سه‌شنبه 24 تير 1399 - 11:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

پنج دليل براي سرعت‌بخشي به طرح ادغام اتحاديه‌هاي قرآني

 

صحبت‌هايي كه در مورد طرح ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني صورت گرفته تاكنون در حد حرف بوده و تا زماني كه يك گام عملي برداشته نشود، نمي‌توان در مورد سرانجام آن صحبت كرد؛ اما دلايلي وجود دارد كه يادآوري آن به مسئولان امر مي‌تواند تسريع در روند اجرايي اين طرح را به دنبال داشته باشد.

طرح ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني و مؤسسات قرآني مردم‌نهاد كه اين روزها بحث‌ها در مورد آن بالا گرفته است، برخلاف همه نظرات و صحبت‌هايي كه در مورد آن مي‌شود، هنوز در حد حرف باقي مانده است و مشخص نيست چه زماني در مورد اين ادغام، بحث‌ها و نشست‌ها به سمت جدي شدن حركت خواهد كرد.

تا زماني كه يك گام عملي براي تحقق اين ادغام برداشته نشود، نمي‌توان در مورد سرانجام آن صحبت كرد و چه بسا ممكن است هر كدام از اين دو اتحاديه به راحتي تن به ادغام ندهند. گرچه مطمئناً هر كدام از اين دو مجموعه داراي خواسته‌هايي هستند كه ادغام را تحت شعاع خود قرار خواهد داد.

اما گذشته از تمامي اين بحث‌ها و نقطه‌نظرات درباره اين ادغام، پنج دليل اصلي كه اكثر قريب به اتفاق كارشناسان بر آن تأكيد دارند و طرح ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني را لازم‌الاجرا مي‌كند، را مرور كنيم.

تأكيد قرآن بر وحدت؛ ادغام نشانه‌هايي از وحدت دارد

اولين چيزي كه از واژه ادغام به ذهن تداعي مي‌شود، بحث اتحاد و وحدت است؛ مسئله‌اي كه در بسياري از گفت‌وگوهاي ايكنا با صاحب‌نظران و فعالان قرآني، به عنوان اصلي‌ترين بحث مطرح شده بود؛ دعوت مسلمانان به اتحاد و اخوت در آيات متعددى از قرآن كريم مورد تأكيد قرار گرفته است كه مهم‌ترين آنها سه آيه اعتصام، صلح و اخوت و برادري است. بي‌شك مهم‌ترين و شناخته‌شده‌ترين اين آيات در نزد همه، همان آيه اعتصام است؛ جايي كه خداوند متعال مي‌فرمايند «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللهِ جَمِيعاً وَلا تَفَرَّقُوا...».

بنابراين همان‌طور كه قرآن دعوت به اتحاد، همدلي و يگانگي دارد و از تفرقه پرهيز مي‌كند، انتظار مي‌رود كه اين دو مجموعه قرآني با لحاظ كردن تمام شرايط اساسي، در راستاي ادغام و اتحاد گام بردارند. البته لازمه اين امر داشتن اندكي گذشت از سوي مسئولان دو مجموعه است تا در سايه آن بتوان به يك مجموعه متحد و هماهنگ دست يافت.

 

دور شدن از موازي‌كاري‌ها

دومين موردي كه مورد تأكيد همگان قرار گرفته است و لزوم ادغام اتحاديه‌ها را بيش از پيش يادآور مي‌شود، دور شدن از موازي‌كاري است؛ مطمئناً وجود دو مجموعه كه هدف‌هاي تقريباً مشتركي دارند، هر چند به طور ناخواسته هم كه باشد، برخي موازي‌كاري‌ها را به وجود خواهد آورد، اولين نتيجه‌اي كه اين ادغام در پي دارد، از بين رفتن اين موازي‌كاري‌ها است.

به طور يقين فعاليت جداگانه دو مؤسسه هم‌‌سو و هم‌جهت باعث به وجود آمدن برخي نيروهاي منفي و حركت‌شان در جهت كاهش توانايي‌هايي هم‌ديگر بدون اينكه عمدي در كار باشد، خواهد بود. به طور طبيعي دو نيروي هم‌جهت كه در موازات هم قرار بگيرند، يك اصطكاك به وجود خواهد آمد و جنبه‌هاي مثبت قضيه دچار افت مي‌شود.

علاوه بر همه اين‌ها ادامه موازي‌كاري‌ها باعث بروز برخي اختلافات خواهد شد و اين اختلافات كه به دليل موازي‌‌كاري‌ها ايجاد شده است، برخي از نيروي هر دو مجموعه را به خود معطوف كرده و چيزي كه در اين وسط آسيب مي‌بيند، فعاليت‌هاي قرآني و مؤسسات خواهند بود. به يقين اگر اين طرح بر اساس كارشناسي‌هاي صورت گرفته به سرانجام برسد، نتيجه‌اي جز از بين رفتن موازي‌كاري‌ها را در پي نخواهد داشت.

 

هزينه‌زا بودن فعاليت دو مجموعه هم عرض

سومين دليلي كه باعث مي‌شود طرح ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني هر چه زودتر اجرايي شود، بحث هزينه‌زا بودن وجود دو مجموعه هم عرض است، وجود اين دو تشكل و فعاليت آنها به صورت مجزا و البته موازي باعث هدر رفتن برخي نيروها و هزينه‌ها خواهد شد كه اين امر شايسته سال جهاد اقتصادي كه رهبر معظم انقلاب آن را نام‌گذاري كرده‌اند، نيست.

مطمئناً اين دو مجموعه داراي فعاليت‌هايي هستند كه تشابه بسيار زيادي به هم دارند و اين فعاليت‌ها نتيجه‌اي جز هزينه‌زا بودن در پي ندارد، اگر اين دو مجموعه در هم ادغام شوند، يك طرح و فعاليت را يك گروه و يك مجموعه واحد پيگيري مي‌كند و ديگر از پيگيري يك موضوع توسط دو نهاد و افزوده شدن بار مالي بر شانه‌هاي نحيف فعاليت‌هاي قرآني كشور خبري نيست.

 

سرعت‌بخشي به اجراي طرح‌ها و برنامه‌ها

بزعم بسياري از كارشناسان افزايش سرعت در پيشبرد امور قرآني يكي ديگر از دستاوردهاي ادغام اتحاديه‌هاي قرآني خواهد بود، زماني كه اتحاديه‌ها به اتحاد و وحدت مورد نظر برسند، ديگر تمام توان اتحاديه واحد، صرف اجراي برنامه‌ها و تسريع در روند اجراي آن خواهد شد و ديگر شاهد اين نخواهيم بود كه بخشي از توان مجموعه‌ها صرف موازي‌كاري‌ها و هم پوشاني‌هاي اختلاف‌زا شود.

همچنين با اجرايي شدن روند ادغام، شاهد شكل‌گيري يك انضباط كاري كه نشئت گرفته از يك‌ دست شدن فعاليت‌هاي اين دو مجموعه است، خواهيم بود كه همين انضباط كاري در تسريع روند فعاليت‌ها اثرگذار خواهد بود، بنابر اين چهارمين دليلي كه مي‌تواند با استناد به آن حكم به ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني داد، سرعت‌بخشي به فعاليت‌هاي قرآني است.

 

يك دست شدن سياست‌ها؛ از بين رفتن فضاي دوگانه

و اما پنجمين و آخرين دليل براي ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني از بين بردن فضاي دوگانه حاكم بر مؤسسات قرآني و يك دست شدن سياست‌ها است، در حال حاضر برخي مؤسسات نمي‌دانند زير نظر كدام اتحاديه بايد فعاليت‌هاي خود را انجام دهند؛ زيرا از هر دو اتحاديه مجوز دريافت كرده‌اند، اگر به سياست‌هاي نهادهاي قرآني در كشور هم نگاه كنيم، متوجه خواهيم شد كه اين سياست‌ها نه‌تنها يكي نيست، بلكه در پاره‌اي مواقع حتي همديگر را تخريب هم مي‌كنند.

بنابراين با ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني و مؤسسات قرآني خود به‌خود به سمتي حركت خواهيم كرد كه همه مؤسسات يك دست شوند و ديگر شاهد مؤسساتي نخواهيم بود كه با سردرگمي فعاليت‌هاي خود را پيگيري كند؛ زيرا از يك مجموعه برنامه دريافت مي‌كنند.

در پايان بايد اين نكات را مدنظر داشت كه همه دستگاه‌ها و نهادهاي قرآني بايد در ترويج و نشر فرهنگ قرآني رقابت داشته باشند و در اين رقابت خير از يكديگر سبقت بگيرند، همان چيزي كه قرآن نيز فرموده است «...فَاسْتَبِقُوا الخَيْرَاتِ...». بي‌شك طرح ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني در صورت هدايت آن به مسير درست علاوه بر حفظ روند فعلي سرعت خوبي نيز به روند پيشرفت فعاليت‌هاي قرآني در كشور خواهد داد و اگر مسئولان امر به يقين در اثرگذاري اين طرح برسند، يك روز هم نبايد تعلل كنند.

 

ادغام بايد عاري از هرگونه هواي نفس باشد

مطمئناً ركن اصلي اتحاد مقدس، رعايت تقوي الهي و گام برداشتن در مسير جلب رضايت حق تعالي است، بنابر اين در ارتباط با ادغام اتحاديه‌‌هاي قرآني، اصولاً بايد عاري از هر گونه هواي نفس باشد و از هر گونه افكار شيطاني به دور باشد تا پايداري و ماندگاري داشته باشد.

سخن پاياني اينكه اگر واقعاً هدف از اجراي طرح ادغام اتحاديه تشكل‌هاي قرآني پياده كردن احكام نوراني اسلام و آشنا كردن آحاد مردم با مفاهيم و انس با قرآن باشد، نبايد هيچ اختلافي در اين زمينه ايجاد شود، زيرا راه قرآن و شاخص‌هايي كه قرآن ارائه مي‌دهد، شاخص‌هاي ثابتي هستند و براي همه مشخص و واضح است.

 

سه‌شنبه 19 شهريور 1392 - 12:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر