شنبه 21 تير 1399 - 5:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

بابك راكخواه

 

در کنار برگزاري مسابقات قرآني به بحث آموزش نيز پرداخته‌ايم

 

 سازمان دارالقرآن پس از فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر تربيت 10 ميليون حافظ قرآن و همچنين تأکيد ايشان به تربيت قرآني و ترويج سبک زندگي قرآني در کشور برنامه‌هايي را اجرايي کرد که از مهمترين آن برگزاري مسابقات قرآني «تسنيم» و «تلاوت» است. در همين زمينه گفتگويي را با يوسف افراش، معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الکريم پيرامون بررسي جزئيات مسابقات قرآني تسنيم و تلاوت انجام داديم كه در ادامه مي‌آيد.

 يوسف افراش با اشاره به اينکه مسابقات قرآني تسنيم ويژه دستگاه‌ها و نهادهاي فرهنگي کشور است که سال گذشته نخستين دوره آن برگزار شد، پس از برگزاري موفقيت‌آميز اين مسابقات بنا بر درخواست دبيرخانه نهادهاي فرهنگي مقرر شد که دومين دوره اين مسابقات نيز با مسئوليت سازمان دارالقرآن الکريم برگزار شود، ادامه داد: براساس نقطه نظرات نمايندگان دستگاه‌هاي فرهنگي، پيش‌بيني کرديم در اين دوره همسران کارکنان و مديران دستگاه‌هاي فرهنگي نيز بتوانند در آزمون‌ها و اين مسابقات شرکت کنند تا جامعه قرآني کشور گسترده‌تر شوند.

افراش با بيان اينکه سعي داريم سال آينده در دوره سوم مسابقات تسنيم شرايط براي حضور خانواده‌ها و فرزندان کارکنان دستگاه‌هاي فرهنگي را نيز مهيا کنيم، اظهار داشت: براي دومين دوره مسابقات تسنيم ستاد مربوطه راه‌اندازي و هماهنگي‌ها صورت گرفت و در جلساتي با نمايندگان دستگاه‌ها برگزار شد که در آن جلسه زمان و نحوه برگزاري اين دوره از مسابقات به تصويب رسيد به طوري که براساس آنچه هماهنگ شده بود از 5 مردادماه تا 5 شهريورماه داوطلبان شرکت در اين مسابقات مهلت داشتند که از طريق سايت تلاوت اقدام کنند.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الکريم افزود: از آنجا که نمايندگان برخي دستگاه‌ها و نهادها نتوانسته بودند اطلاع‌رساني مناسبي داشته و هماهنگي لازم را به عمل بياورند، از ما تقاضا داشتند که در صورت امکان مدت زمان شرکت در مسابقات تسنيم تمديد شود که ما نيز حدود 10 روز نيز زمان ثبت‌نام را تمديد کرديم.

 

ثبت نام 3299 نفر در مسابقات تسنيم

وي با اشاره به اينکه بر اساس آمار رسيده از استان‌ها تاکنون قريب به سه هزار و 299 نفر در دومين دوره مسابقات تسنيم شرکت کردند، تصريح کرد: در اين دوره از مسابقات افراد بسياري ثبت‌نام کردند که ما پس از پايان زمان ثبت‌نام و مشخص شدن هويت افراد به تفکيک هر استان اسامي و مشخصات را ارسال کرديم تا مورد تأئيد مسئولان فرهنگي در هر استان قرار گيرد.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه هم‌اکنون منتظر تأئيد مکتوب دستگاه‌ها هستيم، گفت: شرط شرکت در مسابقات تسنيم اين است که مسئولان يا مديران دستگاه‌هاي فرهنگي حتماً بايد از پرسنل رسمي، قراردادي يا پيماني نهادها و مراکز باشند، به همين دليل ما آمار و اسامي افرادي که ثبت‌نام کردند را دراختيار دستگاه‌ها قرار داديم تا تأييد شود.

وي با اشاره به ثبت‌نام‌هاي مستقل برخي از دستگاه‌ها، خاطرنشان کرد: برخي از دستگاه‌ها به دليل اينکه افراد دسترسي به سايت نداشتند به صورت مستقل ثبت‌نام‌هايي داشتند به همين دليل آمار ما قطعي نيست که اميدوار هستيم تا اواسط مهرماه به صورت مکتوب تأييديه نهادهاي فرهنگي به دست ما رسيده و آمارمان مشخص شود.

افراش با بيان اينکه مسابقات تسنيم در دو مرحله استاني و کشوري برگزار مي‌شود، تصريح کرد: در جلسه‌اي با مسئولان برخي از نهادها تصميم گرفتيم براي گسترش فرهنگ قرآني در جامعه تنها به مسابقه بسنده نکنيم و به مسائل آموزشي نيز توجه داشته باشيم که با توجه به تجربه سي ساله سازمان دارالقرآن در حوزه فعاليت‌هاي آموزشي و اينکه بسته‌هاي آموزشي متنوعي براي گروه‌هاي سني مختلف در حوزه‌هاي قرائت، حفظ، صوت و لحن، روخواني، روانخواني، مفاهيم پيش‌بيني شده است، ما نمونه‌هاي اين بسته‌ها را دراختيار نمايندگان قرار داديم و اعلام آمادگي کرديم که در حوزه آموزشي به صورت حضوري و غيرحضوري نيز مشارکت داشته باشيم، البته تحقق اين امر نيازمند تأمين اعتبار است.

 

مسابقات تسنيم در سه رشته قرآني برگزاري مي‌شود

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه مسابقات تسنيم در رشته‌هاي «حفظ»، «مفاهيم» و «قرائت» برگزار مي‌شود، گفت: سازمان دارالقرآن براي آن دسته از افرادي که در رشته مفاهيم شرکت کردند کتابي به چاپ رسانده و در اختيار متسابقان قرار داده است تا با مطالعه آن بتوانند آمادگي شرکت در رشته مفاهيم را که آبان‌ماه برگزار مي‌شود را کسب کنند.

افراش افزود: براي افرادي که از مرحله استاني رشته مفاهيم به مرحله کشوري راه مي‌يابند «کتاب» ترجمه سوره مبارکه «يس» تأليف حجت‌الاسلام «قرائتي» را پيش‌بيني کرديم يعني در مرحله کشوري افراد علاوه به تسلط بر کتاب ترجمه و تفسير سوره‌هاي «لقمان»، «اسراء»، «حجرات» و «مؤمنون» که در مرحله استاني امتحان دادند بايد اين کتاب را نيز مطالعه کرده باشند تا بتوانند به سؤالات مرحله کشوري پاسخ دهند.

 

شرايط شرکت در رشته حفظ مسابقات تسنيم

وي با بيان اينکه براي شرکت در مرحله استاني مسابقات تسنيم در رشته حفظ چندين گزينه وجود دارد، اظهار داشت: رشته حفظ قرآن مسابقات تسنيم چند بخش دارد که حفظ «دو جزء پيوسته»، حفظ «پنج جزء» و حفظ «سوره‌هاي اخلاقي» قرآن از آن جمله است؛ همچنين رشته حفظ کل قرآن وجود ندارد چرا که تجربه سال گذشته ما ثابت کرد تعداد حافظان قرآن در نهادهاي فرهنگي خيلي کم است.

افراش افزود: در بخش حفظ دو جزء پيوسته، متسابقان بايد بر حفظ يکي از جزء‌هاي «اول و دوم»، «29 و 30» يا «اول و 30» تسلط داشته باشند؛ همچنين علاقه‌مندان به شرکت در حفظ سوره‌هاي اخلاقي بايد سوره‌هاي «حجرات»، «اسراء»، «مؤمنون» و «لقمان» را حفظ کنند.

وي با اشاره به اينکه رشته قرائت قرآن ويژه برادران است که بايد آن‌ها قرآن را به صورت تحقيق يا ترتيل تلاوت کنند، اظهار داشت: مرحله استاني مسابقات تسنيم آبان‌ماه و همچنين مرحله کشوري اين مسابقات در بهمن‌ماه مصادف با دهه مبارک فجر برگزار خواهد شد.

 

مسابقات تلاوت با رويکرد جديدي طراحي شد

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الکريم در ادامه با اشاره به برگزاري نخستين دوره مسابقات «تلاوت» گفت: مسابقات تلاوت در سازمان دارالقرآن با رويکرد جديدي در عرصه مسابقات قرآن کريم طراحي و اجرايي شد که پس از فراخوان ثبت‌نام خوشبختانه با استقبال مردم قرآن‌دوست کشورمان مواجه شديم.

وي با اشاره به اهداف برگزاري مسابقات تلاوت با رويکرد حفظ آياتي از قرآن خاطرنشان کرد: هدف از برگزاري مسابقات تلاوت اين است که قاريان کشورمان به معاني و مفاهيم آيات قرآن تسلط بيشتري پيدا کنند و همچنين به حفظ قرآن و تحقق مطالبه مقام معظم رهبري تشويق شوند، چرا که از حفظ خواندن آيات قرآن کمک به‌سزايي در تسلط بر قرائت آيات مي‌کند. اين تجربه‌اي بوده که قاريان ممتاز مصري نيز در سفرهايي که به جمهوري اسلامي ايران داشتند ضمن تأکيد به موفقيت در فعاليت‌هاي قرآني ايران عدم تسلط قاريان به آيات قرآن را از ضعف‌هاي قاريان ايران برشمردند.

افراش با بيان اينکه در نخستين دوره مسابقات تلاوت توجه بيشتري به قاريان قرآن شده است تا آن‌ها را به حفظ و تدبر در آيات قرآن تشويق کنيم، افزود: در اين مسابقات علاوه بر تقويت نگرش قاريان، حافظان نيز مي‌توانند با تدبير بيشتر در آيات الهي و احاطه بر معاني آن‌ها، تسلط بيشتري بر محفوظات خود داشته باشند.

 

4334 نفر از 17 استان کشور در مسابقات تلاوت ثبت‌نام کردند

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الکريم با اشاره به تعداد افراد شرکت کننده در مسابقات تلاوت اظهار داشت: طبق آمار رسيده از 17 استان کشور چهار هزار و 334 نفر در مسابقات تلاوت شرکت کردند که البته اين آمار نيز قطعي نيست چرا که بسياري از شهرهاي بزرگ کشور همچون تهران و اصفهان تاکنون آمار شرکت‌کنندگان را به سازمان دارالقرآن ارسال نکردند.

وي در ادامه با ارائه‌اي از آمار تعداد شرکت‌کنندگان در مسابقات تلاوت به تفکيک استان‌، گفت: بر اساس آمارهاي رسيده از استان‌هاي آذربايجان شرقي 565 نفر، آذربايجان غربي 107 نفر، اردبيل 184 نفر، بوشهر 138 نفر، خراسان رضوي 618 نفر، خراسان شمالي 110 نفر، زنجان 148 نفر، فارس 225 نفر، قم 295 نفر، کرمانشاه 773 نفر، همدان 200 نفر، يزد 236 نفر در اين مسابقات شرکت کردند که پس از تکميل و ارسال آمار از استان‌هاي مختلف پيش‌بيني مي‌شود بيش از 6 هزار نفر در مسابقات تلاوت شرکت کنند.

افراش با بيان اينکه مرحله استاني مسابقات تلاوت همزمان با مسابقات تسنيم اوايل آذرماه برگزار مي‌شود، خاطرنشان کرد: مسابقات تلاوت به صورت دو مرحله‌اي برگزار مي‌شود، البته در برخي از استان‌ها با توجه به استقبال مردم ممکن است سه مرحله شود.

 

قطعاتي که برادران بالاي 16 سال بايد براي شرکت در مسابقات تلاوت حفظ کنند

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الکريم با اشاره به اينکه شرکت‌کنندگان در مسابقات تلاوت بايد آياتي از قرآن را به قيد قرعه از حفظ تلاوت کنند، اظهار داشت: برادران بالاي 16 سال بايد هشت قطعه شامل آيات 211 تا 215 سوره مبارکه «بقره»، آيات 133 تا 140 سوره مبارکه «آل عمران»، آيات 95 تا 101 سوره مبارکه «انعام»،  آيات 52 تا 59 سوره مبارکه «توبه»، آيات 101 تا 111 سوره مبارکه «اسراء»، آيات 35 تا 40 سوره مبارکه «نور»، آيات 1 تا 11 سوره مبارکه «عنکبوت» و آيات 22 تا 31 سوره مبارکه «زمر» را حفظ کنند.

 

شرايط شرکت در مسابقات تلاوت براي خواهران بالاي 16 سال و برادران زير 16 سال

وي با بيان اينکه افرادي که در اين مسابقات شرکت مي‌کنند بايد تمامي قطعات را حفظ کنند، تصريح کرد: يکي از اين قطعات به قيد قرعه براي افراد انتخاب مي‌شود که متسابقان بايد آن را از حفظ تلاوت کنند، اما برادران زير 16 سال و خواهران بالاي 16 سال بايد پنج قطعه را حفظ کنند. اين قطعات شامل سوره مبارکه «نساء» از آيات 80 تا 83، سوره مبارکه «انعام» آيات 149 تا 151، سوره مبارکه «حج» آيات 75 تا 78، سوره مبارکه «عنکبوت» آيات 56 تا 62، سوره مبارکه «فاطر» از آيات 15 تا 23، اين پنج قطعه مختص برادران زير 16 سال و خواهران بالاي 16 سال است.

افراش با اشاره به نحوه انتخاب قطعات قرآني که در مسابقات مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد، گفت: ما در اين مسابقات براي خانم‌هاي زير 16 سال قطعاتي درنظر نگرفتيم. اين قطعات از آن جهت که قاريان بسياري اين قطعات را تلاوت کرده‌اند، بسيار مناسب بود و معمولاً افرادي که در جلسات قرآن شرکت مي‌کنند با اين قطعات آشنايي دارند.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه تعداد شرکت‌کنندگان با توجه به نخستين دره اين مسابقات بيش از تصور ما بود، ادامه داد: سعي کرديم براي سال اول قطعات انتخابي سخت نباشد تا افراد با اعتماد به نفس بيشتري در مسابقات شرکت کنند و اين مسابقات آغازي براي حفظ قرآن و آشنايي با مفاهيم قرآني باشد.

 

سه‌شنبه 9 مهر 1392 - 8:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر