يكشنبه 22 تير 1399 - 12:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

زندگي مدرن و ماشيني باعث سردي روابط بين آدمها شده است

 

گفت وگو با محبوبه بيات بازيگر مجموعه هاي تلويزيوني «نوشدار» و «ستاره حيات»


محبوبه بيات بيش از سه دهه در سينما ، تئاتر و تلويزيون ايران فعاليت مي کند. بيات اين روزها در تلويزيون حضور پر رنگي دارد و در دو مجموعه نوشدارو و ستاره حيات دو نقش متفاوت را بازي کرده است. با محبوبه بيات درباره آثار اخيرش گفت وگويي انجام داده ايم .

 

روزهاي پر کاري را در تلويزيون تجربه مي کنيد. مجموعه نوشدار و ستاره حيات با بازي شما در حال پخش است ؟

تصويربرداري اين دو مجموعه با فاصله از يکديگر انجام شده و پخششان تصادفي با يکديگر هم زمان بوده است . در مجموعه ستاره حيات در نقش زني که در پي احقاق حقش است به عنوان بازيگر ميهمان در دو قسمت حضور داشتم .

 

قبل از حضور در مجموعه ستاره حيات چقدر با فعاليت هاي اورژانس آشنايي داشتيد ؟

همه ما بالاخره به نوعي با اورژانس و خدماتش آشنا هستيم . سازماني که در نجات و احياي جان مصدومان و مجروحان حوادث و تصادفات نقش مهمي دارد . يک بازيگر بايد کنجکاوي خاصي داشته باشد و دور و اطرافش را بشناسد؛ من هم چنين خصيصه اي دارم. داشتن اطلاعات از هر مسئله اي کارکرد مثبتي در آن فعاليت دارد . از گذشته درباره اورژانس اطلاعاتي داشتم و از اين اطلاعات در حين بازي در اين سريال استفاده کردم .

 

چقدر به شخصيتتان در سريال و کاري که انجام مي دهد و اپراتور اورژانس را به ناحق به دادگاه مي کشد ، حق مي دهيد ؟

يکي از مشکلات سينما و تلويزيون در سال هاي اخير فيلم نامه است و متاسفانه اين معضل به تئاتر هم تسري پيدا کرده است .معتقدم بايد در متن هاي تلويزيوني شخصيت پردازي هاي دقيق تري انجام گيرد. به شخصه در کارهايي که حضور دارم پيشنهادهايي مي دهم تا کار بهتر شود . زني که نقشش را بازي کردم به لحاظ روحي تعادل ندارد و رفتارهايش عصبي است . بهر حال انسان در هر کار و موقعيتي که است در برخي از موارد ناخواسته دچار اشتباهاتي مي شود بنابراين نبايد شخص مورد نظر را مواخذه کرد .

 

آيا اين زن از بالا به ديگران نگاه مي کند و مي خواهد آنها را تحقير کند ؟

 شايد اين خصلت اخلاقي زن به دليل خاستگاه اجتماعيش است. زن آدم نرمالي نيست و سريع از خود واکنش عصبي بروز مي دهد وحالت تهاجمي دارد . هرنوع رفتار خشن و تهاجمي ريشه در تربيت و زندگي دوران کودکي آدم ها دارد .

 

آيا اين زن به لحاظ شخصيتي آدمي خاکستري است؟

بله ، اين زن به دليل رفتارهايي که بروز مي دهد و نمي تواند با اطرافيانش ارتباط درستي برقرار کند و بنابراين شخصيتي خاکستري دارد .

 

کار با جواد ارشاد چگونه بود ؟

کارگردان خوب و با تجربه اي است. معضل اصلي کار در مجموعه، شتاب در توليد بود. ما مجبور بوديم روزانه حدود 16 ساعت کار کنيم .

 

چقدر چنين سريال هايي مي توانند در فرهنگ سازي و آگاهي مردم نقش داشته باشند ؟

تلويزيون مخاطبان فراگيري دارد و اگر سريالي پرداخت درستي داشته باشد، مي تواند در افزايش فرهنگ و اطلاعات مردم نقش تعيين کننده اي داشته باشد. همه ما با اورژانس به نوعي در ارتباط بوده ايم. اين دوستان صادقانه در طول شبانه روز به مردم خدمت مي کنند.

 

در اين سالها بيشتر نقش مادران مدرن و شهري را بازي کرده ايد ، مادر سنتي شهرستاني «نوشدارو» چه ويژگي هايي  داشت که بازي در اين مجموعه را پذيرفتيد؟

انواع نقش مادر را در سينما و تلويزيون بازي کرده ام و برايم تفاوتي نمي کند . در سينما و تلويزيون ما رسم شده تا بازيگري در نقشي موفق مي شود، تمام پيشنهادات مشابه به او معطوف مي شود و اين، کار را بازيگر را دشوار مي کند . هميشه تلاش مي کنم بازيم نسبت به قبل متفاوت باشد. اين نقش چندان برايم غريبه نبود چرا که اين نوع مادرها را ديده بودم .

 

مادران اين شکلي، کمتر در جامعه ما ديده مي شود . چقدر به اين مسئله اعتقاد داريد ؟

 شرايط زندگي اجتماعي تغيير پيدا کرده و مادربزرگ هاي امروزي به جاي اينکه به نوه هايشان برسند، ترجيح مي دهند تا به خودشان و دغدغه هايشان بپردازند. فاصله بين خانواده بيشتر شده است و مثل گذشته نيست که تمام اعضا يک خانواده اعم از مادر بزرگ ، مادر و پدر و فرزندان درکنار هم زندگي کنند.

يادم مي آيد در دوران کودکي موقعي که در نيشابور زندگي مي کرديم. بيشتر اوقات شبانه روز را درخانه پدربزرگم به سر مي برديم و من ارتباط حسي و عاطفي عميقي با آنها داشتم . البته در شهرستان هاي کوچک کم و بيش چنين رابطه هايي وجود دارد . زندگي مدرن و ماشيني باعث سردي روابط بين آدمها شده است .

 

به نظر مي رسد بي بي بعد از مرگ شوهرش سالها تنها و مستقل و در عين حال با صلابت زندگي کرده است ؟

زنهاي خراساني، زنهاي مغرور، مستقل و سربلندي هستند . حتي خانواده هايي که وضع مالي خوبي ندارند . در عين حال با سربلندي و غرور زندگي مي کنند . اغلب زنان خراساني زندگي پاکيزه و مرتبي دارند و خانه را مديريت مي کنند و به عبارتي زنان کدبانويي هستند . در تمام امورات خانه به نحوي رفتار مي کنند که ابهت و اتوريته شان حفظ شود .

بي بي مجموعه نوشدارو داراي چنين تعاريفي است و بعد از مرگ شوهرش سالها با عزت و به تنهايي زندگي کرده و با نوع رفتاري که داشته، همه اعضاي خانواده براي حرف هايش احترام قائل هستند و در کارهايشان با او مشورت مي کنند . البته رفتارهاي منطقي بي بي در چنين وضعيتي که دارد بي تاثير نيست .

 

 آيا بي بي با نوه هايش دوست و رفيق است ؟

بي بي زن مديري است و در سخت ترين شرايط اوضاع را مديريت مي کند و در مواقع بحراني به کمک خانواده اش مي آيد. نمايش چنين رابطه اي مي تواند در سطح جامعه فرهنگ سازي کند . گسست رابطه بين اعضاي خانواده اين روزها زنگ خطر را در جامعه به صدا درآورده است . خود من هميشه تلاش مي کنم با جوانها نزديک باشم و حرف هايشان را درک کنم .

 

به نظر مي رسد زبان بي بي تا حدي تند و توام با کنايه است ؟

خراساني ها کلا حرف هايشان را به زبان ساده بيان نمي کنند و اصطلاحا به قلنبه گويي علاقه دارند . همانطوريکه مي دانيد نيشابوري هستم . نيشابوري ها حتي برخي از مواقع با نوع حرف زدنشان طرف را له مي کنند. کلا خراساني ها زبان فارسي را خوب مي شناسند و با ادبيات دمخور هستند. چون به اين ويژگي ها آشنا بودم  تلاش کردم نقش بي بي را منطبق بر واقعيت بازي کنم .

 

سه‌شنبه 9 مهر 1392 - 8:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری