شنبه 9 اسفند 1399 - 10:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

گزارشي از برگزاري بيست و دومين اجلاس سراسري نماز

 

بيست و دومين اجلاس سراسري نماز با موضوع «نماز و سبک زندگي با رويکرد سلامت اقتصادي»  به مدت دو روز در محل دانشگاه لرستان خرم‌آباد برگزار شد. اين اجلاس سراسري با سخنراني مسئولان و تصميم‌گيران کشوري در خصوص نماز ادامه يافت و با ارائه مقالات برتر و تجليل از آنان به کار خود پايان داد.

در اين همايش دو روزه که با قرائت پيام مقام معظم رهبري توسط امام جمعه خرم‌آباد و نماينده ولي فقيه در لرستان آغاز شد، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي‌اصغر فاني سرپرست وزارت آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام والمسلمين احمد سالک رئيس کميسيون فرهنگي مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمين غلامرضا مصباحي‌مقدم رئيس برنامه‌‌ريزي و بودجه مجلس شوراي اسلامي، حسين انوري سرپرست کميته امداد امام خميني و برخي ديگر از مسئولان استاني و کشوري سخنراني کردند.

 

رقابت سياسي تا جايي مجاز است که وحدت انسجام نظام اسلامي را خدشه‌دار نکند

آيت‌الله محي‌الدين حائري شيرازي امام جمعه سابق شيراز با حضور در اين اجلاس به ايراد سخنراني پرداخت و گفت: نبايد بگذاريم که عبادتمان تبديل به عادت شود چراکه عبادت از سر عادت به تدريج آثارش کم مي‌شود و از بين مي‌رود از همين رو نمازگزاري که تلاش مي‌کند در بين اهل غفلت نمازش را حفظ کند مسلماً توفيق الهي بيشتري را کسب مي‌کند چرا که هميشه جايزه براي کساني است که خلاف جهت آب شنا مي‌کنند.

وي با اشاره به اينکه اگر مي‌خواهيد نماز، سبک زندگي شما و جامعه را عوض کند بايد برويد پايگاهتان را در قلب مراکز فساد و فحشا، قمارخانه‌ها و مشروب‌فروشي‌ها داير کنيد و نبايد هرجا که گناه ديديد فرار کنيد، اين در شأن آدم‌هاي حزب‌الهي و مسلمان نيست.

آيت‌الله محي‌الدين حائري شيرازي با بيان اينکه اي کاش عده‌اي از حزب‌الهي‌هاي ما فوتباليست‌هاي خوبي بودند و مي‌توانستند در کنار جذابيت فوتبال، واجبات و مسلمان دين را در چنين ميدان‌هاي شلوغي براي مردم به نمايش مي‌گذاشتند، گفت: چه اشکال دارد بعضي اوقات دو سه نفري نمازمان را به جماعت در پارک‌ها و مکان‌هاي عمومي اقامه کنيم.

وي افزود: متأسفانه در بين نخبگان و تصميم‌گيران کشوري بعضاً ديده مي‌شود که به گوشه‌اي از بيانات و فرمايشات رهبري اطاعت مي‌کنند و گوشه‌اي ديگر را به فراموشي مي‌سپارند همانا که به دستور ايشان وارد رقابت‌هاي سياسي مي‌شوند اما پس از آن يادشان مي‌رود که به توصيه ايشان جهت تداوم رفاقت‌ها، جامه عمل بپوشانند.

نماينده سابق ولي فقيه در استان فارس، در ادامه با درخواست از حجت‌الاسلام قرائتي از وي خواست ضيافت ناهاري را ترتيب بدهد و در آن سران گروه‌هاي مختلف سياسي کشور را کنار هم بنشانند.

 

اين مسئول در پايان اذعان داشت: رقابت سياسي تا جايي مجاز است که وحدت انسجام نظام اسلامي را خدشه‌دار نکند و پس از آن جامعه نياز به آرامش دارد و بايد تلاش کنيم پس از هر اختلاف و يا رقابت اين وحدت، آرامش و انسجام را به جامعه بازگردانيم.

 

برخي پروازهاي هواپيمائي نماز را قرباني مي‌کنند

در ادامه اين مراسم رئيس ستاد اقامه نماز كشور ضمن تقدير از همه دست‌اندرکاران اين اجلاس، گفت: مدير خوب آن نيست که به راه‌هاي رفته نگاه کند بلکه بايد به دنبال راه‌هاي نرفته باشد.

وي با اشاره وضعيت مساجد در سطح کشور، افزود: رهبر معظم انقلاب پنجمين سال است که بر روي نبود مسجد در شهرها، شهرک‌ها و روستاها تاکيد دارند.

قرائتي يادآور شد: برخي از پروازها به علت بي برنامه‌گي فرودگاه‌ها نماز را قرباني مي‌کنند.

اين مسئول تصريح کرد: مسکن‌هاي مهر متأسفانه بدون مسجد افتتاح مي‌شوند. همچنين يکي از محله‌هاي چسبيده به تهران با 120 هزار جمعيت سه مسجد دارد که اين جاي نگراني است.

رئيس ستاد اقامه نماز کشور، خاطرنشان کرد: بايد روي مسجد حساب ويژه‌اي قائل شويم و بايد گفت هنوز وضع مساجد خوب نيست.

وي يادآور شد: امروز آل سعود يار و ياور مجرم شده و به آمريکا اعلام مي‌کند که فرودگاه را در اختيار شما براي حمله به سوريه قرار مي‌دهيم.

قرائتي خاطرنشان کرد: نفت و پايگاه‌هاي سعودي، همه در مسير اهداف مجرمين قرار گرفته است.

اين مسئول اضافه کرد: از آل سعود و دوبي نامه داشتيم که وضعيت اذان در ايران خوب نيست و صبح‌ها شما به خاطر اينکه مردم از خواب بيدار نشوند، مساجد اذان نمي‌گويند.

رئيس ستاد اقامه نماز کشور، يادآور شد: بودجه‌اي که براي موسيقي در نظر گرفته مي‌شود را با بودجه نماز مقايسه کنيم ببينيم کدام بيشتر است.

وي ادامه داد: 115 کلمه دنيا و 115 کلمه آخرت در قرآن وجود دارد، اما ما به مجلسي‌ها اعلام مي‌کنيم که چه تعداد مصوبه در زمينه نماز به تصويب رسانده‌ايم.

قرائتي ابراز داشت: وضع نمازمان نسبت به گذشته خوب است، اما نسبت به آينده بد است.

وي گفت: طي سال جاري 122 ميليارد تومان زکات در سطح کشور جمع‌آوري شده و طي پنج سال گذشته 700 ميليارد تومان زکات جمع‌آوري شده که کميته امداد با پول اين زکات‌ها پنج مسجد ساخته و تعمير کرده است.

 

رئيس ستاد اقامه نماز کشور در ادامه اضافه کرد: در مسئله ازدواج امروز فقط پولدارها مي‌توانند ازدواج کنند و بچه فقيرها بايد همچنان مجرد بمانند.

قرائتي تصريح کرد: در تهران 45 حوزه علميه وجود دارد، اما مساحت اين تعداد به اندازه يکي از دانشگاه‌هاي تهران نيست.

بر اساس اين گزارش حجت‌الاسلام سيد احمد ميرعمادي امام جمعه خرم آباد ضمن قرائت پيام مقام معظم رهبري به اين اجلاس، گفت: نمازگزار به نماز با چشم ميعاد ملاقات با خدا بنگرد و خود را در حضور او ببيند.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: نمازگزار بايد نماز را تا مي‌تواند در مسجد و به جماعت بخواند.

ميرعمادي در ادامه با اشاره به اينکه بدون ترديد برگزاري اجلاس سراسري نماز در لرستان يک تحول ديني، فرهنگي و اثرگذار است، گفت: آنچه که بر عظمت اين اجلاس افزوده است پيام مقام معظم رهبري بوده است.

اين مسئول عنوان کرد: پيام مقام معظم رهبري هرساله در اجلاس سراسري نماز راهگشاي اين مسئوليت سنگين است.

امام جمعه خرم‌آباد گفت: از شخص رهبري تقدير مي‌کنم، زيرا اين پيام ايشان هر سال اين مسئوليت سنگين را متوجه جامعه اسلامي مي‌کند.

نماينده ولي فقيه در لرستان يادآور شد: تاکيد مقام معظم رهبري بر مسئله سبک زندگي ايراني و اسلامي و اينکه براساس آميزه‌هاي الهي است.

وي ابراز داشت: سه نکته منفي که در طبيعت انسان وجود دارد حرص، عدم تحمل، بخل است که خداي متعال به عنوان طبيعت انسان ياد کرده است.

اين مسئول تصريح کرد: کسي که نماز مي‌خواند مي‌تواند سبک زندگي اسلامي داشته باشد.

ميرعمادي اذعان داشت: ايجاد سبک زندگي صحيح نيازمند به تداوم يک صفت در انسان است و کسي که نماز مي‌خواند مي‌تواند سبک زندگي اسلامي داشته باشد.

امام جمعه خرم آباد از رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام قرائتي رئيس ستاد اقامه نماز، امامان جمعه استان‌هاي ايلام، زنجان، کردستان، چهارمحال و بختياري و همه کساني که براي شرکت در اين اجلاس به خرم‌آباد آمدند تقدير و تشکر کرد.  

در پايان اين اجلاس از بين هزار و 400 مقاله ارسال شده به دبيرخانه 20 مقاله با عنوان مقالات برتر در چهار محور مختلف معرفي شدند و از نويسندگان آنها تجليل به عمل آمد.

لازم به ذکر است در پايان اين مراسم ستاد اقامه نماز کشور با اهداي لوح تقدير و يک جلد کلام‌الله مجيد از زحمات و تلاش‌هاي استاندار لرستان به نمايندگي از دست‌اندرکاران استاني اين اجلاس تقدير و تشکر به عمل آمد.

 

سه‌شنبه 19 شهريور 1392 - 12:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری