شنبه 23 آذر 1398 - 20:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

نمايشگاهي در جهت ارتقاي سطح گرافيك در ايران

 

گزارشي از نشست دوسالانه انجمن صنفي طراحان گرافيك ايران «سرو نقره‌اي»


ايجاد بخش ويژه طراحي حروف فارسي در سومين نمايشگاه دوسالانه انجمن صنفي طراحان گرافيك ايران«سرو نقره‌اي» و مقايسه آن با پيشرفت طراحان در زمينه طراحي فونت عربي از جمله اقدامات مؤثر در زمينه بازيابي هويت زبان فارسي در طراحي گرافيك است.

به گزارش خبرگزاري ايكنا، نشست خبري سومين نمايشگاه دوسالانه انجمن صنفي طراحان گرافيك ايران «سرو نقره‌اي» پيش از ظهر روز شنبه 16 شهريور، در سالن استاد اميرخاني خانه هنرمندان ايران و با حضور مهدي سعيدي؛ دبير اين دوسالانه و علي رشيدي؛ رئيس هيئت مديره انجمن صنفي طراحان گرافيك ايران برگزار شد.

در ايتداي اين نشست مهدي سعيدي؛ دبير سومين نمايشگاه «سرو نقره‌اي» گفت: كار اجرايي اين نمايشگاه از بهمن‌ماه سال 91 طي برگزاري جلساتي با شوراي برنامه‌ريزي دوسالانه و اعضاي هيئت مديره انجمن كه از جمله آنها مي‌توانم به فرزاد اديبي، پريسا تشكري، مريم كهوند و ساعد مشكيني اشاره كنم آغاز شد و فراخوان اين دوسالانه خردادماه سال جاري در 8 بخش از جمله هويت بصري، نشانه و نشانه نوشته، پوستر، تبليغات تجاري، صفحه آرايي و طراحي رسانه‌هاي الكترونيك و متحرك اعلام شد.

 

444 اثر براي نمايشگاه «سرو نقره‌اي» انتخاب شدند

وي ادامه داد: تا پايان مهلت فراخوان ارسال آثار 2630 اثر از 332 طراح عضو انجمن به دبيرخانه واصل شد و هيئت انتخاب آثار كه بعضي از آنها عبارتند از بهزاد جوانبخت، پدرام حربي، مريم عنايتي و مجيد كاشاني پس از 7 روز بررسي و ارزيابي آثار 444 اثر را براي شركت در نمايشگاه «سرو نقره‌اي» انتخاب كردند.

سعيدي گفت: كار داوري آثار توسط افرادي همچون مصطفي اسداللهي، كوروش پارسانژاد، فرشيد مثقالي، مرتضي محلاتي پيش از افتتاح نمايشگاه به انجام خواهد رسيد و برگزيدگان مورد تقدير قرار خواهند گرفت.

دبير سومين نمايشگاه دوسالانه «سرو نقره‌اي»تصريح كرد: از آنجا كه حروف فارسي ار پركاربردترين بخش‌هاي گرافيكي محسوب مي‌شود لذا به پيشنهاد اينجانب و موافقت اعضاي هيئت مديره بخش ويژه‌اي در نمايشگاه امسال به نام طراحي حروف فارسي(فونت) ايجاد شد كه برگزاري اين بخش همزمان با بخش اصلي «سرو نقره‌اي» در موزه امام علي(ع) خواهد بود.

 

69 اثر در بخش طراحي فونت فارسي در نمايشگاه حضور دارند

وي ادامه داد: 115 اثر از 70 طراح در اين بخش به دبيرخانه نمايشگاه ارسال شده است كه هيئتي متشكل از مصطفي اوجي، صداقت جباري و مسعود سپهر 69 اثر از اين ميان را براي نمايشگاه انتخاب كرده‌اند.

سعيدي در مورد بخش طراحي حروف فارسي و فرق آن با بخش اصلي نمايشگاه «سرو نقره‌اي» گفت: شركت در نمايشگاه «سرو نقره‌اي» فقط مختص به اعضاي انجمن طراحان گرافيك ايران است اما در بخش طراحي فونت فارسي ما فراخوان عمومي اعلام كرديم و همچنين در كنار آن، بخشي را با عنوان طراحي فونت عربي نيز در نظر گرفته‌ايم كه 128 اثر نيز در اين بخش به دبيرخانه ارسال شده‌اند.

وي در مورد دليل ايجاد بخش طراحي فونت عربي گفت: به هر حال حروف فارسي و عربي با هم مشتركات زيادي دارند و البته در دنيا طراحان كشورهاي عربي و حتي غيرعربي كه به طراحي حروف عربي مي‌پردازند پيشرفت قالب ملاحظه‌اي در اين زمينه داشته‌اند و تقابل اين دو بخش تنها بررسي ظرفيت‌ها و كمبودهاي موجود در زمينه طراحي حروف فارسي به نسبت حروف عربي است تا به اين واسطه گامي مؤثر در بازيابي هويت زبان فارسي برداشته شود ضمن آن كه در جريان اين نمايشگاه از طارق اتريسي از طراحان باسابقه گرافيك عرب به عنوان ميهمان و داور ويژه هم دعوت به عمل آورده‌ايم.

 

انجمن طراحان گرافيك ايران با 15 سال سابقه بيش از 1200 عضو دارد

پس از سخنراني مهدي سعيدي، علي رشيدي؛ رئيس هيئت مديره انجمن صنفي طراحان گرافيك ايران نيز در سخناني با اشاره به پيشينه 15 ساله اين انجمن گفت: انجمن طراحان گرافيك ايران يادگار زنده ياد مرتضي مميز است كه اكنون با بيش از 1200 عضو به كار و فعاليت مستمر و مؤثر خود در زمينه‌هاي گوناگون هنري همچون طراحي پوستر تئاتر، موسيقي و ... فعاليت مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه برگزاري نمايشگاه «سرو نقره‌اي» بهانه‌اي براي ارتقاي سطح گرافيك در ايران است گفت: اين نمايشگاه كه پيش از اين ساليانه برگزار مي‌شد زين پس دوسالانه برگزار مي‌شود چرا كه احساس مي‌كنيم در وقفه‌اي دوساله فرصت بيشتري براي طراحان پديد مي‌آيد كه آثار درخوري را توليد و به نمايش بگذارند.

رشيدي گفت: انتظار مي‌رود كه در هر دوسالانه «سرو نقره‌اي» شاهد حداقل يك كار از يكي از اعضاي انجمن باشيم كه البته اين مسئله با نخبه‌گرايي كه يكي از اهداف انجمن است مغاير است و همانگونه كه اشاره شد براي گشودن درهاي هنر گرافيك ايران به جهانيان در راستاي ارتقاي كيفي آثار گرافيك از هيچ كوششي مضايقه نخواهيم كرد كه حضور ميهمانان خارجي كه يكي از آنها طارق اتريسي است و ميهمان دومي كه هنوز نامش قطعي نشده است از جمله اين اقدامات است.

 

در صورت برگزاري دوسالانه هاي انجمن گرافيك، «سرو نقر‌ه‌اي» در قالب كتاب منتشر مي‌شود

وي در مورد وجه تسميه اين نمايشگاه گفت: سرو در فرهنگ ايراني نماد مقاومت و جاودانگي است و اميدواريم كه اين نمايشگاه دوسالانه همچنان با حمايت مسئولان به حيات خود ادامه دهد كه البته با مسئولان جديد معاونت هنري ارشاد نيز نشست‌هاي مفيدي داشته‌ايم كه اگر به سرانجام برسد زين پس برگزاري ‌نمايشگاه‌هاي دوسالانه انجمن را خواهيم داشت و «سرو نقره‌اي» به عنوان يك حركت نوآورانه در قالب انتشار كتاب آثار اعضاي انجمن به چاپ خواهد رسيد.

رئيس هيئت مديره انجمن صنفي طراحان گرافيك ايران در پايان گفت: نشست بعدي تشريح برنامه‌هاي اين دوسالانه 13 مهر برگزار خواهد شد و بايد بگويم كه به طور موقت مكاني در منطقه 10 تهران به عنوان گالري موزه در اختيار انجمن قرار گرفته است كه اميدواريم با حمايت معاونت هنري در دوره جديد وزارت ارشاد مكاني مناسب و در خور هنرمندان اين انجمن به عنوان مكاني دائمي موزه در اختيارمان قرار گيرد.

يادآور مي‌شود، سومين نمايشگاه دوسالانه انجمن صنفي طراحان گرافيك ايران«سرو نقره‌اي» 3 تا 9 آبان در خانه هنرمندان ايران و موزه امام علي(ع) برگزار خواهد شد.

 

يكشنبه 17 شهريور 1392 - 11:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری