پنجشنبه 26 تير 1399 - 6:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

کودکان را جدي بگيريم

 

گفت‌وگو با وحيد فرجي رئيس حوزه هنري استان قم هم‌زمان با هفته ملي کودک بيان داشت:

فرارسيدن هفته ملي كودك بهانه‌اي شد تا با وحيد فرجي رئيس حوزه هنري استان قم گفت‌وگو كنيم.

فرجي در اين گفت‌وگو ضمن ارج نهادن به تلاش دستگاه‌ها و نهادهايي كه در زمينه كودكان فعاليت مي‌كنند، اين برنامه‌ها و تلاش‌ها را كافي نمي‌داند.

 

آقاي فرجي اهميت کار کودک و نوجوان را در چه مي‌بينيد؟

ضمن تبريک هفته کودک و نوجوان به همه کودکان و البته بزرگسالاني که روزي کودک بوده‌اند، بسته به فرصت و دانش خود در حوزه کودک و نوجوان پاسخ سئوال‌هاي شما را مي‌دهم.

کار در حوزه کودکان و نوجوانان از دو منظر قابل بررسي است. يکي کار براي کودکان و نوجوانان و ديگري کار در ارتباط با کودکان و نوجوان. که البته هر دو از اهميت زيادي برخوردار است. چند شاخصه مهمِ در کار براب کودکان بايد مورد توجه قرار گيرد.

اولين شاخصه، ويژگي‌هاي جريان رشد تربيتي و زيستي انسان در دوران کودکي است. اين دوره به عقيده بسياري از بزرگان دين اسلام و عالمان علوم اخلاق، پزشکي، روانپزشکي و جامعه شناسي، بهترين، عميق‌ترين و تاثير‌پذيرترين دوران زندگي انسان کودکي مي‌باشد.

دوم اينکه کودکان نسل آينده ثمره‌ جامعه هستند و براي ساختن فردا بايد روي آنها سرمايه‌گذاري كرد.

سوم توجه به اين مسئله که کودکان نقطه ارتباط و تعامل خانوده هستند و کار براي کودکان کار براي کل خانواده است. و نکته چهارم فرصت‌ بيشتري است که کودکان و نوجوانان دارند، اوقاتي که موظف به تامين و پركردن آن هستيم. نکته ديگر، وسعت زياد جمعيت کودک و نوجوان ماست که البته فعاليت بيشتري را طلب مي‌كند.

 

آيا فعاليت‌هاي انجام شده در حوزه کودک و نوجوان در استان را کافي مي‌دانيد؟

راستش را بخواهيد نه. چون کودکانِ زيادي در مناطق مختلف شهري و روستايي اين شهر زندگي مي‌کنند که به امکانات دسترسي ندارند، اين خود فعاليت‌هاي زيادي را مي‌طلبد. نياز وسيع است و از طرف ديگر زيرساخت کارها کم. همه آگاهيم که چه جعيت بزرگي از مخاطبان کودک و نوجوان مي‌توانند تحت پوشش فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري، تربيتي و آموزشي قرار گرفته تا زمينه رشد بهتر آن‌ها فراهم شود. مي‌دانيم چه ظرفيت بسياري از استعدادهاي نو‌نهال فرصت شکوفايي پيدا نکرده و آيندگان شاهد ثمره آنها نخواهند بود.

توانايي‌هايي در اين استان وجود دارد که مي‌توانند بسيار بسيار به کار کودکان و نوجوانان بيايد اما متاسفانه مشکلاتي پيش روست که دسترسي ما را به خواسته و ايده‌آل‌ها سخت مي‌کند. البته فعاليت‌هاي بسيار موثري هم در زمينه‌هاي مختلف در اين استان انجام گرفته که جاي تقدير و تشکر دارد. مانند فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، مانند برگزاري چندين محفل کشوري در زمينه داستان‌گويي، جشنواره منطقه‌اي نمايش عروسکي، و فعاليت‌هاي ديگر. و يا تشکيل کانون نمايش کودک و نوجوان حوزه ‌هنري استان قم که از سال 85 تاکنون با اجراي نمايش‌هاي کودک و نوجوان در سطح استان و سالن‌هاي تئاتر ملي کودک و نوجوان و همچنين در جشنواره‌هاي بين‌الملليِ داخلي و خارجي خوش درخشيده  و نام تئاتر کودک و نوجوان قم را سرافراز نموده. يا کارگاه‌ها و نمايشگاه‌هاي  تجسمي و نمايشي کودک که در راستاي فعاليت‌هاي انجمن‌هاي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قم انجام پذيرفته. همچنين است فعاليت‌هاي اداره کل آموزش و پرورش استان قم بخصوص در زمينه برگزاري جشنواره‌هاي دانش‌آموزي در رشته‌هاي مختلف. اما علي‌رغم تمام اين فعاليت‌هاي ارزشمند، هنوز با توجه به ظرفيت و توانايي‌هاي نهفته در استان، جا براي کار بسيار است.

کودکان و نوجوانان قمي در زمينه هنرهاي تجسمي توانايي بالايي دارند و اين را از بارقه‌ها و درخشش‌ گاه و بي‌گاه آنها مي‌توان دريافت. اما آيا براي اين حرکت‌ها برنامه‌ريزي مدوني داريم؟ آيا نمايشگاه دائمي فعاليت‌هاي کودک در اين شهر وجود دارد؟ آيا نسبت به معرفي و اعزام کودکان در سطح ملي و بين‌المللي کار مهمي انجام گرفته؟ آيا فرصت هنرنمايي و رقابت آنها به درستي انجام گرفته؟

فضاي خانواده و محيط شهر بستر مناسبي براي خلق آثار ادبي در زمينه شعر، داستان و رمان کودک است، اما آيا محفل‌هاي ادبي و انتشارات کودک در قم آنچنان تقويت شده. با کمي تامل نسبت به مجلات سلام بچه‌ها، مليکا، شاپرک و... که در قم آماده و به چاپ مي‌رسند ظرفيت سرشار کودکان استان قابل پيش‌بيني است. اما آيا ادبيات کودک و نوجوان در استان به جايگاه والاي خود دست يافته است؟

تاريخ هنرهاي نمايشي در قم چه پيش از انقلاب و چه بعد از آن گواه آن است که هميشه آثار نمايشي کودکان و نوجوانان در قم جايگاه ويژه‌اي داشته. چه کار براي کودکان و چه در ارتباط با آنها. ما تا کنون در بسياري از مجامع مهم تئاتر کودک و نوجوان ملي و بين‌المللي حضور درخشاني را از هنرمندان استان شاهد بوده‌ايم. اما چرا اين شهر با اين ظرفيت هنوز سالن تئاتري را مختص تئاتر کودک و نوجوان و يا نمايش عروسکي ندارد. چرا مراکز مرتبط با تئاتر کودک در استان مانند کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان، کانون نمايش کودک و نوجوان حوزه هنري قم، کانون تئاتر دانش آموزي و انجمن نمايش استان از امکانات و فعاليت وسيع برخوردار نيستند؟

قم حتي در زمينه پژوهش تئاتر کودک و نوجوان از جايگاه بالايي برخوردار است. اساتيد بزرگواري مانند سيد حسين فدايي حسين، عباس جهانگيريان، دکتر محمد علي خبري و... بزرگان ديگر، هر کدام ثمرات بسياري را در اين مسير  از خود به جا گذاشته‌اند. اما چقدر از اين ظرفيت در استان به کار گرفته شده يا مي‌شود؟

قم هنوز سينمايي مختص به کودکان و نوجوانان ندارد که چنانچه داشته باشد مي‌تواند زمينه‌ي آشنايي و تعاملات فراواني را فراهم آورد.  

 

کار کودک و نوجوان در قم جدي گرفته مي‌شود؟

هنرمندان و گروه‌هايي در اين استان فعاليت دارند که کار کودک را جدي گرفته و با جديت انجام مي‌دهند. شايد بتوان قم را يکي از استان‌هايي دانست که فعاليت کودک و نوجوان را با جديتي مثال‌زدني و حتي در سطح ملي و بين‌المللي دنبال کرده‌اند.

مراکزي مانند دفتر تبليغات اسلامي چندين سال است که در زمينه هنر کودکان و نوجوانان و تربيت مربي فعاليت ملي دارند. دفتر تبليغات اسلامي چندين مجله و کتاب در اين راستا به چاپ ‌رسانده و مي‌رساند.

کانون پرورش فکري کودکان استان قم از ابتداي تاسيس در دهه 50 تا کنون خدمات درخشاني را در اين راستا به انجام رسانده است.

حوزه هنري استان قم از ابتداي تاسيس در سال 68 فعاليت‌هاي خود را در تئاتر کودک با جديت دنبال كرده است. حوزه هنري استان در سال 85 با تاسيس کانون نمايش کودک و نوجوان به مسير فعاليت‌هاي خود وسعت بين المللي داد.

در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، آموزش و پرورش و صداو سيماي مرکز قم و حتي جهاد سازندگي و اداره آب و فاضلاب استان نيز کار براي کودکان با قوت و جديت انجام شده و مي‌شود.

مهم‌تر اينکه هنرمندان قمي در اين زمينه دغدغه و جديت داشته و توانسته‌اند سابقه درخشاني را از خود به جا بگذارند. ما در اين استان آقاياني مانند ملا‌محمدي و سالاري و مهر را در ادبيات داستاني کودک و تقي متقي، پوروهاب، علوي‌فرد را در حوزه‌ي شعر کودک داريم. محمد‌رضا دوست‌محمدي را در تصويرسازي و ديگر هنرهاي تجسمي کودکان. سيد‌حسين‌فدايي حسين، عباس جهانگيريان را در تحقيق و پژوهش در زمينه کودکان و احمد سليماني و گروه تئاتر ايده را در حوزه‌ي هنرهاي نمايشيِ کودکان و نوجوانان داريم که هر کدام از اين دوستان نامي آشنا در سطح ملي هستند.

اما اين برايمان کافي نيست چون از اين ظرفيت عظيم کمتر بهره برده شده و بيشترِ ثمرات اين دوستان در بيرون از قم  مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

پيشنهادتان براي رفع کاستي‌ها در عرصه کودک و نوجوان در سطح استان چيست؟

به نظر مي‌رسد براي رفع کاستي‌ها و بهره‌برداري بيشتر از ظرفيت‌هاي ممکن بايد چند مطلب را بيشتر مورد توجه قرار دهيم. ابتدا اينکه کودکان و کار براي آن‌ها را جدي بگيريم. کودکان را با  بچه و ساده فرض نکنيم و بلکه در کار براي کودکان بايد جديت، حساسيت و با ظرافت بيشتري داشت.

بايد باور داشته باشيم که اگر انقلاب ما انقلاب فرهنگي و اسلامي است، اگر دين ما دين انسان‌ساز و بشر دوستانه است و اگر فرهنگ ما مبتني بر زندگي اجتماعي و مردم سالاري است بايد اين جريان را از کودکان شروع کنيم.

با توجه به ظرفيت‌هاي موجود و اهميت اين مبحث، کار براي کودکان توانايي و پشتکار فراواني مي‌خواهد و اين با فعاليت يک يا دو دستگاه امکان‌پذير نخواهد شد بلکه همبستگي و هماهنگي تمام دستگاه‌ها و هنرمندان را مي‌طلبد.آموزش و پرورش با توجه به در اختيار داشتن مهم‌ترين و تاثير‌گذارترين جامعه هدف، مي‌بايست ضمن تلاش بيشتر و هدفمند، از تخصص مراکز هنري بيشتر بهره ببرد.

کانون پرورش فکري کودکان با سابقه درخشان خود بايد از پتانسيل ديگر نهادهاي فرهنگي و هنري استان بيشتر استفاده کند و شايد حوزه هنري و ادراه کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان بايد نسبت به جريان‌سازي و برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي هنري با موضوع کودک، تعامل و همکاري بيشتري با ديگر نهادها و مراکز داشته باشد.

به نظر مي‌رسد مي‌توان با تشکيل گروه کودک و نوجوان در کارگروه فرهنگ اجتماعي استانداري قم  گام‌هاي بلندي در راستاي تعامل، هماهنگي، همکاري، توليد و اجراي دقيق و مداوم‌ در سطحي وسيع‌ترِ، برداشت.

کار کودک و نوجوان برنامه‌ريزي و امکانات بسيار طلب مي‌کند که با بسيج عمومي همه ارگان‌ها و ادارات قم محقق مي‌شود. بايد دست در دست هم با رشد صحيح روحي، جسمي، و رواني کودکان و نوجوان، آينده‌اي درخشان براي جامعه رقم بزنيم.

text-align: justify;

 

شنبه 20 مهر 1392 - 8:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری