يكشنبه 10 اسفند 1399 - 13:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

آراستگي مذهبي

 

نويسنده : حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر داود كميجاني

چاپ و شمارگان : اول 91-2000 نسخه

ناشر : راه ابريشم به سفارش سازمان تبليغات اسلامي

 

كتاب حاضر از سه فصل با عناوين گرايش فطري آراستگي ،‌آراستگي در ساختار اجتماعي و همچنين آراستگي در تعاليم مذهبي تشكيل يافته است . مفهوم آراستگي ، انسان و آراستگي ، آراستگي و فطرت ، ويژگي هاي تمايلات فطري ،‌تربيت فطريات ، مفهوم شناسي فرهنگ ، تفاوت هاي مهم فرهنگ و تمدن ، ويژگيهاي خاص فرهنگ ، مديريت فرهنگي ، آسيب‌هاي فرهنگي ،‌انواع آراستگي در عرصه اجتماعي و فرهنگ ، مباني آراستگي ظاهري در فرهنگ و جامعه ايراني ، سرآغاز تخريب نظام آراستگي ظاهري در ايران ، بازگشتي به فرهنگ آراستگي ملي – مذهبي ، عوامل هنجار شكن در پوشش اجتماعي ،‌ عوامل فرهنگي بدحجابي ، راهكارهاي اصلاح عوامل فرهنگي بدحجابي ،‌ عوامل رواني بدحجابي ، راهكارهاي درمان معضلات رواني بدحجابي ، عوامل سياسي بدحجابي ، راهكارهاي مقابله با عوامل سياسي بدحجابي ، عوامل اجتماعي بدحجابي ، راهكارهاي مقابله با عوامل اجتماعي بدحجابي ،‌ مظاهر آراستگي مذهبي در ايران ، پوشش مذهبي دين يهود ،‌ پوشش مذهبي در مسيحيت ، پوشش مذهبي در اسلام ، نظام اخلاقي ، آراستگي مذهبي در اسلام ، آراستگي ظاهري ، باطني ، برترين آراستگي ، ضوابط شرعي در آراستگي پوشش اسلامي ، راهكارهايي براي رشد آراستگي مذهبي ، بياني گويا از آراستگي زنانه و مردانه ، سايت‌هاي پاسخ‌گويي به سوالات مذهبي و همچنين منابع و ماخذ از موضوعاتي هستند كه توسط نويسنده آنها را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

حجت‌الاسلام دكتر داود كميجاني در مقدمه كتاب خود بيان مي‌كند كه زيبايي در رنگ و لعاب نيست ، بلكه زيبايي واقعي در آراسته شدن به سادگي و پاكي طينت است . بسياري هستند كه ظاهر خويش را با آرايش و رنگ‌آميزي آراسته‌اند اما باطني پليد و ناپاكي دارند. بسياري هستند كه براي زيباتر شدن ظاهر خويش به هر مشقتي تن مي‌دهند اما غافل از آن هستند كه آراسته شدن به پاكي و شرافت ، تجلي زيباتري دارد. دكتر كميجاني ادامه مي‌دهد كه خداوند براي مومنين «‌صبغه الله » ( رنگ خدايي ) را پسنديده و چه رنگي زيباتر از رنگ خداوند ؟! اما برخي از افراد جامعه و مخصوصا ً بسياري از جوانان ما ،‌اينك براثر عوامل متعدد ،‌ متاسفانه از اين آراستگي و رنگ الهي دور شده‌ و سيمايي غيرالهي و ناپسند يافته‌اند ؛ اين معضل گاه حتي در خانواده‌هاي مذهبي نيز مشاهده مي‌شود ! لذا به نظر مي‌رسد كه بايد در جهت تبيين مسئله و ارائه تعاليمي در جهت تربيت  آراستگي مذهبي ، متن آموزشي ارائه شود تا ضمن تعريفي جديد از آراستگي و حجاب ، حدود و معيارهاي آن نيز تبيين شود . كميجاني در پايان مقدمه خود نگاه اجمالي به مقوله آراستگي در عرصه فطرت ،‌ جامعه و مذهب و بازيابي چيستي و چگونگي آنها را از اهداف نگارش كتاب حاضر مي‌داند تا با ارائه مباحثي مربوطه از تعاليم اسلامي ، راهكارهاي موثري در ارتقاء آراستگي مذهبي جوامع انساني ترسيم شود.

در بخشي از كتاب حاضر مي‌خوانيم :

يكي از راهكارهاي استعمارگران و مخافان حجاب ( از هر گروه و با هر انگيزه اي ) ، براي تحقير و حتي تقبيح حجاب ‌تبليغات منفي وسيعي برعليه حجاب و كساني است كه پيروي آن مي‌باشند. آنان در تبليغات خود سعي دارند حجاب را بي‌ارزش و يا حتي ضد ارزش معرفي كنند. اين تبليغات عمدتا ً با تهمت‌هاي متعدد و يا گاه با تعبيرهاي زننده از مقوله حجاب همراه است. آنها در جوسازي خود محجبه ها را مورد اهانت قرار مي‌دهند و مثلا ً مي‌‌گويند « اين چادري‌ها تحجرگرا و دگم هستند. » و گاه با گفتن تهمتي مي‌گويند « اين هم مناديان حجاب ! »... دركنار اين تبليغات  منفي ،‌با گستره‌اي از تعريف و تمجيد از مدهاي لباس ،‌مانتوهاي خاص ‌، تيپ و قيافه ‌هاي آرايش كرده و ...، افكار جوانان را به دوري از حجاب سوق دهند.

متاسفانه اين تهمت‌ها و اهانت‌ها ،‌بسيار در جوانان تاثير دارد ، آنان با خوش‌باوري گاه سطحي‌نگر ،‌ بدون تحقيق ، تحت تاثير اين  تبليغات قرار مي‌گيرند و از چادر و پوشش‌هاي اصيل ملي – مذهبي دوري مي‌كنند. همين باعث شده است برخي از دختران خانواده‌هاي چادري گاه از سركردن چارد خجالت مي‌كشند. عوامل سياسي يكي از خطرناكترين و منفي‌ترين عوامل بدحجابي است ، زيرا در بطن اين انگيزه ،‌ نوعي خصومت و كينه توزي وجود دارد و براي مقابله با اين امر تقويت وحدت ملي ، مقابله قانونمند با هنجارشكني‌هاي مقرضانه و بالابردن آگاهي عمومي توصيه مي‌شود.

آراستگي مذهبي به قلم حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر داود كميجاني در چاپ نخست توسط انتشارات راه ابريشم به سفارش سازمان تبليغات اسلامي انتشار يافته است.

 

سه‌شنبه 12 شهريور 1392 - 13:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری