يكشنبه 18 خرداد 1399 - 14:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

علي الله سليمي

 

رونمايي از دو کتاب مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس

 

مراسم رونمايي از دو کتاب «گزارش روزانه صحنه نبرد؛ لشکر 17 علي‌ابن ابي طالب(ع) در عمليات بدر» به راويگري حسين الله‌داد و نخستين جلد از کتاب «راويان صحنه جنگ، شهيد محمد‌رضا ملکي» نوشته مجيد سان کهن، با حضور سردار عبدالله عراقي، جانشين فرمانده نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، حسين اردستاني، رييس مرکز اسناد و تحقيقات دفاع‌مقدس و يحيي نيازي، مدير گروه بررسي‌هاي جامعه‌محور مرکز اسناد وتحقيقات دفاع‌مقدس در محل اين مرکز برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، حسين اردستاني با اشاره به کتاب «گزارش روزانه صحنه نبرد؛ لشکر 17 علي‌ابن ابي طالب در عمليات بدر» گفت: اين کتاب يکي از دفتر‌هاي راويان دفاع مقدس است که در جبهه‌هاي دفاع مقدس خلق شد. دفتر راوي و گزارش عمليات که در آينده چاپ مي‌شود و نيز نوارهايي که تاکنون منتشر شده و چند اثر نيز در همين زمينه در دست انتشار‌ند، اسنادي‌اند که خالقانش راويان مرکز اسنادند. با حذف راويان از مرکز اسناد چنين اسنادي خلق نمي‌شدند.

وي با بيان اين‌که در هنگام جنگ تحميلي راويان فقط با قلم، کاغذ و ضبط صوت در کنار فرماندهان و در سطح‌هاي مختلف و حضور داشتند، گفت: شايد به نظر بيايد که راوي به معناي واقعي رزمنده نبود اما در اين سال‌ها که از جنگ فاصله گرفته‌ايم، مي‌بينيم که مهم‌ترين کار را راويان به انجام رسانده‌اند زيرا صحنه‌ نبرد تمام شدني است. الگو‌هاي فرهنگي، اجتماعي و مديريتي و نيز فداکاري‌هاي ملت ايران و در نتيجه همه اين‌ها، هويت تاريخي که شکل گرفت، حاصل کار راويان است.

اردستاني اين هويت تاريخي را اثري منحصر به‌ فرد دانست که در پيشينه تاريخي ما خلق نشده بود و تصريح کرد: ايران تا پيش از انقلاب سال 1357 فاقد قدرت حاکميت بوده است. حتي مي‌بينيم زماني که بحرين از ايران جدا شد در عرصه تاريخي، روايتي از آن نداريم. دفاع مقدس از عصر عاشورا و صدر اسلام بازتوليد کرد و ايران اسلام وامدار دفاع مقدس هستند. در طول جنگ تحميلي 29‌هزار نوار از سوي راويان نوار ضبط، هزار و 200 دفترچه و بيش از 700 گزارش نوشته شد که کار بزرگ و ارزشمندي براي تارخ معاصر ايران است.

رئيس مرکز اسناد و تحقيقات دفاع‌مقدس شهادت حسين الله‌داد را دليل انتشار«گزارش روزانه صحنه نبرد؛ لشکر 17 علي‌ابن ابي طالب در عمليات بدر» به عنوان نخستين دفتر مجموعه راويان جنگ دانست و ادامه داد: دفتر‌هاي بسيار غني‌تر و حساس‌تري هم در مرکز اسناد وجود دارد که در آستانه انتشارند.

وي درباره کتاب «راويان صحنه جنگ، شهيد محمد‌رضا ملکي» گفت: اين کتاب به زندگي يک راوي دوران دفاع مقدس پرداختيم و هدف ما معرفي راويان مرکز اسناد است. دفتر‌هاي راوي، سِرّي‌ترين اسناد مرکز محسوب مي‌شوند. در انتشار اين دفتر‌ها جملاتي از فرماندهان که بازتاب مناسبي ندارد را منتشر نمي‌کنيم و بر اين اساس برخي از دفتر‌ها از نظر ما قابل انتشار نيستند.

يحيي نيازي، مدير گروه بررسي‌هاي جامعه‌محور مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس، ديگر سخنران اين آيين بود که به ارايه توضيحاتي درباره گروه تحت مديريتش پرداخت و گفت: لازم به نظر مي‌رسيد که از ميان تمامي اسناد گردآوري شده، روح اجتماعي جنگ هم به جامعه منتقل مي‌شد.

وي مهمترين رويکردي که در اين مرکز به آن پرداخته مي‌شود، اجتناب از موازي‌کاري دانست و افزود: تعامل با ساير مجموعه‌هاي خارج از مرکز نيز از ديگر دغدغه‌هاي ما بود که بتوانيم اسناد مورد نياز مرکز را از ساير گروه‌ها دريافت و به توليد آثار اجتماعي بپردازيم. بر اين اساس، به اين دليل که بسياري از مرکز‌ها مانند بنياد شهيد و حوزه هنري به موضوع شهيدان مي‌پردازند، از پرداختن به اين موضوع اجتناب کرديم، مگر در دو مورد سرداران شهيد سپاه و راويان شهيد دفاع مقدس.

نيازي ادامه داد: در پرداختن به موضوع سرداران شهيد، به بُعد مديريتي زندگي آن‌ها توجه کرديم. موضوع راويان شهيد هم به اين دليل مورد توجه قرار گرفت که پيش از اين، متولي خاصي به آن نپرداخته بود. 17 راوي در صحنه راويگري جنگ تحميلي به شهادت رسيدند که آمار قابل‌توجهي است. جمع‌آوري اطلاعات درباره شهيدان راوي دشوار است زيرا آن‌ها به صورت متداول در يک منطقه عملياتي حضور نداشتند. مي‌کوشيم زندگينامه و عملکرد آنان در جنگ تحميلي را در قالب کتاب منتشر کنيم. وي از پايان يافتن کتاب‌هايي درباره هفت راوي شهيد خبر داد و افزود: دو کتاب مراحل نگارش متن را مي‌گذرانند و تحقيق براي نگارش کتاب درباره 6 شهيد ديگر در حال انجام است. کوشيده‌ايم که ويژگي روايي کتاب‌ها به گونه‌اي باشد که ضمن پرداختن به ابعاد زندگي آن‌ها، صحنه نبرد، اقدام‌هاي آن‌ها در اين زمينه را هم با قلم شيوا و بهره‌گيري از صنايع ادبي يادآور شويم.

سردار عبد‌الله عراقي جانشين فرمانده نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، سخنران پاياني اين مراسم بود. وي در سخناني، انتشار کتاب‌هايي در باره شهيدان را سبب الگوبرداري جامعه از روحيه ايثار و شهادت‌طلبي آنان دانست و گفت: هر جامعه‌اي در پي حفظ امنيت ملي خود است. يکي از مولفه‌هاي امنيت ملي در هر جامعه‌اي حفظ سرمايه‌هاي اجتماعي و ارزش‌هاي آن جامعه است که اين سرمايه‌ها مادي نيست بلکه اعتباري است که به واسطه يک فرد يا يک گروه، در جامعه توسعه داده مي‌شود و ديگران با تکيه بر آن امنيت نظام را حفظ مي‌کنند. بر اين اساس، دانشمندان، شهيدان و هنرمندان مي‌توانند سرمايه اجتماعي نظام باشند. سردار عراقي انتشار کتاب‌هاي «گزارش روزانه صحنه نبرد؛ لشکر 17 علي‌ابن ابي طالب در عمليات بدر» و «راويان صحنه جنگ، شهيد محمد‌رضا ملکي» را احترام به سرمايه‌هاي اجتماعي دانست و افزود: علاوه بر اين، انتشار اين آثار به مثابه تامين امنيت ملي محسوب مي‌شود. اين کتاب‌ها بايد به‌صورت جذاب نوشته شوند تا بتوان شيريني مطالعه را در ذائقه مخاطبان پديد آورد.

در پايان اين مراسم با حضور حسين اردستاني، يحيي نيازي و سردار عبدالله عراقي، حسين اردستاني و يحيي نيازي و دو راوي جنگ تحميلي از کتاب‌هاي «گزارش روزانه صحنه نبرد؛ لشکر 17 علي‌ابن ابي طالب در عمليات بدر» به راويگري حسين الله داد و نخستين جلد از کتاب «راويان صحنه جنگ، شهيد محمد‌رضا ملکي» نوشته مجيد سان کهن رونمايي شد.

 

يكشنبه 3 شهريور 1392 - 12:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری