سه‌شنبه 7 بهمن 1399 - 8:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

داود خسروي

 

دفاع مقدس: سال هاي رفاقت، ايثار و خلوص

 

 نگاهي به گروه فيلمسازي «اينجا پرنده بود»(ايمان افشاريان) به مناسبت پخش از سيماسالها از جنگ ايران و عراق گذشته است و اثرات جانسوز بمباران شيميايي عراق، يادگار دلخراش سالهايي است كه دنيا سعي در فراموش كردن آن دارد. اين در حالي است که دولت آمريکا و اروپايي ها به بهانه استفاده سلاح شيميايي در سوريه بر طبل جنگ مي کوبند. گويي فراموش کرده اند که در سال هاي دفاع مقدس آنها چشمان خود را بر استفاده سلاح شيميايي توسط صدام جنايتکار بسته بودند.

ايمان افشاريان(کارگردان اينجا پرنده بود) پسر بزرگ زهرا سعيدي(بازيگر) متولد ۱۳۵۳ در شيراز است. او داراي مدرک کارشناسي ارشد ادبيات نمايشي از دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي است. افشاريان کار حرفه‌اي خود را با بازي در تله فيلم علمدار به کارگرداني جواد مرادي در سال ۱۳۶۲ در مرکز فارس آغاز کرده است.

 بازي در نمايش مادينه ديو به کارگرداني مجيد افشاريان(پدرش) در تئاتر شهر و حضور او در تهران عرصه ديگري از فعاليت هاي هنري را به رويش گشود. بازي در مجموعه تلويزيوني شب چراغ به کارگرداني جمال شورجه در شبکه اول در سال ۱۳۷۷ توجهات را بيشتر معطوف افشاريان نمود.

دهه هشتاد بود و افشاريان که سالهاي زيادي را صرف بازيگري و کارگرداني تئاتر کرده بود در سال ۱۳۸۵ پس از ۱۵ سال تجربه اندوزي در تئاتر؛ به سراغ علاقه اول خود يعني ساخت فيلم رفت. او در سال ۱۳۸۵ اولين فيلمش اينجا پرنده بود را ساخت.

افشاريان تاكنون كارگرداني پنج تله فيلم به نام‌هاي «قشلاق آخر»، «آيينه‌اي در غبار»، «بي‌تابي»، «دزد شب» و «اينجا پرنده بود» را در كارنامه هنري اش دارد.

ايمان افشاريان درباره تله فيلم اينجا پرنده بود مي گويد: «اين فيلم نود دقيقه‌اي به صورت dv تصويربرداري شده است. داستان اين فيلم درباره مهدي و سعيد دو دوست و همرزم سال‌هاي جنگ است كه در گذشته قول و قراري داشته ‌ا‌ند.

 20سال مي‌گذرد و سعيد جانباز جنگ به همراه همسرش كه پرستار او نيز در زمان جنگ بوده در ويلايي در شمال روزهاي پاياني زندگي‌اش را مي‌گذراند. مهدي آمده تا به قول و قرارها عمل كند، اما در شب ورود مهدي با آمدن دو نفر كه يكي از آنها زخمي است، اتفاقات جديدي ورق مي‌خورد.»

افشاريان درباره همکاري با مادرش مي گويد:  «زهرا سعيدي جدا از اين‌كه مادرم است، بهترين مشاور در كارهايم و صميمي‌ترين دوست در زندگي‌ام مي‌باشد و من هيچ‌گاه از اين‌كه مادرم بازيگر است احساس ناراحتي نكردم چرا كه او هميشه در كنارمان بوده و مواقعي كه به خاطر بازي در سريالي از ما دور مي‌شد، حضور مادربزرگمان در كنارمان جاي خالي او را پر مي‌كرد. ايمان در ادامه مي‌گويد: «مادرم همچنين بهترين آشپز دنياست» هيچ دستپختي، دستپخت مادر آدم نميشه!»

داستان فيلم با بازي بازيگران شيرازي و پرسابقه اي چون حبيب دهقان نسب، محمود پاك نيت، زهرا سعيدي و ... با تهيه كنندگي و تدوين خود كارگردان به تصوير در آمده است.

در اين ميان حبيب دهقان نسب در عرصه سينماي دفاع مقدس نام مشهوري است. او از کودکي به بازيگري علاقه مند بود، به همين خاطر خيلي زود به تئاتر روي آورد. دهقان نسب فارغ‌التحصيل بازيگري و کارگرداني تئاتر از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران است.

دهقان نسب در اواخر دوران تحصيلش، فعاليت‌هاي هنري خود را با نمايشنامه‌هاي راديويي (از سال ۱۳۴۶) آغاز کرد. اولين بار که بازي دهقان نسب به چشم آمد و مردم به طور کامل با چهره‌اش آشنا شدند در مجموعه تلويزيوني «در پناه تو» بود. او از سال ۱۳۶۶ با بازي در فيلم «شرايط عيني» به کارگرداني احمدرضا گرشاسبي، وارد عرصه سينما شد.

دهقان نسب بازي تحسين برانگيز و فراموش ناشدني دو فيلم مرحوم رسول ملاقلي پور (سفر به چزابه) و (نسل سوخته) داشته است.

زهرا سعيدي(بازيگر اينجا پرنده بود) در سال 1331 در آبادان متولد شد و بازيگري را با شرکت در تئاتر مدرسه اش آغاز كرد. او فعاليت حرفه اي را در سال 1349 با گروه تئاتر شيراز آغاز كرد.

 سعيدي در سال 1369 بازي در مجموعه هاي تلويزيوني را آغاز کرد. سعيدي علاوه بر حضور در تئاتر و تلويزيون، فعاليت خود را در سينما نيز پي گرفت و در سال 1375 اولين فيلم سينمايي خود را تجربه كرد.

زهرا سعيدي درباره فعاليت هاي هنري پسرش ايمان افشاريان مي گويد: «من هيچ گاه از ورود فرزندانم به عرصه هنر جلوگيري نكردم زيرا آنها در فضايي رشد كردند كه تمام دغدغه اهالي آن در حول تئاتر، فيلم و هنر مي‌چرخيده است. بنابراين انتخاب هنر به عنوان شغل، برعهده خود فرزندانم بوده است. يادم مي‌آيد كه ايمان از دو سالگي تمام ديالوگ‌ها به همراه ميزانسن‌هاي هنر نمايشي كه روي صحنه و به كارگرداني پدرش اجرا مي‌شد را از حفظ بود و براي ما، در خانه اجرا مي‌كرد.»

عوامل ساخت تله فيلم اينجا پرنده بود عبارتند از: نويسنده: ‌بابك كايدان، تهيه‌كننده، كارگردان و تدوين:‌ نيما افشاريان، طراح صحنه و لباس: سپيده گودرزي، صدابردار: سعيد احمدي، مدير تصويربرداري: منوچهر كاملي،‌ مدير توليد: علي‌دلگشايي. آهنگساز: سينا آذين. دستيار اول: افشين كتانچي، دستيار دوم و منشي صحنه: سوده شرحي.

بازيگران: محمود پاك‌نيت، حبيب‌دهقان‌نسب، زهرا سعيدي، احمد كاوري، حافظ آهي و ....

خلاصه داستان: اينجا پرنده بود حكايت دو همرزم قديمي است كه يكي از آنها استنشاق گازهاي شيميايي در شرايط نامساعد جسماني به سر مي برد و ديگري به ديدار او مي شتابد. مهدي(حبيب دهقان نسب) به ديدار سعيد (محمود پاك نيت) در بيمارستان مي رود. از قضا،  هومن سارق فراري در دوران جنگ، سري به خانه سعيد مي زند و...

 

يكشنبه 31 شهريور 1392 - 13:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری