دوشنبه 29 دی 1399 - 2:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

داود خسروي

 

شرحي بر مفهوم زيارت

 

نگاهي به گروه فيلمسازي تله فيلم «کوير»(علي خزاعي‌فر و مهدي محمدي) به مناسبت پخش از شبکه تماشا


فيلم تلويزيوني کوير با محوريت مفهوم زيارت به تهيه کنندگي علي خزاعي‌فر و به کارگرداني مشترک علي خزاعي‌فر و مهدي محمدي، توليد سال 90 و محصول مرکز صدا و سيماي استان خراسان رضوي است.

علي خزاعي فر تهيه‌کننده و کارگردان تله فيلم «کوير» درباره اين فيلم تلويزيوني مي گويد: «اين فيلم تلويزيوني با ساختاري اپيزوديک و در ژانر جاده اي توليد شد. تصويربرداري اين تله فيلم  به مدت 37 روز انجام شد و لوکيشن هاي آن در رستوران‌ها و جاده ها و بيابان ها قرار داشت.

تمام وقايع فيلم در طي يک روز از صبح تا غروب در جاده تهران -مشهد اتفاق مي افتد و درباره چهار گروه آدم است که در جاده تهران - مشهد حرکت مي کنند و سرنوشت آنها به نوعي با همديگر گره مي خورد.

اين چهار گروه عبارتند از سه دزد که پس از سرقت از يک جواهرفروشي از تهران به مشهد مي روند تا مدتي از چشم پليس دور باشند. سه نفر از اهالي يکي از شهرهاي خراسان که با پاي پياده به حرم امام رضا (ع) مي روند، پدر و دختري که با ماشين شخصي به زيارت امام رضا (ع) مي روند و بالاخره زني روستايي که شوهر معتادش را ترک کرده و سوار بر وانتي روستايي به شهرستان مي رود.

اين فيلم چهار داستان با ده شخصيت دارد. هرکدام از شخصيت‌ها داستان جداگانه اي را رقم مي زنند. اين فيلم داستاني واحد، و قهرماني مشخص ندارد و همه آدم هاي فيلم به يک اندازه از اهميت برخوردارند.

 اين تله فيلم علاوه بر جنبه سرگرم کننده، به موضوعاتي مثل ايمان، اميد و اختيار مي پردازد... يکي از دلايل جذابيت اين تله فيلم ساختار و تنوع شخصيت هاي آن است. علاوه بر ساختار متفاوت، تنوع پيام هاي فيلم است که افراد در سنين مختلف و با انتظارات متعدد را جذب کرده است.»

محمدرضا لطفي درباره تله فيلم کوير مي نويسد: «کوير فيلمي به کارگرداني علي خزاعي‌فر و مهدي محمدي از توليدات سال 90 مرکز صداوسيماي استان خراسان رضوي به شمار مي‌رود...

در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: سه گروه با اهدافي متفاوت، اما به شکل موازي در راه رفتن به مشهد مقدس هستند. در گروه اول، سيد نذر کرده هر سال با پاي پياده به زيارت امام رضا(ع) برود و در اين سفر، احمد پسر همسايه را که براي رسيدن به دختر مورد علاقه‌اش نذر سفر کرده و امير را که بتازگي ترک اعتياد کرده، با خود همراه ساخته است.

 گروه دوم سه سارق هستند که با دزدي از يک طلافروشي و مجروح کردن صاحب مغازه به سوي مشهد مي‌گريزند و گروه سوم راننده پيري است که به سوي خانه مي‌رود و در راه زن بارداري را سوار مي‌کند که همسر معتادش را ترک کرده و راهي خانه پدري است. در طول مسير اين سه گروه سرنوشتي مرتبط پيدا مي‌کنند.

«کوير» يکي از بهترين فيلم‌هاي تلويزيوني سفارشي و مرتبط با شبکه استاني است. در اين فيلم اولا سه داستان مجزا و ارتباط آنها به يکديگر بخوبي درآمده است و همين باعث شده ريتم کار حفظ شود و براي مخاطب جذاب باشد.

همچنين جغرافيا و مکان در فيلم وصله ناجور نيست. متاسفانه در 90 درصد فيلم‌هاي تلويزيوني مراکز استان‌ها، نويسنده براي آن که رضايت مديران را جلب کند، جغرافيا را با زور به طرح سنجاق مي‌کنند و اين سنجاق‌زدن به حدي باسمه‌اي و سطحي است که به راحتي قابل برداشتن است و همان موضوع خيلي ساده، قابل روايت در جايي ديگر است و هيچ اتفاقي هم رخ نمي‌دهد.

سازندگان فيلم تلويزيوني کوير، اين هوشمندي را داشته‌اند که مکان را به تار و پود قصه پيوند زنند و از همه مهم‌تر اين‌که هوشمندي نويسنده موجب شده هر قصه در عين حال، خود حاوي چند ريز قصه و داستان باشد و به نوعي مي‌توان فيلم کوير را يک موزائيک‌کاري درست دانست که اجزاي آن به‌تنهايي صاحب هويت هستند و اين جزء در يک کل نهفته است.

کوير از قصه خوبي برخوردار است. کارگرداني کار هم در راستاي فيلمنامه و مشخص است و براي توليد آن زحمت کشيده شده، اما انتخاب نادرست بازيگران و بازي‌هاي چند دست به کار لطمه زده است که اين هم شايد از کم‌تجربگي سازنده اثر باشد. با اين حال بايد بر اين نکته صحه گذاشت که فقر پروداکشن و سطحي‌نگري توليدي در فيلم کوير به چشم مي‌آيد و عاملي مي‌شود تا آن اتفاق بسيار خوب براي اين فيلم رخ ندهد.»

در تله فيلم کوير، آرش مجيدي، آيدا کيخوايي، نرگس محمدي، عليرضا لعلي، سعيد زارع، هوتن شکيبا، حسين طاهري، محمد حسن‌زاده، کيوان صباغ، ندا اسدي، ندا کوهي و ... به ايفاي نقش پرداخته اند.

ديگر عوامل تله فيلم «کوير» عبارتند از: تصويربردار: داوود رحماني، صدابردار: حسين شهسوارپور، مدير توليد: شهريار جوهري، برنامه ريز : مهدي قرباني، طراح گريم: حجت خاکپور، مونتاژ فيلم: سينا خزاعي فر، طراح لباس: سمانه سلطاني نويسنده: علي خزاعي فر . 

 

سه‌شنبه 12 شهريور 1392 - 8:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری