سه‌شنبه 7 بهمن 1399 - 8:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان اصفهان

 

ازدواج، اهداف و انگيزه ها

 

هر چند در امر ازدواج و تشکيل خانواده نيازهاي عاطفي و رواني دخالت دارند اما ازدواج و تشکيل خانواده پيماني مقدس و الهي است که بين زن و شوهر و بر اساس فطرت خدايي صورت مي گيرد. اين مطلب در آيه 21 سوره روم بيان شده است:

" و من آياته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا اليها و جعل بينکم موده و رحمه ان في ذلک لايات لقوم يتفکرون "

(و از نشانه هاي (لطف) او اينکه همسراني از جنس خودتان براي شما آفريد تا در کنارشان آرامش بيابيد،و در ميانتان مودت و رحمت قرار داد در اين نشانه هايي است براي گروهي که تفکر کنند.)

ازدواج مانع از بي بند و باري و هرج و مرج طلبي ها و همچنين آشفتگي هاي جنسي مي شود. پسران و دختران جوان را ملزم مي کند که در چارچوب قاعده و رعايت اصول و ضوابطي تن به حيات اجتماعي دهند و موجبات نسل شناخته شده و تربيت سرپرستي آنها را از اين طريق فراهم آورند و از پيدايش نسلي ناهنجار جلوگيري به عمل آورد. ازدواج موجب پديد آمدن دوستي هاي پر شور و مودت و صفاي بي نظير و صميمانه و بالاخره عشق است و نبايد بر اساس احساسات سطحي و زندگي زودگذر بنا نهاده شود.

 

اهداف ازدواج:

ازدواج اهداف و انگيزه هاي مختلفي دارد و نيازها و اهداف بسياري را تامين مي کند؛ مهمترين اهدافي که در ازدواج دنبال مي شود:

1- رسيدن به آرامش:  ازدواج نقش مهمي در ايجاد سکون و آرامش دروني دارد، زيرا ازدواج نوعي نياز فطري است به همين جهت افراد مجرد آرامش کامل روحي و رواني ندارند و بهترين سخن همان آيه 21 سوره مبارکه روم است.

2- شکوفايي عواطف و احساسات: يکي از ثمره هاي پر بار ازدواج شکوفايي عواطف مي باشد ، در سايه اين پيمان مقدس و ملکوتي عواطف پاکي که در درون زن و مرد نهفته است شکفته مي شود و شکوفه باز مي کند. در سايه شکوفايي اين عواطف پاک است که مشکلات زندگي يک به يک آسان مي گردد و افراد مسائل زندگي را تحمل و به همديگر ايثار و محبت و اگر هم تصوري داشته باشند، گذشت مي کنند.

3- حفظ نوع و نسب: نسل بشر با ازدواج حفظ و استمرار پيدا مي کند؛ البته نه حفظ فيزيکي بدن بلکه حفظ استمرار پيوند عاطفي و رواني بشر نيز در ازدواج صورت مي گيرد و ديگر حفظ نسب است. اگر ازدواج صورت نگيرد نسب افراد از بين مي رود و مشکلات عظيمي ايجاد مي شود.

4- جلوگيري از انحرافات اخلاقي و بيماري ها: تحقيقات نشان مي دهد که ميزان بزهکاري در ميان افراد مجرد چندين برابر است ؛ انحرافات جنسي، مصرف مواد الکلي، اعتياد به مواد مخدر ، قتل ، دزدي ، انحرافات سياسي و حتي تصادفات رانندگي در ميان افراد مجرد چندين برابر متاهلين مي باشد. همچنين انواع بيماري هاي رواني مانند افسردگي  و اضطراب در افراد مجرد بسيار بيشتر از متاهلين است.

5- رسيدن به تماميت شخصيت و تکميل و تکامل : همانطوري که اشاره شد ، ازدواج نوعي تکامل رواني و عاطفي است که شخصيت انسان را کامل مي کند. پسران و دختران جوان پس از دوران بلوغ و جواني ضمن آنکه در صدد رسيدن به استقلال فکري هستند براي جبران نواقص خود و تامين نيازهاي بيشمار خويش ، به سوي ازدواج سوق داده مي شوند. با گزينش همسري شايسته موجبات رشد و تکامل خويش را فراهم آورده و در سايه ازدواج خود را فردي کامل مي دانند. دختران وارد دنياي زنان و مادران و پسران وارد دنياي مردان و پدران مي شوند و اين امر به ويژه در زماني شکل مي گيرد که پيوند زناشويي همراه با معنويت بوده باشد و زن و شوهر در سايه آن احساس سکون و نزديکي به پروردگار مي کنند.

6- تعاون و همکاري: در سايه ازدواج ، روحيه تعاون و همکاري به اوج خود رسيده و زن و شوهر با همکاري يکديگر مشکلات را از سر راه بر مي دارند . در ازدواج چون دو نفر هدف مشترکي دارند بنابراين راحت تر به کمک يکديگر موانع را کنار گذاشته و در سايه عشق و محبت به يکديگر هر کس در جاي خود مي کوشد تا موانع را کنار بگذارد و زندگي را هر چه بيشتر شيرين کند.

7- پاسخ به نداي فطرت: ازدواج بر اساس فطرت خدايي و امر خداوند صورت مي گيرد و در حقيقت پاسخي درست و شرعي است که به نداي فطرت و غريزه داده مي شود. خداوند متعال انسان را آفريد و براي وصول به آرامش و تداوم و بقاي نسل و نوع بشر ، غريزه جنسي را در اندرون وجودش قرار داد که هدف از آن رحمت، مودت، گذشت، فداکاري، شکوفايي عواطف، سلامت جسم و روان، سلامت اجتماع و جامعه و همچنين بقاي نوع مي باشد.

و به طور کلي اهداف ديگري نيز از ازدواج وجود دارد که در اين نوشتار نمي گنجد ، لذا در مقطع فعلي سياست مهم و اصولي جمهوري اسلامي بايد در جهت تسهيل امر ازدواج باشد و اين بهترين راه مقابله با ناتوي فرهنگي است که مقام معظم رهبري (مدظله العالي) بارها هشدار داده اند.

 

حجت الاسلام  سميع الله مردان رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان نجف آباد

 

شنبه 13 مهر 1392 - 10:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری