق مختلفي از مساجد، دانشگاه ها، امام زادگان و همچنين مناطق عملياتي جنگ تحميلي عراق عليه ايران و همچنين سفارت خانه هاي ايران در خارج از کشور برگزار مي‌گردد.

در باره نامگذاري اين روز به عرفه آمدهاست:
جبرائيل عليه السلام هنگامي که مناسک را به ابراهيم ميآموخت، چون به عرفه رسيد به او گفت «عرفت؟»و او پاسخ داد «آري»، لذا به اين نام خوانده شد. و نيز گفته اند سبب آن اين است که مردم از اين جايگاه به گناه خود اعتراف ميکنند و بعضي آن را جهت تحمل صبر و رنجي ميدانند که براي رسيدن به آن بايد متحمل شد. چرا که يکي از معاني «عرف» صبر و شکيبايي و تحمل است.

 

اعمال حجاج

در اين روز حجاج از شهر مکه به صحراي عرفات آمده و در آنجا به راز و نياز و دعا پرداخته و پس از نماز ظهر و عصر اين دعا را در کنار کوه جبل الرحمة مي‌خوانند. سپس حجاج به‌سمت سرزمين مشعر الحرام حرکت مي‌کنند تا در روز عيد قربان در سرزمين منا باشند.


اعمال غير حجاج
براي اين روز دعاها، نمازها و اعمال مختلفي (از جمله غسل) ذکر شدهاست که شيعيان از جمله افراديکه در حج حضور ندارند بجا ميآورند. از جمله مهم ترين اين اعمال دعاي امام سوم شيعيان در روز عرفه است.


زيارت امام سوم شيعيان
يکي از مهم ترين اعمال توصيه شده در اين روز زيارت امام سوم شيعيان (از دور يا نزديک است). در مفاتيح الجنان در اين باره آمدهاست:

زيارت حضرت سيد الشّهداء عليه السّلام که برابر هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد و بلکه افضل از اين است، و روايات‏ در کثرت فضيلت زيارت آن حضرت در اين روز متواتر است[يعني از افراد بسياري نقل شده است]و اگر کسي در اين روز توفيق يابد، که زير قبّه مقدّسه آن حضرت باشد، ثوابش کمتر از کسي‏که در عرفات باشد نيست، بلکه بيشتر و بيشتر است.

برگزار کردن مراسم قرباني در اين عيد بر همه واجب نيست و تنها بر زائران کعبه در مراسم حج واجب است، اما بسياري از مسلمانان در سراسر جهان در اين روز، گوسفند، گاو يا شتري را قرباني کرده و گوشت آنرا بين همسايگان و مستمندان تقسيم مي‌کنند.

حاجيان در اين روز پس از به پايان رساندن مناسک حج، حيواني را ذبح مي‌کنند و پس از قرباني آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده‏ بود - مانند نگاه کردن در آينه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو -، حلال مي‌گردد و با توجه به اينکه حج، يکي از عبادتهاي بسيار مهم در اسلام است، توانايي به انجام رساندن آن نيز براي هر مسلماني بسيار شادي آور است، در نتيجه، روزي که پس از انجام وظايف‏ سنگين حج، به عنوان جايزه الهي و اتمام احرام پيش مي‌آيد را عيد مي‌دانند.

همچنين در روايت‌هاي مکرري نقل شده که در روز عيد قربان، قرباني کنيد تا گرسنگان و بيچارگان نيز به خوراک برسند.


اسلام
در روايات مختلف دين اسلام آمده‌است که ابراهيم در سن بالا داراي فرزندي شد که او را اسماعيل نام نهاد و برايش بسيار عزيز و گرامي بود. اما مدتها بعد، هنگامي که اسماعيل به سنين نوجواني رسيده بود، فرمان الهي چندين بار در خواب به ابراهيم نازل شد و بدون ذکر هيچ دليلي به او دستور داده شد تا اسماعيل را قرباني کند.

او پس از کشمکشهاي فراوان دروني، در نهايت با موافقت خالصانه فرزندش، به محل مورد نظر مي‌روند و ابراهيم آماده سر بريدن فرزند محبوب خود مي‌شود. اما به هنگام انجام قرباني اسماعيل خداوند که او را سربلند در امتحان مي‌يابد، گوسفندي را براي انجام ذبح به نزد ابراهيم مي‌فرستد.
اين ايثار و عشق پيامبر به انجام فرمان خدا، فريضه‌اي براي حجاج مي‌گردد تا در اين روز قرباني کنند و از اين طريق براي يتيمان و تهيدستان خوراکي فراهم سازند. دراين روز همچنين مستحب است که نماز عيد قربان برپا گردد. نماز عيد قربان بايد در فاصله زماني طلوع آفتاب روز عيد تا ظهر خوانده شود و شامل دو رکعت است.


 گردآورنده: عدنان نوريانزاده كارشناس گزينش 

 

دوشنبه 22 مهر 1392 - 14:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری