شنبه 9 اسفند 1399 - 22:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

مراسم يادبود شهيد باغباني برگزار شد

 

مراسم بزرگداشت شهيد «هادي باغباني» مستندساز و هنرجوي عرصه مقاومت در سوريه، با حضور خانواده شهيد باغباني، حجت‌الاسلام پناهيان، محسن مؤمني‌شريف رييس حوزه هنري، مجيد شاه‌حسيني از اساتيد شهيد باغباني، عليرضا قزوه، علي‌محمد مؤدب، سيد علي فاطمي، محمدحسين جعفريان و جمعي از هنرمندان در سالن سوره حوزه هنري برگزار شد.

 

حضور 10 مستندساز در سوريه

در ابتداي اين مراسم محسن مؤمني شريف رئيس حوزه هنري ضمن تسليت شهادت هادي باغباني گفت: فرهنگ شهادت دوباره زنده شد، فرهنگي که قرن‌ها به فراموشي سپرده شده بود و نمونه آن را در جنگ دوران دفاع مقدس ديده بوديم که اوج عطرافشاني در دوران جنگ بود. اميدوارم هنرمنداني که درباره آن روزها مي‌نويسند کارشان اسطوره‌سازي نباشد. فرهنگ شهادت فقط مختص به دوران انقلاب نبود. پيش از اين هم بوده است ،خوشبختانه اين فرهنگ اکنون فراتر از مرز‌ها رفته است.

 رئيس حوزه هنري با بيان اينکه پيش از اين در تاريخ چيزهايي مي‌خوانديم که با ترديد از آن مي‌گذشتيم، گفت: اما در قرن 20 که براي صلح پايدار تلاش مي‌شود، چيزهايي ديده‌ايم که فراتر از تاريخ است. ممنون از خبرنگاران و مستندسازان و کساني که جان خودشان را در اين راه به خطر مي‌اندازند.

 وي در ادامه با اشاره به اينکه اين شهيدان به رهبري شهيد آويني به قله‌ها تافتند، گفت: امروز هم 10 نفر از اين مستندسازان در سوريه هستند و مستندسازي مي‌کنند تا واقعيت‌ها تحريف نشود. حتما کارهاي آنان باعث رسوايي دشمن خواهد شد.

 او با بيان اينکه با شهادت شهيد آويني هنر و ادبيات اسلامي رونق گرفت، گفت: اين جزو خصايص شهادت است که خداوند خود تضمين کرده است نام شهيد هميشه زنده باشد. اگر شهيد آويني، شهيد نمي‌شد خدا مي‌داند دوران بعد از جنگ معلوم نبود که آيا هنر و ادب انقلاب مي‌توانست از انزوا دربيايد يا نه؟

 مؤمني شريف در پايان سخنانش گفت: خون شهيد باغباني و شهيدان ديگر باعث پرتوافشاني هنر انقلاب اسلامي خواهد شد.

 

باورمان شود كه راه آسمان باز است

دكتر شاه حسيني در اين مراسم ضمن عرض تسليت به خانواده اين شهيد گفت: سه سال قبل هنگامي كه مركز آموزش تخصصي هنر اسلامي كار خود را آغاز كرد، تصور نمي كردم كه باغ آن به اين زودي به ثمر بنشيند.ثمره اين باغ ، ابتدا براي شهيد هادي باغباني و سپس براي خانواده او مبارك باشد.

 وي ادامه داد: فراغ چنين شخصي براي ما دشوار است اما اينكه بدانيم فرجام انسان به كجا ختم مي شود و ميوه اي كه زمان چيدنش فرا رسيده است، خداوند زمان رفتن او را بهتر از همه مي داند، مي تواند مرهمي بر دل داغدار ما گردد.

 وي با تاكيد بر اينكه حركت در مسير طولاني هنر اسلامي و تربيت مديراني كه مديران تراز انقلاب اسلامي باشند، راه ساده اي نيست، گفت: بايد سالها بگذرد كه در اين صدف مرواريدي شكل بگيرد و چشم ها را خيره كند.

شاه حسيني با ذكر اين مطلب كه ما در جلسات خود در كلاس ها تاكيد مي كرديم كه در كارها تعجيل نكنيد و عمل زده نباشيد، افزود: ما در كلاس هاي خود عنوان مي كرديم وقتي كه از معارف سيراب شديد، قدم در راه بگذاريد اما بعضي از دوستان شايستگي هايي در وجودشان جمع شده بود كه تا فارغ التحصيل شدنشان يك گام بيشتر نمانده بود. رفتن اين شهدا نه تنها تعجيل و عمل زدگي نبود بلكه اين حسرت را براي ما باقي گذاشت كه چقدر زود از جانب عرش صدا زده شدند.

 وي با اشاره به اينكه شهيد باغباني دو ترم در كلاس هايش حضور داشته است، گفت: كلاس هاي من هميشه در بحث و گفتگو مي گذشت زيرا جوانان هر حرفي را به سادگي نمي پذيرفتند.اما شهيد باغباني هميشه ساكت بود و اگر هم سوالي داشت در پايان كلاس از من مي پرسيد و الان مي بينم كه اين سكوت او دليل بر پختگيش بود زيرا نمي خواست زيبايي درون را با پرگويي ديگران شريك شود. شهيد باغباني آنقدر كم حرف بود كه من گاهي فكر مي كردم اگر او حرف بزند، تن صدايش چگونه خواهد بود.

شاه حسيني با اشاره به اينكه در ذهن من نمي گنجيد شهيد باغباني آنقدر زود دعوت حق را لبيك بگويد، گفت: به خانواده شهيد باغباني به اين دليل كه وي فارغ التحصيل كلاس هاي عشق حوزه هنري شده است ، تبريك مي گويم. هرچند كه اين رفتن براي ما توام با درد است اما براي وي اين گونه نيست.

 وي خطاب به دوستان شهيد باغباني گفت: در پيمودن اين مسير صادق باشيد و سلامت نفس پيشه كنيد . زيرا آنكه صادق است به نيت او بركت بخشيده مي شود و آن كس كه توفيق شهادت نصيبش مي شود به دليل استعداد ذاتي او بر صداقتش است. دوستان بر مسير شهدا مداومت بپردازند و شهداي زنده اي باشند كه بر مسير شهداي فارغ التحصيل اين مسير گام بگذراند.

 اين مدرس با بيان اينكه شهدا زندگان عالم برزخ هستند، خاطر نشان كرد: شهدا در عالم برزخ روزي مي گيرند و مي توانند بر عبادات خود نيز بيفزايند.

 شاه حسيني به كلام شهيد آويني كه در رساي شهيد مهدي فلاحت پور از شاگردان وي كه در لبنان به دست رژيم صهيونيستي به شهادت رسيده بود اشاره كرد و گفت: " باورم نمي شد راه آسمان هنوز باز است و مهدي به من آموخت كه هر كس پاك است اين راه را به سرعت خواهد آموخت."

 وي در پايان سخنان خود گفت: باورمان شود كه راه آسمان باز است و اين نيت صادق و دلي پاك مي خواهد و هر كس را هر زمان صدا كردند، گوارايش باد.

 

بايد تنديسي از شهيد باغباني ساخته شود

حجت الاسلام عليرضا پناهيان در اين مراسم  گفت: خوشبختانه امروز فرهنگ شهادت از کشور ما با همه تلاش هاي مذبوحانه بدخواهان از مرزهاي ايران فراتر رفته است و اخيرا درسايه اين فرهنگ بود كه حماسه القصير اتفاق افتاد و سبک دفاع در سوريه به گونه اي ديگر شکل گرفت.

 وي بيان کرد: يک تفاوت بسيار اساسي که دوران دفاع مقدس با ديگر دورانها داشته است و بايد به آن عميق نگاه شود اين است که دوران دفاع مقدس دوران عمل بود در مقايسه با ديگر زمانها که فقط حرف زده مي شد.

 وي ادامه داد: من در زمان دفاع مقدس جديت را در نگاه رزمنده ها مي ديدم جديتي که يک لحظه غفلت و سبک انگاشتن عمر دنيا در آن وجود نداشت. زماني در مراسم شب احيا در دانشگاه تهران موضوع بحثم را همين قرار دادم که تفاوت اين جلسات پرشور معنوي و جلسات مشابه آن در دوران دفاع مقدس چيست؟ و به دانشجويان گفتم جديتي که در رزمنده ها بود در شما وجود ندارد.

 حجت الاسلام پناهيان با بيان اينکه کار رزمنده ها از علاقه و عقايد گذشته بود و به عمل رسيده بود گفت: رزمنده ها خود را در آستانه عمل مي ديدند بنابر اين حرفهاي اختلاف برانگيز و حرفهايي که از سر غفلت و مستي دنيا باشد در آنها مرده بود البته حرف مفت هميشه شنيده مي شود در آن دوران هم به گوش مي رسيد اما حرفهاي منفي به خاطر عمل نوراني جهاد و شهادت در همان ابتدا خفه مي شد.

 اين مسئول فرهنگي بيان کرد: شهيد باغباني طليعه حلول فصل ديگري را براي عمل کردن براي ما به ارمغان آورد ديگر دوران حرف زدن حتي از حقيقت به پايان رسيده و حالا زمان پاي گذاشتن در ميدان عمل رسيده است.

 وي با اشاره به شرايطي که در سوريه اتفاق مي افتد اظهار کرد: بايد به سوريه رفت و نشان داد که چه جنايتهايي در آنجا اتفاق مي افتد تا سياستمداران فرتوت و کهنسالي که دچار رخوت ذهني و ايماني مي شوند اشتباه نکنند و حرف از سازش نزنند. در شرايط امروز قلم غلط زدن و قدم غلط برداشتن ديگر امکان ندارد چون حقيقت خودش را نشان داده و باطل رسوا شده است.

 اين محقق علوم ديني با بيان اينکه ما از رفتار کساني که مايل هستند با دشمنان لابي کنند و رزيلانه عزت فروشي مي کنند، نگران نيستيم، گفت: ما از رفتار کساني که مي خواهند با تروريستهاي آدم خوار سازش کنند نگراني نداريم چرا که آمريکا مستاصل و جنايتکار امروز ديگر قدرت و شوکت خود را در دوران دفاع مقدس ندارد که بتوان با او لابي کرد.

 اين استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: اين افراد حالا حداقل ظاهر سازي را هم ندارند و نمي خواهند بپذيرند که دوران رويارويي حق و باطل فرا رسيده است برخي مي خواهند چشمانشان را بر حقايق عالم ببندند و انتظار دارند وقتي ما اين نشانه ها را مي بينيم نگوييم که اينها با امر ظهور ارتباط دارند.

 حجت الاسلام پناهيان با بيان اينکه 8 سال دفاع مقدس يک نعمت براي ما بود عنوان کرد: خدا 8 سال دفاع مقدس را براي چيدن گلهاي انقلاب به ما هديه کرد. يقينا امري بسيار بزرگتر از دفاع مقدس در انتظار ما خواهد بود که اين شهيد طليعه آن حرکت است و شما مي توانيد در چند ماه آينده منتظر تحولات بزرگ در منطقه باشيد.

وي دنياي امروز را روز تبليغ مظلوميت کساني دانست که در خط مقاومت با دشمن جنگيدند و اضافه کرد: ما در دوران عمل انقلابي هستيم بايد تنديسي از شهيد باغباني ساخته و در شهر گذاشته شود تا هنرمندان ما از او الگو بگيرند. در جشنواره فجر سال آينده احدي از هنرمندان به خود اجازه نخواهد داد که فيلمي خارج از اين همه مظلوميتهايي که در منطقه اتفاق مي افتد، بسازد.

 اين محقق علوم ديني با بيان اينکه شهدا سبک زندگي را تغيير مي دهند ادامه داد: در دوران دفاع مقدس هم ما با اين امر مواجه شديم اما بعد از آن نيروهايي صف بستند تا اين دوران به فراموشي سپرده شود.

آنان که دنبال دنيا هستند صفشان از ما جداست

عليرضا قزوه در ابتداي صحبت هاي كوتاه خود در مراسم بزرگداشت شهيد هادي باغباني گفت: بعد از گذشته روزهايي كه شهيدان مي آمدند؛ آخرين گروه، گروه شهيدان هسته اي ما بودند كه مظلومترين شهيدان هستند و مظلوم تر از آنها دو شهيد سوريه اند كه طليعه آمدن شهيدان ديگر مقاومت هستند.

 اين شاعر انقلاب اسلامي با تاكيد بر آماده بودن براي هر گونه جان فشاني در راه آرمان هاي انقلاب اسلامي گفت: فردا اگر از هر يك از ما  بخواهند همه خواهيم آمد ما همه در خط هستيم و حرفمان با عملمان يكي ست و تا به حال هم ثابت كرده ايم.آنها كه مي ترسند و به دنبال دنيا هستند صفشان از ما جداست. 

  قزوه با تاكيد بر حضور فعال شاعران در عرصه اتفاقات سوريه ادامه داد: من فكر مي كنم بعد از صحبت هاي سياست مداران خيلي از دوستان شاعر ما شعري براي سوريه نگفتند؛ اما ما مي خواهيم براي سوريه شعر بگوئيم. ما كه مي دانيم هر كجا پاي شهيدانمان باشد يعني حق، ما كه مستند هاي آنها را ديده ايم.

  مديرمركز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري انقلاب اسلامي با انتقاد از سكوت سياسيون در برابر شهداي سوريه گفت: در روزگاري كه جبهه فرهنگي ما بايد وارد عمل شود چرا در دادن پيام براي اين شهيد مظلوم اين همه تاخير دارند. 

 وي با ابراز خرسندي از اينكه مسئولان حوزه هنري انقلاب اسلامي با نگاه رهبري انتخاب مي شوند گفت: من مطمئنم حرف هاي خوبي را از زبان هنرمندان اصيل انقلاب خواهيد شنيد. حوزه هنري پايگاه اصيل انقلاب است و من خوشحالم كه مسئولين اينجا با نگاه رهبري انتخاب مي شود.

 

تعداد باغباني ها كم نيست

 محمد حسين جعفريان مدير دفتر ادبيات فارسي زبانان حوزه هنري در مراسم يادبود شهيد هادي باغباني با اشاره به جراحت خود هنگام ساخت مستندي در چند سال گذشته گفت: اين عصايي كه در دست من است حاصل فيلمبرداري مستندي است كه 20 سال قبل در شمال شرق افغانستان درباره مظلوميت مردم تاجيك مي ساختم و به همين دليل نسبتي ميان خود و شهيد باغباني حس مي كنم.

 وي با تاكيد بر توجه بيشتر مسئولان به خانواده شهدا، ادامه داد: تعداد شهيد باغباني ها در جامعه كم نيست اگر چه شايد در سرزميني كه بايد مدافعشان باشند در اقليت باشند.

 مدير دفتر سايت فارسي زبانان خاطر نشان كرد: ما در تنهايي كار ميكنيم و پيش مي رويم و شهيد مي شويم و در اين محافل براي شهادت فرزندان خود دور يكديگر جمع مي شويم.

 جعفريان در پايان خاطر نشان كرد: اميدوارم روزي در اين جا بنشينم و از لطفي كه به اين بچه ها مي شود، صحبت كنم.

 علي فاطمي از دوستان شهيد باغباني از ديگر کساني بود که از نزديک شاهد کارهاي شهيد هادي باغباني بود و به بيان خاطراتي از او در دوران کاري‌شان پرداخت.

 پس از آن پدر شهيد باغباني در جملاتي کوتاه گفت: توقع ما از ملت شهيدپرور اين است که هميشه راه شهدا را ادامه بدهند و مسير آن‌ها را طي کنند و همچنين يار و ياور رهبر باشند.

 در پايان اين مراسم از خانواده شهيد باغباني، پدر، همسر، مادر و فرزند او تقدير به عمل آمد. همچنين هديه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به خانواده شهيد باغباني اهدا و متن ارسال اين سازمان در مورد شهادت باغباني قرائت شد.

 

يكشنبه 17 شهريور 1392 - 8:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری