چهارشنبه 18 تير 1399 - 15:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

سينماي کودک بدون جذابيت معنا ندارد

 

گفت وگو با سيد احمد مير اعلايي مدير عامل بنياد سينمايي فارابي و دبير جشنواره بيست و هفتم کودک

سيد احمد مير اعلايي در چند دوره اي که به عنوان دبير در جشنواره کودک و نوجوان فعاليت داشته ، توانسته اقدامات خوبي انجام بدهد و گام هاي مثبتي براي جشنواره بردارد. با مير اعلايي در باره برگزاري جشنواره بيست و هفتم کودک گفت وگويي انجام داديم.

 

در برگزاري جشنواره کودک چقدر به اهدافي که مد نظر داشتيد دست پيدا کرديد ؟

برنامه ريزي بلند مدت ، ميان مدت و کوتاه مدتي که همان سه سال پيش در بنياد سينمايي فارابي براي اين جشنواره کرديم ، با نگاهي واقع بينانه و البته اميدوارانه همراه بود . امروز بعد از گذشت روزها مي توانيم بارقه هاي اميد را در سينماي کودک به وضوح مشاهده کنيم .

جشنواره خوشبختانه با بازيابي اهميت و شان خود کم کم دوباره بدل به مهمترين واقعه سينمايي سال مي شود ، و از سوي ديگر روند توليد سينماي ايران نيز از حمايت اين جشنواره بهره مند شده است . فکر مي کنم جشنواره در مسير مناسبي قرار گرفته و راه خود را به خوبي پيدا کرده است . مطمئنا جشنواره بعد از اين هم در مسير موفقيت گام برمي دارد .

 

برگزاري جشنواره کودک در شهر اصفهان چه ويژگي هاي دارد ؟

 يکي از بهترين اتفاقاتي که براي جشنواره کودکان و نوجوانان افتاد ،‌ بازگشت به اصفهان بود . در همان سال اول به اين نتيجه رسيدم که اصفهان خانه اين جشنواره است و آوارگي جشنواره در شان نام ايران عزيز نيست . اصفهان شهري است که هم براي مردم ايران بسيار عزيز است و هم بين ميهمانان خارجي جايگاه ويژه و ممتازي دارد .

مردم اصفهان هم در اين سالها با حمايت همه جانبه و عاشقانه خود از جشنواره کودک نشان دادند که اصفهان را بايد خانه جشنواره دانست . بسيار خشنودم که اين تصميم را گرفتيم و بسيار خوشحالم که با همراهي شهردار محترم و مسئولين استان اصفهان امکان برگزاري جشنواره در شهر اصفهان در اين سه سال فراهم شد .

 

آيا در فيلم هايي که براي حضور در جشنواره انتخاب شده اند .تعادلي بين حضور فيلم هاي جذاب و سرگرم کننده و فيلم هاي هنري وجود دارد ؟

بله در انتخاب فيلمهاي بخش مسابقه و بخشهاي جنبي توجه لازم به اين نکته مبذول شده است . هيات هاي انتخاب ما از برگزيدگان سينماي کشور تشکيل مي شوند و هشيارانه فيلمهايي متفاوت و گوناگون را انتخاب مي کنند تا هم جنبه سرگرم کنندگي جشنواره حفظ شود و هم بار کيفي و آموزشي مناسبي وجود داشته باشد .

 

آيا به حضور سينماگراني از نسل هاي مختلف در جشنواره از قبل فکر شده بود  ؟

بسيار خوشحال کننده است که فيلمسازاني از نسلهاي مختلف همدلانه کنار هم حضور دارند و براي ارتقا و اعتلاي سينماي کودک تلاش مي کنند . اين نشانه خوشايند و آشکاري از ريشه دار بودن سينماي کودک است و اميدواري ها را به بازگشت روزهاي طلايي سينماي کودک دوچندان مي کند . حضور بزرگان اين عرصه در کنار جوانان جوياي نام گرمابخش اين دوره از جشنواره بود.

 

فيلم کودک استاندارد داراي چه تعاريفي است ؟

 اولين اصل در حوزه سينما ،‌ جذابيت است . سينماي کودک بايد سرشار از فيلمهاي جذاب با سطح کيفي بسيار مناسب باشد تا کودکان ما دوباره جذب سالنهاي سينما شوند . رونق سينماي کودک فقط با ارتقاي سطح کيفي فيلمها امکان پذير است . سهل انگاري و ساده فرض کردن فيلمسازي براي کودکان خطاي بزرگي است که بعضا اهالي سينماي ما مرتکب مي شوند. کودکان و نوجوانان ايراني بسيار باهوشند و ضمنا به سهولت به آثار برتر دنيا دسترسي دارند .

 بايد فيلمهايي بسازيم که بتوانند با بهترين فيلمهاي کودک رقابت کنند . کودکان تمام دنيا علائق مشترکي دارند . با توجه به ويژگي بزرگ سينماي ايران که اخلاق مداري است ، بدون شک بهترين فرصت براي همکاري در اين زمينه فراهم است. سينماي کودک ايران پرافتخارترين ژانر سينمايي ايراني است و بيشترين توجه را از جانب جشنواره هاي خارجي دريافت کرده است و اين نشان مي دهد سينماي کودک ما براي مخاطبين خارجي جذاب است . بايد توليدات مشترک را حداقل با کشورهاي منطقه رونق بدهيم .

 

براي ترغيب بخش خصوصي به عرصه توليد فيلم کودک چه اقدماتي انجام داده ايد ؟

اولين نکته حل شدن معضل بزرگ اکران است . تا وقتي تهيه کننده مطمئن نباشد فيلمش از شرايط اکران گسترده و مناسب برخوردار است و به سودهي مي رسد تمايلي به حضور در توليد فيلمهاي کودک نخواهد داشت . واقعا چرخه معيوب اکران بايد اصلاح شود . نکته بعدي حمايت همه جانبه نهادها و سازمان هاست .

سالهاست که مي گويم نهادها مي توانند از آثار سينماي کودک و دفاع مقدس با پيش خريد بليت و ... حمايت کنند اما گوش شنوايي نيست . ما به عنوان بنياد سينمايي فارابي ديگر تهيه کنندگي هيچ فيلم سينمايي را عهده دار نمي شويم و سعي کرده ايم اين وظيفه را به بخش خصوصي و اشخاص حقيقي بسپريم و اين روند را ادامه خواهيم داد .

 

آينده سينماي کودک را چگونه ارزيابي مي کنيد ؟

 سينماي کودک در مسير رشد دوباره و برگشتن به روزهاي خوب است . مطمئنم دوباره روزهاي روشن سينماي کودک را خواهيم ديد و اين ژانر مهم سينمايي جايگاه خود را باز خواهد يافت . شک ندارم سينماي کودک در مسير تکامل و تعالي است و اتفاقات خوب به زودي از راه خواهند رسيد .

 

بر اساس چه معيارهايي براي برخي از بزرگان سينماي کودک در جشنواره  امسال بزرگداشت برگزار شد ؟

 تکريم بزرگان درسي براي همه ماست که در عرصه هنر فعاليت داريم . حضور اين پيشکسوتان برکتي براي جشنواره بود . براي انتخاب بزرگداشت ها به عواملي همچون حضور در سينماي کودک ، کارنامه حرفه اي قابل قبول و وجهه مناسب حرفه اي توجه شد .

 

براي حل مشکل عدم اکران فيلم هاي کودک چه کارهايي انجام داده ايد ؟

چنان که گفته شد حل شدن اين مشکل نيازمند عزمي جدي و همگاني است . به سهم خودمان تلاش کرده ايم با استفاده از امکانات موجود شرايط را براي اکران فيلمها فراهم کنيم هرچند که نبرد نابرابري در عرصه اکران در جريان است . اميدوارم شرايط مساعدي براي اکران فيلمها ايجاد شود .

 

آيا به نظر شما لزوم تغيير در ساختار جشنواره براي دوره هاي بعد احساس مي شود ؟

 به هر حال بايد به تناسب اقتضائات زمان و نيازهاي مخاطبين بهترين ساختار را در جشنواره ايجاد کرد . هر زماني که احساس نياز شود بايد تغيرات لازم را در ساختار جشنواره ايجاد کرد و اين مسئله دور از دسترس و عجيب نيست . ساختار فعلي جشنواره براي برطرف کردن نيازهاي امروز جشنواره مناسب است و فعلا ضرورتي به تغييرات احساس نمي شود .

 

به نظر شما چه دلائلي باعث شده که جشنواره کودک و نوجوان در سالهاي اخير با شور و نشاط برگزار شود ؟

تلاش و همدلي برگزارکنندگان در کنار شور و علاقه مردم اصفهان و نيز همراهي صميمانه اهل هنر سبب شد جشنواره رنگ و عطري متفاوت پيدا کند . شور و حال اهالي جشنواره آشکار است و شهر اصفهان در ايام برگزاري جشنواره کاملا در خدمت جشنواره است . اين عوامل سبب مي شود جشنواره بين المللي کودکان و نوجوانان شرايط مناسب و دلچسبي پيدا کند . اميدوارم روند رو به رشد جشنواره همچنان ادامه داشته باشد.

 

يكشنبه 21 مهر 1392 - 12:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری