جمعه 15 اسفند 1399 - 20:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

هفته دفاع مقدس در تلويزيون

 

گزارشي از نشست خبري معرفي ويژه برنامه هاي سيما در هفته دفاع مقدس


مدير شوراي هماهنگي برگزاري هفته دفاع مقدس تاکيد کرد: شبکه هاي سيما و برنامه هايي چون هفت، ققنوس، مجله تئاتر، گام هشتم و راديو 7 به نقش هنرهاي مختلف از جمله تئاتر، موسيقي و سينما درباره دفاع مقدس مي پردازند.

به گزارش خبرگزاري مهر، نشست خبري معرفي ويژه برنامه هاي سيما در هفته دفاع مقدس با حضور علي طلوعي مدير شبکه جام جم با اجراي الهام صفوي زاده با 40 دقيقه تاخير در ساختمان توليد سيما برگزار شد.

طلوعي مدير شوراي هماهنگي برگزاري هفته دفاع مقدس در اين نشست با اشاره به سنت حسنه اي که در چند سال اخير براي مديريت پيام در حوزه مناسبت ها ايجاد شده اظهار کرد: با حضور دارابي به عنوان معاون سيما سه سالي مي شود که در مناسبت هايي چون نوروز، محرم، رمضان، صفر، دهه فجر و ... به صورت فعال عمل مي کنيم در حالي که پيش از اين معاونت سيما منفعل بود.

وي افزود: اکنون براي هر مناسبتي مدير پروژه معرفي مي شود، ما نيز اولين نشست هاي خود را اواخر سال 91 براي هفته دفاع مقدس سال 92 برگزار کرديم و جمعاً 25 جلسه داشتيم که در آنها با حوزه هنري، مرکز نشر ارزش هاي دفاع مقدس، مرکز موسيقي و بسيج سازمان و نمايندگان شبکه هاي سيما جلسه داشتيم.

 نشست هايي نيز با نمايندگان بسيج، سپاه، جهاد و تمام کساني که نقشي در عرصه دفاع مقدس دارند برگزار شد تا به تعامل و هم افزايي براي توليد برنامه هايي در شان هفته دفاع مقدس برسيم.

طلوعي ادامه داد: ما گفتمان دفاع مقدس را در شش محور بنيادين ارزيابي کرديم که انعکاس شور مردمي در برپايي مراسم هفته دفاع مقدس، عدالت توزيعي در پرداخت حماسه آفرينان، پرداختن به سيره عملي شهدا، جانبازان و ايثارگران گمنام، برجسته سازي ادبيات و هنر دفاع مقدس، انعکاس نقش حماسي اقليت هاي ديني، مذهبي و قومي و بيان ناديده ها و ناگفته هاي جنگ جزو اين محورها بودند.

وي تاکيد کرد: همچنين رويکردهاي راهبردي ما، نمايش توانمندي هاي دفاعي کشور، انتقال فرهنگ دفاع، زنده نگاه داشتن ياد و خاطره شهدا، برجسته سازي آموزه هاي مقام معظم رهبري با عمل به شعار سال، تبيين آثار دفاع مقدس در شکوفايي استعدادها و پاسخ به شبهات و ابهامات جنگ در کنار ريشه يابي مفهوم انقلاب از جمله  رويکردهاي ما بوده است.

مدير شوراي هماهنگي برگزاري هفته دفاع مقدس با بيان اينکه براي شبکه هاي سيما شرح وظيفه مشخص شده است يادآور شد: براي پرهيز از کار موازي در شبکه ها تلاش کرديم تا همه کساني که نقشي در دفاع  مقدس داشتند در قاب تلويزيون ديده شوند.

اين هفته با روز ولادت امام رضا(ع) آغاز مي شود و ما شبکه مجازي براي اين مدت زمان در  نظر گرفته ايم و تلاش  کرديم در ساختارها و فرم هاي برنامه سازي که در آنها خلاء داشتيم فعاليت بيشتري داشته باشيم.

به گفته طلوعي ساختارهاي پربيننده اي چون مستند، کليپ، انيميشن، موسيقي و نماهنگ مورد توجه قرار گرفته اند.

وي ادامه داد: در ساختار مستند، 44 برنامه در همه شبکه ها، 16 فيلم سينمايي، 10 سريال که 5 تاي آنها توليدي و براي اولين بار پخش مي شوند مثل نوشدارو که در هفته دفاع مقدس به پايان مي رسد.

 4 انيميشن از جمله صفحه عقاب ها، بچه هاي شهر، سه فيلم انيميشن از جمله شهداي همت و همسنگران و 10 داستانک در ساختار جديد موشن گرافي، 7 کليپ ويژه، 13 نماهنگ،  15 موسيقي بدون کلام، 8 موسيقي سمفونيک و 120 قطعه موسيقي طراحي شده است. همچنين 51 برنامه ترکيبي به صورت زنده و ضبطي خواهيم داشت.

طلوعي برگزاري چند جشنواره را از جمله نوآوري هاي سيما در هفته دفاع مقدس معرفي و اظهار کرد: فراخوان جشنواره عکس از اين هفته منتشر مي شود و 27 شهريور تا 10 مهرماه رزمندگان سال هاي جنگ مي توانند عکس هايي از آلبوم خانوادگي خود را در مسابقه شرکت بدهند.

در واقع ما سعي کرديم از دنياي عکاسان حرفه اي بيرون بياييم و از طريق آلبوم هاي قديمي گنجينه بي بديلي از آثار جنگ به دست بياوريم. برگزيده هاي اين جشنواره 5 آذر روز بسيج معرفي مي شوند.

وي ادامه داد: جشنواره فيلم هاي سينمايي در شبکه يک هر روز ساعت 16 به جز روزهاي جمعه روي آنتن مي رود و تا 6 مهرماه ادامه خواهد داشت. همچنين جشنواره مستند دفاع مقدس داريم که شبکه هاي 4 و  مستند متولي آن هستند به طور ويژه با برنامه هايي چون ارديبهشت، خانه محبت و آثاري از شبکه 2 به نقش زنان در 8 سال دفاع مقدس مي پردازيم. سينماي دفاع مقدس را نيز در برنامه «ققنوس»شبکه 4 و «برنامه 7» شبکه 3 پوشش خواهيم داد.

مدير شوراي هماهنگي برگزاري هفته دفاع مقدس تاکيد کرد: مجله تئاتر در اين ايام به تئاتر دفاع مقدس، برنامه هاي کارنامه و چکامه و ادبيات دفاع مقدس و ويژه برنامه گام هشتم شبکه جهاني جام جم براي اولين بار به موسيقي دفاع مقدس مي پردازند. نقد و بررسي و معرفي موسيقي را در برنامه هايي چون دستان و راديو 7 نيز ادامه خواهيم داد.

وي از جشنواره وبلاگ نويسي شبکه تهران و راه اندازي يک وبلاگ براي هر شهيد خبر داد و گفت:  زندگي شهداي ورزشکار، نقش روحانيت در دفاع مقدس در شبکه هاي ورزش و قرآن و معارف مورد توجه قرار مي گيرد.

در مستند اولين ها شبکه 2 به اولين شهيد نوجوان، اولين جمله و ... مي پردازيم و ميان برنامه هاي حس مشترک نيز حضور هنرمندان به عنوان ايفاگران نقش هاي دفاع مقدسي در شبکه نمايش مرور مي شود.

مدير شبکه جام جم اذعان کرد: مستندهايي چون سراج، نورالدين پسر ايران و سنگر تدارکات از شبکه يک، حماسه پروانه ها با موضوع بازسازي عمليات هاي دفاع مقدس از شبکه تهران روي آنتن مي رود و ما در تلاشيم در جريان سه ساله اي به تمام موضوعات پيرامون دفاع مقدس بپردازيم. امسال در مجموع 30 هزار دقيقه برابر 500 ساعت برنامه داريم که 77 درصد آنها توليدي است.

طلوعي در پاسخ به اين که تکليف سريال هاي مرتبط با دفاع مقدس همچون دولت مخفي که توليد آنها متوقف شده چه مي شود، تصريح کرد: سريال سازي دفاع مقدس بسيار پرهزينه است، در اين زمينه دارابي تمهيداتي انديشيده و در نشست هايي با سردار کارگر و ديگر متوليان دفاع مقدس به نتايج خوبي رسيده ايم .

بايد اين را بدانيم صدا و سيما متولي تمام و کمال دفاع مقدس نيست و ما براي انجام اين کارها به هم افزايي همه نهادهاي متولي نياز داريم.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه براي پرداختن به موضوع دفاع مقدس در تمام طول سال و پرهيز از مناسبتي کردن اين مقوله مهم با رگبار بستن مخاطبان در طول يک هفته با 30 هزار دقيقه برنامه چه تمهيدي انديشيده شده است اظهار داشت: ما در طول سال نيز به بحث دفاع مقدس به صورت ويژه مي پردازيم، تمام شبکه ها و گروه هاي برنامه سازي گروه دفاع مقدس نيز دارند و ما براي آنها شرح وظيفه داشته ايم.

از آن رو به صورت ويژه در هفته دفاع مقدس اين موضوع را پررنگ مي کنيم تا يادآوري روي آن داشته باشيم که به مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي که اين مناسبت را در تقويم قرار داده احترام بگذاريم بنابراين در طول سال نيز برنامه هاي دفاع مقدس قابل دفاع هستند.

طلوعي در پايان اين نشست در اين باره که ناديده ها و ناگفته هاي جنگ را در چه برنامه هايي مطرح کرده اند گفت:  در تمام کشورها به صورت معمول بعد از گذشت مدت زماني از يک واقعه اسنادي رو مي شود ما نيز در برنامه هايي چون ديروز، امروز، فردا و شناسنامه به ناگفته ها و ناديده ها مي پردازيم.

 

سه‌شنبه 26 شهريور 1392 - 12:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری