شنبه 9 اسفند 1399 - 22:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

دفتر مشق‌هاي «شکرستان» رونمايي شد

 

مراسم رونمايي از 24 دفتر مشق‌ شکرستان با حضور محسن مؤمني شريف رئيس حوزه هنري ، سيدمرتضي احمدي راوي انيميشن شکرستان، سيدمسعود صفوي تهيه‌کننده، بابک نظري کارگردان انيميشن و جمعي از مديران حوزه هنري از سوي حوزه‌ هنري کودک و نوجوان در تالار مهر برگزار شد.

 در ابتداي اين مراسم محمد سرشار اظهار داشت: تمدن غرب، چندين سده است که تجربه فرآيند مدرنيزاسيون و ملحقاتي نظير سکولارسازي را با کوشش بسيار پيش مي‌برد و ما مسلمانان، وقتي از بي‌هوشي درآمديم که دير شده بود. تمدن غرب هيچگاه براي حمله به ديگران، صبر نکرده است. اروپاييان از روزي که توانستند کشتي بسازند، درياها را درنورديدند، نزديکترين خشکي‌ها را اشغال و مستعمره‌ها را بر پا کردند.

 وي افزود: اين خوي سلطه‌گري، غرب را رها نکرده است. اگر آن روز که فناوري و ابزار، به بشر غربي اجازه داد جسم خود را به دوردست‌ها منتقل کند، دوران استعمار آغاز شد، امروز نيز که فناوري و ابزار به بشر غربي اجازه داده، صدا و تصوير خود را به دوردست‌ها منتقل کند، دوران استعمار فرانو آغاز شده است. دوباره همان تمدن، دوباره همان جنگ‌طلبي و دوباره همان استعمار.

 سرشار افزود: تمدن غرب، ايستاده بر بلنداي چند سده تجربه، آموخته که چگونه شيوه زندگي خود را به خورد ديگران بدهد و چگونه هزينه‌هاي اين خوراندن را نيز به سودآوري بدل کند. «نه» گفتن به چنين ابرقدرتي، آرمان دور از تصوري بود که با پيروزي انقلاب اسلامي ايران، اتفاق افتاد. و اينک، در چهارم شهريور 1392، اين افتخار را دارم که بگويم، هنر انقلاب اسلامي، يک فرمول راهبردي را کشف کرده است: اقتصاد فرهنگ!

 وي در ادامه خطاب به حاضران اين مراسم گفت: به تجربه حوزه هنري کودک و نوجوان در توليد دفترهاي مشق شکرستان نگاهي بيندازيد: يک بازي چهار سر برد! بردهايي براي آفريننده، توليدکننده، فرهنگ بومي و مردم ما. محبوبيت فوق‌العاده مجموعه پويانمايي «شکرستان»، فرصتي را در اختيار حوزه هنري قرار داد تا با تجربه توليد محصولات جانبي اين اثر هنري، به اقتصاد فرهنگ بيشتر بپردازد. حوزه هنري‌اي که همين فرمول راهبردي اقتصاد فرهنگ را در عرصه کتاب کشف کرده بود.

 رئيس حوزه هنري کودک و نوجوان ادامه داد: مطالعات بازار، فهرستي از اولويت‌هاي توليد را در برابر مديران حوزه هنري قرار داد که نتيجه آن، ورود عروسک‌ها و لوازم تزييني شکرستان به بازار بود. اين تجربه، به عنوان يک دانش سازماني گران‌بها، در اختيار حوزه هنري کودک و نوجوان تازه تاسيس قرار گرفت تا راه را به تمرکز و توان بيشتر بپيمايد. و امروز، جشن خرمن همين تجربه اقتصاد فرهنگ است. کاشت و داشتي که به برداشت انجاميده است. موفقيت و پيشگامي دفترهاي مشق شکرستان، محصول هم‌افزايي تجربه دو گروه از متخصصان است: آفرينشگران هنري و خبرگان توليد. حوزه هنري کودک و نوجوان و شرکت آزاده.

 وي تاکيد کرد: اين تجربه، پنجره جديدي را در برابر مديران فرهنگي باز مي‌کند: چشم‌انداز توليد محصولات فرهنگي با سرمايه بخش خصوصي. هم‌افزايي تخصص نهادهاي حاکميتي در ذائقه‌سازي و تبليغات در کنار تبحر بخش خصوصي در توليد، توزيع و فروش.

 سرشار همچنين گفت: براي تداوم اين تجربه، چند نکته مهم را نبايد از ياد برد. نخست اينکه بدون ذائقه‌سازي بر مبناي مصرف فرهنگي، نمي‌توان به سراغ توليد محصولات فرهنگي رفت. دوم اينکه  سرمايه‌گذاري در توليد محصولات فرهنگي، بايد داراي امنيت اقتصادي باشد. سومين نکته اين است که رسانه‌هاي همگاني، بايد براي تبليغ محصولات فرهنگي، فرصت‌هاي ويژه‌اي را ايجاد کنند. نکته چهارم اما در اين نهفته است که بازار توليد محصولات فرهنگي، نبايد دچار شوک شود! حرکت‌هاي هيجاني، ممنوعيت‌هاي بدون پشتوانه ايجابي و ورود افراد و سازمان‌هايي که به بازگشت سرمايه خود فکر نمي‌کنند، برهم‌زننده نظم طبيعي بازار است و نکته پنجم هم اين است که حفظ کيفيت در توليد محصولات فرهنگي بومي، شرط اساسي بقا در عرصه رقابت با فرهنگ‌هاي غيربومي است. عدم رعايت کيفيت مناسب توسط يک توليدکننده، تلاش ديگر توليدکنندگان و اعتماد مردم به محصولات بومي را کاهش مي‌دهد.

 سرشار در پايان خطاب به حاضران در سالن گفت: اين شما و اين دفترهاي شکرستان. حس خوب در دست گرفتن اين دفترها را از دست ندهيد!

 

شکرستان مرا در 90 سالگي مشهورتر کرد

 در اين مراسم و پس از سخنراني محمد سرشار، مرتضي احمدي بازيگر و دوبلور پيشکسوت و از صداپيشگان مجموعه انيميشن شکرستان در سخناني اظهار داشت: من از کار کردن در مجموعه شکرستان به معني واقعي لذت بردم. وقتي براي اولين بار توسط سرکار خانم رخ صفت براي دوبلوري در اين مجموعه دعوت شدم، فکر نمي‌کردم که در ايران کارتون و انيميشن بتواند کاري از پيش ببرد. من نخست از سر سيري به استوديوي اين کار رفتم و پشت ميز دوبله نشستم. فکر مي‌کردم چيزي هست که مي‌گويم و پولم را مي‌گيرم و مي‌روم.

 وي ادامه داد: ما يک دوبلور داريم و يک گوينده. گوينده تنها متن را مي‌خواند، اما دوبلور  اول نوشته را براي خودش مي‌خواند تا ببيند در دهانش مي‌چرخد يا نه. بعد بايد متوجه تصوير آن کار بشود و با آن ارتباط بگيرد. در شکرستان من حس مي‌کردم که خودم در حال صحبت کردنم و انگار دارم با مردم عادي صحبت مي‌کنم. هرچه کار بيشتر لو رفت، بيشتر کارگردان و فيلم‌برداري آن را پسنديدم و حس کردم اين کار با فيلم‌هاي کيلويي مشابه که به بازار مي‌آيد و دوبله مي‌شود، متفاوت است.

 احمدي افزود: من به اين کار دل بستم. با گروه دوبله حتي از يک اشتباه هم نگذشتيم و حتي يک آکسان را هم عوضي نگذاشتيم؛ چون مي‌دانستيم که گروه جوان سازنده آن با چه سختي و مشقت و محدوديتي آن کار را ساختند و به خاطر ساختنش من دست آنها را مي‌بوسم.

 وي تاکيد کرد: باور دارم بعد از انيميشن پينوکيو، شکرستان بهترين و ماندگارترين انيميشني است که در ايران به نمايش در آمده است. در سال‌هاي قل از انقلاب وقتي اثري براي دوبله مي‌آمد، دوبلورها که آن را مي‌ديدند به سرمايه‌گذار مي‌گفتند که اين فيلم بفروش هست يا نه؛ من هم با همان تجربه امروز اين جمله را گفتم.

 اين صداپيشه ادامه داد: نمي‌توانم تاسف خودم را از اين موضوع پنهان کنم که چرا ساخت اين مجموعه دچار توقف شد و ادامه نيافت. شما حتماً تلويزيون‌هاي خارجي را ديده‌ايد. مي‌دانيد که يک سريالي مانند حريم سلطان که پر از دروغ و اشتباه است، هنوز نيز در حال ساخته شدن و پخش شدن است. مگر ما در کشور قصه کم داريم و مگر همين جوان‌ها نبودند که کاري مثل شکرستان را توليد کردند؟ چرا نبايد اين اثر چند سال روي آنتن باشد؟ همه مسئولان بايد دست در دست هم بدهند تا اين مجموعه خاک نخورد.

 وي در پايان گفت: همه هنر‌پيشه‌ها وقتي به مرز 80 تا 90 سالگي مي‌رسند ديگر نمي‌توانند شهرت پيدا کنند. من اما در مرز 90 سالگي با صداپيشگي در شکرستان شهرتم چندين برابر شد. اين را مي‌گويم تا حوزه هنري بداند که چقدر اين اثر در ميان مردم نفوذ کرده است.

در اين مراسم از سوي حوزه هنري کودک و نوجوان به پاس تلاش‌هاي چند دهه مرتضي احمدي با حضور صفوي تهيه‌کننده شکرستان، مؤمني شريف رئيس حوزه هنري انقلاب اسلامي و محمد سرشار رئيس هنري کودک و نوجوان از اين هنرمند دوبلور و پيشکسوت تقدير شد.

در ادامه اين مراسم رونمايي از دفترچه‌هاي شکرستان برگزار شد.

صفوي: فيلم سينمايي «شكرستان» ساخته مي شود

سيد مسعود صفوي تهيه كننده انيميشن شكرستان در سخناني با اشاره به روحيات كودكانه تيم سازنده شكرستان گفت: تيم سازنده انيميشن شكرستان را گروهي از بچه هاي كوچك تشكيل مي دهند كه با حمايت شما بزرگان به توليد رسيده و خروجي آن را ديده ايد.

 وي با ابراز خوشحالي از انتشار دفاتر مشق شكرستان گفت: هنگامي كه اولين نسخه كتاب يك نويسنده به چاپ مي رسد و يا قسمت اول سريال كارگرداني پخش مي گردد، شادي خاصي براي آفريننده آن اثر به وجود مي آيد و هنگامي كه براي اولين بار كودكي بر روي دفتر شكرستان مشق مي نويسد و يا نقاشي مي كند آن حس و آن شادي به طور عميق به من نيز دست مي دهد.

 وي خاطر نشان كرد: اميدوارم از اين نوع اتفاقات را بيشتر در جامعه ببينيم و اين شادي ها را هم براي تيم خلق كننده شكرستان و هم براي شما و هم اصلي ترين گروه مخاطب يعني كودكان داشته باشيم.

 وي در پايان ضمن بيان اين مساله كه ادامه سريال انيميشن شكرستان توليد خواهد شد، اظهار داشت: خبر جديدي را از همين جا رسانه اي مي كنم و آن توليد فيلم سينمايي شكرستان است كه در آينده كليد مي خورد.

همچنين در ادامه حديدي مدير عامل شركت آزاده كه دفاتر شكرستان را توليد كرده است با تشكر از حضور مرتضي احمدي در مراسم رونمايي از دفاتر مشق شكرستان گفت: با عث خوشحالي است كه پيشكسوتان كشور از فرهنگ ما حمايت مي كنند.

 وي ادامه داد: از همان ابتدا هنگامي كه حوزه هنري پيشنهاد توليد دفاتر شكرستان را به ما داد، مي دانستيم كه اين طرح موفقي خواهد شد و در زمينه فرهنگ بسيار كمك مي كند. ما با همكاري پرسنل خود توانستيم اين محصول را با كيفيت بالا  در بازارعرضه نماييم كه اميدوارم همكاران با ديدن اين محصول ما را از نظرات خود بهره مند كنند. 

 اين توليد كننده به نمايشگاه تخصصي لوازم التحرير در نمايشگاه كتاب اشاره كرد و افزود: نقاشي هايي كه از مجموعه شكرستان اكنون بر ديوارهاي اين سالن ديده مي شود، توسط كودكاني  كشيده شده كه در اين نمايشگاه حاضر بودند  و بالغ بر 5 هزار نقاشي به دست ما رسيد كه من با ديدن آنها زندگي كردم و اين را به من آموخت كه در زمينه فرهنگ بيشتر كار كنيم. كودكان حاضر در نمايشگاه دفاتر شكرستان  را كه در كنار برندهاي معروف قرار داشتند، ترجيح دادند و اين پيروزي ما را نشان مي دهد.

 حديدي ادامه داد: اميدوارم با همكاري حوزه هنري و صدا و سيما كه توليدات فرهنگي را عرضه نموده كه در درجه اول با بازتاب رسانه اي خوبي داشته باشد  و در وهه بعدي با كيفيت بالاي محصول همراه باشد.

 وي شعار "فرهنگ ايراني، توليد ملي " را سرمشق خود و همكارانش خواند و گفت: اميدوارم با همكاري حوزه هنري در سال آينده درصد بالايي از لوازم التحرير را با شكل شكرستان توليد نماييم  و آنها را در دست فرزندانمان ببينيم.

 وي در پايان گفت: پيروزي اين جمع زماني است كه در دست فرزندان خود محصولات فرهنگي ايراني را ببينيم و متشكرم كه چنين فضايي را به وجود آورديد.

 

شنبه 9 شهريور 1392 - 8:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری