سه‌شنبه 19 اسفند 1399 - 1:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

بزرگداشت حلقه اتصال شاعران کشور

 

گزارش مراسم بزرگداشت عليرضا قزوه


مراسم گراميداشت عليرضا قزوه شاعر اهل بيت(ع) و هشت سال دفاع مقدس و مدير مركز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري با حضور امير خوراكيان رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري، حجت الاسلام دعايي، قادر طراوت پور، حسين اسرافيلي، محمد علي بهمني، نصرتي مدير فرهنگي هنري منطقه 2 شهرداري، عليرضا بديع، رستم عجمي از شاعران تاجيكستاني، سيد عبداله حسيني، همسر شهيد احمد زارعي و خانواده عليرضا قزوه به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس عصر روز يكشنبه 31 شهريورماه با حضور شاعران و اهالي عرصه فرهنگ و هنر در فرهنگسراي ابن سينا برگزار شد.

در اين مراسم كه با اجراي عليرضا معيني مجري راديو و تلويزيون برگزار شد، حسين اسرافيلي از شاعران پيشكسوت كشورمان شعري با مطلع با شما حرف مي زنم كه شما التهاب بهانه هاي منيد/ عطرتان در مشام جان من است، باز هم روي شانه هاي منيد را براي حاضران قرائت كرد.

 

عبدالله حسيني: قزوه حلقه اتصال شاعران كشور

حجت الاسلام عبدالله حسيني درباره عليرضا قزوه با اشاره به اين كه با عليرضا قزوه بزرگ شده است، اظهار كرد: من و قزوه هم سن هستيم و به نحوي هم شاگردي و هم رشته اي هم بوديم.

 وي ادامه داد: نخستين بار شعر قزوه را در مجله اميد انقلاب خواندم، بعدها در مشهد كنگره شعري را بنيان گذاشتيم به عنوان كنگره شعر حوزه و در ليستي كه از روحانيون و طلبه هاي شاعر براي ارائه به مقام معظم رهبري تهيه كرده بودم نام عليرضا قزوه هم بود.

 اين شاعر با بيان اين كه مديريت صفحه شعر مجله اميد انقلاب توسط عليرضا قزوه فرصتي براي شاعران جوان بود، اظهار كرد: در آن زمان دو قطب شعري و ادبي در ايران داشتيم ، يكي جلسات شعر حوزه هنري در تهران كه توسط سيد حسن حسيني و قيصر امين پور اداره مي شد و ديگر جلسات شعر ما در مشهد بود كه از اين نشست ها حدود 30 شاعر مطرح انقلاب به جامعه معرفي شد.

 حسيني با بيان اين كه عليرضا قزوه حلقه اتصال شاعران كشور بود، اظهار كرد: كافي بود استعدادي در يكي از شهرهاي كشورمان كشف شود تا قزوه به سرعت از او حمايت كند. اميد و حلقه اتصال ما در تهران عليرضا قزوه بود كه تمام شاعران كشور را با روابط عمومي بالا به هم متصل مي كرد. همچنين قزوه به محض كشف شاعري ، او را پرورش مي داد و رها نمي كرد.

 وي تاكيد كرد: قزوه شخصيتي است كه براي ارتقاء رشد شاعران از هيچ كمكي دريغ نمي كند در حالي كه برخي از شاعران چشم ديدن رشد ديگران را ندارند و اگر هم كمكي مي كنند در بهبود آثار جوان تر ها اين كمك تا حد مشخصي است.

 او با بيان اين كه ادبيات پس از انقلاب اسلامي بدون وجود قزوه چيزي كم داشت، عنوان كرد: شايد اگر قزوه نبود اين پيشرفت را در ادبيات پس از انقلاب نمي كرديم، اين همه مجموعه شعر چاپ نمي شد و استعدادهاي زيادي شناخته نمي شدند.

 اين شاعر همچنين گفت: قزوه از زماني مطرح شد كه شعر "مولا ويلا نداشت" را سرود و منتشر كرد و اگر همين امروز هم اين شعر را بخوانيم مي بينيم كه تازگي دارد. قزوه در شرايطي كه كسي اعتراض و انتقادي نمي كرد اشعاري مانند "روزگار قحطي وجدان" را سرود كه فكر مي كنم به خاطر اين شعر چند روز به زندان هم رفت.

 وي تصريح كرد: شاعر بايد طرفدار باشد ، شاعري كه راه خود را انتخاب نمي كند و عليرضا قزوه اين جسارت را داشت و زماني كه بسياري نمي توانستند و يا جسارت اين را نداشتند كه راهشان را پيدا كنند ، راه خود را يافت.

 حسيني همچنين در انتقادي طنزآميز به قزوه گفت: اگر قزوه كمتر شوخي مي كرد و جدي تر بود و كفش هايش را واكس مي زد و لباس هايش را اتو مي كرد حتما در دولت دهم رياست وزارت ارشاد براي او بود. اگر فردي مانند قزوه در آمريكا بود او را بت مي كردند. معتقدم همانطور كه ما امروز از سنايي و ... مي گوييم 100 سال ديگر نيز درباره عليرضا قزوه تحقيق و پژوهش مي شود.

 

نصرتي: ادبيات دفاع مقدس در حفظ ارزش‌هاي فرهنگي موثر است

در اين برنامه حجت الله نصرتي مدير فرهنگ و هنر شهرداري منطقه 2 در حضور استادان و پيشکسوتان شعر و ادب دفاع مقدس ضمن تقدير از زحمات شاعران هشت سال دفاع مقدس در زمينه فرهنگ سازي اين عرصه بزرگ در جامعه امروز و براي نسل جديد، گفت: در راستاي تجمليل از مفاخر بزرگ فرهنگ و هنر در فرهنگسراي ابن سينا تلاش مي کنيم. به همين دليل بخشي از برنامه هاي اين مکان فرهنگي بايد در رابطه انجام گيرد تا بتوانيم گام هاي ارزشمندي را در حفظ ارزش هاي هنري و فرهنگي داشته باشيم. لذا پاس داشت ادبيات فارسي و دفاع مقدس در حفظ ارزش هاي دفتاع مقدس موثر است.

 

خوراكيان: مراسم بزرگداشت قزوه خودجوش برگزار شد

امير خوراكيان رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري در اين مراسم گفت: اگر قرار باشد سازمان فرهنگي هنري شهرداري براي آقاي قزوه مراسم بزرگداشت برگزار كند، آن مراسم بايد مفصل تر و با شكوه تر از اين مراسم باشد اما در عين حال اين مراسم ، خودجوش بود كه به دليل علاقه به آقاي قزوه توسط كانون ادبي ايران زمين برگزار گرديد و به لحاظ اخلاصي كه در آن وجود دارد ، كار ارزشمندي محسوب مي شود. براي برگزاري اين مراسم هيچ دستور العمل و بخشنامه اي از جايي صادر نشد و تنها علاقه دوستان اين اتفاق را رقم زد.

 وي با اشاره به وجود ويژگي هاي متعدد در عليرضا قزوه، ادامه داد: حس و حال و صفاي خاص شاعري باعث نشده قزوه از واقع بيني ودرك جامعه غفلت كند و ديدن اين واقعيات با ذوق و سليقه و طراوت قريحه او همراه بوده است و توانمندي او در شعر گويي باعث نشده از بودن در ميان مردم فاصله بگيرد. وي خدمات ارزنده اي را در عرصه فرهنگ و هنر و گسترش آن انجام داده است.

 خوراكيان شعر و تلاش قزوه را تاثير گذار دانست و افزود: شعر قزوه الگويي است كه مقام معظم رهبري از شعر ارائه مي دهند.

 

بهمني: قزوه هرلحظه انرژي و خون در رگ شعر دفاع مقدس تزريق كرده است

در ادامه محمد علي بهمني ديگر شاعر پيشكسوتي كه در مراسم بزرگداشت حضور داشت در سخناني كوتاه گفت:امشب شب متفاوتي است زيرا همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس از يكي از معلمان شعر دفاع مقدس تقدير مي شود.

 بهمني با بيان اينكه شخصيت عليرضا قزوه با ديگران متفاوت است، گفت: افرادي كه با قزوه زندگي كرده اند مي دانند كه او لحظه به لحظه انرژي و خون در رگ شعر دفاع مقدس تزريق كرده است. در تغزل اشعار عاشقانه او نوعي جوهر دفاع از عشق و حيثيت وجود دارد و اينها مسائل كمي نيست.

 اين شاعر پيشكسوت با بيان اينكه من به عليرضا قزوه مديون هستم، ادامه داد: قزوه انسان متفاوتي است  و در عين حال كارها، خلقيات و معرفتش هم متفاوت است.

 وي در پايان شعري با مضمون دفاع مقدس با مطلع ناگهان ديدم كه دور افتاده ام از همرهانم/ مانده با چشمان من دودي به جان دودمانم را قرائت كرد.

 

بيگي حبيب آبادي: شاعران اولين حاضران در جبهه هاي جنگ بودند

پرويز بيگي حبيب آبادي از شاعران و دوستان قزوه در اين مراسم گفت: دو شاعر در كشور هستند كه در رابطه با هر موضوعي مي توانند به راحتي شعر بگويند و در سرودن شعر به روز عمل مي كنند. عليرضا قزوه و احمد عزيزي دو شاعري هستند كه اين دو ويژگي را دارند.

 اين شاعر يكي از مهمترين فعاليت هاي قزوه را اداره صفحه "بشنو از ني" در روزنامه اطلاعات دانست و افزود: قزوه همواره بدون هيچ نوع مرزبندي شاعران را در اين صفحه معرفي مي كرد و آثار ارزشمندي را از آنان به چاپ مي رساند و به دنبال برچيده شدن آن صفحه بسياري از شاعران هم ضرر كردند.

 وي با ذكر خاطره اي از اولين روز آغاز جنگ تحميلي گفت: صبح دومين روز آغاز جنگ ، ما شاهد چاپ شعر دفاع مقدس در روزنامه ها بوديم. شاعران با سرودن شعر با مضمون جنگ اولين گام ها را براي دفاع از كشور برداشتند. شاعران  اولين حاضران در جبهه ها بودند و اولين گروه ازشهدا نيز شاعران بودند.

 بيگي حبيب آبادي در پايان خاطر نشان كرد: بيشترين حضور هنرمندان در جبهه ها متعلق به شاعران بود اما كمترين توجه به آنان صورت گرفت.

 وي در پايان سخنان خود شعر با مطلع ياران چه غريبانه رفتند از اين خانه / هم سوخته شمع جان هم سوخته پروانه را براي حاضران قرائت كرد. 

 

سعيدي راد: بيدل هم به اندازه قزوه در ادبيات هند تاثيرگذار نبوده است

عبدالرحيم سعيدي راد با بيان اين كه سومين گراميداشت عليرضا قزوه برگزار مي شود و در آن حضور پيدا مي كنم. در بزرگداشتي كه در هند و پيش از بازگشت قزوه براي او برگزار شده بود شاهد بودم كه به سختي از او جدا مي شدند.

 وي ادامه داد: با گذشت يك قرن تاثيرات عليرضا قزوه در ادبيات تاجيكستان و هند نمايان مي شود، فكر نمي كنم كسي به اندازه ايشان در ادبيات اين كشورها تاثيرگذار بوده باشد، قزوه به بسياري از شاعران هند فارسي صحبت كردن را ياد داد.

 سعيدي راد همچنين گفت: بيدل هم به اندازه قزوه براي ادبيات هند تاثيرگذار نبوده است و به هندي ها گفتم تا عليرضا قزوه را داريد به دنبال بيدل نباشيد.

 

قزوه: براي شهدا و جانبازان بزرگداشت بگيريم

 عليرضا قزوه شاعر و مدير مركز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري نيز در سخناني با بيان اين كه آدم هاي بسياري هستند كه از جان، دست و پاي خود در جنگ تحميلي گذشته اند كه بايد برايشان بزرگداشت گرفته شود، اظهار كرد: متاسفانه كسي به اين شخصيت هاي ارزشمند دفاع مقدس توجه نمي كند.

 وي همچنين درباره برگزاري اين مراسم گفت: در روزهاي پاياني تابستان با خانواده به تنكابن رفته بودم كه مطلع شدم مراسم بزرگداشتي برگزار مي شود و به همين دليل شب گذشته به تنهايي بازگشتم و به خانه مادرم رفتم و با ايشان و خواهران و دامادهاي خانواده به اين محفل آمدم.

 قزوه در پايان ترانه اي كه براي جانبازان شيميايي سروده بود را خواند.

 

دعايي: قزوه به من آبرو داد

 حجت الاسلام دعايي مدير مسوول روزنامه اطلاعات نيز كه در لحظات پاياني اين مراسم حضور پيدا كرد، گفت: خيلي دغدغه داشتم كه به اين مجلس برسم چرا كه آقاي قزوه حق بر گردن من دارد و در دوراني به من و روزنامه اطلاعات آبرو داده است.

وي افزود: سال گذشته در يك نظرسنجي او هنرمند مردمي شناخته شد و در كنار شخصيت‌هايي چون شفيعي كدكني قرار گرفت، ولي ايشان بلافاصله پس از گرفتن جايزه‌اش آن را به شفيعي كدكني تقديم كرد كه اين معرفت و تربيت بالايي مي‌خواهد.

 او تاكيد كرد: قزوه ويژگي هاي بزرگي دارد  ، علاوه بر توانمندي ها و ذوق و قريحه اش در شعر ، انساني متوازع و فروتني است و من نيز جزء فروتني چيزي از ايشان نديدم. دعايي همچنين خاطراتي از دوران حضور عليرضا قزوه در روزنامه اطلاعات گفت.

در انتهاي اين مراسم با حضور خانواده شهيد زارع از عليرضا قزوه تقدير شد.

 

چهارشنبه 3 مهر 1392 - 11:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری