جمعه 24 مرداد 1399 - 18:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

مأموريت‌‌ها و فعاليت‌هاي اساسي سازمان دارالقرآن

 

مديرعامل خبرگزاري ايكنا و رئيس سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان كشور به همراه معاونان و مديران اين سازمان سه‌شنبه 16 مهرماه از سازمان دارالقرآن‌ الكريم بازديد كردند.

 

در ادامه گزارشي از بازديد و نشست مديران و سخنانشان مي‌آيد.

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي تقوي، مديرعامل خبرگزاري بين‌المللي قرآن(ايكنا) و رئيس سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان كشور به همراه جمعي از معاونان خبرگزاري و سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان كشور از سازمان دارالقرآن‌الكريم ضمن بازديد از سازمان دارالقرآن با مهدي قره‌شيخ‌لو، رئيس سازمان دارالقرآن‌ الكريم، يوسف افراش، معاون امور ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن و احمد حاجي‌شريف، معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن اين سازمان ديدار داشتند.

در اين ديدار، مدير سازمان دارالقرآن‌الكريم و معاونان اين سازمان به ارائه گزارشي درباره فعاليت‌هاي آموزشي، پژوهشي، امور ارتباطات و نظارت بر چاپ و نشر قرآن ارائه كردند و خواستار تعامل بيشتر ميان خبرگزاري ايكنا با سازمان دارالقرآن‌الكريم شدند.

در ادامه، مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن‌ به ارائه گزارشي درباره فعاليت‌هاي اين سازمان پرداخت و اظهار كرد: سازمان‌دارالقرآن الكريم سه مأموريت اساسي دارد كه البته در بازبيني اساسنامه اين سازمان كه سال 88 انجام شد و به تأييد مقام معظم رهبري نيز رسيد، باز چند مأموريت و حوزه قرآني به اين اساسنامه اضافه شد.

رئيس سازمان دارالقرآن با بيان اينكه يكي از مأموريت‌هاي ما در اين سازمان نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم است، افزود: هم‌اكنون حدود 26 سال است كه بحث نظارت بر چاپ و نشر قرآن از سوي سازمان دارالقرآن‌الكريم انجام مي‌شود و اين اقدام خدمت بي‌نظيري بوده كه در حوزه چاپ قرآن شكل گرفته است و قبل از انجام اين كار از سوي سازمان دارالقرآن عموم قرآن‌هايي كه به چاپ مي‌رسيدند، چيزي در حدود پنج هزار غلط داشتند.

 

مشابه گنجينه قرآن‌ سازمان دارالقرآن الكريم در هيچ جاي دنيا وجود ندارد

وي با يادآوري اينكه هم‌اكنون به جايي رسيده‌ايم كه هيچ قرآن غلطي در كشور به چاپ نمي‌رسد، عنوان كرد: در گنجينه سازمان دارالقران‌الكريم از تمام قرآن‌هايي كه تاكنون در كشور به چاپ رسيده‌اند يك نمونه وجود دارد و مشابه اين مجموعه بي‌نظير در هيچ جاي دنيا با اين تنوع نيست.

قره‌شيخ‌لو با بيان اينكه مأموريت ديگر سازمان دارالقرآن‌الكريم توسعه آموزش‌هاي قرآني است، اظهار كرد: از بدو تاسيس اين سازمان به طور جدي به بحث آموزش‌هاي قرآني توجه شده و به عبارتي پس از وزارت آموزش و پرورش، بزرگ‌ترين شبكه آموزشي در كشور سازمان دارالقرآن‌ بوده است.

وي در ادامه با اشاره به تربيت مربيان قرآن از سوي سازمان دارالقرآن ادامه داد: تاكنون بيش از 70 هزار گواهينامه تربيت معلم براي مربياني كه در دوره‌هاي آموزشي سازمان شركت كرده‌اند، صادر شده است و اين مربيان قرآن در دوره‌هاي آموزشي كه از سوي سازمان دارالقرآن‌الكريم برگزار مي‌شود، مورد استفاده قرار گرفته و به آموزش‌هاي قرآني در حوزه‌هاي مختلف مي‌پردازند.

 

شبكه آموزشي سازمان دارالقرآن الكريم از مركز كشور شروع و تا دل روستاها نيز كشيده مي‌شود

رئيس سازمان دارالقرآن با بيان اينكه تاكنون در حدود 40 عنوان دوره آموزشي در سطوح مختلف داشته‌ايم كه مجموعه مدوني براي اين دوره‌هاي آموزشي در نظر گرفته شده است، افزود: شبكه آموزشي سازمان دارالقرآن‌الكريم از مركز كشور شروع و تا دل روستاها نيز كشيده مي‌شود و معاونت آموزش و پژوهش اين سازمان مأموريت ساماندهي اين دوره‌هاي آموزشي را بر عهده دارد، البته تلاش داريم در كنار آموزش، حوزه پژوهش را نيز تقويت كنيم، زيرا هم‌اكنون در حوزه پژوهش‌هاي قرآني خلأ‌هاي زيادي وجود دارد.

وي با عنوان اين مطلب كه سال گذشته 30 عنوان كتاب در بخش‌هاي مختلف توليد شد، اظهار كرد: روز گذشته، 15 مهرماه طي مراسمي در سازمان دارالقرآن‌الكريم، از شش كتاب آموزشي براي خردسالان كه بخشي از يك مجموعه 18 جلدي است، رونمايي شد و 12 جلد ديگر اين مجموعه 18 جلدي نيز طي ماه‌هاي آينده به چاپ خواهد رسيد.

قره‌شيخ‌لو با يادآوري اينكه مأموريت سوم سازمان دارالقرآن‌الكريم، توسعه مشاركت‌هاي مردمي در حوزه فعاليت‌هاي قرآني و ساماندهي فعاليت‌هاي اين حوزه است، گفت: راه‌اندازي موسسات قرآني مردمي را از سال 83 آغاز كرده‌ايم كه هم‌اكنون هزار و 400 موسسه به ثبت رسيده و مراحل راه‌اندازي را پشت سر گذاشته و به شكل قانوني فعاليت دارند، البته پيش از اين تعداد اين موسسات هزار و 800 موسسه قرآني مردمي بود، اما به اين دليل كه حدود 400 موسسه از اين موسسات كارآيي لازم را نداشتند، لغو مجوز شدند.

 

20 درصد موسسات، درجه يك، 40 درصد درجه دو و 40 درصد ديگر موسسات درجه سه هستند

وي يادآور شد: همچنين سال گذشته يك سطح‌بندي در ميان موسسات قرآن انجام شد كه در نهايت 20 درصد موسسات به عنوان موسسات درجه يك، 40 درصد به عنوان موسسات درجه دو و 40 درصد ديگر نيز به عنوان موسسات درجه سه شناخته شدند و فعاليت اين موسسات بر اساس نوع درجه‌بندي، منطقه جغرافيايي و ... با هم تفاوت دارد.

رئيس سازمان دارالقرآن ادامه داد: مجموعه قوانين و ضوابطي كه موسسات قرآني بايد بدانند و در فعاليت خود مورد توجه قرار دهند را در قالب يك كتاب به چاپ رسانده‌ايم و همچنين راه‌اندازي خانه‌هاي قرآن روستايي از ديگر اقدامات انجام شده توسط سازمان دارالقرآن‌الكريم بوده كه استقبال خوبي از اين خانه‌هاي قرآني روستايي صورت گرفته و كاري كه از سوي ما انجام مي‌شود، در بحث كمك‌هاي نرم‌افزاري است و اين خانه‌هاي قرآن كمك مي‌كنند تا برنامه‌هاي ما از مركز كشور به روستاها كشيده شود.

وي ادامه داد: از ديگر اقداماتي كه در سازمان دارالقرآن‌الكريم انجام شده، راه‌اندازي انجمن خيرين قرآن بود كه اين كار از سال گذشته در سازمان اجرايي شده و افراد زيادي تمايل داشته‌اند كه در اين انجمن با ما همكاري داشته باشند.

 

امسال هشتمين دوره طرح اعطاي مدرك تخصصي به حافظان قرآن در حال اجرا است

قره‌شيخ‌لو، اعطاي مدرك تخصصي به حافظان قرآن را از ديگر فعاليت‌هاي قرآني سازمان دارالقرآن‌الكريم دانست و عنوان كرد: امسال هشتمين دوره طرح اعطاي مدرك تخصصي به حافظان قرآن در حال اجرا است كه طي هشت دوره گذشته حدود 28 هزار نفر در اين دوره شركت كرده‌اند، البته 75 درصد شركت‌كنندگان از بانوان و 25 درصد شركت‌كنندگان نيز آقايان بوده‌اند و به عبارتي سازمان دارالقرآن‌الكريم تنها مركزي است كه مدرك تخصصي به حافظان قرآن را صادر مي‌كند و اين مدرك تنها مدرك معتبر در زمينه حفظ قرآن است.

وي در ادامه با يادآوري اينكه هر ساله تنها 10 درصد از شركت‌كنندگان در آزمون اعطاي مدرك تخصصي حفظ قرآن موفق به دريافت اين مدرك مي‌شوند، گفت: آزمون‌هاي اين طرح مشكل است، زيرا حافظان قرآن كه در اين طرح شركت مي‌كنند، علاوه بر حفظ قرآن بايد به سوالات مفهومي و ترجمه نيز پاسخ دهند و به همين دليل نيز تنها 10 درصد شركت‌كنندگان موفق به اخذ مدرك مي‌شوند.

 

شنبه 20 مهر 1392 - 13:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر