سه‌شنبه 24 تير 1399 - 12:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

در صورت تامين اعتباردومين اردوي استعدادهاي درخشان قرآني را برگزار مي‌كنيم

 

 اردوي آموزشي استعدادهاي قرآني سراسر کشور با برگزاري آيين افتتاحيه و با حضور تعداد يکصد نفر از استعداد هاي درخشان قرآني کشور در اردوگاه شهيد حقاني استان البرز برگزار شد.

آيين افتتاحيه اين اردوي آموزشي شاهد حضور اساتيد برجسته کشوري و بين المللي قرآن کريم و جمعي از مسئولين کشوري از جمله فرماندار محترم شهرستان ساوجبلاغ، مدير کل اداره تبليغات اسلامي استان البرز بود.

تعداد يکصد نفر از برگزيدگان جشنواره نغمه هاي آسماني کشور در اين اردوي آموزشي حضور دارند و به مدت چهار روز زير نظر اساتيد برجسته کشوري قرآن کريم از جمله استاد محسن خدام حسيني ، استاد محسن موسوي بلده ، استاد بهروز ياريگل، استاد حسن ربيعيان، استاد صالح اطهري فرد، استاد مسعود وکيل و استاد بحرالعلوم مهارتهاي مختلف قرائت حفظ و مفاهيم قرآن کريم را فرا خواهند گرفت.

در همين زمينه و پس از برگزاري اردوي آموزشي استعداد‌هاي قرآني سراسر كشور با مهدي قره‌شيخلو در خصوص برگزاري اين دوره به گفتگو پرداختيم كه در پي مي‌آيد.

مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان داارلقرآن الکريم با اشاره به برگزاري موفق نخستين اردوي استعدادهاي درخشان قرآني گفت: سازمان دارالقرآن از سال 90 با برگزاري جشنواره «نغمه‌هاي آسماني» به شناسايي نوجوانان با استعداد در زمينه قرائت قرآن پرداخت.

مهدي قره‌شيخلو با بيان اينکه در اين جشنواره از تمامي استان‌هاي کشور حدود پنج هزار نفر شرکت کردند که 500 نفر از آن‌ها موفق به کسب حدنصاب نمره شدند، اظهار داشت: در سال 91 برگزيدگان جشنواره «نغمه‌هاي آسماني» در استان‌هاي خود فنون هنر تلاوت قرآن را آموزش ديدند که پس از آن تصميم گرفتيم تعدادي از اين افراد مستعد را به صورت کشوري و منسجم در اردويي چهار روزه مورد آموزش‌هاي تخصصي قرار دهيم.

در اين اردو تربيت اخلاقي در کنار مسائل تخصصي قرآن مورد توجه قرار گرفت

قره‌شيخلو با اشاره به اينکه در اين اردوي آموزشي و تفريحي از هر استان حداقل يک نفر و حداکثر هفت نفر حضور داشتند، افزود: با توجه به محدوديت‌هاي بودجه ما توانستيم 100 نفر از نوجوانان 12 تا 18 ساله که در استان خود بالاترين نمره را کسب کرده بودند براي شرکت در نخستين اردوي استعدادهاي درخشان قرآني فراخوان کنيم تا آن‌ها بتوانند از اساتيد مختلفي براي تقويت توانمندي‌هاي خود استفاده کنند.

رئيس سازمان دارالقرآن‌الکريم با بيان اينکه در نخستين اردوي آموزشي يک گروه 100 نفره حضور داشتند که با توجه به استعدادهاي و سن آن‌ها به چهار دسته 25 نفره تقسيم شدند، گفت:‌ هدف ما از برگزاري اين اردوي چهار روزه اين بود که نوجوانان علاوه بر آموزش و رشد در بعد تخصصي قرآني، در مسائل اخلاقي و رفتاري نيز ارتقاء يابند که در اين راستا براي جذابيت بيشتر اين اردوها، تفريحات ورزشي نيز در نظر گرفيتيم که خوشبختانه مورد استقبال آن‌ها قرار گرفت.

 

برگزاري دومين اردوي استعدادهاي درخشان قرآني در صورت تأمين اعتبار

وي خاطرنشان کرد: در نخستين اردوي استعدادهاي درخشان قرآني اين 100 نوجوان از روز دوشنبه به مدت چهار روز در کلاس‌هاي آموزشي و تفريحي شرکت کردند که به نظر من در مجموع اين دوره، دوره‌اي منسجم و قابل استفاده بود، چرا که سعي کرديم در اين اردو از اساتيد درجه يک کشور بهره‌مند شويم.

قره‌شيخلو با اشاره به اينکه در صورت تأمين اعتبارات ساير فعالان قرآني نيز تحت آموزش‌هاي تخصصي قرار خواهند گرفت، ادامه داد: برنامه ما اين است که اگر امکانات اجازه دهد تا پايان سال يک دوره حضوري ديگر براي اين افراد که مورد آموزش‌هاي تخصصي اوليه قرار گرفتند، برگزار کنيم تا شاهد رشد هرچه بيشتر آن‌ها در مسائل قرآني و تربيتي باشيم ، همچنين آموزش و تربيت قرآني گروه‌هاي بعدي نيز يکي از دغدغه‌هاي ما است که برگزاري اردو براي ساير استعدادهاي درخشان منوط به جذب اعتبارات است.

 

فعاليت استاد راهنما براي پيگيري تکاليف و عدم قطع ارتباط با نوجوانان قرآني

وي با بيان اينکه براي نوجوانان در اين اردو اساتيد تکاليفي در نظر گرفتند تا در اين مدت آن‌ها از فضاي قرآني دور نباشند، اظهار داشت: براي اين افراد بسته‌ها و تکاليفي در نظر گرفته شده که بايد براي حضور در دوره بعدي اين تکاليف را انجام دهند؛ يعني شرط حضور در دومين دوره انجام صحيح و به موقع تکاليف دوره اول است.

رئيس سازمان دارالقران‌الکريم با اشاره به وجود استاد راهنما جهت پيگيري تکاليف قرآني نوجوانان تصريح کرد: يک استاد راهنما در تهران نيز در نظر گرفته شده است تا در مقاطع زماني مختلف با اين افراد در تماس بوده و در جريان فعاليت و انجام تکاليف آنها قرار بگيرد؛ همچنين اگر نوجوانان با استعداد قرآني سؤالي داشتند يا برايشان نکته‌اي مبهم بود بتوانند از استاد راهنمايي بگيرند تا اين ارتباط قطع نشود.

 

90 درصد اين نوجوانان از سرمايه‌هاي قرآني کشور هستند

قره‌شيخلو با بيان اينکه سازمان دارالقرآن براي تربيت قرآني اين 100 نفر دوره زماني حداقل سه سال و حداکثر پنج سال در نظر گرفته است، فعاليت‌هاي نوجوانان قرآني را خوب ارزيابي کرد و گفت: بيش از 90 درصد اين نوجوانان استعدادهاي فاخري بودند، يعني از بهترين سرمايه‌هاي کشور هستند که اگر بتوانيم خوب اين افراد را تحت پوشش قرار دهيم در آينده نزديک جزو سرمايه‌هاي درجه يک قرآني کشورمان خواهند بود.

وي با اشاره به اهميت تحقق مطالبه مقام معظم رهبري مبني بر تربيت 10 ميليون حافظ قرآن ادامه داد: يکي از موضوعات آموزشي اين نوجوانان بحث حفظ قرآن بود و اينکه ما بتوانيم نگاه و توجه آنها را به حفظ قرآن جذب کنيم تا گامي به سوي ترغيب آن‌ها به حفظ قرآن و تحقق منويات رهبري برداشته باشيم.

 

در اين دوره افراد را به حفظ قرآن ترغيب کرديم

قره‌شيخلو افزود: در اين دوره افراد را تشويق به حفظ يکي از سوره‌هاي جزء 29 قرآن کرديم و حتي يکي از تکاليف آن‌ها براي شرکت در دوره بعدي را حفظ بخشي از قرآن قرار داديم تا به حفظ قرآن با ديد بهتري نگاه کنند.

رئيس سازمان دارالقرآن الکريم با بيان اينکه هدف ما از برگزاري اين اردو تنها پرداختن به مباحث تخصصي قرائت قرآن نبود، اظهار داشت: ما سعي کرديم در اين چهار روز دوره آموزشي جامع و منسجمي برگزار کنيم به طوري که تنها به مباحث تخصصي قرآني پرداخته نشود بلکه به مسائل اخلاقي نيز توجه شود چرا که تحقق اين امر براي ما از اهميت بالايي برخوردار بود؛ بر همين اساس ما در اين دوره سه ساله نيز قصد داريم اين هدف را دنبال کنيم.

وي با اشاره به اينکه در اين دوره توجه نوجوان را به مفاهيم قرآن و ضرورت عمل به آن جلب کرديم، گفت: برگزاري دوره‌هاي تخصصي قرآني فعاليت اساسي و ريشه‌اي خوبي است که اگر به درستي انجام شود ما مي‌توانيم در آينده نزديک سرمايه‌هاي عظيم قرآني داشته باشيم که شرايط را به صورت جامع دارا باشند؛ يعني هم قرآن‌خوان‌هاي خوب و هم مزين به اخلاق و باسواد قرآني خوبي باشند.

 

حضور مسئولان ادارات دارالقرآن استان‌ها در اردوي استعدادهاي درخشان قرآني

قره‌شيخلو در خصوص حضور مسئولان ادارات دارالقرآن استان‌ها در اين اردوي استعدادهاي درخشان خاطرنشان کرد: به دليل اينکه اين نوجوانان نمي‌توانستند به تنهايي به تهران اعزام شوند براي همراهي اين افراد تصميم گرفتيم تا مسئولان ادارات دارالقرآن استان‌ها نيز به تهران بيايند تا علاوه بر ارتباط بيشتر با مسئولان بتوانيم آرامش بهتري براي نوجوانان فراهم کنيم.

وي با بيان اينکه حضور مسئولان ادارات دارالقرآن استان‌ها فرصتي براي تبادل اطلاعات و بررسي عملکرد قرآني هر استان به وجود آورد، اظهار داشت: در مدت برگزاري اردو، نشستي دو روزه با مسئولان دارالقرآن برگزار شد که در اين نشست برنامه‌هاي آموزش و پژوهش در حوزه‌هاي تبليغي و ترويجي بررسي و مشکلات هر استان مطرح شد؛ علاوه بر اين، نقاط ضعف و قدرت مورد ارزيابي قرار گرفت و راهکارهايي در جهت تقويت نقاط قوت و همچنين رفع مشکلات ارائه شد تا با آمادگي خوبي برنامه‌هاي 6 ماهه دوم سال را آغاز کنيم.

 

شنبه 6 مهر 1392 - 8:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر