سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 12:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

نشست تخصصي مصححان قرآن سازمان دارالقرآن الكريم

 

نشست تخصصي مصححان قرآن سازمان دارالقرآن الکريم با حضور احمد حاجي شريف، معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن کريم سازمان دارالقرآن، استاد عباس سليمي، از اعضاء هيئت امناء سازمان دارالقرآن الکريم و همچنين جمعي از مصححان قرآن، پنجشنبه 11 مهرماه در سالن كنفرانس سازمان دارالقرآن الکريم برگزار شد.

احمد حاجي‌شريف در ابتداي اين جلسه با اشاره به آمار عملکرد مصححان قرآن در سال گذشته و تصحيح 12 هزار و 989 جزء قرآن براي ناشران، گفت: از 12 هزار و 989 جزء قرآن، 21 هزار و 887 غلط گرفته و تصحيح شد.

 

تصحيح 371هزار و 796 جزء قرآن در 27 سال

وي با بيان اينکه از ابتداي سال 64 که معاونت نظارت بر چاپ و نشر قرآن کريم آغاز به کار کرد، تا پايان سال 91، 371 هزار و 796 جزء قرآن تصحيح شده است، ادامه داد: تعداد غلط‌هاي گرفته شده از 371 هزار و 796 جزء قرآن تا پايان سال 91، يک ميليون و 340 هزار و 751 بوده است که مصححان سازمان دارالقرآن آن‌ها را تصحيح کرده‌اند.

 

کاهش بيش از 50 درصدي چاپ قرآن

حاجي‌شريف با اشاره به تعداد تيراژ‌ها و مجوزهاي چاپ قرآن تصريح کرد: در سال‌ 90 مجوز چاپ 6 ميليون و 669 هزار جلد و در سال 91، 3 ميليون و 920 هزار و 200 جلد قرآن به چاپ رسيد که از اين آمار متوجه مي‌شويم تعداد مجوز چاپ در سال 91 نسبت به سال 90 حدود 50 درصد کاهش يافته است.

وي به آمار 6 ماهه اول سال‌هاي 90 تا 92 اشاره کرد و افزود: در شش ماهه سال 90، 4 ميليون و 174 هزار جلد، سال 91، 2 ميليون و 450 هزار جلد و همچنين در سال 92، 940 هزار و 900 جلد قرآن به چاپ رسيده است که از اين آمار متوجه مي‌شويم که سال 91 نسبت به سال 90، 50 درصد و همچنين سال 92 نسبت به سال 91 بيش از 50 درصد کاهش تيراژ قرآن داشته‌ايم؛ يعني نسبت تيراژ قرآن در سال 92 نسبت به سال 90 بيش از سه‌چهارم کاهش يافته است.

 

گراني کاغذ مانع اعتماد ناشران براي چاپ قرآن شد

 حاجي‌شريف با اشاره به دلايل کاهش تيراژ قرآن گفت: دلايل متنوعي براي کاهش تيراژ قرآن وجود دارد که مهم‌ترين آنها گراني کاغذ، ملزومات چاپ و نوسانات آن است، به همين دليل، ناشران براي اين تغييرات اقدام به چاپ قرآن نمي‌کنند.

وي چاپ قرآن در خارج از کشور را يکي ديگر از دلايل افت چاپ قرآن در کشور عنوان کرد و افزود: 22 مرداد سال 92، وزير ارشاد از قرآني رونمايي کرد که در خارج از کشور 400 هزار جلد از آن به چاپ رسيده بود و ادعا داشته که قرار است از اين قرآن يک ميليون ديگر نيز در کشورهاي عربي به چاپ برسد، اين در حالي است که ما در شش ماهه سال جاري تنها 940 هزار و 900 جلد قرآن به چاپ رسانده‌ايم. بنابراين چراغي که به خانه رواست به مسجد حرام است، پس بهتر است مسئولان چاپ قرآن در داخل را تقويت کنند تا اينکه بخواهيم در ساير کشورها قرآن‌هاي متفاوتي به چاپ برسانيم.

معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن کريم سازمان دارالقرآن ادامه داد: طبق ابلاغيه مرکز طبع و نشر و دستور رئيس سازمان تبليغات اسلامي در 15 خرداد سال 91 به قرآن‌هاي چاپ اول به شيوه ايراني ديگر مجوز نداديم، در صورتي که تمامي قرآن‌هايي که براي چاپ اول مجوز گرفته بودند با خط عثمان‌طه بوده است. از اين رو، کار مصححان قرآن کمي سخت‌تر شد.

 

تصحيح قرآن يکي از پادشاهان عربي در ايران

حاجي‌شريف با اشاره به تصحيح قرآن سلطنتي يکي از پادشاهان عربي ادامه داد: اخيراً مصححان قرآن در حال بررسي و تصحيح قرآن سلطنتي يکي از پادشان عربي هستند که تاکنون از اين قرآن بيش از 30 مورد غلط درجه يک استخراج و تصحيح شده است.

وي در پايان به اهميت تصحيح قرآن و توجه و دقت در اين امر اشاره کرد و افزود: در کار تصحيح قرآن بايد دقت و توجه زيادي داشت، چرا که اين کار تخصصي است و نيازمند تسلط و دقت بسياري است.

در ادامه اين نشست از مصححان برتر حوزه كتابت قرآن با حضور مهدي قره‌شيخلو تجليل به عمل ‌آمد.

در ادامه عباس سليمي يکي از بنيانگذاران اداره چاپ و نشر قرآن کريم و عضو هيئت امناء سازمان دارالقرآن با اشاره به اينکه خداوند دو نعمت بزرگ را دراختيار بشر قرار داده است، گفت: خداوند عترت و قرآن کريم را براي هدايت بشر قرار داده و ما بايد به عنوان خادمان قرآن صامت و پيروان قرآن ناطق، شکرگزار اين نعمت‌ها باشيم.

وي افزود: بسياري از افراد نعمت‌هاي فراواني دراختيار دارند اما ما معتقديم ثروتمندترين هستيم، چرا که بالاترين نعمت يعني قرآن را دراختيار داريم.

سليمي با اشاره به حديث 16445 ميزان الحکمه خاطرنشان کرد: در اين روايت آمده است که؛ اگر کسي نعمت قرآن را داشته باشد و گمان کند که يکي ديگر از مردم نعمتي بالاتر از او دارد، نعمت بزرگ را کوچک شمرده و نعمت حقير و کوچک را بزرگ پنداشته است؛ بنابراين بايد ما قدر اين نعمت بزرگ را بيشتر بدانيم و در اين راه مسئوليت سنگيني داريم.

وي با بيان اينکه مسئوليت سنگين مصححان قرآن در بسياري از روايات متجلي شده است، تصريح کرد: پيامبر (ص) در تشريح قيامت فرموده‌اند: «من اولين ميهمان و واردشونده بر خدا در روز قيامت هستم که به همراه قرآن و اهل‌بيتم به محشر وارد مي‌شويم و از امتم سؤال مي‌کنم که با کتاب خدا و امت من چه کرديد»؛ بنابراين مصححان قرآن در پاسخ به پيامبر در آن لحظه مي‌توانند ادعا کنند که ما از تحريف ذهني و عملي به قرآن جلوگيري کرديم چرا که اين کار در راستاي افعال الهي است و خداوند نيز در قرآن آورده است که خود خداوند قرآن را از هرگونه تحريف مصون مي‌دارد.

سليمي مسئوليت مصححان قرآن را همسو با کار فرشتگان الهي دانست و گفت: مصححان قرآن، محافظ و بازدارنده از تحريف قرآن هستند، همانطور که فرشتگان از قرآن محافظت مي‌کنند.

اين قاري پيشکسوت قرآن با اشاره به اينکه تمامي امت اسلامي به عنوان حق و حقيقت در صحنه دفاع از قرآن عمل کرده‌اند، گفت: ما به 7 دليل معتقد هستيم که قرآن همان امانت الهي است که از جبرئيل بر قلب پيامبر(ص) نازل شده است و تا پاي جان بايد از آن دفاع کنيم.

سليمي «وعده الهي»، «تواتر تاريخي تلاوت و قرائت»، «مجاهدت حفاظ قرآن از صدر اسلام»، «اهتمام پيامبر»، «غيرت اصحاب خاص و بزرگان دين»، «اجماع فقهاء و علماي عصر حاضر» و همچنين «غيرت و امانتداري» را از مهمترين دلايل خط بطلان بر تحريف قرآن عنوان کرد و ادامه داد: ما همواره محافظ قرآن بوده‌ايم اما نبايد توطئه‌هاي دشمنان براي تحريف کتاب الهي را ناديده گرفت، پس مسئوليت ما در نگهداري از قرآن همچنان ادامه دارد.

اين قاري پيشکسوت قرآن گفت: پس از اينکه امنيت سوريه متزلزل شد، برخي افراد سودجو ادعا کردند که در چند دهه اخير قرآن تحريف شده است که بايد بازنويسي و بازنگري در آن صورت گيرد. اما به لطف خدا و با وجود فرشتگان الهي و مصححان قرآن توانستيم اين ادعا را خنثي کنيم.

سليمي ادامه داد: براي بقاي خود بايد از قرآن محافظت کنيم که در اين راستا توجه به 4 نکته« طهارت ظاهر و باطن»، «اخلاص»، «اتقان در عمل» و «جديت و همت» از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

وي تصريح کرد: اگر بخواهيم از قرآن بهره‌مند شويم بايد انديشه، لفظ و عملکردي قرآني داشته باشيم، همانطور که امام حسن مجتبي(ع) فرمودند؛ سزاوارترين شما به قرآن، کسي است که به آن عمل کند و دورترين شما به قرآن کسي است که آن را تلاوت مي‌کند اما به دستورات آن عمل نمي‌کند.

سليمي خاطرنشان کرد: در حديث 13835 ميزان الحکمه آمده است که؛ قرآن را بياموزيد اما با آن ارتزاق نکنيد و نگذاريد قرآن دست‌مايه فخرفروشي شما باشد. بنابراين به شما توصيه مي‌کنم قرآن را بياموزيد و همواره در خدمت قرآن باشيد تا خدا با قرآن شما را زنده بدارد، بميراند و محشور کند.

از ديگر برنامه هاي اين نشست، ميزگرد پاسخ به سؤالات مصححين با حضور مديران معاونت نظارت برچاپ و نشر قرآن كريم بود.

گفتني است، هدف از برگزاري اين نشست تخصصي، ‌بررسي وضعيت موجود تصحيح قرآن و همچنين ارائه راهكارهاي مناسب در جهت ارتقاء كمي و كيفي تصحيح قرآن كريم است كه هر ساله به همت سازمان دارالقرآن الكريم برگزار مي‌شود.

 

شنبه 20 مهر 1392 - 13:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر