جمعه 15 اسفند 1399 - 19:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

مهارت انس با نماز

 

مهارت انس با نماز / مجموعه کتاب هاي مهارت زندگي

نويسنده : رضا اخوي

چاپ و شمارگان : اول 91 / 3000 نسخه

ناشر : شرکت چاپ و نشر بين الملل

 

کتاب حاضر از پنج فصل با عناوين نماز چيست ؟ انواع نمازگزار ، راهکارهاي انس با نماز ، آداب نماز و همچنين آشنايي با بعضي از نمازها و آثار آن تشکيل شده است .معناي نماز ، پيشينه نماز ، نماز در اسلام ، جايگاه نماز در اسلام ، تقليدي ، رفع تکليفي ، فرار از آتش جهنم ، طمع بهشت ، عارفانه و عاشقانه ، تقويت خداباوري و دلدادگي ، تحريک حس نيازمندي ، آشنايي با حقيقت عبادت ، تبيين کارکردهاي نماز ، ياد خدا ، شستشوي از گناهان و آمرزش الهي ، سدي در برابر گناهان ، دوري از غفلت ، از بين بردن خودبيني و کبر ، تکامل معنوي انسان ، ارزش گذاري بر ساير اعمال ، دعوت بابه پاکسازي موثر در ترک گناهان ، روح انضباط ، بازداري از حرص و ، آز و کم طاقتي ، استقامت و بردباري ، نظم و انضباط ، رفعتر موانع ، توجه به آثار ترک نماز ، انهدام دين ، قطع رابطه با اهل بيت عليهم السلام ، غضب خداوند ، کمبودهاي دنيوي ،لعن  و نفرين ، سختي قبر و قيامت ، عواقب اخروي ترک نماز ، پاسخ به شبهات و رفع دغدغه هاي آن ، آداب پيش از نماز ، طهارت ، انتظار، ذکر ، خشوع ، طمانينه ، محافظت نماز از تصرف و سرقت شيطان ، نشاط و بهجت ، حضور قلب ، نيت  تکبيره الاحرام ، تعقيبات ، سجده شکر ، نماز اول وقت ، نماز جماعت ، اهميت نماز جماعت ، آثار نماز جماعت ، فلسفه نماز جماعت ، نماز جمعه ، نماز شب ، آثار نماز شب ، اهميت نماز شب از ديدگاه حضرت علي ( ع ) ، امام خميني ( ره ) و نماز شب ، کلامي از علامه طباطبايي و همچنين کيفيت نماز شب از مباحث اصلي کتاب حاضر هستند که نويسنده آنها را تشريح  مي کند.

مجموعه علمي فرهنگي مرات انديشه ؛ در سخن آغازين کتاب حاضر بيان مي  کند که آداب زيست مسلماني ، از ديرباز جزو فرهنگ ديني ايرانيان بوده است. اين مجموعه ادامه مي دهد که چگونگي ارتباطات فردي و اجتماعي ، ارتباط با عالم معنا ، نيک انديشيدن و مهارت هاي زندگي در حوزه فردي و خانوادگي از جمله موضوعاتي است که اگر بدرستي آموزش داده شود ، زندگي فرح بخشي را به ارمغان مي آورد . اين مجموعه يادآور مي شود که با دقت در نسلهاي پيشين دريافته مي‌شود که پدران و مادران از روزگاران گذشته ، اهتمام ويژه اي در تربيت فرزندان برپايه آداب زندگي ديني داشته اند.

 مجموعه علمي فرهنگي مرات انديشه مجموعه کتاب هاي مهارت هاي زندگي را شامل 24 مجلد در موضوعات مختلف مي داند و تاکيد مي کند که از ويژگي هاي اين کتاب ها رويکرد کاملا ً ديني به مهارت هاي زندگي است  که استفاده از آيات و روايات و استخراج مهارتهاي زندگي از سيره معصومان بر جذابيت محتوايي اين کتابها افزوده است .رضا اخوي در پيشگفتار کتاب خود واژه مقدس نماز را يکي از کلماتي مي داند که برخلاف جايگاه والا و توصيف ناشدني آن در آموزه هاي ديني و نيز نقش بي بديل آن در همه جنبه هاي زندگي ، به صورت کليشه اي و تکراري درآمده و آنگونه که بايسته و شايسته است به قداست و اهميت آن توجه نمي شود . اخوي اين نماز را نمازي مي داند که سيد ساجدان و زينت عابدان ، اقامه آنرا آشنايي با حقوق و عظمت آن برمي شمرند .

نويسنده در تبيين کارکردهاي نماز مي نويسد :

يکي از بهترين راهها براي آشنايي با دستاوردهاي نماز ، توجه به فلسفه وجوب آنست. گرچه نماز چيزي نيست که فلسفه آن برکسي مخفي باشد ، دقت در آيات و روايات اسلامي ما را به نکات بيشتري در اين زمينه رهنمون مي کند که به برخي از آنها اشاره مي کنيم . ياد خدا : هدف و فلسفه نماز همان ياد و ذکر خداست که در قرآن بيان شده است. البته ذکري که در مقدمه فکر و فکري که انگيزه عمل باشد ؛ چنان که در حديثي از امام صادق ( ع ) آمده است که در تفسير جمله « و لذکرالله اکبر » فرمود : « ياد خدا کردن به هنگام حلال و حرام ( يعني به ياد خدا بيفتد به سراغ حلال برود و از حرام چشم بپوشد . »

مهارت انس با نماز / مجموعه کتاب هاي مهارت زندگي با همکاري معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي با قيمت 24000 ريال توسط شرکت چاپ و نشر بين الملل انتشار يافته است.

 

شنبه 20 مهر 1392 - 9:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری