سه‌شنبه 19 اسفند 1399 - 1:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

آثار و بركات سفر رهبر معظم انقلاب به استان كردستان در تحكيم وحدت اسلامي

 

چكيده 

رهبر انقلاب اسلامي استمرار وحدت اقوام ايراني و جريان­هاي گوناگون سياسي را در دفاع از پرچم برافراشته اسلام در اين سرزمين كاملاً ضروري و ضامن آينده درخشان ملت دانستند و بار ديگر خطاب به مردم كردستان تأكيد كردند عزيزان شيعه و سني وحدت پربركت اسلامي را با همه وجود حفظ كنيد.

اين محور، محور اصلي و روشن وحدت، و معيار متين و استواري است كه تغيير و تبديل در آن راه ندارد و به هيچ وجه و در هيچ عرصه تصورپذيري، باعث تفرقه و تبعيض نمي­گردد به تعبير قرآن كريم: ريسمان الهي و ابزار تحقق خشنودي او، خود اسلام و قرآن و هر خط و مرزي است كه خطا در آن راه نيابد: «و اعتصموا بحبل الله جميعاً و لا نفرقوا». (آل عمران/ 103) و همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد و پراكنده نشويد.

سفر رهبر معظم انقلاب اسلامي به كردستان گام بزرگي براي ايجاد همبستگي بين برادران شيعه و سني كشور بوده و ديدگاه بلند و تفكر عالي ايشان در رابطه با وحدت، سبب ايجاد انسجام در سطح جهان شده است.

 

مقدمه:

وحدت اسلامي كار وظيفه­اي است گويا يك هدف ايدئولوژيك، در دوره­اي مقدس و در عين حال همه‌جانبه و داراي ابعاد متعددي كه مجموعه­اي از شرايط و زمينه­هاي خاص تاريخي و اجتماعي سبب شده تا دچار نوعي محدوديت مفهومي ‌شود.

به طوري كه حل مسائل مذهبي، نقش به سزايي در برقراري وحدت اسلامي دارد، اما شرايط و اوضاع نوين، جنبه­هاي ديگري از وحدت از جمله جنبه­هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي را هم از جنبه­هاي مذهبي آن، قرار داده است: بنابراين، وحدت سياسي از منظر ساختار داخلي دولت و روابط مسلمانان با يكديگر، وجدت اجتماعي در سطح روابط ملي و قوي و نيز وحدت فرهنگي در بعد انديشه، همگي ضرورت­هايي اساسي بي­شمار مي­روند كه بدون توجه به آن­ها و تحقق الزاماتي كه دارند مي­توان از وحدت اسلامي، سخن به ميان آ ورد.

امروزه وحدت اسلامي به مفهوم حقيقي آن كه همه تفاوتهاي طبقاتي نژادي، رنگي، جغرافيايي و غيره را درمي­نوردد. آرزوي مسلمانان در سرتاسر كره خاكي و نداي قرآن عزيز است و همه غيرت­مندان را نهيب مي­زند كه در هر كجا هستند براي تحقق اهداف آن بكوشند؛ از طرف ديگر ني كابوسي است كه خوش خوش استكبار جهاني را پريشان كرده و بر وحشتش مي­افزايد؛ وقتي آرزوي اسلامي و چنين بلايي به سر استكبار مي­آورد مي­توان حدس زد كه تحقق آن، چه مشكلاتي برايش ايجاد خواهد كرد.

برهمين پايه است كه رهبران انقلاب اسلامي، پيگير اين خط پرشكوه وحدت‌طلبانه شده و تأسيس مجمع جهاني تقريب مذاهب ا سلامي‌از سوي مقام معظم رهبري نيز گامي ‌در اين راه به شمار مي­رود. برگرفته شده از كتاب. درباره وحدت و تقريب مذاهب اسلامي محمدعلي تسخيري.

رهبر معظم انقلاب اسلامي سه عنصر اتحاد، حضور، آگاهي را تضمين‌كننده ادامه پيشرفت اقتدار و ابهت ملت ايران خواندند تأكيد بر حضور آگاهانه ملت در انتخابات رياست جمهوري افزودند كساني را روي كار بياوريد كه راه امام و ارزش و اصول آن بزرگوار را ادامه دهند و ايستادگي در مقابل زورگويان جهاني را ارزش ندانند.

حضرت آيت­الله خامنه­اي آگاهي را عنصر ضروري امروز و فرداي كشور برشمردند و در اشاره­اي كوتاه به برخي از بركات آگاهي ملت افزودند اگر ايستادگي آگاهانه مردم در پشت سرانجام خميني نبود عناصر متزلزل سال­هاي اول انقلاب كه عقيدتي به آرمان­هاي ملت نداشتن و به علت هر اين از آمريكا به فكر نرمش و تواضع در مقابل زورگويان جهاني بودند. هم‌چنان در رأس كار مي­مانند كه در اين صورت از عظمت و ابهت جهاني ملت خبري نبود.

ايشان با اشاره به آگاهي نسل جوان خاطرنشان كردند اين آگاهي عمومي هم چون تمامي‌ صحنه­هاي ديگر در انتخابات جلوه كند تا حضور آگاهانه ملت مانع از سركارآمدن كساني شود كه بخواهند در برابر دشمنان تسليم شوند و آبروي ملت را ببرند.

مقام معطم رهبري افزودند: مردم شيعه و سني محبّ اهل بيت و به خصوص شيعيان كه پيرو مكتب اهل بيت هستند از آزمايش­هاي بزرگ سربلند بيرون آمده­اند.

ايشان با اشاره به سياست­هاي رژيم طاغوت در ناديده گرفتن اقوام مختلف خاطرنشان كردند امروز به بركت اسلام و انقلاب هر فرد ايراني در هر نظر از اين كشور عظيم و عريز داراي شخصيت­هاي با اراده ملت بزرگي را شكل داده است كه با ايستادگي مثال زدني الگوي ديگر ملت­ها شده است.

مقام معظم رهبري دستور امام خميني (ره) را براي اعزام اولين گروه عمران به كردستان را نشان دهنده توجه ويژه نظام به مناطق دور‌افتاده و عقب‌مانده در دوران طاغوت دانستند و افزودند اگرچه مخالفان اين ملت و دشمنان قوم كرد با ايجاد ناامني و در خدمت‌رساني نظام به وجود آورده­اند اما دستگاه­هاي مختلف توانسته­اند در سه دهه گذشته كارهاي فراواني در اين منطقه انجام دهند و دولت خدمت­گذار نيز براي جبران بيشتر كمبودها تصميمات خوبي گرفته است.

ايشان در بخش ديگري از سخنان­شان برخي مهاجرت­ها از بيجار به مناطق ديگر را مانع پيشرفت دين منطقه خواندند و به مردم اين شهر خاطرنشان كردند، مسئولان دوست مسائل بيجار را به خوبي مي­دانند و براي حل آن­ها برنامه­هاي گسترده و با ارزشي دارند. بنابراين قدر اين شهر و دشت­هاي خرم و پربركت آن را بدانيد و با كمك كردن به مسئولان به حركت و روند به پيشرفت استان شتاب دهيد.

در ابتداي اين ديدار حجت‌الاسلام والمسلمين مرّوي امام جمعه بيجار گفت: وحدت شيعه و سني حضور بسيار فعال و آگاهانه در انتخابات و با اشاره به استعداد سرشار جوانان از جمله ويژگي­هاي مردم مؤمن و انقلابي اين منطقه است.

 

نتيجه­گيري:

در واقع حضور بي­نظير مردم استان كردستان در استقبال از رهبر معظم انقلاب بخش تقويت و افزايش مشاركت مردم استان كردستان در ساير صحنه­هاي پيش او بوده است و انتخابات دهم رياست جمهوري به عنوان بارزترين زمينه­ي حضور مردم و تداوم نقش­آفريني مردم كردستان در عرصه­هاي سياسي، اجتماعي بوده است.

مقام معظم رهبري در عناصر شكل‌دهنده و پيروزي‌دهنده انقلاب اسلامي وحدت كلمه آحاد ملت قوميت­ها و مذاهب گوناگون و پيروزي آنان از امام بزرگوار تمدن و جريان در انديشه سياسي جهان ايجاد كرد كه آثار هدايت‌بخش آن فلسطين، لبنان و ديگر مسائل آشكار است و تاثير بيدار كننده آن از شمال آفريقا تا شرق آسيا رو به گسترش است.

سفر به استان كردستان آثار مثبتي را به دنبال داشته است كه ثمرات آن كل ميهن اسلامي را دربرگرفته است. به طوري كه همبستگي ملت را بيشتر كرده است و باعث محكم­تر شدن بافت اجتماعي و انسجام آن شده است. و از مهم­ترين آثار وحدت كه مي­توان به آن اشاره كرد عبارتند از عزت ملي، اقتدار ملي، امنيت، حاكميت بر دنيا. 

text-align: justify;

 

دوشنبه 25 شهريور 1392 - 9:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری