شنبه 9 اسفند 1399 - 22:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

هفته دفاع مقدس و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت

 

گزارشي از ويژه برنامه هاي شبکه هاي راديويي به مناسبت هفته دفاع مقدس


نورالدين جعفري مدير كل طرح، برنامه و نظارت معاونت صدا، پيش از ظهر روز شنبه 30 شهريور در نشست خبري افتتاح شبکه راديويي اينترنتي دفاع مقدس با اشاره به نقش راديو در دفاع مقدس تصريح کرد: حضور گزارشگران و خبرنگاران در عرصه‌هاي دفاع مقدس از جانب راديو بر کسي پوشيده نيست. اين رسانه بعد از سال‌هاي جنگ هم سعي کرد در طول سال برنامه هاي ثابتي توليد کند تا به پاسداشت جانفشاني هاي رزمندگان پرداخته و به ارزش هاي انقلاب و جنگ توجه کند.

به گزارش خبرگزاري مهر، جعفري افزود: اخيرا صوفي معاون صدا دستور داد دفتر برنامه ريزي و هماهنگي برنامه‌هاي هفته دفاع مقدس تشکيل شود که اين دفتر با همکاري شبکه هاي راديويي و بنياد حفظ آثار و ارزش هاي دفاع مقدس زمينه هايي ايجاد کرد تا بتواند در عين توجه به کميت، برنامه هاي با کيفيتي نيز براي اين هفته تدارک ببيند.

مدير طرح و ارزيابي معاونت صدا تاکيد کرد: در اين دفتر 21 عنوان برنامه در قالب 715 دقيقه توليد شد که روزانه 40 ساعت برنامه در قالب هاي گوناگون از شبکه هاي مختلف پخش خواهد شد.

وي ادامه داد: شبکه هاي راديويي روزانه 505 ساعت در قالب 465 برنامه در 1100 عنوان پخش مي کنند که موفق شده اند ميزان مخاطبان راديو را به 29.2 درصد برسانند. اين مخاطبان رضايت بيش از 80 درصدي از برنامه ها دارند.

جعفري با بيان اينکه 52 درصد از برنامه هاي هفته دفاع مقدس به صورت زنده و 48 درصد توليدي هستند از برنامه هاي مهم هر شبکه نام برد و گفت: راديو ايران برنامه هاي چون يادمان باشد، همين حوالي و سروهاي سبز، شبکه تهران: فصل عاشقي، راويان فتح، ققنوس، پله پله تا ملکوت و راديو جوان لايه هاي پنهان جنگ، خانه ام همين جاست را براي پخش در نظر گرفته اند.

وي افزود: همچنين راديو سلامت: سپيد جامگان آسماني  و ياد ياران، راديو معارف: خاکريز، چراغ مطالعه و پيام ولايت، راديو قرآن: اشاره، بشري، راديو فصلي: نيمه پنهان ماه با تمرکز بر انديشه‌هاي سرداران شهيد، راديو دانش: علم و عشق، در شکرستان عشق، راديو کتاب: مشق عشق ، ديباچه و راديو صداي آشنا: برتر از پرواز را براي اين هفته در نظر گرفته اند.

جعفري «نقطه عطف» را ويژه برنامه راديو گفتگو و «بامداد اقتصادي» را ويژه برنامه راديو اقتصاد براي هفته دفاع مقدس معرفي و تاکيد کرد: بخش نمايشي را نيز در قالب برنامه ها گنجانده ايم و مرکز هنرهاي نمايشي راديو آثار گوناگوني را براي شبکه هاي مختلف توليد کرده است از آن جمله «خبر آن روزها» درباره زندگي سيده زهرا حسيني راوي کتاب دا و «هزار دقيقه» و «نشاني قبر من است» در 1800 دقيقه هستند.

مدير طرح و ارزيابي معاونت صدا اعلام کرد: 100 هزار دقيقه در طول سال 92 براي دفاع مقدس اختصاص داده‌ايم و يکشنبه 31 شهريور نيز اولين راديوي مجازي دفاع مقدس پخش برنامه‌هاي خود را آغاز مي‌کند. دسترسي به اين شبکه از طريق سايت ايران صدا ، لينک راديو حماسه امکان پذير است.

وي يادآور شد: اين راديو قرار نيست توليد داشته باشد و از طريق سايت شبکه ها تامين مي شود براي مثال ما 52 عنوان برنامه از ابتداي سال در حوزه دفاع مقدس داشتيم که منتخبي از اين برنامه‌ها در راديو اينترنتي دفاع مقدس وجود دارد.

 

هفته دفاع مقدس در راديو سلامت:

مدير راديو سلامت از توليد نمايش هاي راديويي بر اساس خاطرات پزشکان دوران جنگ خبر داد و اعلام کرد از مدير گروه تا برنامه سازاني که در اين شبکه فعاليت مي کنند همگي در يکي از ابعاد حوزه سلامت تخصص دارند.

نشست خبري تشريح برنامه هاي هفته دفاع مقدس راديو سلامت صبح روز سه شنبه 26 شهريور ماه با حضور عليرضا بهفر مدير اين شبکه راديويي در ساختمان شهداي راديو برگزار شد.

بهفر در اين نشست با بيان اينکه  طي دوران جنگ چيزي حدود يک ميليون مجروح داشته ايم، تاکيد کرد: خدمت‌رساني به اين افراد از خط مقدم آغاز مي شد و به بيمارستان هاي تخصصي مي رسيد و با خدمات بازتواني خاتمه پيدا مي کرد. اين امر با حضور پزشکان، پرستاران و تيم هاي پيراپزشکي ميسر بود.

خود من جزو تيم اضطراري زمان دفاع مقدس بودم و پزشکاني را آنجا ديدم که در خطوط مقدم جبهه در بيمارستان هاي صحرايي جان خود را در طبق اخلاص قرار داده بودند در حاليکه آن افراد مي توانستند در بهترين نقاط دنيا زندگي مرفهي داشته باشند.

وي افزود: راديو سلامت در اين راستا دو هدف ارج نهادن به خدمات تيم هاي پزشکي در دوران جنگ و زنده نگه داشتن اين رويه در کشور را مورد توجه خود قرار داد تا الگوي زندگي را به نسل جوان ارايه دهد.

مدير راديو سلامت  از دو برنامه ويژه براي اين مناسبت نام برد و اظهار کرد: سپيد جامگان آسماني درباره شهداي جامعه پزشکي در سراسر کشور و ياد ياران با محوريت زنده کردن خاطرات پزشکان دفاع مقدس که اکنون در قيد حيات هستند، روانه آنتن شده اند. حدود 80 قسمت از اين دو برنامه نيز آماده شده که آنها را در اختيار سروش رسانه قرار خواهيم داد تا دستمايه توليد برنامه هاي نمايشي و فيلمسازي باشد.

بهفر از آماده شدن 9 ويژه‌برنامه هفته دفاع مقدس و 20 برنامه منعطف با اين موضوع خبر داد و گفت: در اين 29 برنامه به موضوعاتي چون معرفي موفقيت‌هاي علمي و درماني ايران در دفاع مقدس، عوارض ناشي از سلاح هاي شيميايي، بيان خدمات مورد نياز جانبازان، يادآوري خاطرات پزشکان آن دوران در مصاحبه با خانواده هاي آنها و ... مي پردازيم.

وي در پاسخ به اينکه در اين ويژه برنامه ها به آثار نمايشي نيز علاقه نشان داديد يا خير؟ تصريح کرد: خاطرات بيان شده در سپيد جامگان آسماني مکتوب شده و به صورت نمايشنامه درآمده است که مرکز نمايش هاي معاونت صدا آنها را توليد مي کند. هر کدام از اين نمايش ها 10 قسمت دارند.

بهفر در اين باره که آيا زنده نگه داشتن خاطرات پزشکان جنگي را صرفاً به هفته دفاع مقدس محدود کرده ايد؟ توضيح داد: ما اين را از هفته دفاع مقدس سال 91 آغاز کرده و تا اکنون ادامه داده ايم. فايل صوتي و نوشتاري دو ويژه برنامه نامبرده نيز روي سايت قرار دارد و براي توليد کتاب و نمايشنامه ويراستاري مي شود.

 

يكشنبه 31 شهريور 1392 - 13:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری