دوشنبه 23 تير 1399 - 20:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

عمران مسجد يعني تنظيم سبک زندگي برمحور توحيد

 

قران کريم درآيه 18 سوره مبارکه توبه ، عمران وآباداني مساجد را وابسته به کساني ميداند که داراي پنج خصلت فردي واجتماعي باشند .

اين خصوصيات عبارتنداز: ايمان به خدا با تمام صفات ثبوتيه وسلبيه او ، ايمان به حسابرسي روز قيامت ، اقامه و اشاعه فرهنگ نماز ، پرداخت زکات به نيازمندان ، خداترسي ونهراسيدن از غيرخدا و مستکبرين عالم . البته آنچه مسلم و مبرهن است ايمان قلبي به ذات لايزال الهي ومبداء هستي ، پايه اصلي و رکن رکين چهار خصلت ديگر عامرين مساجد را تشکيل مي دهد لکن مظهر تجلي آن ايمان و باور قلبي نسبت به خداوند عالم ، رعايت حسابهاي دنيوي و تعاملات خداپسندانه با ديگران و تلاش در جهت رفع نيازهاي مادي ومعنوي آنان خواهد بود .

توجه دقيق به مفاهيم آشکار و نهان اين آيه کريمه ، آحاد مسلمين را  به نقش اساسي و بي بديل مساجد در جمع کردن نيروهاي پراکنده و متکثر بشري متذکر و رهنمون ميشود تا با مراجعه به اصل فطري خويش ، خود و بستگان را از اعماق مشکلات و نابسامانيهاي موجود جامعه بشري بيرون کشيده و در مساجد ، ( اين خانه هاي امن الهي و تحت لواي توحيد و بندگي خالصانه او) ، ازمکتب قران و اهلبيت (ع) , سبک زندگي و شيوه زيستن درست را بياموزند و تعاليم حيات بخش اين دو ثقل گرانبها و بي مانند را سرمشق گفتار ، رفتار و کردار و پندار خويش قرار دهند .

آنچه که مقام معظم رهبري در سفر به استان خراسان در سال 91 تحت عنوان اصلاح سبک و شيوه زندگي خطاب به همه مسلمين و همه کساني که چشم اميد به زندگي آرام و بي دغدغه و سعادتمندانه دوخته اند خطاب فرمودند , برآيند مسائل و مشکلات فراوان فردي واجتماعي است که بويژه بعد از دوران دفاع مقدس در نتيجه گرايش به مظاهر پوشالي دنيا و بروز انحرافات اعتقادي در روشن نماها که  بواسطه جنگ نرم بيگانگان توسط عوامل فريب خورده داخلي در بين اقشار مختلف مردم بويژه کودکان ، نوجوانان وجوانان اين مرز و بوم ترويج يافته و موجب کمرنگ شدن حضور جوانان در اين سنگرهاي الهي شد. البته همانگونه که در رهنمودهاي مقام معظم رهبري بارها بيان شده استکبار جهاني دائما" و در طول قرنهاي متمادي درصدد تحميل فرهنگ خود به ديگرملل بوده تا از اين رهگذر بتواند به راحتي به منافع نامشروع خود در آن کشورها دست يابد . و بديهي است کشورها و مردمي از اين رهگذر لطمات جدَي خواهند خورد که در درون خود به يک انسجام و در نتيجه صيانت فرهنگي دست نيافته باشند . و از آنجائي که انسجام و وحدت و يکپارچگي در بطن دستورات دين مبين اسلام تعريف شده و مردم را به چنگ زدن به ريسمان محکم الهي وعدم نفاق وپراکندگي دعوت فرموده ، لذا قرار گرفتن در خانه هاي الهي و ساماندهي امور آن تحت پرچم توحيد و بندگي خالصانه خداوند ، تنها راه رسيدن به سبک زندگي اسلامي و سعادت دنيا و آخرت به معناي واقعي کلمه خواهد بود.

دراين راستا توجه به جايگاه بي بديل کودکان و نوجوانان و جوانان در مسئوليت پذيري و نقش آفريني در اداره امور مساجد محله و نمازخانه هاي مدارس و دانشگاهها امري اساسي و زيربنايي است که در طي دو ماه اخير طرح جامع ساماندهي دروني و بيروني مساجد از طريق امور مساجد تبليغات اسلامي استان زنجان ارائه شده و در دستور کار اين اداره کل قرارگرفته است که اميدواريم باعنايات خاصه حضرت وليعصر (عج) و با اهتمام و تعامل هر چه بيشتر مسئولين محترم فرهنگي استان به منصه ظهوربرسد و با تصويب ضوابط پيشنهادي مساجد، اداره امور عمراني و فرهنگي مساجد توسط سيستم عملياتي مردمي درمساجد صورت پذيرد و دستگاههاي فرهنگي صرفا" به سياستگذاري و نظارت کلان در حوزه مسئوليت خويش بپردازند تا آحاد مومنين علي الخصوص کودکان و نوجوانان با الگوپذيري رفتاري از قران و سيره عملي معصومين (ع) هرچه بيشتر به سبک زندگي اسلامي و خداپسندانه نزديک شوند.

 

حجت الاسلام علي ميرزابگي مسئول امور مساجد تبليغات اسلامي استان زنجان

 

شنبه 30 شهريور 1392 - 9:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری