شنبه 16 اسفند 1399 - 18:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

مرکز افکارسنجي مهر افتتاح شد

 

مرکز افکارسنجي مهر با حضور محمد حسن ابوترابي فرد نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، مديران عامل خبرگزاري فارس و ايرنا، جمعي از اصحاب رسانه و نمايندگان مراکز افکارسنجي در خبرگزاري مهر افتتاح شد.

 

فعاليت رسانه بدون شناخت افکار عمومي، حرکتي کور خواهد بود

در اين مراسم رضا مقدسي مديرعامل خبرگزاري مهر با اشاره به ضرورت راه اندازي مرکز افکارسنجي گفت: رسانه ارتباط مستقيم و تنگاتنگ با افکار عمومي دارد و به طور طبيعي براي درک درست از ديدگاههاي مردم اين گونه ايجاب مي کند که همواره اندازه گيري دقيقي از نظرات مختلف در موضوعات گوناگون داشته باشد.

وي افزود: اگر رسانه بدون شناخت درست از افکار عمومي کار خود را دنبال کند يک حرکت در تاريکي و حرکتي کور است؛ اگر بخواهيم در کار رسانه حرکت درست و صحيحي داشته باشيم نيازمند شناخت درست از افکار عمومي و ارتباط تنگاتنگ با آنها هستيم چرا که رصد افکار عمومي يکي از وظايف مهم رسانه هاست.

 اين فعال رسانه اي جهت دهي به افکار عمومي را از ديگر وظايف رسانه ها دانست و خاطرنشان کرد: اگر رسانه ها شناخت درستي از افکار عمومي داشته باشند مي توانند بر اساس معيارهاي تعيين شده افکار عمومي را در جهت آرمانها و ارزشهايي که جامعه به آنها باور دارد سوق دهند.

  مقدسي با اشاره به اينکه بر اساس چنين نيازي از سال گذشته تدبير راه اندازي مرکز افکار سنجي در خبرگزاري مهر صورت گرفت ادامه داد: از ابتداي سال 91 مرکز افکارسنجي خبرگزاري مهر فعاليت مقدماتي خود را آغاز کرد و در يک سال گذشته 14 پروژه نظرسنجي را اجرايي کرده است.

 وي ادامه داد: اين مرکز مي تواند بر اساس نياز رسانه مهر و نيز پيشنهادات دستگاهها و سازمانهاي مختلف متناسب با درخواست هاي مطرح شده کار افکارسنجي را انجام دهد.

 مديرعامل خبرگزاري مهر افزود: همکاري و هماهنگي با مراکز افکارسنجي منجر به شناخت درست نسبت به افکار عمومي براي انجام کارهاي رسانه اي و دستگاههايي که ارتباط تنگاتنگ با بدنه اجتماعي دارند، شود.

 مقدسي با اشاره به اينکه مراکز افکارسنجي فعال مي توانند کارهاي مشترک را به صورت نمونه با هم انجام داده و نتايج آن مورد استفاده همه دستگاهها قرار گيرد تصريح کرد: هماهنگي در اين موضوع منجر به پرهيز از موازي کاري خواهد شد.

 وي خاطرنشان کرد: مرکز افکارسنجي مهر در ابتداي راه است و نياز دارد که مراکز داراي سابقه ديرينه در اين حوزه به مرکز افکارسنجي مهر کمک کنند تا اين مرکز در انجام وظايف خود پيشرفت داشته باشد.

 اين فعال رسانه اي همچنين با اشاره به برخي مشکلات موجود در فضاي رسانه اي خاطرنشان کرد: رسانه ها همواره از حمايت مجلس بهره مند بودند اما باز هم اميدواريم بتوانيم از حمايت هاي معنوي مجلس و دولت در موضوعات مختلف از جمله موضوعات تقنين و دفاع از فعاليت هاي رسانه اي که مورد نياز رسانه هاست بهره مند شويم.

مقدسي تصريح کرد: به ويژه اميدواريم مجلس در موضوع اصلاح قانون مطبوعات و نظام صنفي رسانه اي از رسانه ها حمايت کرده و اين قانون در همين مجلس به تصويب برسد؛ همچنين شرايطي فراهم شود تا رسانه ها در فعاليت بين المللي از حمايت هاي دولت و مجلس بهره مند شوند تا بتوانند در اين حوزه نيز خود را تقويت کنند.

 

آماده نظرسنجي از جوامع غربي براي دستگاه‌هاي حاکميتي هستيم

همچنين حسن اختري، رئيس مرکز افکارسنجي مهر، با اشاره به اينکه از مرداد سال گذشته با موافقت مدير عامل اين خبرگزاري کار مرکز افکارسنجي را به صورت عملياتي در آورديم گفت: در نخستين اقدام بر روي مراکز موجود مطالعه اي دقيق انجام شد.

 وي با اشاره به اينکه  مراکز داراي مجوز و رسمي افکار سنجي در کشور  کمتر از 10 مرکز است، افزود: البته اين رقم به جز مراکز علمي، پژوهشي و دانشگاهي است  و ما توانستيم در اين مدت ضمن مطالعه دقيق از تجارب اين مراکز رسمي استفاده کرده و خواستار اوليه مرکز را چيده و پيشنهاد دهيم.

 رئيس مرکز افکار سنجي مهر با بيان اينکه يک تيم فعال براي انجام کار تعريف کرديم، عنوان کرد: دو شاخص را براي دعوت از همکارانمان در نظر گرفتيم؛ شاخص اول به کار گيري نيروهاي علمي با مهارتهاي بالا که در پرونده کار خود تجارب مراکز افکار سنجي ديگر را نيز داشتند را جذب کرديم و در شاخص دوم پرسشگران توانمند و ناظر همزمان با تجهيز مرکز جذب شدند.

 اختر با اشاره به اينکه مرکز افکارسنجي مهر به لحاظ سازماني مشابه سازمان هلال احمر يا سازمان جهاد سازندگي سابق اداره مي شود، عنوان کرد: با تعيين هر پروژه مراحل تحقيقاتي آن انجام مي شود و بسته به نوع پرژوه تعداد افراد تعيين خواهند شد، در صورتي که پروژه هاي سراسري و در تمام کشور عملياتي باشد بيش از 100 نفر مشغول به کار خواهند شد.

 وي با بيان اينکه در 14 ماه اخير توانستيم پروپوزال 21 طرح اوليه را ارائه دهيم ادامه  داد: از 21 طرح اوليه 14 طرح منجر به انجام شد به طوري که به طور متوسط ماهي يک گزارش عملياتي شده است.

 اختري درباره روش انجام افکارسنجي گفت: روشي که در اين مرکز اعمال مي شود به شيوه حضوري و ميداني، مصاحبه تلفني و اينترنتي با استفاده از فضاي مجازي است.

 اختري افزود: آذر ماه امسال نيز مرکز افکار سنجي خبرگزاري مهر اولين نشست علمي با همکاري هياتهاي علمي و روساي مراکز نظرسنجي برگزار خواهد کرد.

 وي با اشاره به اينکه مي توانيم نظر سنجي ها بين المللي انجام دهيم که اين امر با  در دسترس بودن کد کشورها امکان پذير است گفت: در صورتي که وزارت خارجه يا ساير دستگاههاي حاکميتي بخواهند ما اين آمادگي را داريم که نظرات مردم در کشورهاي ديگر در موارد مختلف کسب کنيم همانطور که کشورهاي غربي در موضوعات مختلف نظرسنجي مي کنند.

 مدير مرکز افکارسنجي مهر، با تاکيد بر اينکه تلاش کرديم با همه مراکز نظر سنجي رابطه خوبي داشته باشيم ، خاطرنشان کرد: توانستيم با برخي از مراکز نظرسنجي افکار تفاهم نامه هاي مشترک امضا کنيم.

 اختري با اشاره به اينکه شايد براي اولين بار در مرکز افکارسنجي مهر اين اتفاق افتاد که نتيجه نظرسنجي هايي که کار فرماي آن خبرگزاري مهر بود منتشر شد گفت: اين امر ضمن آنکه موجب اعتماد سازي بين مخاطبان مي شود بلکه نشاندهنده اعتماد ما به نظر سنجي انجام شده است، در عين حال مي تواند پيشنهادات متخصصين و اساتيد را براي اصلاح روند کار جلب کند.

 وي با تاکيد بر اينکه تلاش کرديم اين مرکز استقلال خود را حفظ کند خاطرنشان کرد: اينکه مراکز علمي و تحقيقاتي استقلال عمل داشته باشند امري ضروري است؛ مرکز افکارسنجي مهر نيز آخرين نظرسنجي خود را که درباره انتخابات رياست جمهوري بود در 21 خرداد انجام داد و آن را به صورت کتابچه براي کانديداهاي رياست جمهوري ارسال کرد

رئيس مرکز افکارسنجي خبرگزاري مهر، در پايان ضمن اشاره به اينکه مراکز افکارسنجي در سطح ملي بايد اقدام به تربيت پرسشگران حرفه اي کنند تا ايجاد اشتغال کرده و به مراکز افکارسنجي کمک کنند عنون کرد وقت آن رسيده که سياست گذاران و مراکز اجرايي نسبت به افکار عمومي توجه بيشتري داشته باشند چرا که نظام ما يک نظام مردم سالار ديني است.

 

مرکز افکارسنجي مي‌تواند ديده‌بان واقعيت‌هاي جامعه باشد

حجت الاسلام ابوترابي فرد، نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه افکارسنجي در جوامع امروز بشري يک حوزه مهم و کليدي از عرصه فعاليت رسانه ها است گفت: حضرت اميرالمومنين (ع) حضور خود را در عرصه سياست و مديريت نظام اسلامي متوقف به حضور و مشارکت مردم در شکل گيري اين مهم مي دانستند.

وي افزود: هر چند اميرالمومنين و هر انساني مسئوليت بسط عدالت و حق را در جامعه دارد اما تحقق اين امر در قرار گرفتن در محور هدايت يک جامعه انساني متوقف در مشارکت و حضور مردم است.

 اين نماينده مجلس با تاکيد بر اينکه بدون اين رکن چنين مسئوليتي قابل انجام نيست، خاطرنشان کرد: نقش رسانه ها به معناي عام و نهادهاي افکارسنجي به طور خاص در هدايت افکار عمومي به سمت مسئوليت هاي خطير اجتماعي بسيار مهم است.

 حجت الاسلام و المسلمين محمد حسن ابوترابي فرد نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه سخنانش گفت: مراکز افکار سنجي مي تواند نقش مهمي در ارائه نظرات افکار عمومي به مسئولان ارشد کشور ايفا کنند و آنها باز خورد اقدامات و تصميمات خود را ببينند و در اصلاح رفتارها و يا تداوم تصميماهايشان بکوشند.

 وي افزود: نهادهاي افکارسنجي مي تواند واقعيت هاي جامعه را به مديران ارشاد کشور منعکس کنند و مي توان گفت: اين گونه مراکز نقشي مثل هواشناسي دارند که مديران جامعه را در جريان تحولات آن قرار مي دهند.

 نايب مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: مراکز افکار سنجي به هر ميزان از سلامت فکري و پشتوانه علمي و مباني اعتقادي مستحکم تري برخوردار باشند، بهتر مي توان در سالت خود را پيش ببرند.

 ابوترابي ادامه داد: اگر تعهد و انگيزه لازم در اين گونه مراکز وجود نداشته باشد، مي تواند به عاملي براي انحراف و زاويه گرفتن از واقعيت هاي جامعه تبديل شود

 نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: خبرگزاري مهر در ايجاد مرکز افکارسنجي در اعتماد بخشي به جامعه و فراهم کردن روح اخلاقي و ديني در آن موثر است مي توان با نگاهي واقع بينانه از اين گونه مراکز افکار سنجي براي پيشرفت کشور بهره برد.

 وي همچنين به مديرعامل خبرگزاري فارس که در اين جلسه حضور داشت، پيشنهاد تاسيس مرکز افکار سنجي شبيه مهر را داد و گفت: تجربه نشان داده رسانه هاي متعهد ما در هر زمينه اي که وارد شده اند، موفق عمل کرده اند شايسته است در اين جهت هم جايگاه خودمان را به دست بياوريم.

وي همچنين به تجارب کشورهاي ديگر از راه اندازي مراکز افکارسنجي اشاره کرد و يادآور شد: بعضي از اين مراکز افکار سنجي با استفاده از عنصر سرعت به اهداف خود مي رسند ولي گاه مي بينيم که نتايج آنها کمترين ارتباطي با دنيا واقع ندارد آنها اين ابزار را در اختيار دارند ولي متاسفانه اين ابزارها در اختيار ما نيست.

 نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين گفت: قطعا افکارسنجي براي ما در مجلس شوراي اسلامي مثمر ثمر خواهد بود و ما مي توانيم با استفاده از اطلاعات دقيق و ناظر  بر واقعيتهايي که از افکارسنجي ها به ما مي رسد تصميمات درست تري براي کشور بگيريم.

وي يادآور شد: مرکز افکار سنجي مهر مي تواند در تعامل دولت و مجلس نقش مهمي داشته باشد. اطلاعات هر ميزان که ناظر به مسائل مهم و کليدي کشور باشد و با صحت بيشتري در اختيار تصميم سازان قرار گيرد، مي تواند به بهبود وضعيت کشور کمک کند.

 ابوترابي در پايان اين برنامه ضمن افتتاح مرکز افکارسنجي مهر، از کتابهاي منتشرشده اين مرکز رونمايي کرد.

لازم به ذکر است هدف اصلي از ايجاد اين مرکز، فراهم ساختن محيطي علمي و تخصصي به منظور اجراي طرح هاي پژوهشي با روش پيمايشي عنوان شده است.

اين مرکز افکار سنجي با تهيه نرم افزار نمونه گيري تلفني، تهيه بانک شماره تلفن هاي ثابت کشور، ساماندهي سه گروه براي ورود داده ها در مرکز و مستند سازي و ايجاد رويه واحد در انجام امور اجرايي تجهيز شده است.

در حال حاضر اين مرکز داراي دو گروه پرسشگران و دو گروه ناظرين به استعداد 216 نفر براي پيمايش محله اي، ميداني و پنج گروه پرسشگر به استعداد 73 نفر براي پيمايش هاي تلفني است.

 

شنبه 20 مهر 1392 - 8:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری