شنبه 9 اسفند 1399 - 22:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

سکانس آخر جشنواره‌ کودک

 

گزارشي از مراسم اختتاميه بيست و هفتمين جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اختتاميه‌ جشنواره فيلم کودک تصريح کرد: وقتي فيلمنامه‌نويس، کارگردان يا تهيه‌کننده‌اي با عشق و علاقه پا به فيلمسازي کودک و نوجوان مي‌گذارد بايد از او حمايت کرد، من به مسوولان سازمان سينمايي توصيه مي‌کنم از توليد فيلم کودک حمايت کنند.

 

ميرعلايي: سعي کرديم که کم فروشي نکنيم

به گزارش خبرگزاري ايسنا، در ابتداي مراسم اختتاميه بيست و هفتمين جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان که شامگاه (19 مهرماه) در اصفهان برگزار مي‌شد، سيداحمد ميرعلايي (دبير جشنواره و مديرعامل بنياد سينمايي فارابي) با تاکيد بر لزوم مهرباني و توجه به کودکان، داستاني از محبت پيامبر اکرم (ص) به کودکان را بيان کرد.

وي سپس با اشاره به سپري شدن چهار سال از مسووليتش در بنياد سينمايي فارابي اظهار کرد: هميشه سعي کرده‌ام مثل پدرم و مثل تمام آموزگاراني که از آنها نيکي‌ را آموختم، بدون وابسته شدن به چيزهايي که موقتي است، زندگي کنم.

مديرعامل بنياد فارابي با تاکيد بر اينکه سعي کرده در کارش کم‌فروشي نکند، گفت:‌ چهارسال توفيق خدمت در بنياد سينمايي فارابي را داشتم که در سه سال اخير وظيفه دبيري جشنواره فيلم کودک و نوجوان را نيز برعهده داشتم. در اين مدت با تمام توان خودم و همراه با همکاران بي‌ادعا و زحمت‌کش‌ام تلاش کرديم و سعي کرديم که کم فروشي نکنيم.

ميرعلايي همچنين با تاکيد بر اينکه وضعيت سينماي کودک نسبت به سه سال قبل قابل مقايسه نيست، بيان کرد: سه سال قبل وضعيت سينماي کودک مساعد نبود. البته امروز هم سينماي کودک با شرايط ايده‌آل خود فاصله دارد اما حداقل مي‌توان گفت سينماي کودک ايران از کُما خارج شده است. امروز کاروان سينماي کودک در مسيري روشن گام برمي‌دارد و ديگر کسي را ياراي توقف آن نيست.

وي در بخش ديگري از سخنانش، با اشاره به اينکه ممکن است روزهاي پاياني فعاليتش در بنياد فارابي باشد، گفت:‌ از همکارانم در بنياد فارابي و ستاد اجرايي جشنواره کودک متشکرم که در سال‌هاي مسئوليتم پشتگرمي‌ام بودند. از اين عزيزان که چند برابر توانشان تلاش کردند و حتي خارج از وظايف‌شان مرا ياري کردند.

سيداحمد ميرعلايي در پايان سخنانش خاطرنشان کرد: جشنواره کودک امسال به نام پيامبر رحمت (ص) مزين بود؛ پيامبري که عاشقانه کودکان را دوست داشت. در پايان آرزو مي‌کنم همه کساني که پيامبرگونه سعي کردند کودکان‌مان را در اين جشن بزرگي که به نام پيامبر (ص) برگزار شده شاد کنند، از سفره رحمت ايشان بهره‌مند شوند و براي‌شان رزقي را طلب مي‌کنم که حضرت فاطمه زهرا (س)‌ براي بلال طلب کرد.

 

اهداي تنديس «درنا» به شهردار اصفهان

ميرعلايي در ادامه اين برنامه به‌پاس تلاش‌هاي شهردار اصفهان، تک‌تنديس فلزي «درنا» به او اهدا کرد.

دبير جشنواره فيلم کودک در اين زمينه توضيح داد: با حضور مهماناني از هيروشيما و عراق برنامه روز صلح را همزمان با روز جهاني کودک برگزار کرديم و يک درناي کاغذي از سوي خانواده ساداکو ساساکي به ايران اهدا و تنديس دو متري آن روبروي شهرداري اصفهان نصب شد.

وي افزود: اصفهان يکي از شهرهاي صلح جهاني و محل برگزاري جشنواره فيلم کودک است. ما يک تنديس کوچک «درنا» را به منظور تقدير از اهداف صلح‌آميز و همچنين تلاش‌هاي شهردار اصفهان براي برگزاري جشنواره فيلم کودک به ايشان اهدا مي‌کنيم.

شهردار اصفهان نيز در سخناني ضمن تشکر از اهداي اين تنديس گفت: خدا را شاکريم که اصفهان تنها شهري است که در آن تمام اديان مختلف از جمله زرتشتي‌ها، ارامنه، مسيحيان‌ و مسلمانان کنار هم با صلح زندگي مي‌کرده‌اند. اين چيزي است که تازه اروپاييان درصدد ايجاد آن هستند در حالي که اين اتفاق سال‌هاست که در اصفهان مي‌افتد.

وي همچنين از نصب پنجمين نمونه از تنديس بين‌المللي «درنا» در اصفهان ابراز خوشحالي کرد.

 

توصيه وزير ارشاد به سازمان سينمايي براي توجه به سينماي کودک

در ادامه اين مراسم، علي جنتي – وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي – روي سن رفت و ضمن يادآوري جايگاه فرهنگ و هنر در اصفهان گفت: هرگاه نام اصفهان به زبان مي‌آيد ناخودآگاه زيبايي و ظرافت در ذهن نقش مي‌بندد. اصفهان پيشينه‌اي ديرينه در هنرآفريني دارد. گويي اين ديار را همزاد هنر آفريده‌اند تا هنرمندان فراوان در دامنش زاده و بالنده شوند. از ديرباز تاکنون بخش مهمي از تاريخ هنر ايران مديون ذوق هنرمندان شهير اين شهر بوده است.

وي ادامه داد: اگر نبود سپاهان، نبود فضل هنر. برخي از هنرها در اصفهان متولد شده و در گردش ايام به نهايت تکامل رسيده است اما با اين همه ساحت هنر پرور اين ديار پذيرنده هنرهاي نوپديد چون سينما نيز بوده است همانگونه که مي‌دانيد بسياري از هنرمندان عرصه سينما از اين کانون هنر سربرافراشته‌اند و افتخارات زيادي به‌ارمغان آورده‌اند. سينما در همين زمان کوتاه، گوي رقابت را از ديگر هنرها ربوده و به عنوان رسانه‌اي قدرتمند بيشترين ضريب نفود را دارد تا‌ جاييکه مي‌تواند آموزه‌هاي خود را تا دورافتاده‌ترين نقاط عالم بگستراند. در اين ميان کودکان و نوجوانان تحت تاثير اين رسانه قراردارند.

وزير ارشاد سپس با اشاره به تاثير سينما روي کودکان خاطرنشان کرد: اين تاثير سريع و شگرف بر کودکان و نوجوانان در شکل‌گيري نسلي خشن و بي قيد و بند موثر خواهد بود. ظرفيت معرفت‌سازي در هنر هفتم قابل چشم‌پوشي نيست. براي کشوري جوان و نظامي آرمان‌گرا مثل نظام جمهوري اسلامي استفاده از ظرفيت سينما در شکل‌گيري نسل آينده ضرورت دارد.

جنتي همچنين به رسالت جشنواره کودک اشاره کرد و گفت: يکي از رسالت‌هاي مهم سينماي کودک و نوجوان دفاع از حقوق قربانيان جنگ است و سينماي کودک نيازمند صلح و آرامش است. سينما مي‌تواند نداي صلح طلبي کودکان ايراني را به جهان برساند.

وقتي فيلمنامه‌نويس، کارگردان يا تهيه‌کننده‌اي با عشق و علاقه پا به فيلمسازي کودک و نوجوان مي‌گذارد بايد از او حمايت کرد و من به مسئولان سازمان سينمايي توصيه مي‌کنم از توليد فيلم کودک حمايت کنند.

وزير ارشاد در پايان سخنانش از همه دست‌اندرکاران جشنواره فيلم کودک، مديران، داوران کودک، صداپيشگان همزمان فيلم‌ها و نيز مسئولان برگزاري جشنواره در اصفهان تشکر کرد.

سپس در مراسم اختتاميه، برگزيدگان جشنواره معرفي و از آنها تجليل به عمل آمد.

بر اين اساس در قسمت بهترين فيلم بلند سينماي ايران ديپلم افتخار بهترين فيلم به رؤيا شريف براي تهيه‌کنندگي «عمليات مهد کودک» اهدا شد.

پروانه زرين بهترين فيلم به ادريس عبدي‌پور براي تهيه‌کنندگي «تنهاي تنهاي تنها» رسيد.

در قسمت بهترين کارگردان، پروانه زرين به احسان عبدي‌پور کارگردان «تنهاي تنهاي تنها» رسيد.

در قسمت بهترين فيلمنامه‌نويس پروانه زرين به سيد هادي محقق فيلم‌نامه‌نويس «او خوب سنگ مي‌‌زند» اهدا گرديد.

در قسمت بهترين بازيگر کودک و نوجوان ديپلم افتخار بهترين بازيگر به نگار نيک‌خواه آزاد براي فيلم «گنجشکک اشي‌مشي» رسيد.

پروانه زرين اين بخش به ميثم فرهومند براي فيلم «تنهاي تنهاي تنها» اهدا شد.

در قسمت بهترين دستاورد فني و هنري ديپلم افتخار اين بخش به ناصر چشم‌آذر براي ساخت موسيقي «عمليات مهد کودک» و اميررضا معتمدي براي جلوه‌هاي بصري فيلم «عمليات مهد کودک» اعطا شد.

پروانه زرين اين بخش به آقايان امير و کامران سحرخيز براي جلوه‌هاي بصري «سفر زمان»‌اهدا شد.

پروانه زرين جايزه ويژه هيئت داوران به غلامرضا رمضاني،‌مسعود کرامتي و وحيد نيکخواه آزاد سازندگان فيلم «گنجشکک اشي‌مشي»‌تعلق گرفت.

پروانه زرين جايزه شهيد بهنام محمدي به اميرحسين رفيعا براي بازي در فيلم تابستان طولاني اهدا شد.

جايزه ويژه داوران کودک و نوجوان اصفهان به عمليات مهد کودک رسيد.

برندگان بخش کوتاه و نيمه بلند ويديويي نيز پروانه زرين اين بخش به هايده مرادي براي «لچک» رسيد.

در بخش پويانمايي کوتاه و نيمه‌بلند پروانه زرين بهترين اثر کوتاه يا نيمه بلند به فاطمه جعفري براي «حکايت کلاه غيبي» و پروانه زرين بهترين کارگرداني اثر کوتاه يا نيمه بلند به عليرضا مهاجر براي «گار» رسيد.

در بخش بين‌الملل پروانه زرين بهترين فيلم بلند به «او خوب سنگ مي‌زند» نوشته ابراهيم اصغري و پروانه زرين بهترين کارگرداني به هادي محقق براي «او خوب سنگ مي‌زند» رسيد.

در اين بخش پروانه زرين بهترين فيلمنامه به احسان عبدي‌پور براي «تنهاي تنهاي تنها» تعلق گرفت.

پروانه زرين بهترين بازيگر کودک و نوجوان به هوکونه هامادا براي «اوشين» و پروانه زرين بهترين دستاورد فني و هنري به آوانيمان براي «خانه‌اي با برجک» تعلق گرفت.

پروانه زرين بهترين فيلم آسيايي به فيلم «اوشين» از ژاپن رسيد.

پروانه زرين بهترين اثر پويانمايي بلند به «ملکه برفي» و پروانه زرين بهترين فيلم داوران کودک و نوجوان به «جک کشاورز»‌ تعلق گرفت.

جايزه فيلم ويژه سيفژ به «گنجشکک اشي‌مشي» رسيد.

در بخش برندگان بخش ويديويي بلند و نيمه بلند پروانه زرين بهترين اثر بلند به «تعطيلات دوست داشتني»‌از سيد وحيد حسيني و پروانه زرين بهترين اثر کوتاه و نيمه بلند به «لچک» از هايده مرادي تعلق گرفت.

پروانه زرين بهترين فيلم ويژه هيئت داوران به «آخرين نفر» ‌از مهرداد موفق و پروانه زرين بهترين کارگرداني به «پاييز در ايوان خانه نشسته است» از اکبري شهبازي تعلق گرفت.

در بخش فيلم‌هاي کوتاه و نيمه بلند ويديويي فيلم‌سازان اصفهان جايزه بهترين فيلم به «مهربان‌ترين»‌ از سيد ابوذر مسائلي، جايزه بهترين کارگرداني به «آنجا بالاي تپه» از مجتبي استناني و جايزه بهترين فيلم‌نامه به «کاش ظهر نشه» از نسيم محمدي و نسيم سيفي‌پور تعلق گرفت.

جايزه ويژه هيئت داوران يونيسف در اين بخش به فيلم «سفر زمان» به کارگرداني اميرشهاب رضويان تعلق گرفت، «عمليات مهد کودک» نيز به عنوان بهترين بهترين فيلم از نگاه مردمي انتخاب شد.

 

برگزيدگان چه گفتند؟

رويا شريف – تهيه‌کننده «عمليات مهدکودک» - هنگام دريافت جايزه‌اش اظهار کرد: از مديران بنياد سينمايي فارابي که از ساخت اين فيلم حمايت کردند، متشکرم. خوشحالم اگر توانسته باشم به لبان کودکان لبخندي نشانده باشم.

مهرداد موفق نيز پس از دريافت پروانه زرين جايزه ويژه هيات داوران در بخش فيلم‌هاي کوتاه گفت: اين جايزه را به همه کودکان و نوجوانان مرزنشين به خصوص کودکان جزيره ابوموسي در خليج فارس تقديم مي‌کنم.

دبير اول سفارت ژاپن هم پس از دريافت جايزه بهترين فيلم آسيايي براي فيلم «اوشين» به زبان فارسي و در ميان استقبال حاضران بيان کرد: از اينکه اين جايزه به «اوشين» اهداء شد، متشکرم. سريال «اوشين» در ايران پخش شده و طرفدار زيادي دارد و امروز هم اين فيلم به صورت سينمايي ساخته شده است.

وي همچنين از نصب تنديس «درناي کاغذي» در اصفهان تشکر کرد.

ابراهيم اصغري - تهيه‌کننده «او خوب سنگ مي‌زند» - هم پس از دريافت پروانه زرين بهترين فيلم بخش بين‌الملل گفت: بچه‌هاي امروز ما خيلي شبيه شهدا هستند چون پاک و زلال و بي‌ريا هستند. شهدا جان‌شان را دادند تا بچه‌هاي ما بهتر زندگي کنند. مي‌خواهم به پاس رشادت‌هاي آنها يک دست و هورا بکشيد.

امير شهاب رضويان – کارگردان «سفر زمان» - پس دريافت جايزه هيات داوران يونيسف از سيمافيلم، منوچهر شاهسواري و سعيد رضويان براي کمک در توليد فيلمش تشکر کرده و جايزه خود را به مادرش تقديم کرد. او همچنين ياد رضا خمسه‌اي، هنرمند خيمه شب باز که در «سفر زمان» بازي کرده و در روز نخست جشنواره کودک درگذشته بود، ياد کرد.

 

حاشيه هاي اختتاميه:

به گزارش جام‌جم از اصفهان، دکور آيين اختتاميه که متفاوت از مراسم افتتاحيه بود، به ورودي يک سالن سينماي قديمي دو طبقه که داراي بالکن است، اختصاص داشت و فضاي نوستالژيک سالن‌هاي سينماهاي قديم را تداعي مي‌کرد.

پنجره‌اي رو به ميدان نقش جهان در اين دکور تعبيه شده بود و شخصيت کنترلچي (عروسک سنجد) به عنوان مجري ـ بازيگر در طول مراسم روي صحنه حضور داشت که با بازيگوشي‌هايش، فضاي جذابي را براي مهمانان فراهم کرد.

حضور يک گروه موسيقي روي صحنه از ديگر موارد قابل ذکر اختتاميه بود که در طول اجراي مراسم موسيقي خاطره‌انگيز کودکانه و موسيقي فيلم‌هاي محبوب کودکان را به صورت زنده اجرا مي‌کرد که مورد استقبال آنها قرار گرفت و شور و حال جالبي را در سالن به وجود آورد.

عليرضا رضاداد (مشاور ارشد رئيس سازمان سينمايي و دبير سي‌و‌دومين جشنواره فيلم فجر)، حامد بهداد، مهتاب کرامتي، مجيد مظفري، محمدرضا شريفي‌نيا، حسن پورشيرازي، پريوش نظريه، پوران درخشنده، جهانبخش سلطاني، فرشته طائرپور، نيکي کريمي، کيانوش عياري، بهرام عظيمي، مسعود کرامتي، وحيد نيکخواه آزاد، دنيا فني‌زاده، ناصر طهماسب، حسام نواب‌صفوي، غلامرضا رمضاني، پگاه آهنگراني، حميدفرخ‌نژاد، مهدي پاکدل، بهنوش طباطبايي، غلامرضا آزادي، سيروس‌حسن پور، نگار استخر، اصغر عبداللهي، اردشير کاظمي، علي رويين‌تن، علي قوي‌تن و فرخ هاشميان از چهره‌هاي حاضر در مراسم اختتاميه بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان بودند.

طراح دکور اختتاميه که جزئيات طراحي آن مورد توجه ويژه مهمانان قرار گرفته بود، طاها ذاکر بود که دکور افتتاحيه را نيز طراحي کرده بود.

مانند مراسم افتتاحيه، کارگرداني مراسم اختتاميه به مجيد برزگر سپرده شده بود. به‌گفته حاضران در سالن، کارگرداني و چينش برنامه‌هاي مراسم افتتاحيه بهتر از مراسم اختتاميه بود، البته اهداي تعداد بسيار زياد جايزه يکي از دلايل مهم و اصلي خسته‌کننده بودن مراسم قلمداد مي‌شد.

بچه‌هاي مدرسه شين‌آباد و همچنين جمعي از کودکان معلول مهمان ويژه مراسم اختتاميه بيست و هفتمين جشنواره کودک بودند.

علاوه بر مهمانان جشنواره، اصفهاني‌ها نيز استقبال زيادي از مراسم اختتاميه جشنواره کودک در سالن «گل نرگس (عج)» کرده بودند. آن‌ها از يکي دوساعت قبل از برگزاري مراسم پشت درهاي سالن جمع شده بودند و خواستار ورود به سالن بودند. استقبال از مراسم اختتاميه به حدي بود که تمام بخش‌هاي ممکن و مناسب براي نشستن پرشده و بسياري از مهمانان در کناره‌هاي سالن ايستاده بودند.

 پس از اهداي يکي از جوايز بخش بين‌الملل به فيلم ژاپني «اوشين»، دبير اول سفارت اين کشور روي سن رفت و با زبان فارسي از حضور در جشنواره کودک و اهداي جايزه‌اي به فيلمي از ژاپن تشکر کرد. اين اقدام وي با تشويق بسيار زياد حاضران روبرو شد.

اگرچه حضور «سنجد» براي سرگرم شدن کودکان حاضر در مراسم اختتاميه کافي بود اما داود منفرد وظيفه ايجاد فضاي شاد، شعرخواني و... را برعهده داشت.

حجت‌الله ايوبي (رييس سازمان سينمايي) اگرچه در مراسم حاضر بود و چندين بار براي اهداي جوايز روي سن رفت اما سخنراني نکرد. او البته در مراسم افتتاحيه سخن گفته بود.

در بخشي از مراسم اختتاميه جشنواره، دبيرکل يونيسف در ايران، تنديس اين تشکل بين‌المللي را به پاس تلاش براي خدمتگزاري به کودکان به سيداحمد ميرعلايي اهدا کرد.

همچنين از حافظ احمدي – عکاس سينما – هم در بخشي از مراسم تقدير شد.

 

يكشنبه 21 مهر 1392 - 11:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری