سه‌شنبه 19 اسفند 1399 - 2:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اهداي «نشان کرکس» به شاعران کنگره سهراب

 

گزارش نشست خبري چهارمين كنگره بين المللي «صداي پاي آب»

 

نشست خبري چهارمين کنگره سهراب سپهري با عنوان «صداي پاي آب» به مناسبت هشتاد و پنجمين سالروز ولادت اين شاعر پارسي، با حضور عليرضا قزوه مدير مركز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري و وحيد نوروزي دبير اجرايي كنگره و نصرت ميلاني صدر دبير علمي و هنري كنگره صبح دوشنبه هشتم مهرماه در تالار شماره 2 انديشه حوزه هنري برگزار شد.

 

نوروزي: جايزه ويژه كنگره نشان كركس است

وحيد نوروزي دبير اجرايي چهارمين كنگره بين المللي «صداي پاي آب» در ابتداي نشست خبري گفت: من از سال 1373 زماني كه وارد دانشگاه شدم به سهراب سپهري علاقمند شدم و سهراب را از جان و دل دوست دارم.

 وي سهراب را به عنوان تك ستاره شاعر محيط زيست دانست و تصريح كرد: شعرهاي طبيعت سهراب در نوع خود بي نظير و زبانزد است  .

 نوروزي با بيان اينكه بدون فوت وقت و با افتخار و علاقه دبير اجرايي اين كنگره شده ام افزود: اين كنگره با همكاري حوزه هنري، بنياد نشر آثار و افكار سهراب سپهري و سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار مي شود.

 وي با اشاره به اينكه چهارمين كنگره بين المللي «صداي پاي آب» ساعت 15 دوشنبه 15 مهرماه در تالار سوره حوزه هنري برگزار خواهد شد تصريح كرد: از استادان، پژوهشگران،مترجمان، هنرمندان و شاعراني كه درسومين كنگره بين المللي «صداي پاي آب» آثاري را ارائه داده اند و خانواده شاعر، در حوزه هنري تجليل و تقدير به عمل خواهد آمد.

 نوروزي ادامه داد: بنياد نشر آثار و افكار سهراب سپهري با همكاري اداره محيط زيست  استان تهران در روز 2 ارديبهشت يعني روز زمين پاك كه روز خاكسپاري سهراب سپهري نيز است به احترام و عشقي كه سهراب سپهري به زمين و طبيعت داشته، هر ساله به 8 نفر از هنرمندان، شاعران و نقاشاني كه به طور خاص به طبيعت پرداخته اند جوايزي اهدا مي كند.

 وي با بيان اينكه سهراب به محيط زيست مظلوم و زجركشيده كشور ياري رسانده است تصريح كرد: سهراب در اثر بيماري سرطان دار فاني را وداع گفت لذا در روز 2 ارديبهشت علاوه بر 8 جايزه ذكر شده به اشخاص حقيقي و حقوقي كه بيماران سرطاني را حمايت كرده اند نيز جوايزي تقديم مي شود.

 نوروزي با بيان اينكه نشاني كه براي جايزه سهراب در نظر گرفته ايم كركس است گفت: با توجه به شعر سهراب كه گفته" من نمي‌دانم/كه چرا مي‌گويند: اسب حيوان نجيبي است، كبوتر زيباست /و چرا در قفس هيچ كسي كركس نيست/گل شبدر چه كم از لاله قرمز دارد/چشم‌ها را بايد شست ، جور ديگر بايد ديد" مي خواهيم جور ديگر ببينيم و به جاي پرنده هاي زيبا نشان كركس را اهدا كنيم.

 

قزوه: سهراب بر خلاف شاملو و فروغ تقليدشدني نيست

در اين نشست خبري عليرضا قزوه جايگاه شعر سهراب را جايگاهي خاص و ويژه دانست و گفت: عمر سهراب اين فرصت را براي او ايجاد نكرد كه با شعر انقلاب همراه شود  اما اگر او زنده مي ماند و در سالهاي بعد از انقلاب اسلامي با اتفاقات شگفت انگيزي مانند جنگ روبرو مي شد ، نگاهش عوض مي شد . اما اگر نگاه  سهراب كه نگاهي پاك و زلال و انساني است، عوض هم نمي شد باز حق بزرگي بر شاعران انقلابي دارد.

 قزوه ، سهراب را شاعري مسلمان كه شهادتين را در جاي جاي شعرهايش صدا زده ، دانست و گفت: بسياري از افراد در آغاز سخنان خود به جاي واژه بسم اله ، شعر " و خدايي كه در اين نزديكي است " را مي آورند. سهراب در آثارش با صداي بلند فرهنگ مسلماني ، سجاده ، تكبيرت الاحرام را مي آورد . نگاه سهراب نگاهي پاك است ، او شاعري است كه در شعر و زندگي خود يكسان عمل كرد و همانطور زندگي كرد كه شعر گفت.

 قزوه سهراب را شخصي با صداقت ايراني معرفي كرد و افزود: سهراب افق و قلمرو زباني را كشف كرد كه هيچ كدام از شاعران معاصر ما از جهت بزرگي نتوانستند آن ها را بيابند. قلمرو زباني سهراب از قلمرو زباني هر كدام از شاعران هم دوره خود كه به قله رسيده بودند بزرگ تر است. اگر قلمرو زباني سهراب را با قلمرو زباني فروق، نيما، شاملوو اخوان مقايسه كنيم، اين قلمرو زباني خاص تر است و متعلق به اوست.

 وي خاطر نشان كرد: هركس كه قصد تقليد از زبان سهراب را داشت، نتوانست اما شايد بسياري توانستند از قلمرو زباني فروغ و شاملو تقليد كنند. قلمرو زباني سپهري خود را بسيار سريع نشان مي دهد زيرا طرح ژنريك را نمي پذيرد. اين هنرمندانه است كه شاعري قلمرو زباني بزرگي را كشف كند كه متعلق به خودش باشد، سهراب به اين جهت بزرگ است و به اعتقاد بسياري سهراب از بزرگترين شاعران است و به اعتقاد سهراب در بين شاعران شاگردان نيما و نيما يك درجه بالاتر است و دليل آن نبوغ، خلوت ها ، مطالعات و احترام به فرهنگ ملي مسلماني است كه بعضي افراد با آن عناد دارند در حالي كه او با هيچ كس يا چيزي عناد نداشت.

 اين شاعر انقلابي با بيان اينكه سهراب از فرهنگ و شعرهاي سبك هندي بهره بسياري برده است، افزود: از نخستين كساني كه درباره سهراب و بيدل از شاعران سبك هندي پژوهش كرد، مرحوم سيد حسن حسيني بود كه كتابي با عنوان "بيدل سپهري و سبك هندي" نوشت و مقايسه اي كه وي ميان بيدل و سهراب كرده بودباعث تعجب بسياري شد. تاثير سهراب از سبك هندي و بيدل آن قدر هنرمندانه بود كه كسي نتوانست اين تاثيرات را پيگيري كند.

 وي ادامه داد: قيصر امين پور ارادت زيادي به سهراب داشت . در شعر سيد حسن حسيني، سلمان هراتي، قيصر امين پور و بسياري شاعران انقلاب تاثير فكر و نگاه سهراب و فروغ وجود داشت.

 قزوه با اشاره به اينكه سپهري يك معلم براي شعر انقلاب بود، اضافه كرد: قله هاي شعر انقلاب از سهراب تاثير گرفته و او به ميراث شعر گذشته متعلق است و از شعر بيدل و سبك هندي تاثير گرفته و فرهنگ مسلماني را در اشعار خود آورده است. سهراب يك چهره مذهبي و مسجدي نداشت اما فرهنگ مسجد، تكبير، اذان، قبله در شعر او وجود دارد. سهراب نماز خواندن خود را فرياد نمي زند اما شهادت مسلماني در شعرش با صداي بلند و در زماني كه به دوران پختگي رسيده، ديده مي شود.

 قزوه، جايگاه سهراب را امروز در بين مردم كتاب خوان، شاعران و دانشگاهيان خاص و ويژه دانست و گفت: تحقيقي در رابطه با كتاب هاي زبان فارسي در رشته هاي مختلف در روزنامه ايران انجام شد كه كتاب مثنوي رتبه اول، حافظ دومين بوستان سعدي سومين ، شاهنامه چهارمين و كتاب سهراب سپهري رتبه هشتم را در اين تحقيق كه به دست استادان و دانشجويان انجام شده بود، به دست آورد. بعد از آن كتاب هاي اخوان ثالث و قيصر امين پور با اختلاف 30 تا 40 تايي رتبه هاي اين رده بندي را تشكيل دادند.

 قزوه به ترجمه آثار سهراب به زبان هاي مختلف اشاره كرد و افزود: سهراب يك شاعر جهاني است و آثار او به زبان هاي مختلفي چون ارمني، روسي، اردو، انگليسي و عربي ترجمه شده است. سهراب ترجمه پذيرترين شاعر ما است زيرا داراي نگاهي انساني و جهاني است.

 مدير مركز آفرينش هاي ادبي سهراب را شاعري دانست كه عنادي با انقلاب و مسلماني نداشته و گفت: سهراب راه و قلمرو به زبان فارسي اضافه كرده است و به همين جهت حوزه هنري از برگزاري اين كنگره استقبال كرد و بعد از اين هم براي برگزاري چنين برنامه هايي براي چهره هاي ديگر اقدام خواهيم كرد زيرا اين افراد جزو ميراث ما هستند.

 عليرضا قزوه بيان داشت:  ما در جهاني زندگي مي كنيم كه در صورت پديد آمدن سبكي، آن سبك بيداري و انقلاب اسلامي خواهد بود و من معتقدم سهراب متعلق به همين عصر و نسل خواهد بود. شعر سهراب مي تواند در زير گروه شعر عصر بيداري و عصر انقلاب اسلامي طبقه بندي شود . بعد از سبك بازگشت و مشروطه اين شاعران به عنوان قله هاي اين عصر مي آيند كه از پي آنها مي توان به علي معلم، حميد سبزواري و قيصر امين پور، سلمان هراتي و ديگر شاعران در فضاهاي مختلف اشاره كرد. پس ما اين شاعران را به عنوان قله شعر خود بدانيم و آنها را حفظ كرده و به آنها احترام بگذاريم . كوچه و خيابان به نام آنها كنيم و به آنها افتخار نماييم.

 قزوه در پايان سخنان خود گفت: اين شاعران را به جهانيان صادر كنيم. از اين جهت احترام به سهراب و نسل سهراب واجب از طرف همه شاعران اين دوره و عصر است.

 

ميلاني صدر: سهراب سپهري را بين المللي كنيم

نصرت ميلاني صدر دبير هنري چهارمين كنگره بين المللي «صداي پاي آب» در نشست خبري اين كنگره گفت: اميدوارم خبرنگاران حاضر در اين نشست بتوانند انديشه هاي فرهنگي سهراب سپهري را بازتاب و رسالت كنگره را در روح جامعه نشر دهند.

 وي ادامه داد: موسسه حفظ آثار و نشر افكار سهراب از سال 1380 فعاليت خود را بعد از كسب مجوزهاي لازم آغاز كرد و تنها موسسه غيرانتفاعي است كه توسط دوستان و همشهريان سهراب اداره مي شود.

 وي ادامه داد: تا كنون 3 كنگره با حامي هاي مختلف برگزار شده است و امسال چهارمين كنگره را برگزار مي كنيم. اميدواريم آقاي نوروزي به دليل سابقه اي كه در حوزه هاي مديريت فرهنگي و هنري شهرداري دارند بتوانند براي موسسه امكانات لازم را جذب كنند تا اين حركت فرهنگي تداوم يابد.

 ميلاني صدر به حمايت حوزه هنري اشاره و اظهار كرد: عليرضا قزوه از پيشكسوتان و رنج كشيدگان عرصه شعر و شاعري است كه در برگزاري اين كنگره به موسسه كمك كردند.

 دبير هنري و علمي كنگره« صداي پاي آب» خاطرنشان كرد: امسال به دليل مشكلات مالي و نداشتن پشتيبان بخش بين المللي و سراسري آن را حذف كرديم.

 وي به برنامه هاي كه در روز برگزاري كنگره اجرا مي شود اشاره و اظهار كرد: در چهارمين كنگره بين المللي «صداي پاي آب» بخشي از آثار سهراب سپهري كه شامل كپي نقاشي هاي سهراب است نمايش داده مي شود؛ علاوه بر آن كتاب هايي كه در مورد سهراب منتشر شده است نيز به نمايش گذاشته مي شود .

 وي ادامه داد: از استادان، پژوهشگران،مترجمان، هنرمندان و شاعراني كه درسومين كنگره بين المللي «صداي پاي آب» آثاري را ارائه داده اند تجليل و تقدير به عمل خواهد آمد.به دليل اينكه سرطان سهراب را از پاي در آورد از افرادي كه تلاش مي كنند تا اين ضايعه را از مردم دور كنند نيز جوايزي اهدا مي شود.

 وي در پايان گفت: اميدوارم ابعاد خاص سهراب سپهري را در نگاه شاعران بين المللي تر كنيم زيرا سهراب مظلوم واقع شده و هنوز حجاب هايي سهراب را در بر گرفته است. 

 

چهارشنبه 10 مهر 1392 - 8:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری