سه‌شنبه 19 اسفند 1399 - 1:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

تجليل از شاعر بي‌باک انقلاب

 

گزارش مراسم گراميداشت محمدحسين جعفريان


پنجمين مراسم شب شاعر بزرگداشت شاعر، مستندساز و روزنامه نگار بي‌باک محمدحسين جعفريان با حضور چهره‌هاي شاخص فرهنگي هنري و ادبي کشور در نخلستان مؤسسه هنري- رسانه‌اي اوج برگزار شد.

 در ابتداي اين مراسم اميرحسين مدرس که اجراي اين مراسم را برعهده داشت ضمن تبريک ايام ولادت حضرت علي بن موسي الرضا( ع) گفت: مبارزين زيادي در عرصه‌هاي مختلف داريم اما کسي که در تمامي عرصه‌ها توفيق کسب کرده باشد و جاي پاي خودش را محکم برداشته باشد کم داريم.

 وي افزود: شايد جلسه امروز ما با نام عمومي شب شاعر برگزار شود اما کسي که اين جلسه با نام برگزار شده است تنها شاعر نيست بلکه در حوزه مستندسازي و روزنامه‌نگاري، نقد در حوزه مديريت فرهنگي محمدحسين جعفريان نامي براي اهالي هنر شناخته شده است.

 مدرس خاطرنشان کرد: دريغا که اين شناخته شدن محدود به اين جامعه کوچک است، هنوز در کشورمان عادت نکرديم که فضاي هنر با گستردگي انجام شود.

 مدرس عنوان کرد:‌ اعلان فرهنگي به عقيده من به خصوص در سال‌هاي اخير خيلي تفاوتي با اعلان فرهنگي به سبب محدوديت حوزه فرهنگ نداشته است. به سبب دوستي‌ام با محمدحسين جعفريان مي‌گويم که انساني که در اوج جواني بلندي‌هاي افغانستان را پيموده باشد و در بين مردم افغانستان صاحب شهرت باشد، سوغاتي که از دوره جواني‌اش از افغانستان آورده متأسفانه کمتر فرصت ديده شدن داشته است.

 

افخمي: در افغانستان همه مي‌دانند كه جعفريان چه نقشي در بازتاب حوادث اين کشور داشته است

در اين مراسم بهروز افخمي، کارگردان در سخناني اظهار کرد: وقتي داشتم مي‌آمدم اينجا طبق معمولِ بزرگداشت‌هاي اينچنيني، فكر مي‌كردم بايد از اولين باري كه جعفريان را ديدم صحبت كنم؛ درست يادم نمي‌آيد اولين بار او را كي ديدم. از زماني كه در سوره با شهيد آويني بوديم، جعفريان هم آنجا بود و به نظرم مي‌آيد كه از اوايل انقلاب با هم بوديم.

 وي ادامه داد: جعفريان يازده سال از من كوچك‌تر است اما اينكه خودش را به آب و آتش مي‌زند، باعث مي‌شود كه غير از من، خيلي‌ها فكر ‌كنند كه هميشه با آنها بوده. اين فكر را حتي مردم افغانستان نيز دارند چون جعفريان هر جا كه جنگي بوده و مردم در خطر بوده اند، حضور داشته است.

 وي ادامه داد: جعفريان براي حضورش تاوان هم داد. تاواني كه هيچ گاه آثارش از بين نرفته. او همواره فعال بوده و سعي كرده با موضوعات آشنا شود. وقتي از جنگ و انقلاب حرف مي‌زند آنچه را كه مي‌گويد، از لحظات جنگ درآورده و يك گزارشگر صادق است، چه وقتي كه مي‌نويسد  يا فيلم مي‌سازد و يا شعر مي‌گويد.

افخمي ادامه داد: سيدمرتضي آويني اين طريقه جعفريان را دوست داشت و سعي مي‌كرد به بچه‌هاي روايت فتح ياد بدهد كه گزارشگري بايد بدون پيش فرض باشد.

 اين فيلم‌ساز كشورمان گفت: فيلمسازي جعفريان اين‌گونه است كه براي خودش خطر ايجاد مي‌كند، چه خطر فيزيكي و چه خطر در افتادن با صاحبان قدرت كه مي‌توانند زندگي را تلخ كنند. به نظر مي‌آيد اين گونه كار كردن كار هر كسي نيست. شجاعتي كه اين فرد دارد، نه تنها تاريخ مستند را شكل مي‌دهد بلكه در تاريخ انقلاب هم نقش دارد.

 وي در ادامه با اشاره به نقش جعفريان در حوادث افغانستان گفت: در افغانستان همه مي‌دانند كه جعفريان چه نقشي در بازتاب حوادث اين کشور داشته است و به همين خاطر بايد گفت افغان‌ها بيشتر از ايراني‌ها او را مي‌شناسند!

 افخمي اظهار داشت: از 25 سال پيش با جعفريان آشنا شدم و مي‌دانم اين بزرگي را با زحمت و عرق ريختن به دست آورده است. من شاهد فيلمسازي و زحماتش بودم اما در خصوص فيلمنامه‌نويسي، دارم از او نااميد مي‌شوم چون در اين حوزه كم كار شده است

 

کاظمي: جعفريان يك وزارتخانه سيار براي افغانستان است

در ادامه اين مراسم محمدکاظم کاظمي شاعر افغان و اولين کسي که در فرودگاه مشهد بالاي سر جعفريان حضور داشته گفت: بنده به عنوان يک شاعر و نويسنده افغانستاني موضوعي که براي بحث انتخاب کردم فعاليت جعفريان در عرصه شعر افغانستان است.

 وي افزود: اگر ما ايران را داراي پنجره‌هاي رو به گيتي بپنداريم، بزرگترين پنجره به روي افغانستان گشوده است، در کل دنيا هيچ فرهنگي به اندازه افغانستان به ايران نزديک نيست؛ متأسفانه باز اگر در بين پنجره‌هايي که از ايران به روي کشورهاي ديگر گرفته شده است پنجره‌اي است که رو به افغانستان به علت مسائل سياسي گوناگون تصوير مناسبي جلوي چشم مردم ايران نيامده است و کساني که اين غبار را مي‌زدايند امثال جعفريان هستند.

 کاظمي با اشاره به چاپ اولين کتاب جعفريان در افغانستان گفت: اولين کتابي که ايشان منتشر کرد «شانه‌هاي زخمي» بود که خيلي بازتاب داشت و بعد از آن ويژه‌نامه‌هاي افغانستان بود که مي‌توانيم بگوييم دايره‌المعارف شعر افغانستان همان ويژه‌نامه‌هايي بود که جعفريان منتشر کرد. کارگشايي‌هاي جعفريان به لحاظ نفوذي که در ايران داشتند بسيار تاثير گذار بود.

 وي افزود: آقاي جعفريان پل بسيار خوبي براي کارگشايي‌ها شده است. مورد ديگر حمايتي است که در زمان‌هاي مختلف از افغانستان کرده است. حضور افغانستان در اولين جشنواره شعر فجر و ديدار با رهبري از موارد ديگري است که جعفريان انجام داده است و تنها به جعفريان تلقي نمي‌شود بلکه تشويق ارگان‌هاي فرهنگي کشور ايران است. ما با سفرنامه آقاي رضا اميرخاني آشنا هستيم علت آشنايي خوب اميرخاني با افغانستان جعفريان است.

 

زم: هنرهاي جعفريان در پرتو تفکراتش است

 در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام محمدعلي زم رئيس هيأت مديره انجمن صنفي ويدئو رسانه با تبريک ايام ولادت حضرت امام رضا (ع) گفت: شايستگي بزرگواران و کساني که به انديشه و فرهنگ هنر بيش از پيش توجه مي‌کنند محسوس است.

 وي افزود: شکوه و برجستگي‌هايي عظيمي در محمدحسين جعفريان وجود دارد. آقاي جعفريان فيلمساز و شاعر هستند اما همه هنرهاي ايشان در پرتو تفکر ايشان است. ايشان کسي است که در حال و در هرجا شعر نمي‌گويد. کسي نيست که شعرش بر پشتشان رودرو باشد. بابت اين‌ها همه بايد گفت الحمدالله به همه اين اوصاف که قطع به يقين اين ويژگي‌هاي ايشان الحمدالله دارد.

حجت الاسلام زم عنوان کرد: محدوديت‌هايي که هنرمندان اهل درد بابت گرسنگي گرسنگان و محرومي محرومان دارند همان‌هايي که جعفريان‌هاي ما آن‌ها را ولي نعمت خودشان دانستند و از مردم نوشتند و خودشان از حق زندگي مردمي براي خودشان قائل نبودند. فقط بايد گفت اين الحمدالله‌ها معناي ديگري هم دارند که من از مثلي استفاده مي‌کنم و مي‌گويم مردمي بود که هر وقت تکه نان خشکي مي‌خورد مي‌گفت الحمدالله، دوستي از او پرسيد و گفت نان خشک خوردن که الحمدالله گفتن نمي‌خواهد دوست ديگري گفت که اين الحمدالله از هزار فحش بدتر است. آقاي جعفريان يک مجاهد و مهاجر و متفکر است آنچه که من الان شنيدم از اين مجلس فقط از افغانستان گفته شد. ايشان در کوزو و در جنگ‌هاي خودمان منشأ ايثار بودند.

وي افزود: اين صراحت جعفريان براي خيلي‌ها پذيرنده نبود اما آن‌هايي که نمي‌پذيرفتند باعث آزردگي خاطر ايشان مي‌شدند. فکر مي‌کنم آقاي جعفريان را در سال 63 يا 64 در جلسات شعر مشهد کارشان را شروع کردند. من در اين سالها خيلي با ايشان محضور بودم که انتقاد مي‌کردند ولي در کل اين دوران ايشان را از همه اوقات ناراحت‌تر نديدم که آن هم زمان شهادت احمد شاه مسعود بود که ايشان از افغانستان آمدند. اميدوارم که شرايط فرهنگي کشور ما شکرستاني باشد که شيريني‌هاي آن درست به کام اهل آن مردم بيايد. اميدوارم جريان فرهنگي کشور ما پاره سنگش کلوخ نباشد که مردم ما پول شکر پرداخت کنند ولي خاک بخورند.

 

بوسه همسر جعفريان بر دستان او

 در ادامه اين مراسم همسر محمد حسين جعفريان پشت تريبون قرار گرفت و به قرائت نامه‌اي پرداخت که روز گذشته در وبلاگ خود و خطاب به همسرش منتشر کرده بود. قرائت اين نامه حاضرين در جمع را بسيار تحت تاثير قرار داد. پس از قرائت اين نامه نيز همسر جعفريان بر دستان او بوسه زد و در حالي که گريه مي‌کرد او را در آغوش کشيد که اين مساله موجب دگرگوني حال جعفريان و مجلس شد.

 

شکيبا: جعفريان تفاوت بين شعار و عمل را مي داند

 در ادامه اين مراسم سيدشهرام شکيبا طنزپرداز طي سخناني گفت: من قرار نبود براي سخنراني بيايم و گرنه مثل اجراهاي تلويزيون کت شلوار هم دارم! خيلي به جاهاي مختلف دعوت مي‌شويم و از قبل خط‌کشي‌ها معلوم است. من امروز خيلي‌ها را ديدم و اين واقعاً همان چيزي است که از بزرگترين فرد ياد گرفتيم به جدم قسم جذب حداکثري که آقا فرمودند همين کار جعفريان است. اميدوارم در هر برنامه‌اي که هر کدام دعوت مي‌شويم تمامي اين طيف‌ها را ببينيم.

 اين طنزپرداز عنوان کرد: حسين شايسته اين بزرگداشت بود همانطوري که کسان ديگري که در اين عرصه کار کردند شايسته هستند. اگر بتوانيم اين اتفاق را شکل بدهيم روزهاي خوبي در انتظار فرهنگ کشور خواهد بود. حسين پندها و اندرزهايي را که ما مي‌گوييم اجرا مي‌کند بخاطر همين عزيز است.

 

محمدحسن جعفريان: ولايتمداري حسين ستودني است

در بخشي ديگر از اين مراسم محمدحسن جعفريان برادر محمدحسين جعفريان در تقدير از برادرش گفت: افتخاري است براي بنده به عنوان برادري برادر گرانقدرم، جناب حسين آقاي جعفريان، من به اين وسعتي که دوستان صحبت کردند نبودم ولي خيلي از نزديک با ايشان بوديم از دوران کودکي مشخص بود که ايشان از ديگر کودکان هم سنش متمايز است و روحيه ماجراجويي دارد. اسطوره ماجراجويي واقعاً تعبير درستي است براي همين همه خانواده ايشان را ياري مي‌کردند.

 وي بيان کرد: از خصوصيات ايشان روحيه دفاع از ارزشهاي انقلاب، عشق به امام و صراحتش بود. در هر مکاني که با هم بوديم عشق ايشان را به امام و مقام عظمي ولايت شديد بود که يکي از ويژگي‌هاي بارز ايشان بود. من خيلي خوشحالم که در اين جلسه حاضرم و به برادري با آقا حسين جعفريان افتخار مي‌کنم.

 

جعفريان:‌ مجالس بزرگداشت مثل مراسم ختم است با حضور متوفي!

 در بخش پاياني اين مراسم محمدحسين جعفريان شاعر انقلاب طي سخناني عنوان کرد: به قول يکي از دوستان عزيز که مي‌فرمود محافل بزرگداشت مثل مجلس ترحيم است که با حضور متوفي برگزار مي‌شود. در اين جلسه کساني را ديدم که اصلا انتظار حضورشان را نداشتم ولي دوستاني هم بودند که ما گمان مي‌کرديم يک روحيم در دو بدن ولي از سه روز پيش تلفن خود را خاموش کرده‌اند. من خيلي شرمنده شدم از تعابيري که شد چون کم لياقت‌تر از اين‌ها هستم.

 جعفريان در ادامه سخنانش به بيان خاطرات حضورش در محضر رهبر معظم انقلاب پرداخت و عنوان کرد: چند سال پيش جلسه‌اي در خدمت حضرت آقا بوديم که از قضا آقاي خاموشي هم آنجا بودند که من درباره افغانستان توضيحاتي دادم که ايشان يک جمله را سه بار تکرار کردند و فرمودند که چرا وزارتخانه‌ها از وجود آدمي مثل جعفريان استفاده نمي‌کند؟ پس از اتمام فرمايشات حضرت آقا از ايشان خداحافظي کردم و گفتم چون جايي که کار مي‌کنم حقوقم فقط به اندازه خريد يک پاکت سيگار است شايد ديگر به ايران برنگردم و در افغانستان ساکن شوم که ايشان فرمودند: اگر به ترک سيگار منتهي شود تصميم خوبي است.

وي عنوان کرد: حالا کسي پيدا شده و از تجربيات محمدحسين جعفريان در افغانستان استفاده کند، من از موسسه اوج و شخص احسان محمدحسني که واقعاً من را شرمنده کردند و به من اجازه ساخت برنامه 54 قسمتي را درباره مهاجرين افغان دادند و حمايتم کردند تشکر مي‌کنم. اين مستند نظر مردم ايران درباره مهاجران را عوض مي‌کند.

 جعفريان بيان کرد: خداوند پدرم را رحمت کند که در حالي که کارگر بود نگذاشت ما کار کنيم و ما را به دانشگاه فرستاد، همچنين دست مادرم را از همين جا مي‌بوسم اميدوارم که بتوانم دست به رمان‌نويسي ببرم و آنچه که بر من و خانواده‌ام گذشته را بنويسم.

 وي عنوان کرد:‌ يادم مي‌آيد سفري به شمال رفتيم که من دچار تشنج شدم و خيلي به من سخت گذشت وقتي به هوش آمدم همسرم گفت که فکر کردم از دست رفتي.

 جعفريان خطاب به حاضرين در جلسه گفت: شوهر شما اگر شاعر باشد اخلاق‌هاي خاصي دارد و در هر مراسمي که مي‌رود يک عده خانم از او امضا مي‌گيرند، اگر مستندساز باشد يک‌هو چند ماه به افغانستان مي‌برود و به قول مشهدي‌ها «نظمش ميريزه!» و اگر همسر جانباز باشد مشکلات خاص خود را دارد. من هيچ وقت فرصت سپاس‌گذاري پيدا نکردم و در همين جا از همه خانواده‌ام تشکر مي‌کنم.

 وي افزود: يکبار من اسم خودم را در اينترنت سرچ کردم که به اولين صفحه‌اي که برخورد کردم پايگاه اطلاع‌رساني محمدحسين جعفريان بود که توسط يک جوان اداره مي‌شد. ان‌شاءالله خداوند اين دوستان را اجر بدهد که بزرگاني که از من لايق‌تر بودند به يادشان هستند و با وجود وزارتخانه‌ها اين مؤسسه کار را به دست گرفته و کار مي‌کنند.

 

گفتني است در مراسم بزرگداشت محمدحسين جعفريان چهره‌هاي سياسي و هنري از جمله:‌ امير خوراکيان رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، محمد نور سفير افغانستان در ايران، حجت الاسلام محمد علي زم، حجت الاسلام ناصر نقويان، حجت الاسلام محمدرضا زائري، مهدي فضائلي مدير عامل انتشارات سروش، ودود حيدري مدير مسئول روزنامه جوان، احسان محمد حسني رئيس موسسه اوج، گلعلي بابايي، بهروز افخمي، حسين اسرافيلي، رضا اسماعيلي، ناصر فيض، حسين دهباشي، سليم غفوري، سهيل کريمي، شهرام شکيبا، محمدرضا عبدالملکيان، رضا مقدسي، اکبر نبوي، محمدعلي رامين، آرش شفاهي، عليرضا قزوه، اميد مهدي نژاد، محمدمهدي سيار، علي داوودي، اصغر آبخضر، اردشير رستمي، وحيد يامين پور، عليرضا ذاکري و ... حضور داشتند.

همچنين در اين مراسم كليپ هايي از هنرمندان و دوستان جعفريان و همچنين فعاليت هاي او در افغانستان براي حاضران نمايش داده شد.

 در پايان اين مراسم هدايايي از سوي افراد و نهادهاي مختلف از جمله، حوزه هنري، موسسه فرهنگي و هنري اوج، رييس سازمان هنر ي ادبيات دفاع مقدس، رييس هيات مديره خانه مطبوعات خراسان رضوي و عضو شوراي شهر مشهد، مدير عامل بنياد شهيد و امور ايثارگران، دكتر مالكي نماينده ويژه رييس جمهور و سفير سابق ايران در افغانستان و ... به جعفريان اهدا شد.

 نكته قابل توجه هديه ويژه سفير افغانستان در ايران بود كه كلاه و چفيه احمد شاه مسعود كه هميشه همراه اين شهيد بود را به همراه عكس وي به محمد حسين جعفريان تقديم كرد.

محمدحسين جعفريان، سال ۱۳۴۶ در مشهد متولد شد و شاعري، مستندسازي، روزنامه‌نگاري و خبرنگاري جنگ از حرفه‌هاي اوست. وي دو دوره رايزن فرهنگي ايران در افغانستان بود. بيشتر شهرت جعفريان به دليل شعرهاي بلند، گزارش‌ها و مستندهايش در مورد جنگ‌هاي جهان (افغانستان، تاجيکستان، بوسني، کوزوو، پاکستان و کشمير، عراق، لبنان و...) و ساخت مستند معروف «حماسه ناتمام» و «شير دره پنجشير» از زندگي احمدشاه مسعود است.

جعفريان که سال ۱۳۷۲ در شمال شرق افغانستان مجروح شد، از کارشناسان با تجربه ايراني در امور افغانستان است.

 

 

چهارشنبه 3 مهر 1392 - 11:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری